PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : B ehliyeti olup a2 alan arkadaşlar bakar mısınız

emrb
05 Ekim 2012, 14:45
Bende b sınıf ehliyet var,şimdi a2 ehliyet alınca parmak izi falan vermek zorunda mıyım, b sınıfı ehliyet aldığımda vermiştim.Yani herşeyi tekrarlamak zorundamıyım temiz kağıdı diploma vs

deprogadias
05 Ekim 2012, 14:51
aynı işlemleri tekrar yapıcaksın. ilk defa ehliyet alıyomuş gibi

emrb
05 Ekim 2012, 14:53
aynı işlemleri tekrar yapıcaksın. ilk defa ehliyet alıyomuş gibi

emniyet para tırtıklamaktan başka bişey yapmıyo :pr:

deprogadias
05 Ekim 2012, 14:56
harç parası kart parası zırt parası zart parası daha fazla para alabilsinler diye a2+b yi kaldırdılar. ayrı ayrı para öde diye :farao:

Ezer
05 Ekim 2012, 15:10
Ben B yi aldıktan 4 sene sonra A2 aldım. Sürücü kursuda bilmeden yanlış yönlendirmiş oluyor yanlış evrakları toplattırıyor. Mesela kan grubu kartı tekrar aldım. Sanki kan grubum değişiyorda oda ayrı bi mesele emniyettekiler buna gerek yoktu dediler. Parmak izi alımı ben B sınıfı ehliyet alırken yoktu o yüzden parmak izi aldılar sende almazlar sisteme kayıtlıysa direk çıkıyor zaten. Eski B ehliyetini alıp yeni ehliyet veriyorlar verdikleri ehliyetin üzerindeki sınıf kısmında hem A2 hem B yazıyor öğrenim durumun hakkındaki belge ve sağlık raporu tekar isteniyor. Vergi dairesine ayrı emniyete ayrı para ödüyorsun sürücü kursunla işin bittikten sonra.

emrb
05 Ekim 2012, 15:11
sırf b ehliyete 2 sene önce 600 lira para vermiştim.en iyisi bisikletçiden bisiklet alıp kimse muhtaç olmadan binmek.herkes böyle yapsa bisiklet ehliyetide çıkarırlar..

ygk
05 Ekim 2012, 15:18
ben farklı biliyorum. eğer ehliyetin varsa ( senin var ) önce harç yatırıp ehliyet sınavına girersin. sınavda bildiğin gibi trafik motor ve ilkyardım sorulur. daha önceden ehliyet aldığın için sende sadece motor sorulacak trafik ve ilkyardım sabit. yada trafik mi soruluyordu tm hatırlamıyorum ama bir ders.
daha sonradan uygulama sınavına gireceksin. sonra maliyeye harç ve kart parası yatırıp ehliyetini teslim alacaksın.
bu sırada tekrar parmak izi vermene gerek yok, çünkü parmak izi bir insan için ömürlüktür ve sonradan değiştirilemez...

emrb
05 Ekim 2012, 15:22
ben farklı biliyorum. eğer ehliyetin varsa ( senin var ) önce harç yatırıp ehliyet sınavına girersin. sınavda bildiğin gibi trafik motor ve ilkyardım sorulur. daha önceden ehliyet aldığın için sende sadece motor sorulacak trafik ve ilkyardım sabit. yada trafik mi soruluyordu tm hatırlamıyorum ama bir ders.
daha sonradan uygulama sınavına gireceksin. sonra maliyeye harç ve kart parası yatırıp ehliyetini teslim alacaksın.
bu sırada tekrar parmak izi vermene gerek yok, çünkü parmak izi bir insan için ömürlüktür ve sonradan değiştirilemez...

emniyetin işi belli olmaz bence alırlar tekrar 50 tlyi ve parmak izini

Ezer
05 Ekim 2012, 15:25
Emre 2 sene önce 600tl verdim demişsin biraz genel yazıcam

Bütün devletlerin maliye politikası aynıdır ancak vergi topladıkları sektörler değişiklik gösterir. Asıl amaç zaruri ihtiyaçların dışında çok kullanılan herşeyden yüksek vergi almaktır. Bugün kendi ülkemize baktığımızda da bunu rahatlıkla görebiliriz. Su ve ekmekten alınan vergi çok çok azdır fakat içki sigara ve benzin de bu oran tavan yapmıştır. Ayrıca harç tapu alım satım vb. yani "değerli kağıt" diye geçen bütün evraklardan devlet kazanç sağlar. Ama tartışmaya açık kalan tarafı günümüzde zarurileşen elektrik, doğalgaz, iletişim, su benzin gibi kalemlerden alınan vergilerdir. Ama şu gerçektirki yapılan zamlar artan maliyetlere bakılarak yapılmaz ama görünürde bahane hep budur. Zamların asıl nedeni ise sizin kazancınızı tam olarak bilen sağlam ve doğru verilere sahip olan bir merkez bankasının oluşudur.Kayıtdışı para akışı azaldıkça bu verilerin doğruluğu artar. Toplum kesimlerinin zamma ne kadar dayanacağını onlar bizden daha iyi biliyor. Herkes kızıyor ama benzin almaya devam ediyor veya senin gibi ehliyet alacak insanlar ben aldığım halde kızıyorum. İstersen bide E sınıfı ehliyet için istenen bedele bak derim mutlu olman adına.

kanmix_x
05 Ekim 2012, 15:28
Direksiyon sınav parası 85 tl olmuş bilginize ama şikayet edip 70 liraya indirtmişler sürücü kursları

emrb
05 Ekim 2012, 15:32
Emre 2 sene önce 600tl verdim demişsin biraz genel yazıcam

Bütün devletlerin maliye politikası aynıdır ancak vergi topladıkları sektörler değişiklik gösterir. Asıl amaç zaruri ihtiyaçların dışında çok kullanılan herşeyden yüksek vergi almaktır. Bugün kendi ülkemize baktığımızda da bunu rahatlıkla görebiliriz. Su ve ekmekten alınan vergi çok çok azdır fakat içki sigara ve benzin de bu oran tavan yapmıştır. Ayrıca harç tapu alım satım vb. yani "değerli kağıt" diye geçen bütün evraklardan devlet kazanç sağlar. Ama tartışmaya açık kalan tarafı günümüzde zarurileşen elektrik, doğalgaz, iletişim, su benzin gibi kalemlerden alınan vergilerdir. Ama şu gerçektirki yapılan zamlar artan maliyetlere bakılarak yapılmaz ama görünürde bahane hep budur. Zamların asıl nedeni ise sizin kazancınızı tam olarak bilen sağlam ve doğru verilere sahip olan bir merkez bankasının oluşudur.Kayıtdışı para akışı azaldıkça bu verilerin doğruluğu artar. Toplum kesimlerinin zamma ne kadar dayanacağını onlar bizden daha iyi biliyor. Herkes kızıyor ama benzin almaya devam ediyor veya senin gibi ehliyet alacak insanlar ben aldığım halde kızıyorum. İstersen bide E sınıfı ehliyet için istenen bedele bak derim mutlu olman adına.

ya sev ya terket diyorsun :)

Ezer
05 Ekim 2012, 15:37
Terketme sakın o kadar şehit veriyoruz kim için ne için her karışı kutsal vatan toprağının. Pireye kızıp yorgan yakılmaz

emrb
05 Ekim 2012, 15:43
Terketme sakın o kadar şehit veriyoruz kim için ne için her karışı kutsal vatan toprağının. Pireye kızıp yorgan yakılmaz

keşke kendi markamız olsa diğer markaları def etsek ne ötv ne kdv ucuz ucuz binsek istediğimiz makinalara ..

beyazit60
05 Ekim 2012, 15:52
Bende b sınıf ehliyet var,şimdi a2 ehliyet alınca parmak izi falan vermek zorunda mıyım, b sınıfı ehliyet aldığımda vermiştim.Yani herşeyi tekrarlamak zorundamıyım temiz kağıdı diploma vs

Parmak izi kağıdın duruyorsa ona gerek yok ama diğer evrakları baştan toplaman lazım. Zaten normal sınav gibi olmuyor sınavıda 20 soruluk motor sınavına giriyorsun vesselam.

luciphere
05 Ekim 2012, 15:59
benden parmak izi almadılar ama diploma temizkağıdı ve sağlık raporu istediler

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:55 ----------

o zaman bende bu başlık altında bir şey sorayım .. ben sınavı ve direksiyonu geçtim trafiğe gidip ehliyeti çıkartıcam ama b ehliyetimde gözlükle kullanabilir yazıyor. 1996 yılında gözlük kullanıyordum ama 2007 yılında ameliyat oldum ve görmem düzeldi. ben şimdi yeni ehliyeti çıkartırken ne yapmalıyımda bu gözlükle kullanabilir kısmını kaldırabilirim?

emrb
05 Ekim 2012, 16:09
Parmak izi kağıdın duruyorsa ona gerek yok ama diğer evrakları baştan toplaman lazım. Zaten normal sınav gibi olmuyor sınavıda 20 soruluk motor sınavına giriyorsun vesselam.

parmak izi kağıdı durmuyosa emniyettede mi gözükmüyor vesselam.

korna
05 Ekim 2012, 18:14
Dostum bende de B vardı. A2 için başvurdum. Hatta bugün tüm evraklarımı teslim ettim emniyete. Salı günü teslim alıcam ehliyeti.
Parmak izi daha önce verdiğim için benden almadılar. Diplomaymış, kan grubu kartıymış gerek yok. Sürücü kursundan dosyanı alıyosun, vergi dairesine ödemesini yapıyosun.
Emniyette de kart üzreti alıyorlar. Tamamdır. ;)

astorojna
05 Ekim 2012, 19:22
bu parmak izine neden bu kadar taktınız anlamadım ver bidaha aşınmaz daha a2 yi alalı 2 gün oldu e sınıfı ehliyetim var 2009 da alırken parmak izimi aldılar 2 önce dosyayı bi açtı parmak izini koymamışlar bidaha aldı hepsi bu bu arada e sınıfından a2 almak 650 tl me maal oldu sınav ücreti 80 tl olmuş diyen arkadaş en son ben girdim 14-15 gün önce hala 60 tl

monur00006
05 Ekim 2012, 19:29
harcımı yatırdım resmimi verdim 20 sorumu yapıp ehliyetimi aldım geçmiş yıllarda. Herkes farklı cevaplar vermiş garip..

emrb
05 Ekim 2012, 19:41
bu parmak izine neden bu kadar taktınız anlamadım ver bidaha aşınmaz daha a2 yi alalı 2 gün oldu e sınıfı ehliyetim var 2009 da alırken parmak izimi aldılar 2 önce dosyayı bi açtı parmak izini koymamışlar bidaha aldı hepsi bu bu arada e sınıfından a2 almak 650 tl me maal oldu sınav ücreti 80 tl olmuş diyen arkadaş en son ben girdim 14-15 gün önce hala 60 tl

sağ el baş parmak,işaret parmagımda kazadan dolayı parmak izi çıkmıyor,çıkıyorda biraz zorlamaları lazım b sınıf ehliyet alırken sıkıntı yaptılar bastırdılar falan parmagımı makinaya kırılıyodu az kalsın kan revan içinde kalmıştım o yüzden sıkıntı oldu

motorcrus
05 Ekim 2012, 20:35
[/COLOR]o zaman bende bu başlık altında bir şey sorayım .. ben sınavı ve direksiyonu geçtim trafiğe gidip ehliyeti çıkartıcam ama b ehliyetimde gözlükle kullanabilir yazıyor. 1996 yılında gözlük kullanıyordum ama 2007 yılında ameliyat oldum ve görmem düzeldi. ben şimdi yeni ehliyeti çıkartırken ne yapmalıyımda bu gözlükle kullanabilir kısmını kaldırabilirim?[/QUOTE]
dostum bende lens kullanıyorum sormuştum o soruyu bende emniyete bize ameliyat olduguna dair kagıdını getir biz ehliyetten sileriz demişlerdi.

astorojna
05 Ekim 2012, 21:07
sağ el baş parmak,işaret parmagımda kazadan dolayı parmak izi çıkmıyor,çıkıyorda biraz zorlamaları lazım b sınıf ehliyet alırken sıkıntı yaptılar bastırdılar falan parmagımı makinaya kırılıyodu az kalsın kan revan içinde kalmıştım o yüzden sıkıntı oldu

hımm anladım geçmiş olsun ama dediğim gibi ben 2009 da vermiştim parmak izini dosyaya koymamışlar haydi bida baştan aldılar

salcano_7946
05 Ekim 2012, 21:44
28.09.2012 tarıhınde ehlıyet almıs bırı olarak 320 kurs ucretı 96.5 malıye 87.5 te trafık tescıle verdım aldım ehlıyetımı.motor sınavına gırdım.saglık raporu,sabıka kaydı,ve fotogrgraf gıtmem gelmem 550 fılan bulmustur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:42 ----------

trafık tescıle b ehlıyetını aldıgında parmak ızın varsa sorun yok.ben b yı 1998 de almıstım a2 i alırken verdım.

energy9991
05 Ekim 2012, 21:56
arkadaş keşke türkiyede motor üretilse ucuz ucuz binsek demiş....yarıldım.....ne alaka?
piyasada 30 000 tl ye satılan bir avrupa arabanın türkiye ye geliş fiyatı 8000-10000 euro....
sanki türkiyede üretilse vergi alınmayacak....

viper17
05 Ekim 2012, 22:13
arkadaş keşke türkiyede motor üretilse ucuz ucuz binsek demiş....yarıldım.....ne alaka?
piyasada 30 000 tl ye satılan bir avrupa arabanın türkiye ye geliş fiyatı 8000-10000 euro....
sanki türkiyede üretilse vergi alınmayacak....

+1 .

mhmtrn
05 Ekim 2012, 22:31
A2 ehliyetimi yeni aldım arkadaşlar.2000 yılından beri B sınıfı vardı.parmak izim yoktu onu verdik.harcamalarım ise şöyle 200 tl kurs ücreti,50 tl sınav ücreti,25 tl diploma onayı,5 tl sabıka kaydı,15 tl resim,96.5 maliye harcı,87.5 kart ücreti.toplamda 480 tl ye patladı ehliyetim.

EGE YELI
05 Ekim 2012, 23:12
Parmak izi haric hepsi yeniden yapiliyor inan bana (tecrübe konusuyor):)

fromghetto
06 Ekim 2012, 00:37
ben daha yeni aldım a2 yi bende de b ehliyet vardı gittim sürücü kursuna başvurdum sağlık raporu temiz kağıdı diploma aslı ile fotokopisi (aslını daha sonra aldım kurstan ) harcı hurcu ne ise hepsi ni yatırdım sonra sadece motor sınavına giriyosun ve tüm sınav boyunca beklemek zorunda kalıyosun (çok saçma 5dk da bitti ) direksiyon sınavından sonra arıyo sürücü kursu evrakların hazır git emniyetten ehliyetini al diye emniyete kart parası veriyosun parmak izi veriyosun ( b ehliyeti aldığın emniyette işlerini yaparsan fazla sürmez ama başka bi şubeden yaparsan fax çekmeleri gerekiyomuş onuda bekledik ) hepsi epi topu 2,5 ay 350 tl tuttu (evet 2012 şubat ayında aldım :) umarım yardımcı olur :)

KeaSH-07
06 Ekim 2012, 00:40
B ehliyeti alırken parmak izi verdiysen tekrar parmak izine gerek yok.ben geçenlerde pasaport aldım ehliyetteki parmak izini kullandılar.
ama ne yazıkkı diğer her belgeyi vermen gerekiyor diploma vb.yaklaşık 500 TL ye halledersin
20 soruluk çok kolay bi motor sinavına girceksin 100 almayı dövüyorlar o kadar kolay yani
vitesli motorlada ybr 125 vb direksiyon sinavi girceksin