PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik polisleri bir suçu yokken motosikletleri neden durdurur?

mankind1976
02 Ekim 2012, 21:26
TRAFİKTE O KADAR CANİ ,TERÖRİST KIRMIZIDA GEÇEN APAÇİLİK YAPAN SÜRÜCÜ VARKEN TRAFİK POLİSLERİ KASKIMIZ BAŞIMIZDA KURALLARA UYARKEN (hız sınırı,kırmızı ışık vs) SAHİL YOLUNDA GÖZTEPE KIRMIZI IŞIKLARINDA,BUGÜN BAŞIMA GELDİ BİR KAÇ IŞIK ÖNCE DURMAYIP KIRMIZIDA GEÇEN Bİ SÜRÜ OTOMOBİL VARKEN
NEDEN KENARA ÇEKİP EVRAK KONTROLÜ YAPARLAR ACABA? KÜÇÜK MOTORLARI DAHA ÇOK DURDURUYORLAR DİYE OKUDUM,BÜYÜK MOTORLARI PEK DURDURMUYORLARMIŞ,BİLGİSİ VEYA YORUMU OLAN VAR MI ACABA?

Khutuck
02 Ekim 2012, 21:46
Motosiklet kullanıcılarının ciddi bir kısmı trafiğe uygun olmayan motosikletler kullanıyor, trafik sigortaları yok, araç muayeneleri yok. Özellikle şehir dışı bölgelerde kask yok, ehliyet yok, plaka yok. Plakasını bezle/kilitle/lastikle kapatan, tamponun altına saklayan kaç araba görüyorsunuz? Egsozu olmayan kaç araba var?

Kusura bakmayın ama sizin tam aksinize, motosiklet denetimlerinin çok daha sıkı olmasını istiyorum. Fren lambası yanmayan, farı yanmayan, sinyali yanmayan motor hem sürücüsü, hem de arkadan gelenler için hayati tehlikedir. 13-14 yaşında çocukların kullandıkları motorlar herkes için tehlikedir.

sinesos
02 Ekim 2012, 21:48
Izmir goztepemi.

mankind1976
02 Ekim 2012, 21:50
evet İzmir Göztepe

TATLIHIZ
02 Ekim 2012, 21:51
daha sık olsa keske ama olmuyor malesef :(

mankind1976
02 Ekim 2012, 21:55
Motosiklet kullanıcılarının ciddi bir kısmı trafiğe uygun olmayan motosikletler kullanıyor, trafik sigortaları yok, araç muayeneleri yok. Özellikle şehir dışı bölgelerde kask yok, ehliyet yok, plaka yok. Plakasını bezle/kilitle/lastikle kapatan, tamponun altına saklayan kaç araba görüyorsunuz? Egsozu olmayan kaç araba var?

Kusura bakmayın ama sizin tam aksinize, motosiklet denetimlerinin çok daha sıkı olmasını istiyorum. Fren lambası yanmayan, farı yanmayan, sinyali yanmayan motor hem sürücüsü, hem de arkadan gelenler için hayati tehlikedir. 13-14 yaşında çocukların kullandıkları motorlar herkes için tehlikedir.

Ya o bakımdan katılmamak mümkün değil de bizim herşeyimiz tam iken veya full koruma ileyken bile olmasını diyorum.Zaten o tipler
yüzünden dikkatli kullanan kurallara uyan herşeyi tam olan bizler de potansiyel apaçi muamelesi görüyoruz

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:52 ----------

racingleri durdurduklarını pek görmedim

seigen
02 Ekim 2012, 22:00
OGS gişe çıkışında durdurdular dün. Ekipman tam olmasına rağmen. Bir de araç trafiğinin arasından diğer araçları durdurup kenara çekmesi var, ne yaptım ki diye şaşırdım. Kurye misin diye sordu bir de üstüne, cbr250r'dan müthiş kuryeci motoru oluyor tabi doğru. Evrak kontrolü uzun sürdü, o sırada bir kurye motorcuya ceza yazıyorlardı :mrgreen:, galiba çantadan dolayı ama soramadım. Gerçi benim egzoza ceza yazabilirler ama trafik polisini görünce en sessiz haliyle sürüyorum, orjinalinden bile sessiz oluyor :P.

Ben de katılıyorum, yüzlerce kasksız gezen insan var, gidip bizi buluyorlar.

adem80
02 Ekim 2012, 22:04
racing al bitane, kurtul o zaman. :cat:

otopsici
02 Ekim 2012, 22:06

hay ağzına sağlık
ben hep diyorum arkadaş trafik denetimi daha sık olmalı ve hatalı olanlara hiç bir şekilde müsammaha gösterilmemeli
yoksa burda bu konu açılmazdı
bak adam ne diyor önümde kırmızıda geçeni değil beni durdurdu
bunlar olmamalı işte

F54
03 Ekim 2012, 00:42
geçen gün bi tane köylü tipi motorda 2 tane apache gidiyorlar trafik polisi durdurmaya zahmet etmedi arkadan foto çekti evine yolladı ceza yı ama durdursa muhtemelen ehliyet yok motoru bağlayacak iş uzun olduğu için uğraşmak istemedi:farao:

adem80
03 Ekim 2012, 00:51
geçen gün bi tane köylü tipi motorda 2 tane apache gidiyorlar trafik polisi durdurmaya zahmet etmedi arkadan foto çekti evine yolladı ceza yı ama durdursa muhtemelen ehliyet yok motoru bağlayacak iş uzun olduğu için uğraşmak istemedi:farao:

fatih o köylü tipi motur senin ybr olmasın? :silent: :sunny: :santa: :queen:

serdar1547
03 Ekim 2012, 01:05
trafiğe kayıtlı motosiklet sayısıyla,yine emniyete kayıtlı a2 ehliyet sayısı arasında çok büyük bir fark ondan da kaynaklanabilir

gugukk
03 Ekim 2012, 01:11
Beni her durdurduklarında teşekkür ediyorum daha sık kontrol edilmesini istiyorum çok haklılar birde teror olarak motoru kullanmaya başladıkları için daha hassas olmaya başladılar herşeyin tamsa çekinecek birşey ok rutin kontrollerini yapıyorlar.

F54
03 Ekim 2012, 01:15
fatih o köylü tipi motur senin ybr olmasın? :silent: :sunny: :santa: :queen:adem benim motora sen bindin hangi köylü yarzı motor benim motor gibi tısır tısır çalışıyor söyle bakem:bestmt:

Barış Şuşut
03 Ekim 2012, 01:37
az bile yapıyorlar.. gürültü kirliliği bizde .. emniyet şeridi , şerit, kırmızı ışık,kaldırım,ters yön tüm ihlaller bizde 125 cc motora 40lt çanta takma bizde .. hangi kurala riayet ediyoruzki. en azından %99.9 umuz :)

Sonrada bide böle başlık açıp sormazmıyız ..

bide arkadaş forum kurallarından bile bihaber tamamı büyük harflerle yazmış ..

acaba bu uygulamanın sebebi sen olabilirmisin :)

SonpoL
03 Ekim 2012, 02:08
Ben dahil denetlesinler, durdursunlar. Ben bunu yürekten istiyorum... Daha sıkı kontrollere inş...

Ezer
03 Ekim 2012, 02:23
Şu çanta işini resmi kayıtlara, yasalara veya trafik kurallarının herhangi bir maddesine dayanarak yasal veya yasal olmadığını açıklayacak biri varmı gerçekten çok merak ediyorum. özellikle scooterların çanta takması yasalara aykırımı? Polis çevirdikten sonra iş işten geçmesin malum bütçe açığına kapatmaya çalışıyorlar şu günlerde.

beyazit60
03 Ekim 2012, 09:14
Evrakları en çok eksik olan araç grubu motosiklet olduğu için durduruyor. Çoğunda ehliyet muayene sigorta yok.

Grhn
03 Ekim 2012, 10:10
So bir senede 3 kez durduruldum rutin kontrol için. Her seferinde gerekçe aynı. Motorun büyük, herşeyin tamdır, kontrol etmiş olalım. Sordum bir seferinde: Madem biliyorsunuz her şeyim tam, neden beni durduruyorsunuz? El cevap: Küçük motorların çoğu zaman herşeyi eksik oluyor. Ehliyet, ruhsat, muayene ya da sigorta olmuyor. Motorla, evrakla uğraşmak istemiyorum artık.

Sinan Er
03 Ekim 2012, 10:47
Ya o bakımdan katılmamak mümkün değil de bizim herşeyimiz tam iken veya full koruma ileyken bile olmasını diyorum.Zaten o tipler
yüzünden dikkatli kullanan kurallara uyan herşeyi tam olan bizler de potansiyel apaçi muamelesi görüyoruz
racingleri durdurduklarını pek görmedim

Sen ful koruma olsan ne olur olmasan ne olur. Evraklarının tam olup olmadığını anlaması için seni durdurup kontrol etmesi normal bir uygulama. Seni neden rahatsız ettığını anlamış degılım. Sık yapılan uygulamalar halka rahatsızlık degıl huzur verır. Görselde herşeyı tam olupda evrakında eksıklık olan suruculerle karşılaşmış olmalılar ki senide cevirmişler.

Racingleri durdurduklarını görmemen normal çünkü onlar durmuyor :)))))

Tabi bu işin şakası polislerden en cok racing suruculerı şikayet eder ki ben polisin tarafındayım. Olümlerin buyuk cogunlugu bu tur araç sürücülerinin yaptıgı kazalarda olmaktadır. Denetimler olmasa ortalık racingden ve bilinçsiz sürücüden ve haliye ölümlü kazadan geçilmez olurdu.

blt_59
03 Ekim 2012, 11:03
geçen hafta kardeşimin motorunu bakıma götürdüm,dönüşte ışılkarda arkamdan bi ses 'kardeş ilerde saga çek,sen nizamisin bi kontrol yapalım' çevirdim kafayı motorlu trafik,motorun ruhsatını verdim,ehliyet benim ruhsatta onuda verdim çıkarmaya fırsat olmadan,görmek istedigimiz sürücü budur adamın her cebinden ruhsat çıkıyo diye gülmeye başladı,açıkçası şu çanta olayından çekinmiyo deilim,bende 33lt shad var kardeşimde 40 lt kappa,motorlar az kalıplı oldugundan sırıtmıyo,ancak bigün bunun yüzünden ceza yersem zoruma gider,tam soracakken kaza haberi geçti telsizden acele gitti,şu çanta olayınıda çözebileydik iyiydi,bu arada kimse kusura bakmasında ehliyetim yok plakam yok ruhsatım yok deyip ceza yiyen motorcu kardeşlerime zerre kadar acımıyorum herkes haddini bilecek biz keriz deiliz...

Mengu16
03 Ekim 2012, 11:06
Benim gözlemime göre eğer sakince durur ve evrakları öf püf demeden verirseniz sadece ehliyette A2 varmı diye bakıp bekletmeden bırakabiliyolar.

CİHAN
03 Ekim 2012, 11:40
Trafik polisinin gorevi butun motorlu tasitlari cevirmeye hakki vardir, kimin zoruna gidiyorsa o kiside bir terslik evrak eksikligi veya kendisinde bir eksiklik vardir.

Tolga Can
03 Ekim 2012, 11:50
Kafada kask, Sırtımda reklektörlü MT yeleğim, Eldivenler, dizlikler, hatta bileklerimde fosforlu bantlarım oluyor. İnadına dubalara doğru kırıyorum. Kontrol etsin diye.
Çünkü 2006 da A2 ehliyetim yok diye ceza yemiştim. O zaman 125 cc için bayii A2 şart değiş diyip keklemişdi. Polislerin hepsi çık git lan işareti yapıp beni adam yerine koymuyor.
inanın durdurulan insanlara bakıyorumda imreniyorum. Neden benim ruhsatıma, tam olan evraklarıma bakmıyorlar. Uzaktan çok mu bilinçli birine benziyorum. :bounce:

F54
03 Ekim 2012, 14:06
Kafada kask, Sırtımda reklektörlü MT yeleğim, Eldivenler, dizlikler, hatta bileklerimde fosforlu bantlarım oluyor. İnadına dubalara doğru kırıyorum. Kontrol etsin diye.
Çünkü 2006 da A2 ehliyetim yok diye ceza yemiştim. O zaman 125 cc için bayii A2 şart değiş diyip keklemişdi. Polislerin hepsi çık git lan işareti yapıp beni adam yerine koymuyor.
inanın durdurulan insanlara bakıyorumda imreniyorum. Neden benim ruhsatıma, tam olan evraklarıma bakmıyorlar. Uzaktan çok mu bilinçli birine benziyorum. :bounce:bende birgün dernekkırı nı geçince jenderme çevirmiş arabaları durduruyor bende durdum onlar dur demeden sen neden durdun hadi bas git dediler istesen durdurmazlar yani:mrgreen:
ama sen bir gün ruhsatı evde bırak nasıl durduruyor çakıyorlar cezayı:pl:

Uğur
03 Ekim 2012, 14:21
Çeviriler daha sık olsun,denetimler daha da sıklaşsın.
Ehliyetini alan,sigortasını,araç muayenesini yaptıranlar ile yaptırmayanlar arasındaki fark belli olsun.
Kısacası "temizlik" yapılsın..

Tolga Can
03 Ekim 2012, 14:31
bende birgün dernekkırı nı geçince jenderme çevirmiş arabaları durduruyor bende durdum onlar dur demeden sen neden durdun hadi bas git dediler istesen durdurmazlar yani:mrgreen: ama sen bir gün ruhsatı evde bırak nasıl durduruyor çakıyorlar cezayı:pl:

Aga A2 ehliyeti 2006 da aldım. O gün bugündür. 4 kere durduruldum. Onlarda trafik değil. Kimlik Kontrol. 1 Jandarma 3 Polis. Bir kere de trafik polis durdursun yawww.
Montu giydiğim sürece Ehliyet ruhsat cepte, Dağ tepe yapacağımız zaman Robocop takılıyoruz o zaman sadece ehliyet cepte oluyor. Ruhsatı nereme sokacam. Ruhsat fotokopisi ile geziyorum :D

ARUZKOLIK
03 Ekim 2012, 15:49
Bir senede üç kere durdurmuşlar çok mu yahu kardeş. Beni bir haftanın içinde üç kere durdurdular bir keresinde. Durduranlardan bir tanesi de benim alt katımda oturuyor :)...Yaaa abi kusura bakma, diğerlerini durdurup seni salarsam şikayet ederler, yoksa bende biliyorum her şeyinin tamam olduğunu diyor. Bende bir şey diyemiyorum tabi. Düzce çok büyük bir yer değil. Hemen hemen bütün polisler biliyor artık hangi motorsikletlinin nasıl bir binici olduğunu ama yinede onlar da görevlerini yapmak zorundalar. Hem bende bu kontrollerin yapılması taraftarıyım bazı arkadaşlar gibi.

Acil112
03 Ekim 2012, 16:40
Trafik polisinin durdurması sorun olmamalı. Önemli olan uygulama sırasındaki yaklaşımları. Sürüşünüze ve kıyafetlerinize bakarak eksiğinizin olmadığını düşünüp(kota doldurmak amacıyla) durdurmuş olabilirler.

ukiran35
03 Ekim 2012, 16:50
Bu konuda eğer bu foruma bakan yetkili var ise onlara bir mesajım olacak benimde; Şehirm merkezlerinde yapılan denetimlerin yanında asolan taşrada da aynı denetimlerin yapılması gerekir.Ben bakıyorum şehir merkezinden cıkınca kask kullanımı oldukça düşük seviyede yada hiç yok gibi.Eğer bu denetimler artırılırsa motosikletçi olarak sevineceğim.Önemli olan insanımıza verilen değer.

mankind1976
03 Ekim 2012, 18:36
Trafik polisinin gorevi butun motorlu tasitlari cevirmeye hakki vardir, kimin zoruna gidiyorsa o kiside bir terslik evrak eksikligi veya kendisinde bir eksiklik vardir.

Herşeyim tam hiçbir eksiğim yok fazlam var eksiği olanları durdursun bi de arkadaşın dediği gibi trafiği durdurup çevirmesi vs

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:14 ----------

Artı mesajda da yazdığım gibi bikaç ışık önce son anda kırmızı yanmasına rağmen arkamdan da araba gelmesine rağmen durmama ve orada da trafik olmasına rağmen belki görmemiştir,kırmızıda geçen dobloya bişey yapılmaması ve bunun gibi tonla örnek trafikte her saniye mevcut
iken durdurulmak insan biraz düşündürücü geliyor arkadaşım yoksa apaçilerden ben de şikayetçiyim hepsini men etsinler traikten

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:20 ----------

az bile yapıyorlar.. gürültü kirliliği bizde .. emniyet şeridi , şerit, kırmızı ışık,kaldırım,ters yön tüm ihlaller bizde 125 cc motora 40lt çanta takma bizde .. hangi kurala riayet ediyoruzki. en azından %99.9 umuz :)

Sonrada bide böle başlık açıp sormazmıyız ..

bide arkadaş forum kurallarından bile bihaber tamamı büyük harflerle yazmış ..

acaba bu uygulamanın sebebi sen olabilirmisin :)

Ben olamam harften ziyade içeriğiyle ilgilensen daha iyi olurdu laf sokmak ve ürik asit yarıştırmak için fiırsat kollamayalım arkadaşım iyi okusaydın herşeyimin tam olduğundan bahsetmiştim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:24 ----------

Sen ful koruma olsan ne olur olmasan ne olur. Evraklarının tam olup olmadığını anlaması için seni durdurup kontrol etmesi normal bir uygulama. Seni neden rahatsız ettığını anlamış degılım. Sık yapılan uygulamalar halka rahatsızlık degıl huzur verır. Görselde herşeyı tam olupda evrakında eksıklık olan suruculerle karşılaşmış olmalılar ki senide cevirmişler.

Racingleri durdurduklarını görmemen normal çünkü onlar durmuyor :)))))

Tabi bu işin şakası polislerden en cok racing suruculerı şikayet eder ki ben polisin tarafındayım. Olümlerin buyuk cogunlugu bu tur araç sürücülerinin yaptıgı kazalarda olmaktadır. Denetimler olmasa ortalık racingden ve bilinçsiz sürücüden ve haliye ölümlü kazadan geçilmez olurdu.

Bi de 4 tekerlekli katiller durdurulsa sana katılacağım da , eşitlik diyorum olmayınca diyorum adalet olmaz diyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:29 ----------

Ha bu arada bisikletle bile giderken kırmızıda dururum hatta geçen gün polis de niye duruyorsunuz, o motorlu araçlar için dedi.

Emix
03 Ekim 2012, 18:54
Küçük büyük tam eksik demeden herkesi durdurmalarını istiyorum..

hala dost rica minnet mantığı var arkadaş benim babamda azerbaycanda polisti vaktinde abimede banada bir çok kez ceza yazdı adam haklı..

ayırt edilmeden ceza yapılmalı kontrol yapılmalı.. Komşunun çocuğu,akrabanın şeysi,dayımın şeysi sal geç bunu diye diye....

arkadaş motorum süslü püslü saçma sapan bir görüntüye sahip değil fabrikasyon hali. aydınlatma tam,egzost sıkıntısı yok,plaka yerinde üst baş kask korumama mevcut sakin sakin geçiyorum beni çeviriyor eyvallah çevirsin görevi o beni çevirirken yanımdan herşeyiyle absürt bir sürücü geçiyor korna çalıyor selam veriyor neymiş tanıdık... acımadan çevir herkesi daya cezayı rica minnet diye diye yapamayacaksan giymeceksin üniformayı.

çevirsinler hemde herkesi hemde sürekli

Sinan Er
04 Ekim 2012, 09:20
Herşeyim tam hiçbir eksiğim yok fazlam var eksiği olanları durdursun bi de arkadaşın dediği gibi trafiği durdurup çevirmesi vs

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:14 ----------

Artı mesajda da yazdığım gibi bikaç ışık önce son anda kırmızı yanmasına rağmen arkamdan da araba gelmesine rağmen durmama ve orada da trafik olmasına rağmen belki görmemiştir,kırmızıda geçen dobloya bişey yapılmaması ve bunun gibi tonla örnek trafikte her saniye mevcut
iken durdurulmak insan biraz düşündürücü geliyor arkadaşım yoksa apaçilerden ben de şikayetçiyim hepsini men etsinler traikten

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:20 ----------

Ben olamam harften ziyade içeriğiyle ilgilensen daha iyi olurdu laf sokmak ve ürik asit yarıştırmak için fiırsat kollamayalım arkadaşım iyi okusaydın herşeyimin tam olduğundan bahsetmiştim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:24 ----------

Bi de 4 tekerlekli katiller durdurulsa sana katılacağım da , eşitlik diyorum olmayınca diyorum adalet olmaz diyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:29 ----------

Ha bu arada bisikletle bile giderken kırmızıda dururum hatta geçen gün polis de niye duruyorsunuz, o motorlu araçlar için dedi.

O halde sana tavsiyem birkaç cevirme noktasında birkaç saat takılıp durdurulan araçların istatisliklerini tutup burda bizimle paylaşman olacaktır.

S40
04 Ekim 2012, 10:29
Keyifli bir anımı anlatayım :)
Ankara Kazım Karabekir caddesinde akşam 5 - 6 sularında evime doğru gidiyorum. GATA istikametine.. Bilenler bilir Kazım Karabekirde bi sürü restaurant var ve trafik orada bi 15 dk felç olur Valelerin yüzünden. :mrgreen: Herneyse bende sıkılmış vaziyette aralardan kaçıyorum. Tam aradan kaçtığım sırada, sağımda Polis vardı sonra bastım gittim hiç bişey olmamış gibi. Cadde bitiminde bir köprü var ve anayolun solundan devam etmek için köprünün sağından alta kıvrılan yola girdim. O köprünün altındayken polis kornasını duydum DAAAAT diye bi ses varya hani o işte.. Ve birden polis önümde bitiverdi ve durdu. Bende dikiz aynasından "ben mi?" :silent: edasıyla işaret verdim. O da "eveeeeet SENN!" :bounce: dercesine kafasını salladı. :santa: Bu arada köprü altındayız 1011 kavşağına dönüş yolu. İndi ben de hiç birşey olmamış gibi indim. "Ehliyet ruhsat" dedi. Kesin bi açık yakalarım edasıyla. "Tabi abi buyur" falan. Baktı ehliyet var, ruhsat & sigorta ikilisi tam techizat :queen: bişey de diyemedi. Sonra Montumun üzerinde Sırtlığım vardı kaplumbağaya benzetirler onu giyince. Parmağıyla tık tık vurdu "-Bunu kaça aldın dedi" :mrgreen: bende "170 lira" dedim.
Ehliyetimi ve ruhsatımı verdikten sora "Hımm iyiymiş. Hayırlı akşamlar" dedi. Ben de karşılık verdim ve paşa paşa bindi gitti. :king:

Burdan çıkan sonuç; bazıları nefsi hareket ediyo. Devlet namına hareket edemiyo. 150'lik Monero Angel, Nasıl olurda benim kullandığım Era'yı geçer. Dur bakıyım bu çin malı motor kullanıyo kesin hiç bir evrağı yoktur. Ben bi 750 tl kitleyim motorunuda bağlayım da bir daha trafikte görebiliyo mu kendini :pl: gibi bir harekete bürünüyolar. Bu çok yanlış. Her neyse vakit ayırıp okuyanlara şükranlar. Umarım keyif alarak okumuşsunuzdur. :king:

egem1194
04 Ekim 2012, 10:51
S40 güzel kardeşim. güzel bir anıymış

S40
04 Ekim 2012, 11:41
Teşekkür ederim sağolasın :)

mankind1976
04 Ekim 2012, 14:32
evet İzmir Göztepe bi manavın önüne çift sıra parkeden müşteri araçlarına ve dükkanın araçlarına ve plakasız scooter ına birşey yapılmadığını gördüm Neden : Çünkü manav onları besliyor böyle olunca defalarca yukardan şahit oldum hal böyleyken kanun bazılarına uygulanmıyor o zaman ne yapalım??

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:30 ----------

O halde sana tavsiyem birkaç cevirme noktasında birkaç saat takılıp durdurulan araçların istatisliklerini tutup burda bizimle paylaşman olacaktır.

avanta yedirenler de dahil mi?