PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza yaptım karşı taraf karvizitini bıraktı gitti

salvoo
08 Ekim 2012, 12:23
Arkadaşlar Merhaba,

Bugun E-5 te göztepe köprüsüne gelmeden kaza yaptım.

Trafik nedeniyle sol seritte duvar bariyelerin ordan 40 la gidiyodum.Bu sırada aralıklı aralıklı kornaya basarak tabi adamın teki görmedi ve sıkısan trafikte alakasız bi şekilde sola yanaştı kaya kaya adamın arabadan kurtardım fakat duvara sürttüm motoru ve düşürdüm.adam trafikten gidemedi zaten plakayı aldım ve tutanak tutmamız gerektiği söyledim.Şuan uğraşamam dedi kartvizitini verdi gitti plakasınıda aldım.polisi aradım trafik mahkemesine ver dedi gelen giden olmadı zaten.Benim sizce şuan ne yapmam lazım.motorum Kymco Süper 8 ve 5.000 bakımı bile daha gelmedi.Bana yardımcı olun lütfen.

teşekkürler.

erro
08 Ekim 2012, 12:27
önce adamı bi ara bence...dediği gibi uğraşamayacağı bi durumda olabilir...masrafını alırsın belki...

MotorKafa
08 Ekim 2012, 12:27
Karşı taraf suçsuz.
Sen yol olmayan bir yerden gidiyorsun.
Arabadan sana herhangi bir temas yok.

Slayerrr
08 Ekim 2012, 12:30
Kanunen adamın bir suçu yok gibi görünüyor. Arayıp masrafını isteyebilirsin ama tutanak tutarsan bir şey çıkmaz. Adam fazlaca iyi niyetliyse masrafını karşılayabilir.

sedat_57
08 Ekim 2012, 12:31
tutanağı alıp kendinle ilgili kısmı önce güzelce dolduracaksın olayın resmini falan elinden geldiğince çizip hazır edeceksin..Sonra o kartvizitteki adrese gidip adama gerekli yere imza atmasını ve sigorta poliçesinin ehliyetinin ruhsatının kimliğinin fotokopilrini alacaksın...sende aynı evrakları karşı tarafa verip oradan uzaklaşacaksın..

Gelelim sonrasına motorunu yetkili servise çekiyorsun..
Servis telefonunu kullanmak için yanaşıyor kibarca telefonu istiyorsun :P karşı tarafın sigorta şirketni arayıp..sigortasını yaptığınız xx bilmemne pilakalı aracınız bana çarptı..Motosikletim şu an bilmemnerdeki serviste diyorsun..Ordaki abla senden tahmini hasar miktarı falan filan servisin adresini alıyor..Senin işin bitiyor..Artık eksper gelip bakacak..Geçmiş olsun..

007mac
08 Ekim 2012, 12:33
öncelikle geçmiş olsun.
kartvizitteki tlf numarasını arayın.
zararınızı karşılayıp karşılamayacağını öğrenin.
diğer yapılacak olanlar ona göre belirlenebilir.

salvoo
08 Ekim 2012, 12:52
adam gitmesin diye uğraşırken motoru kaldırdım benzin falan akmasın yola diye.Fotograf çekmekte o an hiç aklıma gelmedi.10 kişiye tutanak kağıdı varmı diye sordum kimse uğraşmadı.adamın keyfine kaldık yani masrafı ödeyip ödememesinde.

ozden1983
08 Ekim 2012, 12:56
Böyle bi kazada araçta eğer herhangi bir hasar yok ise yani adamın arabası size fiziksel temasta bulunmamış ise zaten kanunen para talep edemezsiniz ki araca vursaydınız bile aracın masraflarınıda sizden alırlardı çünkü sol şeridin dışı olduğu için kanunların verdiği yollar dışındaki bir kullanım yeri.Ama bencede siz karvizitteki arkadaşı arayın bakarsınız iyi niyetli davranıp masrafınızı karşılar.

salvoo
08 Ekim 2012, 12:59
Teşekkürler.

emir.
08 Ekim 2012, 13:01
benim duran motoruma çarpmışlardı aynen böyle kartını bırakıp gitmişti 2. gün iş yerlerine gittim 10 tllik çamurluga 50 para alıp döndüm :D

salvoo
08 Ekim 2012, 13:03
bende baya çizik var ön cam tamamen nasıl çizildi tek onu anlayamadım

eray_uluyazı
08 Ekim 2012, 13:17
adamı arayıp durumu anlatın hasarı karşılatabilirseniz ne ala!!!
ama karşılatamazsanız kusurlu olduğunuz için eliniz cebinize atmanız gerekecek ne yazık ki!!!
bu arada geçmiş olsun... inşallah son olmuş olsun...

Khutuck
08 Ekim 2012, 13:20
salvoo kanunen haksız durumdasınız, tutanak tutsanız da bir işe yaramayacaktır. Konuşarak halledebilirseniz iyi, en azından masrafınızı kurtarırsınız, ama adam çok iyi niyetli değilse o da zor. Adam masrafı karşılamazsa "neden karşılamadın" diyemeyiz, sigorta da çok büyük olasılıkla karşılamayacaktır.

karapara
08 Ekim 2012, 13:31
Geçmiş olsun...

benim duran motoruma çarpmışlardı aynen böyle kartını bırakıp gitmişti 2. gün iş yerlerine gittim 10 tllik çamurluga 50 para alıp döndüm :D

Hocam kusura bakma ama ''10 TL'lik çamurluk için 50TL alan zihniyetle'', ''motora çarptım motorcuyada kartvizitimi verdim 5 kuruş ödemeyeceğim gelse bile'' diyen zihniyet arasında bence HİÇ BİR FARK YOK... Bu iki zihniyetide şiddetle kınıyorum....

Mengu16
08 Ekim 2012, 13:33
Motoru o kadar aralara sıkıştırıyosan, çizilmesine de göz yumacaksın, kaza tamamen acemiliğinden olmuş.

D-Rat
08 Ekim 2012, 13:35
Sol seridin disinda ne isin var, bosuna ugrasma alamassin birsey.

BuRoCk4141
08 Ekim 2012, 13:40
Evek ahlısın. Ve emin ol tutanak tutulursa, sen suçlu görülürsün adamın trafik sigortası senin masrafını karşılamaz. Senin ki adamın masrafını karşılar. Sende TON TON masrafa girersin. Sana tavsiyem, adamı ara, sakince konuş masrafını ödetmeye çalış..

inzell
08 Ekim 2012, 13:41
Bahsi geçen soldaki boşluk genişletilip motosiklet şeridi yapılmalı aslında. Bende hep orayı kullanırım. Çünkü ya araba gibi gideceksin ya da en soldan. Ortalardan gitmek çok daha sıkıntılı.

saykem
08 Ekim 2012, 14:06
Ben daima ortadan araçların arasından gitmeye çalışırım.En azından bir kaza durumunda yolun içinde olurum.Sağ ve sol emniyet şeritlerinde bir kaza durumunda haklı bile olsan yol dışında gittiğin için haksız durumda olursun ve trafik sigortasında hiçbir şey talep edemezsin.

MotorKafa
08 Ekim 2012, 15:15
Kısacası gittiğin yol, yol değil salvoo :P

salvoo
08 Ekim 2012, 16:11
kendimce dikkatli ve araştıran birisiyim.Motorcuların kullandığı bi yol diye bende kullanıyordum daima ki ben böle biliyodum.Hatta kaza sonrası yoluma devam ederken polis gördüm gittim yanına bu yolu benim kullanmamda sakınca varmı sizce dedim . Polis abim bu yolu motorcuların yolu diye biliyorum dedi :) hata benim suç kimin :) Kurallara falan cidden uyarım hatta emniyet şeridi için karayollarına mail atmıştım . Her neyse olan oldu ilginiz için herkese teşekkürler.

salvoo
09 Ekim 2012, 11:15
olan bana oldu :) dikkatli olun arkadaslar adamın sigortasından ödetmeye kalkcam diye 500 milyon daha masraf giriyodu az daha :)
herkese benden çay ;)

phradrel
09 Ekim 2012, 11:22
sigorta için ne masrafı edeceksin ki onu anlamadık? eğer olayı biraz kendine çevirip adamın sigortası da bozulmuş ise adamla anlaşıp sigortadan ödettirebilirdin. ghiçbir masrafı da yok bu işin?

dtahir
09 Ekim 2012, 11:22
olan bana oldu :) dikkatli olun arkadaslar adamın sigortasından ödetmeye kalkcam diye 500 milyon daha masraf giriyodu az daha :)
herkese benden çay ;)

Hayırdır ne oldu?

CİHAN
09 Ekim 2012, 12:05
Hayırdır ne oldu?

Galiba adamin arabasindaki hasarini odetmeye calismislardir.

salvoo
09 Ekim 2012, 14:33
adamda hiç bi hasar yok.araba şirket tarafından kiralanmış vermişler altına adam caz yapıyo benim başım ağrır diye.Gittiğim yol yanlış olduğu için ceza gelebileceğini söledi trafik polisi.bu yol yüzündende sigortanın karşılamayacağını sölediler.

tutankhamon
09 Ekim 2012, 14:41
Öncelikle çok geçmiş olsun:pale:Ben de E-5 de giderken trafik tıkalıysa orayı kullanıyorum maalesef.
Tam olarak nereler hasarlı motorunuzda.Aynı modeli kullanıyoruz bu arada.

salvoo
09 Ekim 2012, 14:52
sen sen ol en azından tek tarafı kontrol ederim akıcı yol diye orayı kullanma.Allah korusun iki arabanın arasından kalıp ezilmen gerekiyo masraflar için.
Ön cam, sol arka granaj , sol alt sakal,aynalar,çanta takılan yer ismi aklıma gelmedi.kırılma yok hepsi çizik.

tutankhamon
09 Ekim 2012, 15:09
Kesinlikle trafik tamamen durmadığı takdirde kullanmamak gerekiyor o arayı çünkü riski çok fazla.Çanta takılan demirin 300 tl olduğunu biliyorum o yüzden hiç gerek yok almaya.
Boyayla halledersiniz.Ayna yanlış hatırlamıyorsam 30 tl olmalıydı.Kırık yoksa bence değiştirmeyin derim hiçbirşey.
Motorunuzun rengi kırmızı beyazsa grenaj değiştirirseniz şimdilik stickerları yok gelecekmiş yakın zamanda.Ama titizim hepsini değiştirmek istiyorum derseniz orasını bilemem:)

salvoo
09 Ekim 2012, 15:13
ayıptır sölemesi benim öle bi dostum varmı :) manyak :) benden titiz hepsini tek tek halleder bi şekilde :):) paran olmasın dostun olsun be :) bi ara aradı karbon falan bahsetti işim olduğu için sonra konuşuruz dedim.

tutankhamon
09 Ekim 2012, 15:19
En güzeli bu işi o arkadaşınızla halletmek:cherry:

HELLAS
09 Ekim 2012, 15:45
adam manyak zengınse yırttın HEY ADAMIM

salvoo
09 Ekim 2012, 16:41
yok yav zenginlikle alakası yok bu işin çekirdeğinden geldi 22 yaşında ama motorla ilgili çoğu iş elinden gelir.en iyisinin ucuzunu falan bulur takara indirir cart curt:):) hatta dışardan iş bile alıyo tamir.reklam yapıyım dedim :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:55 ----------

sigorta için ne masrafı edeceksin ki onu anlamadık? eğer olayı biraz kendine çevirip adamın sigortası da bozulmuş ise adamla anlaşıp sigortadan ödettirebilirdin. ghiçbir masrafı da yok bu işin?
O yoldan gittiğim için adamın suçu yok görünüyor.Sigortaya başvurursak karşılamazmıs ve trafiğe gidermiş durum.trafikte kural ihlali yaptığım için ceza kesebilirmiş kısacası bu.

ARBETUS
09 Ekim 2012, 17:03
Geçmiş olsun.

Benim de buna benzer bir kazam var. Kadıköy tarafına giderken Bostancı'da bir megan tam da solundan yaklaşmışken kafayı soktu. Frene bile basamadım yavaş gittiğim için şanslıydım. Önce sol arka çamurluğa vurdum. tam düşecekken alan dar olduğu için sol taraftan beton bariyere vurdum. Ordan sekip tekrar arabaya ve bu böyle en son ön çamurluk tarafından bir yere vurup motorla bariyer arasında kalana kadar sürdü. Güç bela motoru dikleyip üstüne çıkabildim tabi ben kalkana kadar adam yürüdü. baktım motorun sağına soluna denge topuzu ve koruma demirinde ufak birkaç çizik. Aynı yerden devam edip arabaya yetiştim. Adamla göz göze geldik. Ben bir taraftan da arabasına baktım ve yoluma devam ettim. Çünkü adamın arabasında arkadan öne derin çizikler vardı. Sürücünün haklı çıkma ihtimali yüksek. Yine de şansını dene derim ben. Şahsen ben olasam sebep olduğum için zararın yarısını da olsa karşılardım.

Sağlıcakla.

salvoo
09 Ekim 2012, 17:15
adamın ne halin varsa gör demediği kaldı tutturmuş senin gittiğin yol kural dışı diye :) sigortaya başka türlü yazalım diyorum adam onuda yapmam diyo.Lanet ettim aramadım daha

seigen
09 Ekim 2012, 19:01
Geçmiş olsun ama yazıldığı gibi hata sizde. Durma mesafesini göz önüne alarak gitseniz, sola çıkıp yolu kapatsa bile problem yaşanmazdı.

Benzeri bugün başıma geldi. Sağ emniyet şeridinden gidiyordum, önümde de döküntü bir uno vardı. Takip mesafesi bıraktım, hızım uygun, sağ tekerlek izinden gidiyorum, durursa diye sağa kaçabilecek yer de bırakmıştım. İleride polisin emniyet şeridinden gidenleri durdurduğunu görünce öyle bir acı fren sıktı ki, tekerleklerinden duman çıktı. Ben de fren yapıp durdum, sonrasında sağındaki boşluktan geçtim, geçerken de bir güzel sövdüm. İleride polisin yanına çektim, emniyet şeridinden gidiyor diye şikayet etmek adına :mrgreen:. Polis plakasını söyle, bir hallederiz dedi. O sinirle plakanın son sayı kısmını görmemişim :P. Dururken geliyor mu diye baktım ama içteki şeritlere geçip sıvışmış. Boş verip yoluma devam ettim :salut:.

hello_moto
09 Ekim 2012, 19:26
Geçmiş olsun ama yazıldığı gibi hata sizde. Durma mesafesini göz önüne alarak gitseniz, sola çıkıp yolu kapatsa bile problem yaşanmazdı.

Benzeri bugün başıma geldi. Sağ emniyet şeridinden gidiyordum, önümde de döküntü bir uno vardı. Takip mesafesi bıraktım, hızım uygun, sağ tekerlek izinden gidiyorum, durursa diye sağa kaçabilecek yer de bırakmıştım. İleride polisin emniyet şeridinden gidenleri durdurduğunu görünce öyle bir acı fren sıktı ki, tekerleklerinden duman çıktı. Ben de fren yapıp durdum, sonrasında sağındaki boşluktan geçtim, geçerken de bir güzel sövdüm. İleride polisin yanına çektim, emniyet şeridinden gidiyor diye şikayet etmek adına :mrgreen:. Polis plakasını söyle, bir hallederiz dedi. O sinirle plakanın son sayı kısmını görmemişim :P. Dururken geliyor mu diye baktım ama içteki şeritlere geçip sıvışmış. Boş verip yoluma devam ettim :salut:.

Bu aralar, emniyet şeridi hassasiyeti başladı. Araba sürücüleri, boş diye bazen TEM de bile emniyet şeridini tercih (!) ediyorlardı. Bir çok yerde polisler emniyet şeridinde bekliyor. E5 / TEM bir kaç defa tanık oldum. Biz ilgilendiren tarafı, polisi gören ya aniden fren yapıyor ya da aniden şerit değiştirmeye çalışıyor. Bir an boş bulunsanız, kendinizi arabanın içinde bulabilirsiniz. Bu aralar özellikle dikkat...

Salvoo arkadaşım. Geçmiş olsun. Bacağın ayağın sıkışmamış sana bir şey olmamış.

Ama adam haklı. (Seni bilerek düşürmemiştir herhalde. Bilmeden senin zarar görmene sebep olmuş. Yasal olarak haklı. Vicdani olarak sana destek çıkabilirdi ama o da kendi bileceği iş.)

Bizim her halukarda durumumuz sakat. Nereden gitsek suçluyuz. Emniyet şeridinde biz bir arabaya çarparsak yine onlar haklı. Çünkü bizim emniyet şeridinden de gitmemiz de kurallara aykırı ve polisler de bunu bilmelerine rağmen görmezden geliyorlar.

Diğer tarafan "öncelik ihtiyacı olan araçlara -2 ya da 4 teker- ait olmak üzere, motorsikletler emniyet şeridini kullanabilir" gibi bir esneklik yapılsa, hepimiz bayram ederiz herhalde...

Tekrar geçmiş olsun.

ERROR88
09 Ekim 2012, 19:52
fılımlerde cok oluyor bunlar ama gercekte adamı bırakıcagımı sanmam kartla felan

_pLay_06
09 Ekim 2012, 20:17
bu olayda adamın herhangı bır sucu yok . ztn adam sana ıılık yapıp kartınıda vermıs belıkıde yardımcı olur. ama trafıge bıldırsende herhangı bır sonuc alamazsın bence.

salvoo
10 Ekim 2012, 10:20
İBB' ye ve Karayolları Genel Müdürlüğüne emniyet şeridi hakkında yazı yazdım.Pek takıcaklarını sanmıyorum ama belki çok düşük ihtimal buna benzer yazılar çoğalırsa dikkate alınabiliriz.

iptaluyelik02
10 Ekim 2012, 21:49
İBB' ye ve Karayolları Genel Müdürlüğüne emniyet şeridi hakkında yazı yazdım.Pek takıcaklarını sanmıyorum ama belki çok düşük ihtimal buna benzer yazılar çoğalırsa dikkate alınabiliriz.
Geçmiş olsun,adamı aradın mı?

salvoo
22 Ekim 2012, 13:28
Geçmiş olsun,adamı aradın mı?

Aradım Savas Abi; adam hiç takmıo bile suçlu bensem öderim diyo fakat suçlu ben görünüyorum o yüzden elden bişi gelmiyo. :) o yolu daha da kullanmıyorum :)