PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motorum kerkinme yapıyorr

saklama421
15 Kasım 2012, 00:47
motorsikletim asya hero 125 . bi sorunum var motorsikletime tam gaz verdigimde kerkinme yapıyor. ama devri sonda oldugundada yapıyor olmadıgındada yapıyor. son gazdan 1 cm felan gaz kıstımmı son devri görüyor ama bu nasıl bir şey ben anlayamadım bana bir yardımcı olabilirmisiniz

SonpoL
15 Kasım 2012, 01:02
Yani motorunuzun size fortçuluk yaptığını mı söylüyorsunuz? :P Çünkü ben bu bilmediğim ''kerkinme'' anlamını araştırığım da bu sonuca vardım :D.

*Tdk'ya göre fortçuluk anlamına gelen kelime. Sürtünmek.

*Taşıtlarda kalabalıktan yararlanarak başkalarına sürtünmek, sarkıntılık etmek

Benli
15 Kasım 2012, 01:09
Geçenin bu vakti bir kahkaha patlattım ki sormayın ! , ben çok güldüm Allahta sizi güldürsün.
Konuya gelirsek '' kerkinmeden kasıt , hızlanma oluyor herhalde doğrumudur arkadaşım ?

saklama421
15 Kasım 2012, 01:10
yok yahu sanki motorun arkasından biri tutup salıyor

SonpoL
15 Kasım 2012, 01:11
yok yahu sanki motorun arkasından biri tutup salıyor

Neyi salıyor hocam? Azıl mevzuya ulaşacağız birazdan :P.

Benli
15 Kasım 2012, 01:11
vites değişmesi gibimi yani ?

saklama421
15 Kasım 2012, 01:14
evet aynen vites değişmesi gibi ama anlamadıgım tam gaz verdigimde yapıyor . nasıl anlatıyım mesela tam gazdan 1 cm felan saldımmı onu yapmıyor sünüyor motor . tam gaz verdigimde o anlatmak istedigim şeyi yapıyor...

sonpol aradan cık araya alacam yoksa senii :)))

astorojna
15 Kasım 2012, 01:17
Neyi salıyor hocam? Azıl mevzuya ulaşacağız birazdan :P.
________+1 :)_________:mrgreen:

Benli
15 Kasım 2012, 01:19
benim motorda da oldu birkaç kez , 3. viteste oluyor yokuş çıkarken , neden acaba ?

kartalizma07
15 Kasım 2012, 01:23
kerkinme sürtünmedir :mrgreen: çok güldüm yaa
tekleme var senin motorda, benimkiside yapıyor beyinden olabilir diye yorumladık

saklama421
15 Kasım 2012, 01:27
beyin değişse düzelirmiki acaba?

sakinseytan
15 Kasım 2012, 01:33
bence senin kerkilme hava yakıt ayarından benzini fazla alıp havayı az alırsa veya tam tersi olursa yapar gaza basınca hızlanır bi anda kerkilir falan arada yorumlara cok güldüm sölemeden gecemicem ama sanırsam sorun hava ayarı:) beyne elleşme

kefeeee
15 Kasım 2012, 01:38
çok kerkildim bu aralar :mrgreen:

Karburatör ve hava ayarına baktır bişiyin kalmaz. Ama yarıldım konuyu okurken :D

Benli
15 Kasım 2012, 01:47
kerkinme sürtünmedir :mrgreen: çok güldüm yaa
tekleme var senin motorda, benimkiside yapıyor beyinden olabilir diye yorumladık

Senin kide Çinli mi?

inglor
15 Kasım 2012, 01:51
Gece gece gülmekten yarıldım :)

Levsy
15 Kasım 2012, 02:01
Memleket nere hemşerim? :)
Foruma iyi giriş yaptın, seni sevdik gibi. Nerenin lehçesi bu? :)

musakka
15 Kasım 2012, 02:20
Böyle bişeymi hacu
R1mWmUuW2rQ

ramzey09
15 Kasım 2012, 02:51
arada benimki de 3. viteste tam gaz açtığımda yapıyor tekleme =)))) konu açıklmışken bir soru da ben sorayım =) sabahları yada motor soğuduktan sonra tekrar çalıştırdığımda vitesi 1 e takıyorum ve ardından ''çattt'' diye bir ses geliyor ve hafif öne atıyor kendini motor..servise götürdüm takozlardan dediler değiştirdiler ve yine aynı..tekrar götüreceğim ama bir fikriniz var mı arkadaşlar niye böyle yapar ??

kefeeee
15 Kasım 2012, 03:08
arada benimki de 3. viteste tam gaz açtığımda yapıyor tekleme =)))) konu açıklmışken bir soru da ben sorayım =) sabahları yada motor soğuduktan sonra tekrar çalıştırdığımda vitesi 1 e takıyorum ve ardından ''çattt'' diye bir ses geliyor ve hafif öne atıyor kendini motor..servise götürdüm takozlardan dediler değiştirdiler ve yine aynı..tekrar götüreceğim ama bir fikriniz var mı arkadaşlar niye böyle yapar ??

Kazık yemişsin bidaha o servise gitme :mrgreen: Hepsi yapar onu her vitesli motor hemde.

APALA
15 Kasım 2012, 03:52
panik yok panik. :) Hepsi yapar öyle. Fazla atlamıyor değil mi? fazla atlarsa bir zaman sonra debriyaj ve şanzumanda sıkıntı olabiliyor diye birşey hatırlıyorum sanki. :s

kerkinme olayına gelince, bende epey güldüm. bende şöyle tarif edeyim, hani tork lu bir motosiklette gazı verirsin bi geriye yaslanırsın, gazı saldığında motor akmaz, tekrar öne doğru sallanırsın. Yani arkadaşın da dediği gibi dolmuşta mesela şoför gazı veriyor, eylemsizlik kanunundan dolayı arkaya yaslanıyoruz, frene bastığında yine eylemsizlik kanundan dolayı öne gidiyoruz. İşte bu olayın sürekli haline "kerkinme" deniyor :) hani redline da geldiğimizde motor ileri geri sallana sallana gider ya, motor girmek ister ama bir şey onu engelliyordur. İşte o oluyor yani.

Halk arasındaki kerkinme örnekleri:
1.yastığa bi kerkindim hacıı
2.dün duvara bi kertmişim kankaaa
3.ben yatağa kerkiniyom aga vs vs. Örnekleri bunlar :D

konu nereye gidiyor yahu akşam akşam :D :pr::pr::sunny::sunny:

enginar
15 Kasım 2012, 04:03
Gece gece siz beni güldürdünüz Allah da sizi güldürsün. Kerkinme diye başlığı görünce girdim ben de :)

banalazim
15 Kasım 2012, 04:23
Başlığı gören kerkinmiş :)

Benli
15 Kasım 2012, 10:02
Selam , aynı motorlara sahibiz ve dertleri aynı anladığım kadarı ile , benimki sanki vitesten atacakmış gibi veya normal 3. viteste giderken , durup dururken devriyaj elciği çekip bırakıldığında bir inleme ve atak gibi bir durum yapar ya aynı öyle işte , bu kuba 150cc lerde vitesten atma sorunu varmış yetkililer bu sorun aşıldı şimdi diyor , inşallah başımıza gelmez , aynı benzer bir konuda ise ''debriyaj tasından'' diye görüş bildirilmişti .
Konu aslında bizler için önemli ve sebep -çözüm aranıyor gelgelelim yanlış ifadeler bilginin ortaya çıkmasını engelliyor.!!!

Serdarrr
15 Kasım 2012, 12:08
Kerkinme, sünme, salma.. motosiklet terminolojisinde çığır açıldı bu başlıkta. :)

Neyse şu 1e atınca çaat etme mevzusuna gelince, motor soğukken debriyajın ayırma işlevi biraz zayıftır. O nedenle çaatt diye ses yapar ve ileri gitmeye çalışır hafif hafif. Tabi bu belli ölçüyü aşmamalı, yoksa debriyaj ayarınızı biraz yükseltmeniz gerekiyor demektir. Siz yerini bilmiyorsanız götürün bir motosiklet ustasına 1 dakikada halleder. (İlave bir arıza yok ise tabi)

Ahmanamra
15 Kasım 2012, 12:52
Benim motor 1. viteste sürekli kerkiniyor ozaman. gazı veriyon arkaya atıyo kesiyon öne yapışıyo.Sanki gaz golund aboşluk varmışta sonradan kavrıyormuş gibi bişi .

drtayfun
15 Kasım 2012, 13:37
arada benimki de 3. viteste tam gaz açtığımda yapıyor tekleme =)))) konu açıklmışken bir soru da ben sorayım =) sabahları yada motor soğuduktan sonra tekrar çalıştırdığımda vitesi 1 e takıyorum ve ardından ''çattt'' diye bir ses geliyor ve hafif öne atıyor kendini motor..servise götürdüm takozlardan dediler değiştirdiler ve yine aynı..tekrar götüreceğim ama bir fikriniz var mı arkadaşlar niye böyle yapar ??Ben çözümü şöyle buldum. Motoru çalıştırmadan vitesi 1 ve boş yapıyorum. Sonra çalıştırıyorum.

luciphere
15 Kasım 2012, 14:55
+18 e gider bu başlık

zongoku
15 Kasım 2012, 15:10
Arkadaşın anlattığı kerkinme olayı benim motorda da oluyo. Karburatör kaynaklı bir problem. Bi ara karburatörü kendim çıkardım temizledim sonra bunu yapmaya başladı. Dip gaz verdiğimde gazı bırakırken tekleme yapıyor. Daha sonra bazen yokuşlarda dip gaz veriyorum vites küçültceğimde gazı bıraktığımda da yapıyor. Bazende normal hızda giderken hafif gaz veriyorum önce bi gaz yemiyor tekliyor sonra devam ediyor. karburatörün içerisinde vakum lastiği gibi bir parçalar vardı onlarda yırtıldıysa değiştirmek lazım. Karburatörle alakalı ama neyden çözemedim bende ustaya götürcem bakalım. Özellikle yokuşta sıkıntı yaratıyor çünkü

tigermbz
15 Kasım 2012, 15:52
bujiyi kontrol ettiğinde ateşleme ile alakalı bir problem görmezsen benzin-hava karışım ayarıyla alakalıdır
misal: emme manifoltunda yırtık oluşmuş olabilir

dreamkiller
15 Kasım 2012, 15:58
Kerkinesi gelir insanın mazallah!! demeyin öyle :)

saklama421
16 Kasım 2012, 00:30
:))) bu siteyi sevmeye başladım fazla kerkinmeyin bana. :)) eywallah dediklerinizi dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:26 ----------

)) bu siteyi sevmeye başladım fazla kerkinmeyin bana. ) eywallah dediklerinizi dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz.

Acil112
16 Kasım 2012, 00:41
Video koyabilir misiniz:pl:

SonpoL
16 Kasım 2012, 01:06
:))) bu siteyi sevmeye başladım fazla kerkinmeyin bana. :)) eywallah dediklerinizi dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:26 ----------

)) bu siteyi sevmeye başladım fazla kerkinmeyin bana. ) eywallah dediklerinizi dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz.

Şimdi dün motorunuzun kerkindiğini konuştuk. Belli ki motorunuz aynı hareketi sizden bekliyor :P. Bir ara bir de siz kerkinin bakalım ona sonuç ne olacak :D.

İşin şakası bir yana, karbüratörden diyordum fakat olmamış demişsiniz. Bir de bujilere bakmakta fayda var ;).

Parliament
16 Kasım 2012, 01:22
Uzun zamandır forumu takip ediyorum sırf şu konuya cevap yazabilmek için üye oldum. :)

Kerkinme sorununu çin'liye binerken bende yaşamıştım.Zincir çok gevşek olduğunda yapar buji'nin miladı dolduğunda yapar. :)

Ama acaip güldüm özellikle sonpol'ün son mesajına.. :)))))

saklama421
16 Kasım 2012, 01:42
o saten öldürdü beni saten işi ilk makaraya alan o siz ondan gülüyorsunuz dua edin ona yanii :)
yok ya yakacagım ben motoru kerkinip duruyor :))

dreamkiller
16 Kasım 2012, 11:45
yok ya yakacagım ben motoru kerkinip duruyor :))

Hocam araya bir sünger falan koysan? Kerkinirken inciltmesin makine kendi kendini.. Senin makina FORD a bağlamış ne diyeyim :)