PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Plaka-Ruhsatsız Scooter 2. Yardım lazım.

ugrgnr
14 Kasım 2012, 19:43
Merhaba arkadaşlar. bundan önce bi konu acmıstım aynı baslıkta fakat orda plakasız ruhsatsız scooterıma nasıl tekrar plaka alabılırım dıye sormustum farklı bı konuydu fakat sımdıkı de ayrı bı konu.

evet arkadaslar plaka-ruhssatsız bı scooterım var 125lik ramzey. motorun 3. sahıbıyım. 2.sahıbı yanı aldıgım amca ılk sahıbınden aldıktan sonra motoru uzerıne almamıs yogun da bı adam ıslerıyle. öyle olunca adam ılgılenemedı tabı motoruyla dıger adam da bıkmıs artık yaslı amcayla ugrasmaktan ve motoru trafıkten sıldırmıs. malum cezalar adama gıdıyor. herneyse bu motor su an benım. dedıgım gıbı ramzey 125 hatta tam markası modelı Ramzey QM125T-10D. motoru ılk aldıgım zamanlar hosuma gıtmıyodu motor bagırıyodu ama gıtmıyodu sankı 80le gıdıyomus gıbı bagırırken 50yle gıdıyo baya sınırımı bozuyodu fakat su an motor acayıp oldu hafıf bayır asfaltta 100'ü görüyo. 125lık ve scooterdan bahsedıyoruz :) motoru bya baya acmayı basardım 12.500de aldım su an 14900 de 2 ayda falan yaptım bu kadar kmyı oyle olunca dedıgım gıbı motor baya ıyı. tum bunları nıye anlattım dersenız sımdı sadede gelıyorum :D

dedıgım gıbı plaka ruhsatı yok motorun. ve ılk sahıbını bulup daa adamın musaıt bı anına denk getırıp tekrar trafıge kayıt ettırmek sonra muayenesı falan fıstık acayıp uzun ıs kı adam kendı ıstegıyle ıptal ettırmıs nıye tekrar kaydıyla ugrassın ? mantıksız dmı. oyle olunca bız de dedık kı hurdaya yakın bı motor alalım aynı tıpte ucuza, ruhsatlı plakalı. o motoru parcalayıp sasısının ustune benım motordakı tum parcaları ona ekleyelım ve ortaya yenı plakalı ruhsatlı bı motor cıksın. motor ve sası numarası oldugunu bılıyorum motosıkletlerın fakat bız sadece mekanık kısımlarını degıstırcegımız ıcın numaralardan sorun cıkarmıcagını dusunuyoruz polıslerın. bı yardım edersenız bu konuda boyle bısey olur mu olmaz mı? olursa nasıl olur. sımdıden tesekkur ederım.

astorojna
14 Kasım 2012, 19:57
çok uğraş ister be dostum okadar vakite yazık sende sat o plakasız scooter ı git onun kadar temiz bi scooter al başını ağrıtmaya değmez bak bende satıyorum 150 cc lik scooterımı oda 120-130 yapıyor bayır aşşa yani bence vaktine yazık diye düşünüyorum

bikerboi
14 Kasım 2012, 20:37
Bu bahsettiginiz islem change arac olarak gecmektedir ve ciddi bir hapis cezasi vardir. İlgili kanunu tam olarak hatirlamiyorum ancak bu isten dolayi basi agriyanlarin oldugunu biliyorum. Yani uzun lafin kisasi motor bile calsaniz daha az ceza alirsiniz cunku diger durumda nitelikli dolandiricilik kapsaminda bir suc islemis olursunuz.

Mengu16
14 Kasım 2012, 20:44
Evet change oto işlemi ciddi suçtur ve organize şubede adamın anasını ağlatırlar. Kendi motorunuz olsa ruhsatı sizin olsa neyse de ruhsatı sizin üzerinize olmayan motora böyle bi işlem yapmak büyük risk.

serdar1547
14 Kasım 2012, 21:01
organize şube....nitelikli dolandırıcılık...bunlar yukarıdaki yorumlardan alıntı kelimeler ve yine bu kelimeler bile yeter senin bu işten vazgeçmene

ugrgnr
14 Kasım 2012, 21:16
boyle bıseyı tahmın etmıyo degıldım de babam bısey olmaz falan deyınce bı sorayım dedım ıyı yapmısım :D sagolun arkadaslar sımdıden vazgectım zaten cok tesekkurler

Benli
14 Kasım 2012, 21:59
Biraz karışık bir durum ! ilk sahibi motorunu satmış , alan üzerine almamış , buraya kadar tamam , cezalar ilk sahibine gidiyor diye motoru trafikten sildirmiş , burası tamam değil bence , nasıl sildirmiş ? birincisi hurdaya çıkarması lağzım ki plakalarını ruhsatını şubeye teslim etmesi gerekli değil mi ? sattığına göre plaka ve ruhsat kendisinde nasıl oluyor ?.
İkinci yol motorun çalınmasına müteakip sahibi karakola bildirir ( yine ruhsatı lağzım ) ve belirli bir süre motor bulunamadığı taktirde trafikten kaydı düşülür ,silinme işi bildiğim kadarı ile böyle oluyor , bence bu motor trafikten silinmemiştir ilk sahibiyle bir konuşun derim .

Diyelim ki motorun ilk sahibi motoru hurdaya çıkarmış , ve (dikkat edelim) ''meşru'' yönden bu motor sizin elinize geçmiş , sizde aynı model bir motorun noter satışı ile sahibi olduktan sonra (dikkat edelim ) motor ve şase numaralarıyla oynamayıp , değiştirmeden !! istediğiniz her şeyini değiştirebilirsiniz bu değiştirdiğiniz parçalar hurda ve yeni de olabilir , chanc denilen olay motorsikletin şase ve motor numaralarıyla oynamaktır veya hırsızlık olduğu sabit bir aracı kazalı bir aracın üzerine giydirmektir.

Ben olaya rahmani yönü ile baktım , şayet araç çalıntı bildirimi neticesinde kayıttan düşülmüşse işte o zaman başınız ağırır , bu chanc olur . mutlaka ilk sahibi ile görüşün.

ugrgnr
15 Kasım 2012, 15:52
Biraz karışık bir durum ! ilk sahibi motorunu satmış , alan üzerine almamış , buraya kadar tamam , cezalar ilk sahibine gidiyor diye motoru trafikten sildirmiş , burası tamam değil bence , nasıl sildirmiş ? birincisi hurdaya çıkarması lağzım ki plakalarını ruhsatını şubeye teslim etmesi gerekli değil mi ? sattığına göre plaka ve ruhsat kendisinde nasıl oluyor ?.
İkinci yol motorun çalınmasına müteakip sahibi karakola bildirir ( yine ruhsatı lağzım ) ve belirli bir süre motor bulunamadığı taktirde trafikten kaydı düşülür ,silinme işi bildiğim kadarı ile böyle oluyor , bence bu motor trafikten silinmemiştir ilk sahibiyle bir konuşun derim .

Diyelim ki motorun ilk sahibi motoru hurdaya çıkarmış , ve (dikkat edelim) ''meşru'' yönden bu motor sizin elinize geçmiş , sizde aynı model bir motorun noter satışı ile sahibi olduktan sonra (dikkat edelim ) motor ve şase numaralarıyla oynamayıp , değiştirmeden !! istediğiniz her şeyini değiştirebilirsiniz bu değiştirdiğiniz parçalar hurda ve yeni de olabilir , chanc denilen olay motorsikletin şase ve motor numaralarıyla oynamaktır veya hırsızlık olduğu sabit bir aracı kazalı bir aracın üzerine giydirmektir.

Ben olaya rahmani yönü ile baktım , şayet araç çalıntı bildirimi neticesinde kayıttan düşülmüşse işte o zaman başınız ağırır , bu chanc olur . mutlaka ilk sahibi ile görüşün.

trafikten silinmişten kastım dedıgın sey. yanı trafıkten kaydını dusurmus. valla karısık ya tam olarak anlatmadı amca, onun anlattıgı kadarını yazzdım buraya. plakayı nasıl almıs eskı sahıbı nasıl trafıkten dusurmus ama kaydı yok motorun hurda gıbı yanı.