PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ruhsat sorunu...

zenon
19 Kasım 2012, 12:01
Benim motorum 07.2011 tarafige cıkışlı ama muayne si 11.2012 de bitiyor. Motorum 2010 model.

Burda sormak istedigim;
1-Muayne 3 yıllık degil mi? ve trafiğe cıktıktan sonra 3yıl değilmi nasil böyle birsey olmuş olabilir? Bunu düzeltebilir miyim?
2- Bu konuda ne yapabilirim?
3- Hiç uğraşmayıp direk muayneye soksam ne yapmam gerekir? Ne kadar tutar?
4-İstanbul Avrupa yakasında motorumu muayneye nerede sokabilirim?

Phoenixs
19 Kasım 2012, 12:29
Hocam araç alındıktan sonra 3 sene muaye ye girmez yani 2013 e kadar girmez emniyet Yada noter ikisinden birinde suç gidin düzeltin ücret 77 tl ve diyecekleri şey alırken niye kontrol etmediniz boşuna muayene ye sokmayın

ozcanaykul
19 Kasım 2012, 12:38
Sayın Zenon
Motosikletiniz tahmınıme gore asya marka çünkü bu problem asyada oldukça karşımıza çıkıyor. Fenni muayene süresi dediğiniz gibi 3 yıl olmakla birlikte bu süre sizin mototunuzu sıfır aldığınız anda yada trafiğe çıkış tarihinde başlamaz. Yurt dışından ithal edilen bir motosiklet ise gümrük giriş tarihinden yurtiçi üretimi ise fabrikadaki banttan çıktığı tarihten itibaren başlar. Dolayısı ile bu konuda yapılabilecek hiçbirsey yoktur. Tek yapılacak şey motosikletinizi fenni muayene istasyonuna götürüp muayenesini yaptırmak olacaktır.

Slayerrr
19 Kasım 2012, 12:48
Eskiden muayene başlangıcı için trafiğe çıkış tarihi referans alınırdı ama artık üretim tarihinden itibaren hesaplanıyor. Motorun 11.2009'da üretilmiş ve 11.2012'de muayeneye gitmekten başka çaren yok.

zenon
19 Kasım 2012, 12:55
Eskiden muayene başlangıcı için trafiğe çıkış tarihi referans alınırdı ama artık üretim tarihinden itibaren hesaplanıyor. Motorun 11.2009'da üretilmiş ve 11.2012'de muayeneye gitmekten başka çaren yok.

Sanırm bendeki sorun da o ama motorun modeli ruhsatta 2010 yazıyor.

Muayne istasyonunu aradım sordum sizin verdiginiz bilgilere ulaştım üretim tarihi itibari ile 3 yıl olarak algılanıyor Hondası olan ve sıfır alan arkadasın sorgusu cıkarken benim motorun ki cikmiyor. artık randevu alip muayne istasyonunda yeniletecez anlaşılan.

jeansatar
19 Kasım 2012, 13:01
Benim motorum 07.2011 tarafige cıkışlı ama muayne si 11.2012 de bitiyor. Motorum 2010 model.

Burda sormak istedigim;
1-Muayne 3 yıllık degil mi? ve trafiğe cıktıktan sonra 3yıl değilmi nasil böyle birsey olmuş olabilir? Bunu düzeltebilir miyim?
2- Bu konuda ne yapabilirim?
3- Hiç uğraşmayıp direk muayneye soksam ne yapmam gerekir? Ne kadar tutar?
4-İstanbul Avrupa yakasında motorumu muayneye nerede sokabilirim?

sorularınızı tek tek maddelerle yanıtlamaya çalişayım,
1.ilk yapılan muayneler 3yıl olup motosikletinizin seri üretim yılından başlamak üzere +3 yıldır,mütakip muayneler 2yıllıktır
2.yapacağinız ilk şey tuvturk sitesinden muayne için randevu almak olacaktır,lütfen zamanını geçirmeyiniz.
3.muane ücreti motosikletler için 77liradır,eğer tarihi geçirilmişse o zaman aylık faiz işletiliyor,bilginize
4.istanbul/avrupa yakası için birkaç seçenek olsa da en iyi ve hizlisi......motosiklet muayne istasyonu / maslak oto sanayidir
şimdiden kolay gelsin,çok zaman kaybetmeden 1saatte halledeceğinizi düşünüyorum

Slayerrr
19 Kasım 2012, 13:08
Sanırm bendeki sorun da o ama motorun modeli ruhsatta 2010 yazıyor.

Muayne istasyonunu aradım sordum sizin verdiginiz bilgilere ulaştım üretim tarihi itibari ile 3 yıl olarak algılanıyor Hondası olan ve sıfır alan arkadasın sorgusu cıkarken benim motorun ki cikmiyor. artık randevu alip muayne istasyonunda yeniletecez anlaşılan.

Model yılı düzenlemesi bu yıl yapıldı, geçen seneye kadar 6. aydan sonra üretilen araçlar bir sonraki model yılıyla çıkıyordu. Yani mesela 9/2009 yılında üretilmiş bir araç 2010 model olarak satılabiliyordu. Bundan dolayı olabilir.

turkish39
19 Kasım 2012, 13:15
Benimde başıma gelmişti.Düzeltmek için çok uğraştım olmadı.Üç yılın sonunda faizle beraber 160 tl falan ödemiştim 2009 yılında.Düzelttirmek için bi şansını dene.Baktın olmuyo muayeneye sok,yoksa faiz ödüyosun.Aylık %5

puser
19 Kasım 2012, 15:29
2012 Yılı Fiyat Listesi
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 199,42 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 148,68 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 76,70 TL

bu arada motosikletimi biliyorsun, o da 2010 model. bendeki muayene süresi durumu trafiğe çıkış tarihi + 3 yıl, yani 2013 yılında.

zenon
19 Kasım 2012, 15:33
2012 Yılı Fiyat Listesi
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 199,42 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 148,68 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 76,70 TL

bu arada motosikletimi biliyorsun, o da 2010 model. bendeki muayene süresi durumu trafiğe çıkış tarihi + 3 yıl, yani 2013 yılında.

Bende oyle olmasını umuyordum ama oyle olmadı :( eve gidince ruhsata bakacam maslaktan randevu alip giderim benim bildigim bir eksigi yok rahat gecer gibi geliyor bana :D

puser
19 Kasım 2012, 16:07
ben de her hangi bir sıkıntı ile karşılaşmazsın diye düşünüyorum.