PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acı ama gerçek

beko12345
28 Eylül 2012, 22:03
Merhabalar .

Bugün arabayla giderken bir motorcu gördüm ve kasksızdı . Dedimki eve gidene kadar motorcuların bakalım kaç tanesi kasklı bir sayayım .

Keşke saymaz olaydım.

19 motorcu saydım ve acı ama gerçek 15 tanesi kasksızdı . Arkadaşlar yav sonra yok şeytanın icadı vs.

Takma kaskını sonra şeytanın icadı de birine bişey olunca. Artık herkez söylemekten bıktı ama kask takmayan ( kafaları yokki takmıyorlar ) insanlar hala bunu bir oyun zannediyor sanıyorsam .

3 tane canımız yokki 1 tanesini kaybetsekte birşey olmaz diyelim. Bunun farkına varmalıyız artık. Ben 60-70 arası giderken takla attım motorla kafam 2-3 kez yere vurdu emin olun kask olmasa bu yazıyı yazamazdım.

İnşallah yazdıklarımın bazı insanlar için bir faydası olur . UNUTMAYALIM CANIMIZ SADECE 1 SEFERLİĞE MAHSUS . ONUDA 1 KASK YÜZÜNDEN KAYBETMEYELİM ..

Ertuğrul U.
28 Eylül 2012, 22:19
Çok doğru bir yazı, bende balkonda arada sırada otururken çok görüyorum, genelde hepsi scooter kullanan insanlar, sollayarak geçiyorlar trafiğin içinden, birde Bahçelievler Yayla'nın tam merkezi alanı olduğu için trafik uçuyo, minibüscüler birbirine giriyo vs vs.

Şu ana kadar sadece kuryeleri gördüm kask takan.Geçen gün alttaki dükkana yüksek hacimli bir Kawasaki geldi(hacmini bilmiyorum, modelini tahmin edemedim). 40-50 yaşlarında birisi, ne kask var nede koruma, üstünde tişört altında uzun şort.

Bence çevreyi uyarmak lazım bu konuda, kask takmayan insanın koruyacak birşeyi yoktur, o yüzden kask takmaz.Artık saksıyı çalıştırsınlar da kask taksınlar :).

beko12345
28 Eylül 2012, 22:25
Çok doğru bir yazı, bende balkonda arada sırada otururken çok görüyorum, genelde hepsi scooter kullanan insanlar, sollayarak geçiyorlar trafiğin içinden, birde Bahçelievler Yayla'nın tam merkezi alanı olduğu için trafik uçuyo, minibüscüler birbirine giriyo vs vs.

Şu ana kadar sadece kuryeleri gördüm kask takan.Geçen gün alttaki dükkana yüksek hacimli bir Kawasaki geldi(hacmini bilmiyorum, modelini tahmin edemedim). 40-50 yaşlarında birisi, ne kask var nede koruma, üstünde tişört altında uzun şort.

Bence çevreyi uyarmak lazım bu konuda, kask takmayan insanın koruyacak birşeyi yoktur, o yüzden kask takmaz.Artık saksıyı çalıştırsınlar da kask taksınlar :).

Kask takmamaya devam ederlerse çalıştırıcak saksılarıda kalmayabilir ne yazıkki :(

soa
28 Eylül 2012, 22:41
atın ölümü arpadan olsun sözüyle yaşayan 1 toplumuz. Sen ne dersen de ne kadar bağırırsan bağır. adam o kaskı takmaz. Nasıl olsa altında koruyacak bir beyni yok. yada geberip gidince kendisi gidecek yazık arkasından ağlayanlara üzülenlere...

SonpoL
28 Eylül 2012, 22:43
Demek ki koruyacak beyinleri yok :).

serkanunal
28 Eylül 2012, 22:44
Hep uyarıyoruz ama takmıyolar

beko12345
28 Eylül 2012, 22:45
Ailelerine yazık :( son zamanlarda çok karşılaşmaya başladım motor kazaları ve ölüm haberleriyle. Üzülüyorum sonuçta onlarda insan ... Bilinçlenmek gerekiyor .

skyytr
28 Eylül 2012, 22:48
Ayni dusunceyle yolumda giderken izmirde benimde dikkatimi cekti. Scooter ve SS motorlarda bu kasksiz dolasmak moda sanirim .
Benim halimi gorseniz Pantalon korumali , montum geldi siparis ettigim , eldiven , kask , bellik. Bazi arkadaslar scooter kullaniyorsun ne gerek var diyebilirler ancak 60 km ile giderken istedigin iki tekerlekli aractan dus sonuc ayni olacaktir .
Tek eksigim guzel bir ayakkabi ve Full Face Kask ,
Kisin open face kasklarin asiri soguk alicagini dusunuyorum . 2 ci bir yedek kaskimin da olmasi hic fena olmaz zaten .
Nerdeyse motora verdigim paranin yarisi kadar koruma malzemesine para harcadim ama pismanliktan iyidir .
Koruma giymek agriniza gidiyorsa 4 tekerlekli sinifa gecmenizi siddetle tavsiye ederim .
Arabayi Donla Terlikle de surebilirsiniz ama Motor olmaz . :)

beko12345
28 Eylül 2012, 22:51
:) . .

skyytr
28 Eylül 2012, 22:55
Hep uyarıyoruz ama takmıyolar

Uyariyoruz da o kask takmiyan arkadaslar burda aramizda varmi acaba ? Yani bilincsiz suruculerin burda ne iso olabilir ki ? Dur motor camiasinda neler olup bitiyor diye bakmayami giriyorlar ? Forum disinda yapilabilecek bir eylem plani hazirlamak lazim ama bunu kim koordine eder :)
Yani ne zaman bilinclendirmek icin bir adim aticagiz.

Birde su nazi kaski takan arkadaslar var aramizda , bir egitmenimiz bu kasklarin kaza aninda omurilige ciddi hasar verebildigini hatta felce kadar goturdugunu soylemisti.
Bazen yolda bu tip mask takanlari uyarmak istiyorum ama donup sen kendi isine bak cevabini alirim diye vazgeciyorum cogu zaman .
Bu tip kasklari chopper tarzi motor kullanan Pirates Of Caribbean filminden kacmis motorcu arkadaslar tercih ediyor genelde .
Goruntu guzel de islev sifir gibi o kasklarda :)

xawa
28 Eylül 2012, 22:59
yaklaşık bir ay olmuştur edirne kapıda bmw f 650 rastladım kardeşimle biz arabadayız yanımıza yanaşmasını bekledim bu modellerde kask gerekmiyormu dedim ya hava sıcakta ondan yoksa topcasede dedi ben sıcakta olsa takıyorum dedim o arada gitti .

007mac
28 Eylül 2012, 23:27
Demek ki koruyacak beyinleri yok :).

herşey imzamda yazılı...! :farao:

beko12345
28 Eylül 2012, 23:30
Hayır anlamadığım şey niçin kask takmıyorlar ? Bu soruya cevap bulamıyorum :(

kanmix_x
28 Eylül 2012, 23:34
Cupçuları gör bide :) zaten adamdan saymıyorlar :silent:

K_R_A_L
28 Eylül 2012, 23:41
Metropark yoğun bakımında ağır motosiklet kazası geçirmiş 17 18 yaşlarında birisi var.Gece sigara içmeye çıktım doktorda ordaydı 5 10 dakika sigara muhabbeti ettik.Arkadaşın dalağı alınmış,ciğerinin biri patlamış,böbrekler hasarlı,kaburgada çoklu kırıklar,kafasını elimle topladım çocuğun dedi kaskda takmamış taksaydı kurtarabilirdik mucize lazım dedi. Annesi kaldırıma oturmuş kur'an okuyordu.

Amcaya geçmiş olsun acil şifalar dedim insanların saol diyecek sesleri kalmamış.Kurtulamaz diyorlardı büyük ihtimalle ölmüştür hiçbir haberim yok.Geçen hafta bir hastamızdan dolayı bizim hastaneye yolumuz düştü hafta sonunu akıllı geçirin yolunuz düşmesin.

007mac
28 Eylül 2012, 23:49

cevabı imzamda bulabilirsin...:santa:

Taner YILMAZ
28 Eylül 2012, 23:59

Saçlarım bozuluyor! :)

skyytr
29 Eylül 2012, 00:24
http://s18.postimage.org/ge0pp49cl/funny_helmet.jpg (http://postimage.org/image/ge0pp49cl/)

O zaman bunu taksinlar kafasina kedi kadar akillari yoksa ne diyelim bu arkadaslara :)

EGE YELI
29 Eylül 2012, 00:28
http://s18.postimage.org/ge0pp49cl/funny_helmet.jpg (http://postimage.org/image/ge0pp49cl/)

O zaman bunu taksinlar kafasina kedi kadar akillari yoksa ne diyelim bu arkadaslara :)
O iyigelmez karpuz kabugu taksinlar:queen:

xawa
29 Eylül 2012, 00:37
ağaç yaşken eğilir http://imageshack.us/a/img842/9111/imag0457e.jpg

MotorHstası
29 Eylül 2012, 02:14
Hocam o bir şeymi ben dün gaziosmanpaşadaydım ve evin önüde 4 yol ağzı ve çok işlek bir cadde sabah 10dan akşam 19.00 a kadar yüzbinlerce motor geçti ve sadece kuruyelerde gördüm kaskı birde 1-2 tane scoter kullanan kişilerde bi ara akşam saat 5-6 sıraları oldu ve okul çıkışı cadde o biçim doldu ve scooter kullanan 35-40 küsurlarında bir adam yapmış olduğu şey kaskı scooterin ayaklarını koyduğu yere koymuş artık sinirlendim ve arkasından ''kaza yaptığında o kask ayaklarını koruması içinmi orda'' diye bağırdım ve adam durdu ''sanene lan kask benim kafa benim'' dedi bende sessizce sende kafa varmı ki konuşuyon dedim.Bu yetmememiş gibi birde scooter üstüne 13 ile 18 yaşları arasındaki apaçi diye taibr edilen bazı kişiler daha 3-4-5 yaşlarındaki küçücük çocuğu kucağına alıp 0 koruma ile tam gaz caddelerde gidiyolar onları gördükçe o küçücük çocuğa acıyıp içimden o motoru kullanana '' allah belanı versin senin bi kaza yapsan küçücük çocuk ölecek daha çocuğun hiç bir şeyden haberi yok'' diyorum.Devletimiz benzine koyacağı ve koyduğu zamları kasksız dolaşanlara yazdığı cezaya koysa daha fazla para kazanır ve toplumda kask takmayan adam kalmaz emin olun...

adem80
29 Eylül 2012, 02:17
kasksız gezmenin izini suratımda taşıyorum. Yıl 2001.

beko12345
29 Eylül 2012, 15:51
kasksız gezmenin izini suratımda taşıyorum. Yıl 2001.

Yine sadece iz varsa şanslısınız :) ben kazadan sonra kaskıma baktım ve ürperdim biranda o halini görünce :)

skyytr
29 Eylül 2012, 16:04
adam durdu ''sanene lan kask benim kafa benim'' dedi bende sessizce sende kafa varmı ki konuşuyon dedim.Devletimiz benzine koyacağı ve koyduğu zamları kasksız dolaşanlara yazdığı cezaya koysa daha fazla para kazanır ve toplumda kask takmayan adam kalmaz emin olun...

Burda sayfalarca yazı yazsakta hiç bir şeye yaramaz. Devletin dediği gibi yaptırım yapması gerekiyor. Bir kaç arakadaş ehliyetsiz yakalandım adı altinda başlık açmış cevaplara bak hiç bir şey olmaz ödersin geçer vb vb . Cezayı yiyende bir an önce ödeyim kurtulayım mantalitesinde cevaplar yazıyor. Yani yaptırım sıfır cezayı ödücek tekrar ehliyetsiz motorun tepesinde ertesi gün.
Benim eğitimimin bir kısmını amerikada geçirdim , polis gördüğümde resmen insanlar saygı duyuyor. Öyle polis durduğunda arabadan çıkıp bağırmakmış , ehliyetsiz yakalanmakmış anında bir gece nezaret ertesi sabahta nöbetçi mahkemeye ödenen deli gibi para cezaları :) Bir arakadaşımın araç kullanırken yanında kız arkadaşı içki içiyordu diye bütün gece arkadaşı nezaretten çıkarmakla uğraştık. Ön koltukta alkollü içeçek tüketmek sürücüye yakın olduğunuz için yasak !
Bizim sorunumuz cahillik , bilgisizlik , eğitimsizlik vb
Bugün daha üçkuyulardaki shell de lastik basınçlarını ölçerken java motorlu iki arkadaş bana sordu kaç basalım abi diye. Bende motorunuzun kitapçığında vardır demek zorunda kaldım. Hep artçılı gidiyorsan bildiğinden bir kaç bar fazla basmasını tavsiye ettim. Cevaba bir bakın ikimi biz üç bazen 5 kişi bile biniyoruz dedi. Hafifçe gülümsedim.
Konu Başlığı Acı Ama Türkiye Gerçeği olarak değiştirelim.