PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikleti kışa hazırlamak

ysn_erl
29 Eylül 2012, 19:11
Arkadaşlar havalar artık soğumaya başladı.

2-3 hafta sonra motosikletimi bodruma kaldırıcam.

Mayıs gibi tekrar çıkartırım.

6-7 ay çalışmayacak olan motosikletime yapmam gereken birşey var mı?

Benzini bitirmek aküyü sökmek vs gibi

soccer
29 Eylül 2012, 20:06
tam tersine benzini ağzına kadar doldurman lazım. küflenmeyi engellemek için.
tekerleri de yerden yüksek tut.

Blackeagletr
29 Eylül 2012, 20:11
Aküyü sök, depoyu fulle, lastikleri yerden kes, motorun üstünü ört tamamdır :)

Mengu16
29 Eylül 2012, 20:50
Bujinin ordan bi şırınga kadar kullanılmamış motor yağı enjekte edin ve bujiyi yerine takın. Sonra kontak kapalıyken ayak marşına yavaşça 2-3 kere basın bir de. piston-silindirin paslanma ihtimalini azaltır.

banalazim
29 Eylül 2012, 20:51
Hiç biri ile uğraşma getir bana ver ben kullanayım mayısta gelir alırsın :)

Blackeagletr
29 Eylül 2012, 21:01
@banalazim entry-nick uyumu :queen:

ysn_erl
29 Eylül 2012, 21:24
Bujinin ordan bi şırınga kadar kullanılmamış motor yağı enjekte edin ve bujiyi yerine takın. Sonra kontak kapalıyken ayak marşına yavaşça 2-3 kere basın bir de. piston-silindirin paslanma ihtimalini azaltır.

Sökme takma işlerinden anlamam hiç. Bu işlemi yapmasam bişey olur mu

Mengu16
29 Eylül 2012, 21:27
Sökme takma işlerinden anlamam hiç. Bu işlemi yapmasam bişey olur mu
Olur, baharda motoru çıkardığında piston-silindiri paslanmış olarak bulabilirsin. Buna piston karıncalanmış da derler. Ayrıca bujiyi bile sökecek bilgin yoksa motora niye biniyosun, dağ başında motor boğulsa buji ıslansa motoru nasıl çalıştıracan. Tek çaren bujiyi söküp temizlemek.

banalazim
29 Eylül 2012, 21:41
@banalazim entry-nick uyumu :queen:

Yakışmadı şimdi ben sana öyle birşey yazsam doğru olurmu?

schnitzel_34
17 Kasım 2013, 02:21
1 hafta yada 2-3 ay sonra çalıştırmak istediğimizde ekstra bişey yapmak gereklimi ?

APALA
17 Kasım 2013, 02:39
ŞAyet bodrumda yeriniz müsait ise, ara ara gidip, durduğu yerde çalıştırmanızı öneririm.

schnitzel_34
17 Kasım 2013, 19:55
ŞAyet bodrumda yeriniz müsait ise, ara ara gidip, durduğu yerde çalıştırmanızı öneririm.
teşekkür ederim. 2-3 ay şehirdışında olabilirim.hiç çalıştırmadan bodrumda kalsa?

hissizadam
17 Kasım 2013, 22:07
aynı durum benim içinde söz konusu ancak ben yarı açık bir garajda (kapalı kısımda yağıştan etkilenmeyecek bir yerde) tutacağım kış boyunca motoru. dolayısıyla istediğim zaman çalıştırma imkanım var ve hatta olurda arada güzel havaya denk gelirsem belki kısa süreli kullanabilirim de. Sanırım lastikleri yerden kesmem şart, bunun için lastiklerin altına ahşap veya sert plastik vs. bir malzeme koysam olur mu? bunun haricinde ayrıca yapmam gereken (brandayla örtmek vs.) başka bi'şey(ler) var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:04 ----------

geldiğinizde akü bitmiş olabilir, belki de olmaz emin olamadım şimdi ama en azında akünün şarj olması için arada çalışması gerekir diyor mantığım bana. ha olmadı takviye yapar çalıştırısın akü tamamen bitmemişse dolar zaten. yoksa anlamam bu işlerden.

teşekkür ederim. 2-3 ay şehirdışında olabilirim.hiç çalıştırmadan bodrumda kalsa?

schnitzel_34
18 Kasım 2013, 15:18
aküyü sökeriz,lastiklerin altına takoz koruz..bunlar basitde @Mengu16'nın dediğini yapsak sonrasını merak etmekteyim...