PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tamam mı? Devam mı?

Sands
06 Ekim 2012, 11:50
Merhabalar...işinde gücünde evden uzak çalışan birisiyim,uzun zaman sonra eve dondum ve birdahaki yaza kadar burada kalmak durumundayım..dayımda mondial 250 mct var idi..motora hep ilgi duymustum ama gerek yeterli para gerekse fırsatsızlıktan hep hayalde kaldı...taki dayım bana motoru devredip Antalya'ya taşınana kadar...
çok garipti....garajda 250 lik bir cruiser çinli falan ama genede hoş...hatta cok hos duruyor
Ve kanım kaynadı.....
Anahtarları kaptım kontağı açtım(araba bile kullanmasını bilmem en son kullandıgım sey bır mobilettı 8 9 sene once bır ıkı aylıgına)teorik olarak gaz debriyaj ilişkisini bildigimden uyguladım motor 3 4 kere istop etti...sonra calıstı
gotmeye basladı ama tahmınımden oldukca hızlı...elım ayağım dolastı cevırmek ıstedım dıreksıyon sankı donmedı frene bastım...aynı anda gazada bastım..olmadı duvara tosladım...neysekı fızıksel olarak bacagımda sıslık ve morluk oldu onemlı bısey degıl...motorda ayna ve on farı kırdım...

yuksek hızlarda gozum yok..balıga oraya buraya gıdecek kadar olsun yeter...isterim.
Fakat...hevesim kırıldı yapamıyacagımı dusunuyorum...ve korktum..oz guvenımı kaybettım sanki..elazıgda ki ehlıyet kursunda scoterden baska bırsey yok...
Biemiyorum.

Buralarda gidebileceğim bir kurs yok..Ama surmek istiyorum o motoru!...
sizin fikirlerinizi tecrubelerinizi ve değerli nasiyatlerinizi almak isterim...

Tamam mı? devammı?

ogzcngdk
06 Ekim 2012, 12:08
hondanın güvenli sürüş eğitimleri var çok güzel öğretiyorlar ama parasıda güzel tabii :) başkada eğitim veren düzgün bir kurum yok heralde

edit: elbette devam :)

Sands
06 Ekim 2012, 12:15
Evet güvenli sürüş eğitimi tam ihtiyacım olan şey,fakat Elazığ da yaşamaktayım ve maalesef buralarda öyle bir kurs bulunmamakta,Tek başıma öğrenme ihtimalim var mıdır? Veya...Denemeli miyim?yalnız çalışmalara...

bugay
06 Ekim 2012, 12:19
Cevrenizde motosiklet suren birilerine rica edin derim.

Sands
06 Ekim 2012, 12:21
Evet,komik ama o bile yok desem,full koruma alıp uygun bir mekanda denemek niyetindeyim ama cesaretim kırıldı gerçi..bilemiyorum

serkanunal
06 Ekim 2012, 12:23
Çarşıda bul bir motorcu ver 10 lira öğretsin

Sands
06 Ekim 2012, 12:26
bu yorumlardan sonra tek öğrenme hatta öğrenemezsini çıkarıyorum :) teşekkürler.Sürmeyi bilen birilerini bulmaya çalışacağım..

erro
06 Ekim 2012, 12:43
hondanın güvenli sürüş eğitimleri var çok güzel öğretiyorlar ama parasıda güzel tabii :) başkada eğitim veren düzgün bir kurum yok heralde

edit: elbette devam :)

adam elazığ diyo, bizimki honda diyo..valla bravo...çok şahane fikir...

arkadaşım seninki de işyani..bilmediğin aleti kurcalarsan gidip bi duvara çarpman çok normal...

Sands
06 Ekim 2012, 12:55
Evet,haklısın bilmedigin birşeyi kurcalamak saçma..dersimi aldım duvara toslamak can yakıyor :) pek fazla seçeneğim yok arkadaşların dedikleri gibi bilen birilerini bulmam gerekmekte.

sedat_57
06 Ekim 2012, 13:06
Çarşıda bul bir motorcu ver 10 lira öğretsin
:queen::queen::queen::queen::queen:

delileoo
06 Ekim 2012, 13:10
devam devam :) olur arada öyle düşmeler çarpmalar devam..

AKUSTİK
06 Ekim 2012, 13:20
tamam mı devam mı diye sorguluyosan hiç başlama dostum. çünkü motosiklet bi yaşam tarzıdır ve acabası yoktur. yanlış anlaşılmasın bırak kullanma demiyorum ama içinde varsa, kullanmak-öğrenmek için her yolu denersin. önce isteyip istemediğine karar ver sonra gerisi kendiliğinden gelir zaten... sana bi ipucu: tekerin hep düz bassın...

maxi97
06 Ekim 2012, 15:15
Elazığ'lıyım ve Malatya'da yaşıyorum. haftaya pazar Elazığ'a geçeceğim. istersen benim ybr ile boş bi yerde çalışırız. ön koruma demiri ve yan çantalar var. yan devrilsen bile yere değmiyorsun :).

beyazit60
06 Ekim 2012, 15:19
Sana biraz M vitamini vermek lazım. Oda sadece motosikletlerde var :) Elin o gidona bir defa değmişse artık bırakamazsın emin ol eninde sonunda o motora korkusuzca binip özgürlüğün tadını çıkaracaksın. Tabiki DEVAM. Saygılar.

Sands
06 Ekim 2012, 15:23
Elazığ'lıyım ve Malatya'da yaşıyorum. haftaya pazar Elazığ'a geçeceğim. istersen benim ybr ile boş bi yerde çalışırız. ön koruma demiri ve yan çantalar var. yan devrilsen bile yere değmiyorsun :).

haftaya pazar:) cok memnun olurum gerçekten arkadaşım garaja inmeye çekiniyorum direk çaliştırmak istiyorum makineyi tabii...duvara 2. ci kez girmekte istemiyorum :)

beko12345
06 Ekim 2012, 19:03
haftaya pazar:) cok memnun olurum gerçekten arkadaşım garaja inmeye çekiniyorum direk çaliştırmak istiyorum makineyi tabii...duvara 2. ci kez girmekte istemiyorum :)

Motor aşk işi bence :) bende kaza yaptım motorda kullanılmaz halde ama en yakın zamanda tekrar motora bineceğim :) korkmuyormuyum korkuyorum tekrar olurmu diye ama aşk işte ne yapacaksın vazgeçemiyorum :) sende seviyorsan vazgeçme bence :)

aligül
09 Ekim 2012, 01:30
Kardeşim bence ilk olarak motoru kaldırmayı sorunsuz öğren istop etmesin motor kaldır git dur bidaha kalk kendinden emin olunca diğer konular kolay zaten tedirgin mi oldun bas debriyaja frenle birlikte gaz versende bişey olmaz zaten ama ilk dediğim gibi motoru kaldırma konusunda çalış diğerleri zamanla olur bence

D-Rat
09 Ekim 2012, 01:38
Hondayi bosver arkadasim sen VESPA'nin kursuna git cok daha cix, Istanbul'a da businessla ucarsin... Yahu adam Elazig demis, dostum ilkinde fari kirmissin, ilk once motoru stop ettirmeden kaldirmaya calis, bunu rahat yaptigindada 1. viteste hakimiyet calisirsin... Oyle oyle ilerlet iste... =)

yakamoz7795
09 Ekim 2012, 10:38
Motosiklet Tutkudur içinde varsa yapabilirsin tamammı devammı dersen hiç bulaşma derim ancak hevesliysen sonuna kadar devam...

lycantrophic
09 Ekim 2012, 11:09
Ben de mobiletten MCT'ye geçtim, öğreten eden olmadı kursa da gitmedim güvenli eğitim sürüşüdür şudur budur yakınından bile geçmedim. Tek başına azmettikten sonra öğreniliyor sorun yok. Ama şurası da gerçek balataları aldığımda bir yaktım debraiyajı yarım sıkıyormuşum. :D Olur o kadar.

erro
09 Ekim 2012, 11:17
Ben de mobiletten MCT'ye geçtim, öğreten eden olmadı kursa da gitmedim güvenli eğitim sürüşüdür şudur budur yakınından bile geçmedim. Tek başına azmettikten sonra öğreniliyor sorun yok. Ama şurası da gerçek balataları aldığımda bir yaktım debraiyajı yarım sıkıyormuşum. :D Olur o kadar.

elbette sürülebiliyodur ama öğrenilemiyodur, eğitim olmadan yapılan yanlışlar doğru sanılarak uygulanıyo...

lycantrophic
09 Ekim 2012, 11:20
elbette sürülebiliyodur ama öğrenilemiyodur, eğitim olmadan yapılan yanlışlar doğru sanılarak uygulanıyo...

İnsan kendi öğrenmeyi göze alıyorsa öğrenir, yoksa birilerinin bişey öğretmesi yanılsamaca. Bazı şeyler de yaşayarak öğrenilir, istese de başkalarından öğrenemez.

drtayfun
09 Ekim 2012, 11:20
Önce scooter kullanın ve motorsiklet mantığını kavrayın.Sonrası gelir.

tkalfaoglu
09 Ekim 2012, 13:49
Selam Sands.. Benim yaptığım gibi yapabilirsin: Bol bol oku.. Ben motora başlamadan önce kitaplar dergiler ne bulduysam aldım okudum -- hala da okurum.
Baya eğitici oluyor.. Ondan sonra çok yavaş ve ufak ufak başla.. Ben bahçede başlamıştım.. Sonra sokakta git gel, rahat edene kadar. Sonra kendine güven geldikçe daha ileri git.

Tabi ki, bir bilen bulursan sana yardıma razı edebilirsen çok daha iyi.. İzmir'de motor kursları verenler var, Elazığ'da da herhalde vardır, baya büyük yer (hatta güzel yer) orası.. Selamlar sevgiler, -turgut