PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kask takarken gözlük nasıl takılır

astorojna
03 Ekim 2012, 15:14
kıymetli forum arkadaşlarım bugün beni sinir küpüne dönderen bi olayı sizlerede sormak istedim 2009 yılında e sınıfı ehliyet aldım sonradan sonraya motor merakı oluştu birde 5 ay önce motor aldım baktım olacak gibi değil yollarda şoförüm diye geçinen denyolar çok birde ehliyet alayım nolur nolmaz kazası var belası var a2 ye yazıldım kurs tamam direksiyon tamam sıra trafik tescile geldi işte orda DUR. evrakları verdim bugünden için akşam 4 de gel a2 ni aldiye iş yerine geldim birde baktım 0505 li numara arıyo dedim eyvah tescilden polis açtım

ben:efendim
polis:meraba mustafa beymi
b:evet buyrun
p:ben başkomdser ali veli konya (adını unuttum)
b:buyrun komserim
p:2009 da e sınıfı alırken ehliyeti gözlüklü kullanır raporu almışın
b:eee
p:a2 alırkenki sağlık raporunda gözlük yazmıyo gel raporunu al göz doktoruna git üzerine gözlükle yaz
b:iyide komserim kask takınca gözlük nasıl takılıyo fikriniz varmı
p:ben anlamam o benim sorunum değil

vs. vs.
konuşma böyle devam etti asıl size sormak istediğim ben kask takarken gözlüğü nasıl takıcam veya bu şekilde başından olay geçen bi arkadaş varmı yorumlarınız için teşekkür ederim

turkish39
03 Ekim 2012, 15:25
Çene açılır kask kullanacaksınız ya da önce kaskı sonra gözlüğü takacaksınız.Kaskı çıkarırkende en önce gözlüğü sonra kaskı çıkaracaksınız.Ama en iyisi çene açılır kask.Ben ondan kullanıyorum.

erro
03 Ekim 2012, 15:27
kapalı kasklarda bile kullananlar var...

MrSandman
03 Ekim 2012, 15:28
Benim arkadaşım var gözlüksüzken burnunun ucunu göremiyor.
Kendisinin A2 ehliyeti var ve yıllardırda gözlükle motor kullanıyor. Demek ki kullanılabiliyor.
Nasıl olabileceği konusunda belki şöyle bir fikir verebilirim.
Tag Heuer güneş gözlükleri tarzında normal gözlükler var. Kulak arkasına inen kısmı yok ve sapı yumuşak plastikten.
Bunlardan birini alıp kaskı taktıktan sonra kullanabilirsiniz.

http://www.nasil-yaparim.com/guzellikbakim/images/Tag-Heuer-g%C3%B6zl%C3%BCkleriZenith-1.jpg

astorojna
03 Ekim 2012, 15:30
Benim arkadaşım var gözlüksüzken burnunun ucunu göremiyor.
Kendisinin A2 ehliyeti var ve yıllardırda gözlükle motor kullanıyor. Demek ki kullanılabiliyor.
Nasıl olabileceği konusunda belki şöyle bir fikir verebilirim.
Tag Heuer güneş gözlükleri tarzında normal gözlükler var. Kulak arkasına inen kısmı yok ve sapı yumuşak plastikten.
Bunlardan birini alıp kaskı taktıktan sonra kullanabilirsiniz.

evet dediğin mantıklı

çaylak41
03 Ekim 2012, 15:34
Benim içinde muhtemel problemlerden birisi ya lens e dönecem ya da gözlük içinde özel para bayilacagim

astorojna
03 Ekim 2012, 15:36
Benim içinde muhtemel problemlerden birisi ya lens e dönecem ya da gözlük içinde özel para bayilacagim

lensi kabul ederlermi acaba kabul edilse alırım

MotorKafa
Kask takarken güneş gözlüğü de kullandım, numaralı gözlük de kullanıyorum.
Kapalı kaskta da kullandım bu gözlükleri, çene açılırda da, nazi kaskında da...
Ayrıca kaskla beraber takabileceğim özel gözlükler değildi.
Bildiğin standart çerçeveli gözlük işte.
Yani köpürmene gerek yok, memur her türlü haklı.
Benim ehliyetimde "gözlük veya lens" ibaresi var.
Günün birinde lensle kullanma ihtimalini düşünerek, rapora "gözlük veya lens" yazdır derim.

BLACK_ICE
ben kapalı kaskta kullanıyorum ama yanlardan sıkma yada ortada burna değen kısım çoğu zaman kaskın sıkıştırmasından dolayı havada kaldığı zamanlar oluyor açıkcası biraz sıkıntılı oluyor . ( lens daha kullanışlı oluyor )

iguven
Ben de gözlük ve full kask kullanıyorum.
2 adet gözlüğüm var normal zamanda kullandığım gözlüğün uçları kıvrık kulak arkasına uzanıyor.
Fakat kaskta kullandığım gözlüğün uçları kıvrık değil o yüzden cok rahat şekilde kapalı kaska giriyor. Yukarıda anlatıldığı gibi kaskı önce takıp sonra gözlüğü takacaksın. Çıkarırken ise önce gözlük sonra kask çıkacak. Fikir vermesi açısından;
Kaskla kullanılan gözlük
http://www.everestoutdoors.com/urunresim/-1168497596.jpg
Normal hayattaki gözlük
http://www.efeoptik.com.tr/numarali-gozluk/enrico-coveri/PE-05ab.jpg

bilgaz
Ben yıllardır gözlük ve kapalı kask kullanıyorum, hiç sorun yok. Neden problem ettiniz ki. Kaskı takıp çıkarırken gözlüğü çıkaracaksınız tabi ki.

çaylak41
03 Ekim 2012, 15:37
Ehliyete raporda gözlük veya lens yazdırmak gerekiyo sanırım

astorojna
03 Ekim 2012, 15:39
benim sinir olduğum nokta a2 için aldığım raporda gözlük yazmıyo neden ısrar ediyosun illa gözlüklü rapor getir diye yazmıyosa ona göre işlem yap doğrumu

drtayfun
03 Ekim 2012, 15:47
Raporunuza "gözlük veya lensle kullanabilir" ibaresi yazdırın.
Ayrıca belki artık gözlüğe ihtiyacınız yok, komseri ne ilgilendiriyor?Elindeki raporu kabul etmek zorunda o.

astorojna
03 Ekim 2012, 15:53
Raporunuza "gözlük veya lensle kullanabilir" ibaresi yazdırın.
Ayrıca belki artık gözlüğe ihtiyacınız yok, komseri ne ilgilendiriyor?Elindeki raporu kabul etmek zorunda o.

işte benim dediğim püf nokta bu neden yazmadığı halde bana ısrarla yazdırıyosun benim sinir küpü olduğum nokta bu

jr.
03 Ekim 2012, 16:01
onu o anda söyleyecektiniz "numara azaldı, lazer ameliyat oldum" falan.

artık ya gözlüklü ya gözlüksüz bir rapor götüreceksiniz.

astorojna
03 Ekim 2012, 16:09
neyse oldu artık sonuçta aldık a2 yi ona görede bi çaresine bakıcaz artık

ramizan83
03 Ekim 2012, 16:54
bende bir hata edip ls2 kapalı kask almıştım ama bir iki kere gözlük çerçeveden kırılınca gdr çene açılır kask aldım sorun ortadan kalktı,,,
egerki soru şu ise gözlükle kask kullanılırmı diye tabiki kullanılırı sıkıntı olmaz ,,,
ama çeneden açılır kaliteli bir kask almanda fayda var bence polis haklı,,,

astorojna
03 Ekim 2012, 17:40
bende bir hata edip ls2 kapalı kask almıştım ama bir iki kere gözlük çerçeveden kırılınca gdr çene açılır kask aldım sorun ortadan kalktı,,,
egerki soru şu ise gözlükle kask kullanılırmı diye tabiki kullanılırı sıkıntı olmaz ,,,
ama çeneden açılır kaliteli bir kask almanda fayda var bence polis haklı,,,

bendede şu an ls2 var olmadı alırım açılır kask

serkanunal
03 Ekim 2012, 18:19
Bende ls2 kullanıyorum hemde normal gözlüklerimle bi sorun olmuyo buruna hafif temas ediyor o kadar

Shrieker
03 Ekim 2012, 18:29
Kapalı kaskla 3 sene kadar gözlük kullandım. Önce kaskı sonra gözlüğü takmak gerekiyor. Lens aldım kurtuldum...

beyazit60
03 Ekim 2012, 19:47
Kıllık bedava...

astorojna
03 Ekim 2012, 20:09
Kıllık bedava...
aynen katılıyorum

hello_moto
03 Ekim 2012, 20:20
1993 yılında B ehliyet alırken gözlük takıyordum. 2008 yılında A2 ehliyet alırken gözlük takmıyordum. Her ikisinde de göz doktorundan raporum var. Ayrıca 2008'de zaten eskisinden daha iyi görüyordum.

Polisin söylediği argüman geçerli değil. Yani "o zaman gözlüklüymüşsün de şimdi niye değil vs."

Diğer konu, sen gözlüksüz görüyor musun ? Eğer yeterli görüşe sahip değilsen "gözlükle kask nasıl takılır vs.." bu da argüman değil.

Görmediğin sürece kendini ve trafikdeki tüm araçları bilerek tehlikeye atıyorsun. Bu zaten affedilmez.

Şimdi gözlükle kask nasıl takılır sorusuna cevap : İnce çerçeveli gözlük ve gözlüğü tolere edebilecek kask. Racing kasklar yüze yapışıyor. Çok ince gözlük takılmalı. Ama touring kasklar daha rahat. Gözlük rahatça takılıyor. Biraz deneme yapmak ve gözlük çerçeveni değiştirmeyi düşünmek gerekebilir.

Bir diğer kritik konu, gözlük buğulanır. Bunun için de önlem alman gerekir.

Hem sen iyi gör, hem de trafik daha güvenli olsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:18 ----------

lensi kabul ederlermi acaba kabul edilse alırım

Sağlık raporunda "Gözlük - Kontaklens" yazarsa polis bir şey diyemez. "Gözlük" yazarsa polisin gözlük sorma hakkı doğar.

astorojna
03 Ekim 2012, 20:30
1993 yılında B ehliyet alırken gözlük takıyordum. 2008 yılında A2 ehliyet alırken gözlük takmıyordum. Her ikisinde de göz doktorundan raporum var. Ayrıca 2008'de zaten eskisinden daha iyi görüyordum.

Polisin söylediği argüman geçerli değil. Yani "o zaman gözlüklüymüşsün de şimdi niye değil vs."

Diğer konu, sen gözlüksüz görüyor musun ? Eğer yeterli görüşe sahip değilsen "gözlükle kask nasıl takılır vs.." bu da argüman değil.

Görmediğin sürece kendini ve trafikdeki tüm araçları bilerek tehlikeye atıyorsun. Bu zaten affedilmez.

Şimdi gözlükle kask nasıl takılır sorusuna cevap : İnce çerçeveli gözlük ve gözlüğü tolere edebilecek kask. Racing kasklar yüze yapışıyor. Çok ince gözlük takılmalı. Ama touring kasklar daha rahat. Gözlük rahatça takılıyor. Biraz deneme yapmak ve gözlük çerçeveni değiştirmeyi düşünmek gerekebilir.

Bir diğer kritik konu, gözlük buğulanır. Bunun için de önlem alman gerekir.

Hem sen iyi gör, hem de trafik daha güvenli olsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:18 ----------

Sağlık raporunda "Gözlük - Kontaklens" yazarsa polis bir şey diyemez. "Gözlük" yazarsa polisin gözlük sorma hakkı doğar.

işte bi anda boş bulundum keşke deseydim ozaman vardı şimdi yok gibisinden bu arada gözlüksüzde gayet net görebiliyorum bakalım bi durum değerlendirmesi yapıyım ya çeneden açılır kask yada esnek gözlük alıcam a2 yi aldıkya gerisi kolay:)

Burak_34
03 Ekim 2012, 21:29
shark markasının gözlük kullananlar için özel full face kaskları var fiyatı ls2 tarzı alt sınıf kasklara göre biraz pahalı ama madem bu kadar sıkıntı ise senin için bir bak derim

http://www.anesmotor.com/?urun-1483-SHARK-Speed-R-Mat-Siyah.html

astorojna
03 Ekim 2012, 21:53
shark markasının gözlük kullananlar için özel full face kaskları var fiyatı ls2 tarzı alt sınıf kasklara göre biraz pahalı ama madem bu kadar sıkıntı ise senin için bir bak derim

http://www.anesmotor.com/?urun-1483-SHARK-Speed-R-Mat-Siyah.html

saol kardeş güzel bi araştırma

energy9991
03 Ekim 2012, 22:40
önü camlı açılıp kapanan kasklar varya usta ona sen tam gözünün önüne denk gelecek şekilde 2 gözlük camını yapıştır....kaskın önünü kapattığında gözlüğünde otomatik takılmış olur....
sen hem kask hem gözlük nasıl olur diyorsun hollandalı eski futbolcu edgar davids gözlükle futbol oynuyordu....olmadı senden onun gibi yaptırırsın.....

Kaplanboğa
03 Ekim 2012, 22:46
ince saplı gözlük kullanıyorum titanyum olanlardan, kulaklarımın üstüne doğru sokuyorum yolunu buluyor (bazen uğraştırsa da) kafama duff taktığımda zaten kayıyo gidiyo, çıkarıp takarken zahmetli.

astorojna
03 Ekim 2012, 23:35
önü camlı açılıp kapanan kasklar varya usta ona sen tam gözünün önüne denk gelecek şekilde 2 gözlük camını yapıştır....kaskın önünü kapattığında gözlüğünde otomatik takılmış olur....
sen hem kask hem gözlük nasıl olur diyorsun hollandalı eski futbolcu edgar davids gözlükle futbol oynuyordu....olmadı senden onun gibi yaptırırsın.....
sende saol kardeş tavsiyen için ilerde seninde gözlerin bozulursa aynı tavsiyeyi sende yap camlar 5 cm uzaktan nesneleri biraz büyük göstersede idare edersin artık :thumleft:

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:32 ----------

ince saplı gözlük kullanıyorum titanyum olanlardan, kulaklarımın üstüne doğru sokuyorum yolunu buluyor (bazen uğraştırsa da) kafama duff taktığımda zaten kayıyo gidiyo, çıkarıp takarken zahmetli.

bugün baktım gözlük modellerine plastik demir karışımı epey esnek bi çerçeve buldum yarım saplı tam kulak arkasına girmiyo gözlükcü tanıdık garantiside varmış kırılırsa sorun çıkarırsa getir diyo bakalım onu almayı düşünüyorum

alikan
04 Ekim 2012, 19:13
abi ben aşırı derece görme bozukluğu var inşallah ehliyet alırken sorun olmaz yanlız bi gözlükcüye git gözlük camlarını kırılmaz cam yaptır

allah korusun ufakbi düşmede kırılırsa göze batma olasılıgı var işini sağlama al ceneden acılan kask işini kolaylaştırır

astorojna
04 Ekim 2012, 19:40
abi ben aşırı derece görme bozukluğu var inşallah ehliyet alırken sorun olmaz yanlız bi gözlükcüye git gözlük camlarını kırılmaz cam yaptır

allah korusun ufakbi düşmede kırılırsa göze batma olasılıgı var işini sağlama al ceneden acılan kask işini kolaylaştırır

inşallah sorun olmaz ama sağlık raporunu alırken harfleri okuyamadımmı mecbur benim gözlüğüm var demek zorunda kalıyosun evet almışken bencede iyi bir gözlük almak şart kırılmaz cam gibi mazallah kazada kırılma olasılığı yüksek