PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : artık motosikletlerimizi çalamayacaklar ! (bir öneri)

tahsins
14 Kasım 2012, 15:36
hergeçen gün hiçdurmadan motorlarımızı çalıyor şerefsizler. içim acıyor çalıntı motor ilanlarını görünce..

az önce aklıma birsey geldi. motorumuza bir verici yerleştirmek.

uzun mesafede kullanabileceğiniz en ucuz ve sağlam verici ise :
cep telefonu ve 1 adet turkcell hat.
turkcellin "tamnerede" adlı bir servisi var. aktif edildiğinde artık o telefonun nerede olduğunu anında görebiliyorsunuz.
tek yapmanız gereken telefonu motosikletin sote bir yerine saklamak.

polis zaten telefon numarasından çalınan motorunuzun yerini anında bulabilir. sizde tamnerede ile çalınan motorunuzun yerini bulabilirsiniz.

sotelenen telefona aküden bir kablo çekerek şarj etme sornuda kalmaz..

bu takip işinin tek masrafı hat kapanmasın diye 6 ayda bir 10tl kontur yüklemek.

nasıl fikir ?

Safahat
14 Kasım 2012, 15:59
Güzel bir düşünce valllahi iyi fikir bunu uygulamak motor için güvenli olacaktır.

Ahmanamra
14 Kasım 2012, 16:02
evet iyi bir fikir gelişmiş uydu takip sistemlerine göre daha bi maliyetsiz :D Lakin iyi bir yere monte edip saklamak gerek sanırım. birde yağmurdan sudan korumak için kılıf uydurmalı :D

egelim 43
14 Kasım 2012, 16:02
Şarj işini nasıl halledicez aküden kablo ile ?

tahsins
14 Kasım 2012, 16:08
@egelim 43
elektrikçiye sordum. araç şarjı bul bitane dedi. ben sadece motor çalışırken şarj edecek şekilde bağlarım dedi.
lityum pilli telefon alırsam hiçdurmadan şarj bile olsa pil arızalanmaz. hoş piyasadaki telefonların tümü lityum pilli..

egelim 43
14 Kasım 2012, 16:13
Denemek lazım mantıklı :cat:

Reşit
14 Kasım 2012, 16:19
Hırsız jammer kullanıyorsa. Fiyatları çok fazla değil. Tüm sinyali yok eder. Motoru yine bulamayız. En garantisi kasko yaptırmak. Ayda 100-150 lira arası fiyatlar ama yapacak birşey yok. Otoparka da koyulabilir. Otopark fiyatları da 60-100 arası değişiyor. Motora binmek ne zahmetli ve masraflı iş arkadaş bu ülkede :pr:

oegbilisim
14 Kasım 2012, 16:27
Arkadaşlar bu tam nerede uygulaması tam nokta bilgisi vermemekte diye biliyorum. Şu caddenın civarında gibi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:25 ----------

Yani jammer kullandıklarını düşünmüyorum. Çünkü gerçek jammer fiyatları ucuz değil. O piyasada ucuz satılanlar da tam randımanlı çalışmıyor.

sedici
14 Kasım 2012, 16:31
jammer dediğimiz alet de iyice ele düşmüş, hatta frekans geçirmeyen kumaşlar var, motorun üzerine çarşaf gibi atıp kullanabilirler, ne gps ne cep telefonu kurtarır o zaman, ayrıca burda bunları paylaşıyoruz bir yandan da yol gösteriyoruz, bu site üye olmadan da okunabiliyor :/ kendim de motor almadan önce uzun süre takip ettim ordan biliyorum. Çalanlar zaten aracı parçaladıkları için saklamak gps koymak vs çok çözüm değil diye düşünüyorum

eren özer
14 Kasım 2012, 16:31
Söylediğin Fikir benim neredeyse yılar önce aklıma geldi
Hatta ben Toshibanın bi telefonu var 2 ay şarjı gidiyor Onu düşündüm ama Pek kullanışlı değil
Ufak Motorlara Takmaya değmez çünkü 1,2 milyarlık motora Ettiğin masrafa değermi O bi ayrı dert
Pahalı motorlara da arkadaşın dediği gibi çok değil 250,300 tl ye Jammer bulabiliyorsun ve Şöyle bişey var
Bence bunların öyle herkeze satılmaması lazım Devlet dairesi vs gibi yerlerde olması lazım gereken şeyler bunlar Düşünsene
Ayıptır Sölemesi ibi..nin birisi çarşının ortasında aktif hale getirdiğini
http://www.akdenizbilisim.com/defaultx.asp?kid=46
http://ticaretimiz.com/p98212-sinyal-kesici-jammer.html
Sudan ucuz 250 tl 30.000 tl lik motor çalan birisi için

sedici
14 Kasım 2012, 16:33
Arkadaşlar bu tam nerede uygulaması tam nokta bilgisi vermemekte diye biliyorum. Şu caddenın civarında gibi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:25 ----------

Yani jammer kullandıklarını düşünmüyorum. Çünkü gerçek jammer fiyatları ucuz değil. O piyasada ucuz satılanlar da tam randımanlı çalışmıyor.

haklısın tabiki :) ucuz satılanlar kaliteli yada tam randımanlı değil ama bu hırsız zaten jammer olmasa da çalıyor :) jammer ucuz da olsa kalitesiz de olsa frekansı aksatması zaman kazandırması bile yeterli olacaktır kendisine :) kumaş ihtimali de var hatta az önce yazdığım gibi

Egemen06
14 Kasım 2012, 16:35
Araç takip sistemi eğer motorunuz kapalı biryerde kalıyorsa, yani kışın dışarda ise akü sorun olur, araç takip sistemi taktırın kurtulun en kısa zamanda bunu yapacağım burdan paylaşıcam,maliyet ise rent a car şirketinden tanıdıklarım olduğı için 350-400 lira civarı olucak,google maptan araçların takibini gördüm bizzat izledim gayet iyi bir sistem.Her motora 1 seferlik 400 lira değer bence.

Reşit
14 Kasım 2012, 17:14
jammer pahalı gelirse onu da çalar, adam için sıkıntı değil ki :mrgreen:

COQ
14 Kasım 2012, 17:28
Yillardir ayni mevzu birilerinin aklina gelip duruyor.:)

Bu mevzuyu ilk 2007 de tartismisiz.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/28458-calinan-motosikleti-bulmanin-en-kolay-yolu.html

Kimse ciddiye almamis ya da pratik degil demekki.
Tersi olsaydi,
çalinan motosikletimi cep telefonu sayesinde buldum diye en az bir topic açilirdi.:)

Yani çalinan cep telefonlarinin bile bulunamadigi bir ülkede,
motoru çalana, cep telefonu hediye
seklinde bir kampanya yapmak gibi bisey bu.:P

tahsins
14 Kasım 2012, 20:13
tabi bizim mahallenin hırsızları hep arka ceplerinde jammerla gezer.

ethemm76
14 Kasım 2012, 20:20
jamer ile motor çalmaya gitmek hangi serseri hırsızın aklına gelir, diyecektim, ama uyandırdık, iş işeten geçti :)

Felon
14 Kasım 2012, 20:34
aynştayn was here

Tolga Can
14 Kasım 2012, 20:42
Bizim firmada araçlarda arvento cihaz var. uydudan adım adım izliyorsun. Hırsıza nokta atışı, geçenlerde bir araca daha taktılar. Faturada 600 TL ibaresini gördüm.
Ancak program ve takip servisi vs . ücrete dahil mi yoksa ayrı mı o konuda bilgim yok. Küçük bir kutu aküden besleniyor.
Ömür boyu 600 TL ise 15.000 TL motoru olan arkadaş bundan takacak.
Keşke detaylı bilgim olsaydı. öğrendikten sonra tekrar yazarım.
yada bilgisi olan yazsın.

banalazim
15 Kasım 2012, 04:43
Ben doğa sporları yapıyorum gittiğim yerler biraz sakıncalı doğal ortamda hayatta kalma becerileri gerektirir tabi yanımda her zaman gps bulunur bundan iki tane var biri motorda sürekli diğeri üzerimde ve inanın çok işe yarıyor ayrıca bir para vermenize de gerek yok bir kod ile google harita üzerinden rahatça takip edebilirsiniz 5 yıl oldu hâlâ aynı şekilde devam ediyorum.

gv650i
15 Kasım 2012, 09:12
Ben doğa sporları yapıyorum gittiğim yerler biraz sakıncalı doğal ortamda hayatta kalma becerileri gerektirir tabi yanımda her zaman gps bulunur bundan iki tane var biri motorda sürekli diğeri üzerimde ve inanın çok işe yarıyor ayrıca bir para vermenize de gerek yok bir kod ile google harita üzerinden rahatça takip edebilirsiniz 5 yıl oldu hâlâ aynı şekilde devam ediyorum.
BUNU biraz daha anlatırmısın gps ne kadardır nerden alınır nasıl kullanılır iyi bir şeye benziyor

tahsins
15 Kasım 2012, 09:57
valla benim motorun sıfırı 2400tl olduğundan gps çok pahalı bir çözüm bana. 50tl lik cep telefonum motorla çalınsa sıkıntı olmaz.
parçalandığına deymeyecek olduğu için benim motoru çalan adam gider köylü birine 50-100 tlye satar. orasında burasında verici aramaz motorun.
ha tabi hayatı polisiye filmi tadında geçen arkadaşlar "artık köylülerin 3 cebinin 2sinde jammer var" diyecektir...:)

bizim burlardada cebinde jammer olmayana kız vermezler zaten..

speedy2
15 Kasım 2012, 10:00
acil nasıl kullanıldığını açıklaman lazım :):)

izmir3535
15 Kasım 2012, 12:57
mtr çalındı diyelim. siz çalındıhına dair başvurunuzu yaptınız. birde savcılığa yapıcaksınız. savcılık evrağınızı turcele yazıcak cep telefonu olduğunu nerede bilgisini istiycek. bu bilgide benim bildiğim kadar tam yerini göstermemekte. 10 km lik bir semt içinde olduğunu sayalım. hangi evin veya dükkanın içinde:) bide şu var çalan kişiler aynı günü mtr a bakarlar üzerinde verici varmı diye. bence çok zor ama deneyin . denemekte fayda var

sbr
15 Kasım 2012, 13:55
başlığı değiştirirsen daha iyi olur..bu yöntemle motorun çalınmasını engelleyemezsin. çalınan motorun bulunmasına katkıda bulunabilirsin. motorum çalındktan sonra bulunsa ne fayda,, ellerin eli değmiş bir kere:pale: