PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir anlık Dikkat Dağılması

skyytr
19 Kasım 2012, 01:46
Bugün yaşgünüm nedeniyle eşimle İzmir - Foça güzel bir gezi gerçekleştirdik , tüm gezi gerçekten güzel geçti sadece geri dönüşümüzde yaşadığımız bir olay haricinde .
Dönüş yolundayken hız limiti 90 KM olduğu bir yolda sol şeritte 80 km civarında bir mercedes takip mesafesinde takip ediyordum. Sağlı sollu trafik olduğu için arkamdan şuhursuzca gelen honda marka aracın sürücüsü selektör ve korna ile tacize başladı sanki beni geçince diğer tüm arabaların üstünden geçicek.
Tehlikeli bir şekilde bana yaklaştıı vede nedeniyle dikkatimi öyle bir dağıtmışki önümdeki mercedesin ani frenini takip mesafem yetmeseydi çok zor görördüm ve panik frenle durabildim.
Şimdi bu olaydan çok ders çıkarmam gerekecek burası türkiye burda motora saygı yok arkamdan gelen çatlasada artık sinirlenmiyeceğim , kendimi güvenli hissettiğim anda doğru hamleyi yapıcağım.
Bu forumu daha fazla okuyup uzun yol tecrübelerine daha fazla dikkat ediceğim.
Bize saygı duyulmayan hatta insana saygı duyulmayan bir ülkede yaşasamda motor kullanmaktan vazgeçmiyeceğim.
Bugün kü duruma tekrar düşmemek için daha dikkatli olacağım :)
Saygılar.

alp_tunay
19 Kasım 2012, 01:53
Kendini güvenli olarak sağ şeride atana kadar arkandaki tacizlere aldırma...
Gözün aynada olsun ama öndeki trafiği kaçırma...

Eğer çok ağır tacize kalıyorsanız arka frene dokunup fren lambasını yak...
En azından fren yaptığını sanacak senin ve sağa kaçman için zaman kazanacaksın...

Ya da sende tacize rest çekip bi şekilde dalacaksın adama....
Yol verip geçerken aynasını alacaksın öküzün...

Garip
19 Kasım 2012, 01:54
aman hocam dikkat..aman dikkat.

karşıyaka
19 Kasım 2012, 02:00
Bugün yaşgünüm nedeniyle eşimle İzmir - Foça güzel bir gezi gerçekleştirdik , tüm gezi gerçekten güzel geçti sadece geri dönüşümüzde yaşadığımız bir olay haricinde .
Dönüş yolundayken hız limiti 90 KM olduğu bir yolda sol şeritte 80 km civarında bir mercedes takip mesafesinde takip ediyordum. Sağlı sollu trafik olduğu için arkamdan şuhursuzca gelen honda marka aracın sürücüsü selektör ve korna ile tacize başladı sanki beni geçince diğer tüm arabaların üstünden geçicek.
Tehlikeli bir şekilde bana yaklaştıı vede nedeniyle dikkatimi öyle bir dağıtmışki önümdeki mercedesin ani frenini takip mesafem yetmeseydi çok zor görördüm ve panik frenle durabildim.
Şimdi bu olaydan çok ders çıkarmam gerekecek burası türkiye burda motora saygı yok arkamdan gelen çatlasada artık sinirlenmiyeceğim , kendimi güvenli hissettiğim anda doğru hamleyi yapıcağım.
Bu forumu daha fazla okuyup uzun yol tecrübelerine daha fazla dikkat ediceğim.
Bize saygı duyulmayan hatta insana saygı duyulmayan bir ülkede yaşasamda motor kullanmaktan vazgeçmiyeceğim.
Bugün kü duruma tekrar düşmemek için daha dikkatli olacağım :)
Saygılar.
İyi akşamlar,
10 Saniyede arka trafiği kontrol etmeli, ön trafiğide asla unutmamalı; 360 derece gözünüz açık olmalı, başka hiç birşeyle ilgilenilmemeli trafik asla ihmale gelmez.Dedikleriniz çok doğru yapacak birşey yok ne yazık ki, insana saygı yok burda.Bu arada nice yıllara...

skyytr
19 Kasım 2012, 02:06
Çok teşekkürler arkadaşlar . Bu güzel camiada nice senelere birlikte işallah. Motor ehliyeti , deneyim dışında Taciz den korunma yöntemlerinide birbirimizle paylaşmalıyız sanırım.
Arkamdan gelen tabiki bu şekilde hatalı ama bende dikkatimi bu kadar dağıtmasına izin verdiğim için kendimi çok hatalı buldum. Ama hayat bir deneyim bundan çok büyük bir ders çıkarttım.
Yaşgünü tebrikleri için ayrıcana çok teşekkürler.

fromghetto
19 Kasım 2012, 02:29
vallahi ben hiç acımıyorum arkadan tacizler oluyo, önüme kırmalar oluyo burası istanbul denyo çok geliyorum yanına asılıyorum kornaya el kol hareketleri ile beraber basıyorum kalayı zaten yakında otobüslerden acil durum çekici araklicam çok caz yapanın ön camı alırım aşşağı olur biter :queen: :pl:

brds
19 Kasım 2012, 02:42
ben sadece nice mutlu yıllara demek istiyorum....(diğer gerekenler yazılmış)

zongoku
19 Kasım 2012, 03:22
bir kaç ay önce şehir içinde 40-50 km hızla giderken arkadan arabalı çok yakın takip ediyodu. Aniden freni koydum ve gazı kökledim korkup kendiside freni kökledi ve durdu. Daha sonra sağa çektim yanımdan geçerken laf atıyordum el kol hareketleri yapıyordum ama bana bakmadan yoluna devam etti. Dediğiniz hızlarda bunu yapmak çok tehlikeli insan arkadan gelenden de korkuyor gerçekten. Kırmızı ışıklarda bile sürekli arkamı kontrol ediyorum biri fren atamaz arkadan girer diye. Nasıl olcak bilmiyorum sanırım saniyelik bakışlarla arka-ön arka-ön kontrol edilmeli sürekli. Geçmiş olsun.

COQ
19 Kasım 2012, 03:41
Trafikte seyrederken hem önûnüzdeki araci hem de arkanizdakini kullananin hareketlerini kontrol edip ne yapip ne yapmayacagini algilamaniz gerekiyor.
Biliyorum zor ama üzerinde kafa yorarsaniz zamanla tecrübe kazaniyorsunuz.
Böyle bir durumda,
eger önünüzdeki stabil bir sürüs gerçeklestiriyorsa, yaklasmakta fayda var.
Arkanizdakinin isini zorlastirmis olursunuz.
YAni tek derdi siz degil, ayni zamanda önünüzdeki araç olur ve daha mantikli hareket etmek zorunda kalir.
ama dedigim gibi yol boyunca önünüzdeki sürûcüyü dogru tahlil etmeniz önemlidir.

scooboy
19 Kasım 2012, 09:32
Aramıza hoş geldin dostum. Sen izmirdesin galiba. Birde istanbulu düşün.:)

dreamkiller
19 Kasım 2012, 12:04
Aramıza hoş geldin dostum. Sen izmirdesin galiba. Birde istanbulu düşün.:)

Dün gece kadıköyden kısıklıya eve giderken saat 22:00 sularında uzunçayır yokusunu tırmanırken herifin biri sol serite 70-80 km ile atladı.. Frendi oydu buydu derken yavaslayabildim zar zor (Hızım 110-120) Tamam bende hız sınırlarının üzerinde seyrediyordum ama çokda hızlı degildim sonucta ve bu Nissan Kaşgay marka arabanın sağına geçtiğimde öküz oğlu öküzün biri elinde telefon güle güle konusuyordu.. iyice yanaştım herife el kol hareketi yaptım eliyle selam verdi gene önüne döndü :)

İşin komik yanı herif ne yaptığının bile farkında değil.. Arkadan vurmamak için refüje girsen umrunda olmaz çünkü farkında değil danglak!! O herif eliyle selam verdiğinde nasıl içim içime sığmadı, kafamı nerelere vurasım gelmedi anlatamam beyler.. Bu ülkede motor kullanıyoruz diye bunları kabullenmek zoruma gidiyor.. Resmen ölmek için motor kullanıyoruz arkadaş..

Serdarrr
19 Kasım 2012, 12:09
Skyytr şu yaşadığın olayı ben arabayla bile defalarca yaşıyorum, o zaman çelik kafesimiz var. Hafif fren koymaktan başlayarak durumun vahametine göre önemli derecede yavaşlamaya kadar çeşitli tepkiler veriyorum...

Ama motorla bunları yapmamaya gayret ediyorum. Ders niteliğinde bir olay anlattığınız, arkadaki araca konsantre olmuşken önde olup biteni kaçırmak...

Bu durumda arkanızdaki araç da sadece sizinle ilgilendiği için ve ani freninizi beklemediğinden dolayı size de çarpabilirdi..
Ya gazı açarak (mecburen öndeki aracı boşuktan sollayarak-sağlayarak geçmek) ya da sağa kaçarak kurtulmak en temizi..

Mutlu yıllar dileklerimizi daha uzun yıllar kabul edin :)

crayz_metin
19 Kasım 2012, 12:47
vallahi ben hiç acımıyorum arkadan tacizler oluyo, önüme kırmalar oluyo burası istanbul denyo çok geliyorum yanına asılıyorum kornaya el kol hareketleri ile beraber basıyorum kalayı zaten yakında otobüslerden acil durum çekici araklicam çok caz yapanın ön camı alırım aşşağı olur biter :queen: :pl:

Ben bir ara cebimde taş taşımayı düşünmüştüm. Artislik yapanlara sıkıştıranların arkadan camına atıp patlatmak en büyük hayalimdi ama bir türlü olmadı :D

Safahat
19 Kasım 2012, 12:51
Öyle yapanlara kaskı kafasında patlatacan bak yapıyor mu birdaha yoksa anlamazlar:)

Arkadaşımın bir hikayeside böyle olmuştu aynen bu şekilde.Motoru sağa çekmiş adamda inmiş bizimki demiş nasıl olsa ekipman ful kask eldiven mont.vs bana bişey olmaz demiş vermiş ayarı:):)

Johnizm
19 Kasım 2012, 12:58
tabakhanede çalıştığını düşündüğüm böyle tipler istanbul e5'te çok denk gelirdi, takip mesafesini yarım metreye kadar düşürmeler, gözüne gözüne yapılar selektörler, kornalar, seni sağ şeride atmayı bir başarı sayan i.neler... hepsini de 1. vitese kadar düşüp yavaş yavaş hızımı 10kmlere kadar indirip sağdan geçmeye zorlamışımdır. büyük bir hazdır benim için)) (motosikletle yapmadım henuz bunu)