PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorsikletinizi nasıl koruyorsunuz?

Troilem
10 Kasım 2012, 23:09
Öncelikle herkese selamlar. Aklımda gt250r almak var fakat oturduğum binanın otoparkı yok ve bir arasokak(istanbul Pendikte). Evin önünde biryere kilitle bağlayıp üzerinede koruyucu kılıfla örtmek istiyorum sizce güvenlik açısından ne gibi önlemler almalıyım ve benimle aynı durumda olan arkadaşlar ne yapıyor bilmek isterim.
Herkese kazasız belasız günler dilerim.

bardaktan
10 Kasım 2012, 23:16
Hırsıza kilit dayanmaz. Deneyimli arkadaşlar bilgi verecektir.

ogzcngdk
10 Kasım 2012, 23:29
alarmlı disk kilidi
çelik zincir ve çelik kilit (biryere bağlı olacak)
direksiyon kilidi kitli olucak

bu şekildeyken gece zinciri canavarla kesip bir kamyonete yükeyip götürmeleri lazım dikkat canavarla dedim çünkü makasla kesilmez çelik..

15 20 dk içinde götürürler ama çok gürültü çıkacağı için uyanırsın yada başkaları uyanıp camlara çıkar bildiğim kadarıyla bu daha başka yöntemler varmı bilemiyorum

sedat_57
10 Kasım 2012, 23:33
Mahallenin kahvesine gidip motoru kayıt ettirmelisin herkese çay ismarlamalısın:P Ben bu mahallenin adamıyım motoruma dokunmayın gibisinden :cherry: dostum kapalı yerin yurdun yoksa kilit yalan dolan..

APALA
11 Kasım 2012, 00:01
Duyabileceğin vaziyette ise, alarmlı disk kilidi işe yarayabilir. Motosikletin elektrik aksamına dokunnmadan, bozmadan alarm taktırmış gibi birşey oluyor. Yani kardeşim olay şu oluyor ki, hırsızın vaktini öldürebildiğimiz kadar öldürmeye çalışacağız.

ysn_erl
11 Kasım 2012, 00:04
yanlış anlamayın da otoparkınız ya da bahçeniz yoksa motosiklete binilmez.

Allah muhafaza yılların hayali 5 dakikada hiç olur.

İlla yok ben motosiklete binicem diyosanız yakın bi otopark varsa orayla anlaşıp orda tutun.

sinan08
11 Kasım 2012, 00:53
çelik halatı kesebiliyorlarmı ki?

ogzcngdk
11 Kasım 2012, 01:02
çelik halatı kesebiliyorlarmı ki?

evet kesilir eğer %100 çelik ise yada karbon karışımlı çelikse makasla kesilmez özel makinelerle kesilebilir

skyytr
11 Kasım 2012, 12:49
Sigorta yaptırın diyeceğim ama 7.500 tl eden motorun 1 yıllık sigortasi 1.850 TL ve birde calinmaya karsi ancak kapali bir yerden calinirsa sigortali imis :) Yani sokakta parkedili halde calınırsa sigorta ise yaramıyor :) Telefonu kapatmadan kufredicektim az kalsin . Sigorta yapmıyoruz desinler bu acentalar boyle taklacı guvercin gibi kimsenin kullanmıcagı hale getirmesinler . Bi bankalar birde sigortacilar :) Hepsi Kuzen sanırım . Nefret !

aquarist4
11 Kasım 2012, 13:01
Kasko yaptırmak istediğimde 3500 TL. istediler. Tabiri caizse dudağım uçukladı. Evimin önünde iki büyük tenekeye beton dökerken içlerine çıkmayacak şekilde demir çubuk gömdüm. Tenekeleri kırmızıya boyadım. Motoru kaldırıma yanaştırıp, sokak tarafına, ön ve arka kuyruk bitişinin 5'er cm. dışına gelecek şekilde betonlu tenekeleri yerleştirip, teker aralarından geçirdiğim zinciri betonlu demirlere zincirliyorum. Ayrıca yanımda bulundurup gerektiğinde kullanmak için Masterlock marka 1,5 metre çelik zincir ve kilidini aldım. Yazın üzerine eski bir çarşaf örtüyorum fazla göze batmasın diye. Yağmurlu havalarda da içi miflonlu brandasını kapatıyorum. Haa bir de unutmadan ekleyeyim, motoru aldığımdan beri uykum hafifledi, gece sık sık uyanıp motoru kontrol etmekten uykumu alamıyor ve yorgun kalkıyorum :(

koreay
11 Kasım 2012, 13:05
alarmlı disk kilidi
çelik zincir ve çelik kilit (biryere bağlı olacak)
direksiyon kilidi kitli olucak

bu şekildeyken gece zinciri canavarla kesip bir kamyonete yükeyip götürmeleri lazım dikkat canavarla dedim çünkü makasla kesilmez çelik..

15 20 dk içinde götürürler ama çok gürültü çıkacağı için uyanırsın yada başkaları uyanıp camlara çıkar bildiğim kadarıyla bu daha başka yöntemler varmı bilemiyorum 12 MM çelik halat 10 luk demir makası ile kolayca kesilebiliyor - çelik halat a fazla güvenmemeni tavsiye ederim . ama caydırıcı etkisi var tabi heleki yakınlarında motorunu kilitlemeyen insanlar varsa senle işleri bile olmaz.

phradrel
11 Kasım 2012, 13:25
koyduğun yerin önemi üstündeki kilitten daha önemli. ışık altında gece bile az çok yaya trafiğin olduğu bir yere koyarsan da güvenli olabilir ya da tam tersi kuytu gözden ırak bir yere de. benim motorumda dışarda ama sokak dar, penceremle arasında 3-4 metre var üzerinde de iki kilit.

ha bu arada garaj lazım ama hiç mi garajdan motor çalınmıyor :)

tr100a
11 Kasım 2012, 13:33
apartman girişi 2 basamak ve içeride 3 tane daha cub u buralardan atlatıp kapımın önüne koyuyorum ben giriş katta oturuyorum xciting 500 ise arkadaşımın boş dükkanı var içerisi görünmüyor orayı koyuyorum motor dışarda bırakılmaz kesin kapalı otopark olacak açıkta olmaz çevrende depo veya boş dükkan sahipleriyle konuşup oralara komalısın veya evin merdiven boşluğuna tabi genişse kimseye engel olmayacaksa dış kapı sürekli kapalı olacak

Tsubasa
11 Kasım 2012, 14:11
arkadaşlar celik kilit diyorsunuz
masterlock un çelik zincir kilidi var hepiniz biliyorsunuz
onu bile kesip götürmüşler
bir vidyo vardı istanbulda youtube de gördüm (mobese cekmiş)
alarmlı disk kilidi de vardı
havlu gibi bişeye sarıyorlar disk kilidini
zinciri de kırıyorlar
sonra bir kapalı kasalı kamyonet gibi bişi yapmışlar içinde vinç gibi bi aparata baglayıp 1 dakikada calıyorlar
muhakkak garaj, gibi bişey bulunması lazım istanbulda
evin bahçesine koy üstüne tente yap
2-3 tane zincirle kilitle
disk kilidi yap
bu olur önlem
yoksa sokaga bırakırsan en fazla 1 sene içinde patlatırlar o motoru
ön tekerden baglıyorlar mesela
adam öntekeri bırakıyor gerisini götürüyor

aquarist4
11 Kasım 2012, 14:20
Bizim yaptığımız zaten hırsızın cayması için çalınabilme süresini uzatmak. Hırsıza kilit dayanmayacağını hepimiz biliyoruz. Son zamanlarda yapılmakta olan yüksek modelli motorsikletlere ilişkin hırsızlıklar sipariş usulü oluyor. Çalınan makine ya hemen parçalanıp satılıyor ya da change oluyor..

Tsubasa
11 Kasım 2012, 14:26
Bizim yaptığımız zaten hırsızın cayması için çalınabilme süresini uzatmak. Hırsıza kilit dayanmayacağını hepimiz biliyoruz. Son zamanlarda yapılmakta olan yüksek modelli motorsikletlere ilişkin hırsızlıklar sipariş usulü oluyor. Çalınan makine ya hemen parçalanıp satılıyor ya da change oluyor..
topkapı matbaacılar sitesinin arka taraflarında motosiklet tamircileri gibi bi yer var
oralara baskın yapmak lazım
piyasada bulamadıgın bir motorun parcasını
orada cıkma parca diye her türlüsünü bulabiliyorsun
buralardan gidip cıkma parca almamak ve böyle şeylere göz yummamak gerekiyor

acemi60
11 Kasım 2012, 15:01
1) Yatları bağlamak için kullanılan kalın galvanizli zincir. Dışına da bisiklet iç lastiği geçirirseniz bir de yüksek kaliteli bilyeli anahtarlı bir asma kilit kullanırsanız faydalı olur.
2) Motoru şase demirinden sabit bir yere bağlamak.
3) Alarmlı disk kilidi.
4) Direksiyon kilidi.
5) Branda.
6) Görebileceğiniz bir yere park etmek.

Yukarıdakileri yaptıktan sonra yine de çalınırsa gidip yeni bir motor bakmaktan başka çare yok. Özel garaj en iyi çözüm. Fakat imkan meselesi.

banalazim
11 Kasım 2012, 20:03
Öne ve arkaya disk kilidi takın
zincir mincir hikaye.
Ben yıllardır kapının önüne koyuyorum motor açıkta duruyor sadece disk kilidi kullanıyorum alacak olan nerede olursa olsun nasılsa alacak o yüzden fazla harcama yapma ha! ben motorumu çok seviyorum diyorsan kimsenin yapmadığı birşey var onuda söyleyim benim motorda gps var gömülü kim alırsa alsın an ve an nereye gittiğini nereden geçtiğini herşeyi görüyorsun ben bunu yaptım kardeşim eve gideceğim deyip başka yere gittiğin de hesap sorduğum zaman gözleri yerinden fırlayacak gibi oluyor.
Gps tak an ve an takip ev. Doğu bankta var

acemi60
11 Kasım 2012, 21:01
Öne ve arkaya disk kilidi takın
zincir mincir hikaye.
Ben yıllardır kapının önüne koyuyorum motor açıkta duruyor sadece disk kilidi kullanıyorum alacak olan nerede olursa olsun nasılsa alacak o yüzden fazla harcama yapma ha! ben motorumu çok seviyorum diyorsan kimsenin yapmadığı birşey var onuda söyleyim benim motorda gps var gömülü kim alırsa alsın an ve an nereye gittiğini nereden geçtiğini herşeyi görüyorsun ben bunu yaptım kardeşim eve gideceğim deyip başka yere gittiğin de hesap sorduğum zaman gözleri yerinden fırlayacak gibi oluyor.
Gps tak an ve an takip ev. Doğu bankta var
Bu cihazın markası fiyatı ve nasıl çalıştığını anlatırsanız hepimize faydalı olur. İyi sürüşler...

Reşit
11 Kasım 2012, 23:35
Hurda bir kamyonet alın. Eski VW lar var, fiyatları ucuz. Motoru içine park edin. Camlı olmasın mümkünse. Alın size evin önünde kapalı garaj. Motoru da kamyonetin içine kilitleyin. Dışarıda durmasından iyidir. Dikkat çekmezsiniz :cat:

MrMaydec
11 Kasım 2012, 23:43
hırsızlara kolaylık olur hurdada olsa çalışır daha kolay götürürler :)

çelikatlı
11 Kasım 2012, 23:45
bi arkadaş kullanıyordu kamyonet tentelerinden garaj yaptı.. hyundaı kamyonetin kapalı bırandalı kasasını sokağa oturttu garaj diye kullandı yıllarca.

speed_dream
11 Kasım 2012, 23:54
ben de motosikletimi çalıştığım iş yerinde bırakıyorum sırf çalınmasından korktuğum için orası çok daha güvenli.
burası urfa eğer evin oraya getirip götürmüş olsam yani periyodik olarak hergün getirsem en fazla 1 ay sonra Allah muhafaza :king: ama sadece arkadaşlarla gezintiye çıkacağımız zaman ve ya işim olduğu zaman o günün akşamı evin altına çekiyorum merdiven altına sadece gidon kilidi kullanıyorum:sunny: çok nadiren getiriyorum, parkettiğim yerden fazla dikkat çekmiyor o yüzden biraz rahatım ama yine de eve getirdiğim zamanlar yatmadan önce 7 ayet-el kürsi :) bir de gece her uyandığımda pencereden kontrol :sunny:
arkadaşlar bu gps cihazını nasıl temin edecez bilen var mı :silent:ben ilk defa böyle bişey duyuyorum :cyclopsan bir de nasıl kullanılıyor :silent: eğer arkadaşın bahsettiği gibi ise kilide falan gerek kalmaz :cherry::cat:

ferhatkars
12 Kasım 2012, 00:08
en iyisi gece konduda oturmak...:cat:
kilitmiş, gps miş, direksiyonmuş...
ben anahtarı bile motorun üstünde bırakırdım :thumleft:
hatta bir kaç defa sadece stop edip kontağı bile kapatmamıştım ve akü oturmuştu... :cherry: :flower:
http://g1211.hizliresim.com/13/c/fuz56.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

http://g1211.hizliresim.com/13/c/fuz1u.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

http://g1211.hizliresim.com/13/c/fuz4w.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

drtayfun
12 Kasım 2012, 00:11
20-30 tl'ye jammer satılıyor, GPS işe yaramaz o zaman.