PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk Motor Alacakların bakmasını tavsiye ederim

Ghostboz11
23 Aralık 2012, 12:45
Arkadaşlar Ben bilecik/bozüyükte yaşayan biriyim

Şimdi İlk motorunuzu alacaksınız çok heveslisiniz imkanınızda var
ama
Kesinlikle ve Kesinlikle kaliteli bir motor almanızı önermem yani çinli diye tabir edilen motosikletle başlayın
Nedeni ise;İnsanlar Bazı Şeyleri yaşamadan başına ne geleceklerini düşünemezler yani bu bazı şeyler tecrübe edinmek
Kendimden örnek vereyim ocak ayının 2 sinde 17 yaşındayım 1 sene önce Ramzey 100 cup motor aldım
Motor çil çil bi amcadan almıştım motor 2007 model km:orjinal 4.000 idi iyi güzel motoru aldık geziyoruz tuvalete bile motorla gitcem yani o kadar bağlılık oluşuyor ama sabahları hava soğukken motora napılır motorun vitesleri düzgün olarak nasıl geçirilir hangi yağlar konulur bakımı hangi ustada yapılır kendinizden başkasına motosiklet emanet edilirmi ,1kere sürcem merak ediyom deselerde motor verilirmi insanların bazen kırılması gerektiğini v.b bunları ilk motorunuz olduğu için bilmiyorsunuz

1.Ben motorumu sabah çalıştırdığım an hiç yağın bütün parçaları yağlayana dek çalışmasını beklemedim ve parçalar aşındı
2.Gaz kesmeden vites attım ve şanzıman epey zarar gördü
3.Gittim sanayiye dizel yağı koydum motorun ömrü kısaldı
4.Bisiklet ustalarına motorumu emanet ettim bütün ayarsızlıklar benim motorumda oluştu
5.EN önemlisi arkadaşlarımın hiçbirisini kıramayarak kim istese motorumu verdim ön sağ sol çamurluk grenajlar gidon v.b yerler bayaha zarar gördü , Kızlara karşı erkeklerin yani bazı erkeklerin zaafları olur tecrübe edinene kadar ben motorumun arkasına 2 tane kız bindirdim gezdim unutmayın 1-1 olmadığı sürece kızlarla istediğiniz gibi zaman geçiremezsiniz

Şimdi noldu:Motorun şanzuman 2.vites dişlisi kırıldı ve allahtan motor nosunun olduğu bloğu çatlatmadı öteki taraf çatladı yani marş motorunun tam ters olduğu yeri sonuç bana usta işçiliği ile beraber 250 tl ye patladı Şanzıman dişli grubu hareket mili yağıdır motor bloğudur derken tam olarak 250 tl tuttu

Arkadaşlarımın düşmelerinden kaynaklı zarar olarak: elektrik tesisatında problem,sinyal ve marş kutuları , hidrolik hortumu değişti 70 tl tuttu

Motora 200 kg yük bindirip rampaya vurduk egzantrik bollaştı,sibop ayarları bozuldu arka jantta bilyerin olduğu kısımda jant bitti arka teker sallanmaya başladı jant ve teker aldık 70 tl jant 45 tl lastik 50 tl sibop egzantrik 20 tl yağ derken 185 tl yine masraf oldu

250+70+185=500-600 lira gibi bi masrafım oldu unuttuklarımda vardır
Arkadaşlar ilk motorunuz olcaksa ben vermem yapmam etmem demeyin sizde 1 çinli ile başlayın
500 tl de az para değil yazık günah ama bunları bi honda bi yamahada ben yaşasaydım 2milyar kesin olarak giderdi ona göre

İlk motor alacak arkadaşların dinleyip dinlememesi onlara kalmış
Bana forumdan kızan abilerim,ablalarım olacaktır ama ben ne kadar bazı yorumlara karşı üzülecek olsamda bilgilendirmek istedim

Tecrübe edinen hiçbir insan yeniden aynı yanlışları yapmaz Bende acemiliğimi bu motor üzerinde attım şuan hala bende 15.000 kmde şuan saat gibi okula gelip gitmekte kullanıyorum mart ayında ehliyetim oluncada inş param hazır salcano wolf yada yamaha ybr 125 almayı düşünüyorum

tahsins
23 Aralık 2012, 14:02
kesinlikle doğru diyosun. benimde ilk motorum. doğrusu ben senin dediklerinden çok fazlasını yaptım :)
220 kilo bindim dipgaz hemde. rodajda bile paso dipgaz gittim.
taaki fazla yağ koyana kadar. motor keçe patlattı. yağ eksiltmeye başladı.
tabi ben halaa dipgaz. motorda damla yağ yok. yağına bakan yok garibimin. sonunda yolda kitledi.
yağ koyup çalıştırdım. servise gittim. keçeyi değişti. yağ koydu. ulan halen motor çalışıyor :) ama rolantide tık tık vurma sesi var.
günlerce gezdim o sesle.
sonunda götürdüm yamaha-salcano servisine. krank piston komple değişti. 330tl para verdim.
motor halen ilk günkü gibi çalışıyor :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:58 ----------

bu arada sabah motoru çalıştırdığım anda yola çıkarım. motorda da ben ve eşyalarım devamlı 150 kg yüklüdür

Ghostboz11
23 Aralık 2012, 14:09
Salcano wolf mü var sende tahsin abi bu arada ben uğurcan abi yanlış anlama ama
Motoru sabah çalıştırdığında 50-60 saniyede olsa azcık ısıtmakta fayda var diye düşünüyorum hem daha verimli performans alırsın makinasından hemde motor ömrü daha uzun olacaktır.Bende salcano wolf düşünüyorum yeni motorumu yada 2004 kmsi olmayan bi 19.000 de yamaha ybr 125 var fiyat konusunda anlaşabilirsem onu düşünüyorum salcano bisikletim var 12 senedir bende yapmadığım işkence kalmadı ama şu motordan inan daha dayanıklı ramzey cupdan

tahsins
23 Aralık 2012, 14:22
içine sinen motoru al uğur.
ben çalınacağını bilmesem ybr alırdım. ama honda , yamaha hırsızların gözdesi bizim burlarda :)

oyüzden ybr motorunun birebir aynı ama yansanayisi olan wolfu tercih ettim. ybr fabrikasında üretiliyor

ısıtsamda ısıtmasamda motor aynı. direk basıyorum. gidiyor canavar.

Ghostboz11
23 Aralık 2012, 14:29
Hırsızlar...Hırsız olan adam her motora yöneliyo abi benimde cup'a yönelmişlerdi garajım olduğu halde dışarda bırakmıştım yazın motoru direksiyon kilidini kırmaya çalışmışlar :) bir dahada hiç dışarda bırakmadım yamaha fabrikasından çıkması yeterli bi 50.000-60.000 km rahat yapar bu motor düzgün kullanımda belki dahada geçer sanırım şasi'sini salcano üretiyor muş salcano şasi'sinede güvenim sonsuz olduğu için
0km motor almak daha mantıklı herhalde abi doğrumu ? :)

tahsins
23 Aralık 2012, 16:35
valla motordan ben memnunum. sağlamlığımdan eminim.
eksileri
ikinci elde yok pahasına gider.yani aldınmı öldürünceye kadar kullan yoksa zararına gider.
ben önemsemesemde cafcaflı bir görüntüsü yok. sade , sağlam, ucuz :) panel ybr ile aynı. ama dışarıdan görenler "aaaa bu ne tipsiz falan" diyebilir.
servisleri allahlık. ama ybr den anlayan usta bunuda tamir ediyor. benim motora 2 saatte krank piston değişti usta. ybr teknolojisinin nimetleri :)
artıları
kredi kartıyla 2600tl/12 taksit alabiliyosun. yaşadığın şehre demonte olarak kargoyla geliyor. sen şehrindeki servisten teslim alıyorsun motorunu
parçaları ucuz. örneğin ön balata değiştim. scooter balatasıymış. 5tl sadece :)
motor aksamı ybr ile birebir aynı. ama yansanayi. genede ölüsü bile gider bu ybr motorunun. diğer pek çok parçasıda uyumlu ybr ile.
düz yolda 90-95 rahat gidiyor. düzgün rodajla 100-110 gider. bana yeter.
titreşim yok. gevşeyen civata yok :)

Ghostboz11
23 Aralık 2012, 17:58
Çok saol abi benim için mesela uzun yolda 90 sabit titremeden gitmesi iyi olur fazla hıza zaten gerek yok
bana mondial drift al dediler dedim salcanoyla 90 gideriz titremeden mondiyle 105 110 işin cıkı çıkar dedim yani konfor yok diye biliyorum en iyisi hem canım hem benzin parası hemde rahatlık açısından salcano daha uyumlu gibi gözüküyor

ualevent
23 Aralık 2012, 18:42
Okurken bı an ben mı yazdım bunu dıye dusundum dusunce yapımız kelımesı kelımesıne aynı bende ılk bı cınlı aldım ama sanssızdım bıraz satan adan benı bırak kekledı ama 300 350 lıraya adam ettım motoru yag yakma sorunu vardı hallettım cart curt sımdı canavar gıbı nereye nasıl bakım yapılır motorun nelerıne dıkkat edılmesı lazım fılan hepsını ogrendım bu motor ustunde sımdı dedıgın gıbı ılk motor ucuz yollu bısey olucakkı dustu mu ıcın yanmasın nerede nasıl davrancagını ogrenmek acısından en ıyısı.

Ghostboz11
23 Aralık 2012, 19:19
Evet Benim bu motoru almadan önceki niyetim Lifan Lf150 almaktı iyikide almamışım 2.5 milyar civarlık motor 4-5 milyara patlardı hemde içim yanardı
Şimdide 500 lira vermek iyi değil ama bu kadar tecrübeyi 500 tllik masrafla öğrenmek beni mutlu ediyor ehliyetim elimde oluncada inşallah ybr salcano gibi motor düşünüyorum