PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyet'imi kaptırdım

Drummer35
27 Eylül 2012, 02:31
Sevgili Arkadaşlarım" Ben bundan 5 ay önce ehliyetimi kaptırdım (HATALIYDIM) İş dönüşü bir arkadaşımı evine bırakıyordum, tesadüfen o günde arkadaşımın sokağında bir asker eğlencesi varmış.Ben 1 saat kadar o eğlencenin içinde bulundum ve 2 tane bira içtim (arkadaşımın evi ile benim evimin arasında 4 sokak mesafe var) Nasıl olsa evim çok yakın diye ben o iki birayı orada içtim ( İÇMEZ OLSAYDIM) Neyse uzatmayayım, evime gelmek için motoruma bindim, daha caddeye çıkar çıkmaz trafiği karşımda gördüm, ( 2 biradan 82 promil ) alcol çıktı. Haliyle 650 tl. ceza yedim ve ehliyetime 6 ay el konuldu. Sizlere danışmak istediğim şeye gelince" Ben bu cezayı henüz ödemedim, fakat 1 ay sonra nasipse ehliyetimi geri almaya gideceğim, Trafikte bana (ÖNCE CEZANI ÖDE, SONRADA EHLİYETİNİ ALMAYA GEL ) derlermi acaba? Cevap verecek olan arkadaşlarıma şimdiden çok çok teşekkürler, saygılar.

baysamin
27 Eylül 2012, 02:34
Evet derler 15 gün içindede ödersen %bilmem kaç indirimide var.

Drummer35
27 Eylül 2012, 03:02
Ehliyeti kaptıralı 5 ay oldu , 15 gün fırsatını çoktan kaçırdım. :pr:

baysamin
27 Eylül 2012, 03:08
ozaman mevzuyu hiç uzatma en yakın trafik şubeden öğren neler gerekiyor.

Drummer35
27 Eylül 2012, 14:16
çok yardımcı oldun Arkadaşım, teşekürler, ben Trafiğe gidip sormayı hiç düşünememiştim. Şimdi sana Trafik şube nerede desem, çok kızarsın herhalde.

turkish39
27 Eylül 2012, 21:53
İlk alkollü yakalanmada 6 ay ehliyete el koyulur, 590 lira para cezası kesilir (2011 güncel cezası)

İkinci kez yakalanma da 2 yıl ehliyete el koyulur, 739 lira para cezası kesilir. 2. defa alkol aldığı tespit edilenler Sağlık Bakanlığınca sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine tabi tutulurlar, eğitimi başarıyla tamamlayanların belgeleri süresi sonunda iade edilir.

Üç ve fazlasında 1185 lira para cezası kesilir, mahkemeye çıkarsınız ve 5 yıl ehliyetinize el koyulur. geriye alabilmek için tekrar sürücü kursuna gitmeniz, bütün prosedürü baştan uygulamanız gerekir. Psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri muayenesine tabi tutulursunuz, bu değerlendirme ve muayene sonrasında durumu uygun olanlara süresi sonunda belgeleri iade edilir. Üçüncü kere yakalananlara ekstra bir ceza daha vardı ama hatırlayamıyorum şuanda.

Alkol kullanmıyorum,kullananlara söz söyleme lüksümüzde yok.Ama alkollü araç kullanmaya sonuna kadar karşıyım.Defalarca uyarmama karşı bir arkadaşımıda bu yüzden kaybettim.

Drummer35
27 Eylül 2012, 21:56
teşekürler emre kardeş :)

turkish39
27 Eylül 2012, 22:03
Aman abi yiyin,için,eylenin ama bu zıkkımı içipte araç kullanmayın.alkol aldıktan sonra beni çağıran çok arkadaşıma bu yüzden işimi gücümü bırakarak şöförlük yaptım.

scorpions_59
27 Eylül 2012, 22:38
tam bilmesemde bildiğim kadarıyla cezanı ödemeden vermezler ehliyetini,

tabi kesin sonuç trafikten yada bu işleri iyi bilen birinden öğrenmek lazım.

bende 1 km biyere kadar gidip gelecektim aynen 2 bira içtim ve düştüm ogün bugündür binmiyorum alkol alınca.

umarım sende bidaha alkollu binmezsin herhangi bir araca. (kullanmak için)

Drummer35
28 Eylül 2012, 14:19
Normalde bende alkollü araç kullanmam, evime 4 sokak var, nasıl olsa yakın düşüncesiyle hata yaptım ve o 2 birayı içtim, Allaha şükür ben düşme gibi bir talihsiz olay yaşamadım, ( 4 sokak arası 400 metre) Nereden bilebilirdim, hemen sokak çıkışında Trafiği karşımda göreceğimi. Eeeeeeeee., Ne demişler (EŞŞEĞİN SEVMEDİĞİ OT, BURNUNUN DİBİNDE BİTERMİŞ...Sonuçta hatalı olan benim arkadaşlar, evim 400 metre yakında olsa o2 birayı içmemem gerekirdi,veya içsemde motora binmemem gerekirdi. Ben böyle bir hata yaptım ve hiçbir arkadaşım'ada böyle davranmasını tavsiye etmem. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım.:)

Ahmanamra
28 Eylül 2012, 14:24
Usta devlet şimdi vergilerin cezaların peşine düştü ona göre kolaylıklar bekleme şu dönemde . Bütçe açığını bizim gibi garibanlardan kapatmak için yardırıyorlar. Bunun bilincinde olda :)

Drummer35
28 Eylül 2012, 14:39
Cezamı ödeyeceğim, elimde biraz birikimim var idi,onuda kızımın üniversite harcına yatırdım,fakat taksitlendirmeyi düşünüyorum.

astorojna
28 Eylül 2012, 16:57
turhan abim geçmiş olsun bende aklımda olan bir şeyi senle paylaşnak istedim benim bi arkadaşım senin hesap alkolden kaptırdı ve ehliyetini alacağı güne kadar parayı yatırmadı vergi dairesine gitti müdürüne yalvar yakar 6 taksit yaptırdı ilk taksiti peşin ödedi ve ehliyeti aldı sende böyle bişey yapabilirsin paran olmayabilir alternatif çözümlere bak bence bi dene çık sende vergi dairesine anlayışla karşılayacaklarını umut ederim. Saygılarımla

troy01
28 Eylül 2012, 17:14
kartcılar ne gune duruyor gotur kartını 650 lıra tahmını 740 fln cekerler boldur 12 ye ode ole kardesım bıde bundan sonra bulasma bole seylere yazık gunah bak evladın var...

Drummer35
28 Eylül 2012, 17:14
eyvallah Mustafa kardeş" Diğer ilgilenen arkadaşlarımada çok teşekür ederim fakat en makulü seninki oldu, çok çok teşekkürler kardeşim.

astorojna
28 Eylül 2012, 17:24
sende saol turhan abim bu arada troy01 arkadaşımın dediği yönteme pek gerek yok bir bankacı olarak çalıştığım bankada dahil faizsiz para vermektedir mesela 500 tl 3 taksit faizsiz gibi bu seçenek daha makul olabilir.

kefeeee
28 Eylül 2012, 17:30
ehliyet geri gelince kaybettim diye bir ytedeğini çıkart, en azından bişey olursa acil durumda araç kullanabilirsin bidaha kaptırma durumu olursa.

rapcib
28 Eylül 2012, 19:52
ehliyet geri gelince kaybettim diye bir ytedeğini çıkart, en azından bişey olursa acil durumda araç kullanabilirsin bidaha kaptırma durumu olursa.
Bu fikri tuttum ama bir şeyleri vardır diye düşünüyorum sistemden falan belki olduda baktılar bir ihtimal belli mi olur.. :)
Çok geçmiş olsun abicim Allah Kolaylık versin iletişime geç istersen benimle annem 20 senedir vergi dairesinde şimdi Vergi kurulunda ama bir şeylere bağlayabiliriz. '' YMK '' ( Yaşasın Motorcu Kardeşliği :flower:)