PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motosikletime ilk bakımını yaptıracağım yardım...

test5
04 Ekim 2012, 16:28
merhaba arkadaslar yamaha cryptonuma ilk bakımını yaptırcam yani 1000 km bakımı ancak bir kaç sorum olucak

fiyat olarak ne kadar tutar ve ne kadar zamanda olur ?

ben kendim tamirci sayılırım (otomobil) babamın dükkanı var gerekli malzemeleri alıp orada kendimde yapalirim sizce bu mümkünmü yoksa servise gitmem dahamı iyi olur ?

motorumla ilgili yakıt sıkıntım var ilk aldığımdan beri fazla yakıyor bakımda bununla ilgili neler yapabilrim ?

not=motosikletimle hiç uzun yol yapmadım genelde sehir içi mahalle aralarında kullandım ehliyetim yok o yüzden fazla gezmiyorum yakıt bu yüzden fazla olabilirmi ?

şimdiden teşekkür ederim saygılar...

sedat_57
04 Ekim 2012, 16:42
eli anahtar tutan mantıken motorun çalışma prensibini azcık blen birisi çok rahat yağ değişimini yapar..bunun için tamirci olmaya profesör olmaya gerek yok..mahalle içinde çok aragaz yapıyrsan 1 km gidip geliyorsan erken bitebilir..rodajda olduğun içinde olabilir yağını değiştir başka bişey elleme..ehliyetli biriyle 50 km mesafeye sabit gazda gidip gelerek ölçersinizz yakıtı..

test5
04 Ekim 2012, 16:49
eli anahtar tutan mantıken motorun çalışma prensibini azcık blen birisi çok rahat yağ değişimini yapar..bunun için tamirci olmaya profesör olmaya gerek yok..mahalle içinde çok aragaz yapıyrsan 1 km gidip geliyorsan erken bitebilir..rodajda olduğun içinde olabilir yağını değiştir başka bişey elleme..ehliyetli biriyle 50 km mesafeye sabit gazda gidip gelerek ölçersinizz yakıtı..

yani burda serviste aynı işi yapıcak bizde aynı işi yapıcaz zaten servise götürme amacım garantiden çıkmasın diye ama gerek yok ben kendim halletçem dükkanda hertürlü aletim takımım var sanırsam zincirim boşluk yapmıs yüksek devirlerde titreme sesi geliyor zinciride gererek bu arızayıda halledebileceğimi düsünüyorum

serdar1547
04 Ekim 2012, 18:55
1000 km de ne yapılır ki yağını değiştirirsin bu basit zaten,zincir ayarını yaparsın ama dikkat et fazla sertleştirme zinciri 1/2 cm esnesin zincir yani atmayacak şekilde gergide durması yeterli başkada yok

test5
04 Ekim 2012, 19:38
1000 km de ne yapılır ki yağını değiştirirsin bu basit zaten,zincir ayarını yaparsın ama dikkat et fazla sertleştirme zinciri 1/2 cm esnesin zincir yani atmayacak şekilde gergide durması yeterli başkada yok

bende şimdi dükkandan geldim yağını değiştirdim 10X40 motrio koydum dedğin gibi zinciri gerdim bu kadar bir ara hava filtresni söküp temizlicem zaten 3 bin km falan sorun çıkartmaz herhalde bu arada babamda biraz kızdı servise yaptırıdık dedi garantiden çıkçak şimdi motor dedi bende bişey olmaz dedim yamaha bu :)

ferdinandd
04 Ekim 2012, 19:54
Peki garanti kapsamında falan değilmi, servise gidip yaptırmazsan kayıtlara geçmezse ilerde ürün hatasıda olsa senin cebinden çıkmazmı :silent:

Yoksa sorun değil yapmak, iki somun sök, tekrar sık bukadar yani de... :sunny:

test5
04 Ekim 2012, 20:43
Peki garanti kapsamında falan değilmi, servise gidip yaptırmazsan kayıtlara geçmezse ilerde ürün hatasıda olsa senin cebinden çıkmazmı :silent:

Yoksa sorun değil yapmak, iki somun sök, tekrar sık bukadar yani de... :sunny:

garantisi devam ediyor ne bileyim dedemde de yamaha bws 100 var motor 15000 km de daha yetkili servis yüzü görmüs motor değil ben sadece yağını değiştirdim zinciri gerdim

TATLIHIZ
04 Ekim 2012, 20:56
1000 km de sokmadın yani..garanti dısı..satarkende sormazlarmı niye bu motor garanti dısı diye. Yamaha olsa ne olur ya bozulursa.

sedat_57
04 Ekim 2012, 21:13
merak etme garantiye işin düşse bile yapmazlar.. kesin sana lazım olacak parça garantiye girmiyordur eminim..her yamaha böylemidir bilmem anadolu yakası böyle..bence doğru olanı yaptın hatta hiç gitmesende sıkıntı olmaz satarken sana garanti soranı bayiye kadar bırakıverirsin :mrgreen:

test5
04 Ekim 2012, 23:23
merak etme garantiye işin düşse bile yapmazlar.. kesin sana lazım olacak parça garantiye girmiyordur eminim..her yamaha böylemidir bilmem anadolu yakası böyle..bence doğru olanı yaptın hatta hiç gitmesende sıkıntı olmaz satarken sana garanti soranı bayiye kadar bırakıverirsin :mrgreen:

aynen öyle allaha emanet artık bizde bu işlerin içindeyiz biz arabanın bir işini 200 tl ye yapıyorsak servis 400 500 istiyor ve bana göre bastan salma yapıyor bende kendi bakımımı kendim yaptım :)

mterayes26
04 Ekim 2012, 23:31
Bunları aşın artık

test5
04 Ekim 2012, 23:41
Bunları aşın artık

pardon neyi aşıcaz anlamadım ?

ferdinandd
04 Ekim 2012, 23:45
aynen öyle allaha emanet artık bizde bu işlerin içindeyiz biz arabanın bir işini 200 tl ye yapıyorsak servis 400 500 istiyor ve bana göre bastan salma yapıyor bende kendi bakımımı kendim yaptım :)

Servisten daha iyi yapacağınıza şüphem yok zaten, bende sevmiyorum servis bakımlarını ama bugüne kadar çok kez faydasını gördüm garantinin, bu yüzden götürmemeye cesaret edemem yok yere :)

İnşallah hiçbirzaman gerek olmaz garantilik bi duruma :rendeer:

test5
04 Ekim 2012, 23:48
Servisten daha iyi yapacağınıza şüphem yok zaten, bende sevmiyorum servis bakımlarını ama bugüne kadar çok kez faydasını gördüm garantinin, bu yüzden götürmemeye cesaret edemem yok yere :)

İnşallah hiçbirzaman gerek olmaz garantilik bi duruma :rendeer:

inşallah ben birde söyle düsünüyorum zaten ehliyet yok seneye yaaza kadar anca alcam aldıktan sonra sadece yazları kullancam yani km yapaana kadar arıza verene kadar 2 yıl geçmiş garanti bitmiş olacak diye düşündüm ha tabi ne olacağı belli olmaz ama benimkisi sadece tahmin

skyytr
05 Ekim 2012, 00:09
Valla ben götürdüm , şanzıman yağı değişti , motor yağı değişti , işçilik ücreti 115 TL . Garantiden çıkıyorsa değmez ama çıkmıyorsa sorun değil senin için.

test5
05 Ekim 2012, 00:11
Valla ben götürdüm , şanzıman yağı değişti , motor yağı değişti , işçilik ücreti 115 TL . Garantiden çıkıyorsa değmez ama çıkmıyorsa sorun değil senin için.

motosikletin marka ve modeli nedir bu arada ben motora 10x40 motrio sentetik yağ koydum bir zararı olurmu acaaba ?

skyytr
05 Ekim 2012, 00:13
Yamaha xenter , hiç zararı olmaz bende aynı yağdan koydum :) bende tam sentetik yağ koymak istiyordum ancak yarısentetik koydular serviste .

mterayes26
05 Ekim 2012, 00:38
pardon neyi aşıcaz anlamadım ?

ilk bakım gibi yesyenı makıne yag degısır zıncır gerılır gevseyen vıda sıkılr bıttı
sonra her 2000 km de bır tekrarla sakın sakın subablara elletme bın

skyytr
05 Ekim 2012, 00:41
Subab ayarının serviste yapılmasının ne gibi bir zararı var ? Neden elletmiyelim?

sgurdal
05 Ekim 2012, 00:46
sıfır motosikletin ilk bakımı serviste ücretsizdir sadece yağ parası alırlar. bir kaç tane 0 motorum oldu ordan biliyorum. garantisini bozmaya değmezdi.

skyytr
05 Ekim 2012, 00:50
Neden ben ücret ödedim o zaman :)

kanmix_x
05 Ekim 2012, 11:22
Yamaha bozulmazmış :mrgreen:

45 lira verdi bizim burda birisi 2000 km bakımı felan için yağ değişim vs vs hepside içinde

test5
05 Ekim 2012, 16:37
Yamaha bozulmazmış :mrgreen:

45 lira verdi bizim burda birisi 2000 km bakımı felan için yağ değişim vs vs hepside içinde

bozulmaz diye birsey yok yazdıklarımı iyi okursan ne demek istedğimi daha iyi anlayacaksın !

ibo8316
29 Ekim 2012, 23:46
ilk 500km de Sadece yag ucreti almalari gerek.iscilik bedava.
1litre yag 50lira etmez herhal 10/40 koyulcak Cub icin.yarin gidicem 650km oldu Bayram nedeniyle gec kaldim :(
adam 40lira derse gider yagi ben alirim.
mecburen ilk bakimda iscilik ucreti alamazlar.
bu benim 3.SIFIR motosikletim bu
Jinlun-Kanuni derken Suan Kmt Celik