PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Patlak Teker ve Lastik Pompası

vyazici
23 Aralık 2012, 19:22
Geçen eve geldiğimde bizdeki CB125E'lerden birinin ön tekerinin inik olduğunu gördüm. (Eşiminki de aynı motor, onun tekerde bir problem yoktu.) Motorlar ev sıcaklığında bir ortamda, yan ayakları üzerinde duruyordu. Beni bir Honda bayiine kadar götürecek köpük spreylerden var, fakat ben tekeri yine de şişirip bakmak istiyorum. (Evde iki motor varken, bir pompa bulunsa fena olmaz.) Lastik pompası önerisi olan var mı? Şunlardan (http://www.motosikletparcalari.net/Kategori/Hava-Pompasi-pmk285.html) hangisini önerirsiniz?

Bu pompayı aldığımızda, lastik basınçlarını ölçmek için ayrıca bir alete ihtiyacımız yok değil mi? Pompanın üstündeki metre sanırım istediğimiz bilgiyi sağlıyor, yanlış mıyım?

Son bir soru: Belirttiğim gibi, ev sıcaklığında, beton üstünde, yan ayağında duran 2 motordan birinin tekerinin inmesı illa lastik patladığı anlamına mı gelir? Başka bir açıklaması olabilir mi?

ferhatkars
23 Aralık 2012, 19:58
ayak pompalarından bir tane alsanız yeter...hem ufak olduğu için her zaman yanınızda da taşıyabilirsiniz...
ama onlar gibi pahalı olanına gerek yok...10 liraya satılanları da var...
basınç saatine o kadarda takılmayın... nerde olursa olsun havasını doldurdukdan sonra illaki bir benzinlik denk gelir orda eksiğini fazlasını halledersiniz...
ben hiç basınç saati kullanmam...tamirhanede öyle bir alışmışımki...bir ara sabah durduk yere eski racer200 ümün ön lastik indi... bastım havasını ... daha sonra benzinlikte kontrol ettiğimde 30 hava vardı... :bounce:

mehmettayfur
23 Aralık 2012, 20:10
Belirttiğin link deki ürünler çok pahalı.Ben,hepsiburada.com dan en üstteki karup marka 39,89 TL.lik ayak pompasının aynısını,başka marka Dreamcar galiba(hepsi aynı Çin malı,ithalatçı kendi etiketini yapıştırıyor) yarı fiyatına aldım.Sağlam,memnunum.

Yanında,gene aynı marka bir çelik gövdeli,yuvarlak hava ölçme saati aldım.Pompanın üstündeki yanlış gösteriyor.Haftada,10 günde bir lastik havasını kontrol ediyorum.Gerekirse hava basıyorum.O da 6-7 TL falan.Motorun çantasında duruyor.Çok işime yaradı.Tavsiye ederim.Binmeden hep hava basıncını kontrol ediyorum.

Lastiğin inmesi patladığı anlamına gelmez.Bir hafta,10 günde 2 psi gibi hava azalır.Uzun süre kontrol etmediysen,kendiliğinden inebilir,sibob iğnesi gevşemiş olabilir,oraya da
bak.

Boş yere köpük sıkma,bir pompa bul şişir,sabaha kadar beklesin,inmezse sıkıntı yok.

canerol
23 Aralık 2012, 20:26
bana 7 yaşımdayken bir bisikletçi söylemişti kullanmadığın zaman betonda bekletme havası iner demişti
motor garajda 2 hafta yattı ön tekerde az bir inme gördüm sonra 2 tekerin altına tahta koydum 2 haftadır bişey yok.

mehmettayfur
23 Aralık 2012, 20:32
Bence 10 TL.lik pompa alma.Ben aldım,hortumu koptu,demiri yamuldu,attım çöpe,sonra bunu aldım,rahat ettim.
Lastik havası,lastikler soğukken,yola çıkmadan ölçülür.Benzinciye gidene kadar,lastik ısındıkça en az 2-3 psi artar.Düzgün ölçüm için 30-40 km hızı geçmeden,en fazla 2-3 km
yol gidebilirsin.Bir de benzinci pompalarının çoğu kalibrajsızdır(ayarsız),30 ayarlarsın,35 de basabilir 25 de,güvenme.Biz araba gibi değiliz,canımız iki tekere emanet.O birkaç
psi yeri gelir,seni tehlikeye sokar.
Hava saati bir sigara paketinden daha ufak birşey.Bulunsun yanında,kafan rahat eder.

vyazici
23 Aralık 2012, 21:00
Bence 10 TL.lik pompa alma.Ben aldım,hortumu koptu,demiri yamuldu,attım çöpe,sonra bunu aldım,rahat ettim.

"Bunu aldım" derken, hangi pompayı kastediyorsunuz?

mehmettayfur
23 Aralık 2012, 21:38
Ilk mesajımda yazdığım,Karub marka 39,89 TL,lik pompanın hepsiburada.com.daki Dreamcar marka yarı fiatı olanını kastediyorum.

Benli
23 Aralık 2012, 22:00
Pompa , yedek lastik ve lastiği sökmek için gerekli takım taklavat şart bence ( en azından şehir dışı yollara giderken ) ,yolda lastiği patlayıp , nakliye , değiştirme , bir patlak lastiği 150 tl ye yaptıran motorcular biliyorum .
Yorum yapan bazı arkadaşlara ben de katılıyorum , 10 liralık pompadan kullanıyorum , ( el arabasıyla gezen hırdavatçılardan aldım , rekoru patlarsa oda var 1 tl ye ) yalnız denildiği üzere bu pompaların demir aksamı zayıf ! bende pompaya "ayak yerine nazikçe "elle basıyorum ve hiç sorun yaşamadım , tamir kitim var , şehir dışına çıkarken mutlaka alıyorum yanıma , "kafam rahat !.

canerol
23 Aralık 2012, 22:10
büyük alışveriş merkezlerinde 25 tl ye çakmaj şarjlı pompalar var.ama önce motosiklete çakmak şarjı yaptırmak lazım :)

vyazici
23 Aralık 2012, 22:21
Pompa , yedek lastik ve lastiği sökmek için gerekli takım taklavat şart bence ( en azından şehir dışı yollara giderken ) ,yolda lastiği patlayıp , nakliye , değiştirme , bir patlak lastiği 150 tl ye yaptıran motorcular biliyorum .
Yorum yapan bazı arkadaşlara ben de katılıyorum , 10 liralık pompadan kullanıyorum , ( el arabasıyla gezen hırdavatçılardan aldım , rekoru patlarsa oda var 1 tl ye ) yalnız denildiği üzere bu pompaların demir aksamı zayıf ! bende pompaya "ayak yerine nazikçe "elle basıyorum ve hiç sorun yaşamadım , tamir kitim var , şehir dışına çıkarken mutlaka alıyorum yanıma , "kafam rahat !.

Bahsettiğiniz tamir kiti nedir? Benim de öyle bir şeye çok ihtiyacım var.

Benli
23 Aralık 2012, 22:31
Bahsettiğiniz tamir kiti nedir? Benim de öyle bir şeye çok ihtiyacım var.
Pompa , iç lastik , 2 adet levye ,tahta takoz , lastiği sökmek için 10-11 ,18-19 iki agızlı anahtar , ingiliz anahtarı , buji anahtarı yıldız ve düz tornavida , zımpara , yama ve yapıştırıcısı , led el feneri vs . Hepsi 50 tl falan tutar.