PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Muayenesi Hakkında Bilgiler - Tüvturk

Sayfa : [1] 2 3

ga85
08 Ağustos 2012, 22:06
herkese selamlar
Tüvturk Maslak motosiklet istasyonunda çalışmaktayım.

motosikletlerin muayenesi hakkında sormak istedikleriniz warsa yardımcı olabilirim.

Slayerrr
08 Ağustos 2012, 22:11
Çoğu kişinin merak ettiği, normal muayene istasyonlarında yapılan muayeneden bir farkı var mı? Yoksa olay sadece motosikletlere kolaylık mı? sorularını sorabilirim. :)

adem80
08 Ağustos 2012, 22:12
km saatimi bozulduğu için değiştircem. Başka bi markanın km saatini sıfır olarak takacam. Sorun olurmu? Bide kayınçomun motorunu muayeneye sokacam. Kayınçom askerde. Ben sokabilirmiyim? Ruhsatta boş yer var. Değişim yok yani. Olurmu?

ga85
08 Ağustos 2012, 22:14
motosikletlere oldukça fazla kolaylığı var.
Randevu; internetten(tuvturk.com.tr) veya 08502228888 Tüvturk çağrı merkezinden ücretsiz alınabilir.
Muayene istasyonuna gelindiği vakit 10 15 dakikada max işlem bitiyor.
standartlar bellidir. heryerde aynı standartta muayene yapılır.

adem80
08 Ağustos 2012, 22:17
randevu almadan direk gidemiyomuyuz?

ga85
08 Ağustos 2012, 22:23
km saatimi bozulduğu için değiştircem. Başka bi markanın km saatini sıfır olarak takacam. Sorun olurmu? Bide kayınçomun motorunu muayeneye sokacam. Kayınçom askerde. Ben sokabilirmiyim? Ruhsatta boş yer var. Değişim yok yani. Olurmu?

km saati olmasa da sıkıntı olmaz. aydınlatma sisteminde yanmayan ampül kalmasın. motosikletlerde emniyet koltuk sayılarını bilinçsizce yazdığından şimdilerde bakanlığın isteği doğrultusunda ruhsatlarda özellikle birebir koltuk sayısı tutması istenmektedir. motorlar genellikler 2 kişiliktir ve 2005 dahil ve sonrasındaki modellerde yeni tip çift yapraklı ruhsatlarda koltuk sayısı aynı olmalıdır. km saatinden önce buna bakmanda fayda war.
ÇOK ÖNEMLİ NOT: eski tip tek yapraklı ruhsatlarda ibare farklı olduğundan sadece 1 kişi diye taşıyabileceği yolcu adedi yazmaktadır. yeni tiplerde "sürücü dahil" ibaresi sıkıntı yaratıyor.

---------- Post added at 21:20 ---------- Previous post was at 21:18 ----------

randevusuz işlem açılamamaktadır.
randevu ÜCRETSİZdir

---------- Post added at 21:23 ---------- Previous post was at 21:20 ----------

muayeneye araç getirme konusunda bir ay içerisinde bir defa muayene yaptırabilirsiniz.

bjkcan
08 Ağustos 2012, 22:26
benden önceki sahibi motorun park lambalarını kırmızı yapmış.sorun olur mu?

adem80
08 Ağustos 2012, 22:28
iki yapraklı ruhsatta birinde istihap haddi 01, öteki yaprakta koltuk sayısı (sür. Dahil) 2 kişi yazıyor. Bu problem teşkil edermi? Yani ruhsat değişimi için? Lastikler yeni. Frenler iyi. Aydınlatmalarda bi problem yok.

ga85
08 Ağustos 2012, 22:36
iki yapraklı ruhsatta birinde istihap haddi 01, öteki yaprakta koltuk sayısı (sür. Dahil) 2 kişi yazıyor. Bu problem teşkil edermi? Yani ruhsat değişimi için? Lastikler yeni. Frenler iyi. Aydınlatmalarda bi problem yok.
sizin ruhsatlardaki bilgiler olması gerektiği gibi. sorun yok.

---------- Post added at 21:36 ---------- Previous post was at 21:33 ----------

benden önceki sahibi motorun park lambalarını kırmızı yapmış.sorun olur mu?

farlar sarı veya xenon farketmez, fren lambaları kırmızı olmak zorunda. diğerleri muayeneden geçmesine engel olmaz. hafif kusur olarak değerlendirilir. sıkıntı yok.
far camı çatlak dahi olmaması lazım . frene basınca camı hasarlı olduğu için sarı sarı ampülün yanmasıyla da motorunuz muayeneden kalır.

adem80
08 Ağustos 2012, 22:40
teşekürler arkadaşım. Kayınconun motorunu önümüzdeki ay randevu alıp bodrum tüv türk muayene istasyonuna sokuyorum inşallah. Çok teşekür ederim. Sağolasın. Aklıma bişey gelirse gene danışırım.

ga85
08 Ağustos 2012, 22:58
teşekürler arkadaşım. Kayınconun motorunu önümüzdeki ay randevu alıp bodrum tüv türk muayene istasyonuna sokuyorum inşallah. Çok teşekür ederim. Sağolasın. Aklıma bişey gelirse gene danışırım.
rica ederim. lastiklerine de bi bak en az 1,5 - 2 mm kadar olsun diş derinliği. pist lastiği diye bahane üretmeyelim =) trafiğe uygunluk için bütün bunlar =)

---------- Post added at 21:58 ---------- Previous post was at 21:45 ----------

araç muayenesi(otomobil, kamyonet, ... ) ya da motosiklet muayenesi ile ilgili şehir efsaneleri hala sürmekte . gün içerisinde biriken soruları akşam cevaplayabilirim. kulaktan dolma bilgilerle gereksiz strese girmeye gerek yok. son model dahi olsa ufak bir şeyden muayeneden kalabilir. sağını solunu kontrol etmekte fayda war fakat çevrede çok sayıda komik hikayeler dolaşıyor. büyütülecek pek bişey yok aslında. iyi geceler

adem80
08 Ağustos 2012, 23:01
rica ederim. lastiklerine de bi bak en az 1,5 - 2 mm kadar olsun diş derinliği. pist lastiği diye bahane üretmeyelim =) trafiğe uygunluk için bütün bunlar =)

---------- Post added at 21:58 ---------- Previous post was at 21:45 ----------

araç muayenesi(otomobil, kamyonet, ... ) ya da motosiklet muayenesi ile ilgili şehir efsaneleri hala sürmekte . gün içerisinde biriken soruları akşam cevaplayabilirim. kulaktan dolma bilgilerle gereksiz strese girmeye gerek yok. son model dahi olsa ufak bir şeyden muayeneden kalabilir. sağını solunu kontrol etmekte fayda war fakat çevrede çok sayıda komik hikayeler dolaşıyor. büyütülecek pek bişey yok aslında. iyi geceler
Arkayı takalı 1500 km falan oldu. Yepyeni gıcır gıcır. Ön okadar eski değil. Diş derinliği gözle bile bakılınca geçer diyor. Geçer ama hadi geçmedi diyelim 50-70 tl arası bi ön lastik. Taktırıveririm. Yeterki sıkıntı çıkmasın.

ga85
08 Ağustos 2012, 23:05
muayeneden geçer. ama değiştirmen senin için faydalı. sonuçta ben gitmiyorum o motorda , seni taşıyor , sen düşün =)

adem80
08 Ağustos 2012, 23:13
ama daha yenii. Hiç bi aşınma, eskiye nazaran falan kötü yol tutuşu yok. Genede eskiyince değiştircem zaten. Eski lastikle gezmem. Genede uyardığın için teşekür ederim.

babaduru
09 Ağustos 2012, 00:16
Motosiklet muayenesi ile alakalı bir sorum yok ama bi sorum var
-Muayene istasyonlarında çalışmak için ne mezunu olmak gerekir ne gibi özellikler aranıyor(motor meslek okuyorum)?

ga85
09 Ağustos 2012, 21:52
Motosiklet muayenesi ile alakalı bir sorum yok ama bi sorum var
-Muayene istasyonlarında çalışmak için ne mezunu olmak gerekir ne gibi özellikler aranıyor(motor meslek okuyorum)?
motor meslek lisesi mezunu olman gerekir.
makine de olabiliyor. kariyer.net te ilan war.

babaduru
09 Ağustos 2012, 22:31
motor meslek lisesi mezunu olman gerekir.
makine de olabiliyor. kariyer.net te ilan war.

Teşekürler İNŞALLAH böle bi işe girebilirim.

canerol
09 Ağustos 2012, 22:36
hocam en önemli soru benden geliyor sıkı durun :queen:

xenonlar nasıl geçiyor....

ümit_150_zc
09 Ağustos 2012, 22:37
merhaba...
motoruma sis farı yaptım arada aanahtarda var..
arka topcaseye led sinyal fren stop lambası yaptım..birde sinyalleri led sinyal taktım..
bunlar muayenede sorun olurmu..tesekler

serotizm
10 Ağustos 2012, 10:09
Egsoz konusuna da açıklık getirsek? :)
Benimki orjinal egsoz ama her cruiser motorda olduğu gibi ses vermesi için modifikasyon yapılmış.
Sonradan takılan sesli egsozların durumu nedir? :)

cihan54
10 Ağustos 2012, 10:21
Benimki orjinal egsoz ama her cruiser motorda olduğu gibi ses vermesi için modifikasyon yapılmış.

Ben de serotizme benzer bir soru soracaktım. Egsoz üzerindeki (Kapak kesilmesi, katalizör veya flapların boşaltılması, farklı boru kullanılması vs.) işlemlerde veya performans egsoz kullanımında muayeneden geçme kriteri nedir. Nasıl belirleniyor? Sen bunu kesmişsin geçer, sen bunun içini boşaltmışsın geçmez gibi değildir sanıyorum galiba belki :mrgreen:

Velhasıl, desibel mi ölçülüyor, başka bir kriter mi var, nedir bunun esprisi sayın hocam :)

ga85
12 Ağustos 2012, 13:03
hocam en önemli soru benden geliyor sıkı durun :queen:

xenonlar nasıl geçiyor....

araba sonradan (isterse yetkili servis takmış olsun) muayenedengeçmez. çünkü bazı sistemleri koymaları gerekmektedir. far yıkama sistemi ve otomatik seviye ayarlayıcı ("elle ayarlanıyor yandaki düğmeden"... gibi şeyler otomatik olmadığının kanıtıdır ) olmak zorunda.

motosikletlere gelince ; xenon sıkıntısı yoktur. önemli olan motorun farkedilmesi anlayışıdır. =)

arabaların gereksiz ihtişamının diğer sürücülere yaşattığı ızdırap bu şekilde yasaklanmış, motorlara ayrıcalık yapılmıştır.

---------- Post added at 11:49 ---------- Previous post was at 11:43 ----------

merhaba...
motoruma sis farı yaptım arada aanahtarda var..
arka topcaseye led sinyal fren stop lambası yaptım..birde sinyalleri led sinyal taktım..
bunlar muayenede sorun olurmu..tesekler

--hiç bir şey yanmadığında frene bastığında SADECE fren lambası/lambaları KIRMIZI yanmak zorunda. başka HİÇBİR lambaya etki etmemesi gerek.
--sinyal lambaları olması gerektiği gibi (motorun sağında, motorun solunda) konumu önemlidir.
--ister turuncu ister kırmızı farketmez. rengi farklı ise hafif kusurdur. muayeneden geçer.
--sinyal lambaları yanarken de diğer hiçbir lamba ile karışmaması gerekir.
--ampüller istersen led olabilir. önemli olan yanıp ikaz edebilmesi. kusur değildir.

---------- Post added at 12:03 ---------- Previous post was at 11:49 ----------

siz hiç fabrikasyon gürültülü motor gördünüz mü ?
abimin şeker beyazı busasında orjinal egsoz mevcut. cbf 150 gibi sessiz =)

883 ü bırak, fishtail egsozu bulunan çok şeker road kingden bahsedelim.
çiçek gibi güzel, sessiz , kibar bir ritmi war.

sokak arası apaçilerini belli etmek kolay.
ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK ve HABERLEŞME BAKANLIĞININ yayınlamış olduğu KUSUR tekstine göre;
Egsoz Sistemi:Gürültülü çalışıyor. Ağır Kusur.
Egsoz Sistemi:İlgili yönetmeliğe uygun değil. Ağır Kusur.

gibi muayeneden geçmesine engel teşkil eden kusurlar wardır.
desibel ölçüm cihazı da her istasyonda mevcuttur.
ama GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ.

egsoz ucuna kaynak ile yapılmış işlem bunun ispatıdır zaten,
ya da kocaman yazan AKRAPOVİC =)

bu performans egsozlarının susturucuları da mevcuttur. onları takıp gelirseniz hiç sıkıntı çekmezsiniz.
bulaşık telini egsozun içinden çıkarmamızı istemezsiniz =)

mümkün mertebe sesi kısmakta fayda war ...

bir de anlamadığım o güzel orjinal egsozlara neden kaynakla ölümcül vuruşlar vurulur ki ????

arkadaşlar soruyordur egsozlar gürültüsüz nasıl olur diye... scooter gibi falan sessiz..
tamam araçlar farketmiyor, ki biraz çabayla farkettirebiliriz egsoza çok bağlı kalmadan...
ama bi de başkalarını rahatısz etmek gibi konu da war.
motorcu düşünceli insan olmalıdır bana göre...

Uğur
12 Ağustos 2012, 13:05
Benim ruhsatımda koltuk sayısı 1 yazıyor.
Düzeltilmesi gerekiyor mu?
Muayeneden geçebilir miyim ?
150 cc scooter.

ga85
12 Ağustos 2012, 13:31
Ben de serotizme benzer bir soru soracaktım. Egsoz üzerindeki (Kapak kesilmesi, katalizör veya flapların boşaltılması, farklı boru kullanılması vs.) işlemlerde veya performans egsoz kullanımında muayeneden geçme kriteri nedir. Nasıl belirleniyor? Sen bunu kesmişsin geçer, sen bunun içini boşaltmışsın geçmez gibi değildir sanıyorum galiba belki :mrgreen:

Velhasıl, desibel mi ölçülüyor, başka bir kriter mi var, nedir bunun esprisi sayın hocam :)

egsoz sistemine yapılan işlem, içini boşaltmak oluyor bu genellikle, yönetmeliğe uygunluğu ortadan kalkmış oluyor.
yazılı bültenler war. orada olası gereken standartlar (çok uzun yazamicam) bellidir. olmaması gerekenler ve kusur olarak değerlendirilen durumlar da bellidir.

ben sana ticari taksiden örnek vereyim egsoz sistemi konusunu baz alarak.
ticariler yol yapıyorlar, az yakmak istiyorlar, dizeller özellikle katalizatörü kaynakla kestirip içini boşaltıyorlar.
böylece gaz çıkışı daha rahat ve pis bi şekilde çevreye zararı artarak çıkıyor.
geri dönüşüm basıncı azaldığından motor yorulmayacak, daha az yakacağım gibi düşüncelere giriyor.

o kaynak işlemini görmemiz ve bunu kanıt olarak sunmamıza yeterlidir.
egsoz tamiratı oradan o şekilde olmaz.
normal sağlıklı çalışan bir egsozun içine ne diye kaynakla girip işlem yapasın ki ?

motosikletlerde egsoz çıkışındaki son duvarın etrafına kaynakla girişilip çevresel bi şekilde alınır.
bu da bi işlemdir ve üzücüdür.

leo vince egsoz takıp gelmiş bi arkadaş wardı.
bu motorun orjinal egsozu diye ısrarla konuşuyordu.
600rr. orjinal egsozuymuş...

---------- Post added at 12:21 ---------- Previous post was at 12:13 ----------

150 cc scooter.

motorlar genellikle 2 kişiliktir ve 2005 dahil ve sonrasındaki modellerde yeni tip çift yapraklı ruhsatlarda koltuk sayısı aynı olmalıdır.
eski tip tek yapraklı ruhsatlarda ibare farklı olduğundan sadece 1 kişi diye taşıyabileceği yolcu adedi yazmaktadır. yeni tiplerde "sürücü dahil" ibaresi war ise 2 kişilik yazmalıdır.

--- 2005 ve üzeri modellerde koltuk sayısı yeni tip ruhsatı olan araçlarda 1 ise,
////muayeneden kalacak
////sonrasında werdiğimiz ewraklarla birlikte trafik tescile gidip ruhsatı değiştirecek.(NOT)
////08502228888 i arayarak ücretsiz muayene tekrarı için randevu alıp gelecek.

NOT:tescil belgesinin nerede werildiğine bakın.
ÇOK ÖNEMLİ, Genelgede memurdan kaynaklanan hatalarda ücret alınmamaktadır.
ruhsatınızı kim werdiyse oradan ücretsiz değiştirme hakkınız war.
bunu lütfen başkalarına da bildirelim. yazılı bir genelge mevcuttur.
isteyene bi şekilde mail gibi yerlerden ulaştırabilirim. ya da netten bulabilirsiniz.
çok fazla kişi bu konuda mağdur oluyor.

ruhsat değiştirmeye 58 / 60 tl gibi fiyat isteniyor.
sadece verildiği yer ücretsiz değiştirmeye mahkum diğerine ızdırap da olmayalım =)

---------- Post added at 12:31 ---------- Previous post was at 12:21 ----------

150 cc scooter.

motorlar genellikle 2 kişiliktir ve 2005 dahil ve sonrasındaki modellerde yeni tip çift yapraklı ruhsatlarda koltuk sayısı aynı olmalıdır.
eski tip tek yapraklı ruhsatlarda ibare farklı olduğundan sadece 1 kişi diye taşıyabileceği yolcu adedi yazmaktadır. yeni tiplerde "sürücü dahil" ibaresi war ise 2 kişilik yazmalıdır.

--- 2005 ve üzeri modellerde koltuk sayısı yeni tip ruhsatı olan araçlarda 1 ise,
////muayeneden kalacak
////sonrasında werdiğimiz ewraklarla birlikte trafik tescile gidip ruhsatı değiştirecek.(NOT)

isteyene bi şekilde mail gibi yerlerden ulaştırabilirim. ya da netten bulabilirsiniz.

sadece verildiği yer ücretsiz değiştirmeye mahkum diğerine ızdırap da olmayalım =)

Deathghost
12 Ağustos 2012, 14:32
Bende birşey sormak istiyorum yaklaşık 2000den beri muayenesi yapılmamış bir motosiklet var kullanılmıyordu ben bunu kullanmaya karar verdim muayene ücreti ne kadar olur bilgilendirirseniz sevinirim birse öncelikle sigorta yaptırmam gerekiyor sanırsam değil mi?

Uğur
12 Ağustos 2012, 14:38

////muayeneden kalacak

sadece verildiği yer ücretsiz değiştirmeye mahkum diğerine ızdırap da olmayalım =)[COLOR="Silver"]

Çok teşekkür ederim,sağolun

250-MaCiT
12 Ağustos 2012, 19:49
Araç muayeneleri tekrar bir yıla indi diye duydum,bilmiyorum aslı varmıdır fakat daha üç hafta önce ''0''aldığım cryptyon'un muayenesi ikiyıl gözüküyor,normalde sıfır araçların ilk muayeneleri üç yıl olurdu..

ga85
12 Ağustos 2012, 22:50
Bende birşey sormak istiyorum yaklaşık 2000den beri muayenesi yapılmamış bir motosiklet var kullanılmıyordu ben bunu kullanmaya karar verdim muayene ücreti ne kadar olur bilgilendirirseniz sevinirim birse öncelikle sigorta yaptırmam gerekiyor sanırsam değil mi?

maksimum muayene gecikmesi 01,01,2005ten itibaren baz alınıyor. istersen 1990dan beri muayenesi olmasın ama yapılması gerekenler;
--trafik sigortası olmak zorunda
--vergi borcu olmayacak
--trafik cezası olmayacak
--aylık%5 gecikme bedeli uygulanır. (bu gecikme direk bakanlığa aktarılıyor )

normal muayene ücreti 76,70tl geriye doğru kaç ay geçmiş ise 4tl ile çarparsan "yaklaşık" ücreti bulursun

---------- Post added at 21:50 ---------- Previous post was at 21:47 ----------

Araç muayeneleri tekrar bir yıla indi diye duydum,bilmiyorum aslı varmıdır fakat daha üç hafta önce ''0''aldığım cryptyon'un muayenesi ikiyıl gözüküyor,normalde sıfır araçların ilk muayeneleri üç yıl olurdu..

0 km satılan küçük esnaf satıcılarından alınan motorlar 2012 model olamayabilir.
2006 2008 gibi tarihlerde elde kalmış olan motoru muayenesini yaptırıp müşteriye teslim edenler war.
bu yüzden trafik belgesinde 0 km alınan motosikletin muayenesi 2 yıl olmaktadır.
hatta trafiğe çıkmadıkları halde bu 0 km motorlar gecikme bedeli de ödemekte muayene öncesinde.
müşteriye gidene kadar kimbilir daha neler de oluyordur =)
hayırlı olsun motorunuz

yasdal
12 Ağustos 2012, 23:01
Faydalı bir başlık olmuş. Değerli bilgiler için teşekkürler. Xenon hadisesi içime su serpti. Egzoz ile ilgili kurallar biraz havada kalmış gibi sanki.Cruiser'ına komple söküp Cobra egzoz takmış iki arkadaşım var. Birinin sesi hoş ve güzel bir tınıda ötekisi ise yan mahalleden duyuluyor. Sonuçta ikisi de orjinal dışı egzoz alıp takmış, aynı muameleyi görürlerse nasıl savunacak sesi az olan kendini. dBa cinsinden bir sınır var mıdır? Misal olarak Max. devrin 3/2 sinde 88 dBa yı geçmemeli gibi?

250-MaCiT
12 Ağustos 2012, 23:03
maksimum muayene gecikmesi 01,01,2005ten itibaren baz alınıyor. istersen 1990dan beri muayenesi olmasın ama yapılması gerekenler;
--vergi borcu olmayacak

normal muayene ücreti 76,70tl geriye doğru kaç ay geçmiş ise 4tl ile çarparsan "yaklaşık" ücreti bulursun

---------- Post added at 21:50 ---------- Previous post was at 21:47 ----------

0 km satılan küçük esnaf satıcılarından alınan motorlar 2012 model olamayabilir.
2006 2008 gibi tarihlerde elde kalmış olan motoru muayenesini yaptırıp müşteriye teslim edenler war.
bu yüzden trafik belgesinde 0 km alınan motosikletin muayenesi 2 yıl olmaktadır.
hatta trafiğe çıkmadıkları halde bu 0 km motorlar gecikme bedeli de ödemekte muayene öncesinde.
müşteriye gidene kadar kimbilir daha neler de oluyordur =)
hayırlı olsun motorunuz
Aracım 2012 model, direk bayiden alıp ruhsat plaka vs işlemlerimi kendim yaptım..

esirci
12 Ağustos 2012, 23:14
150 cc scooter.

////muayeneden kalacak

sadece verildiği yer ücretsiz değiştirmeye mahkum diğerine ızdırap da olmayalım =)[COLOR="Silver"]

Aydın kardeşim bu konuda büyük bir belirsizlik var ve anladığım kadarıyla da halen devam ediyor.
Ben yeni aldığım motoruma mart ayında yeni ruhsat çıkarttım,bu konuyu bildiğim için de EK-1 formuna özellikle koltuk sayısını 2 olarak yazdığım halde ruhsat'a 1 olarak işlendi,memura yaptığım itirazlar netice vermedi,"sistemin böyle olduğu ve bu konuda herhangi bir sorun yaşamayacağım" söylenmişti.Şu anda benim ruhsatta "koltuk sayısı(sür.dahil)1" yazmakta,kullanım amacı kısmında ise "yolcu nakli-hususi"yazmakta.08/08/2012 çarşamba günü gittiğim muayene istasyonunda da sorunsuz olarak muayenem yapıldı,sadece far'dan hafif kusurlu olarak muayenem gerçekleşti.
Bunların ışığında kendi yorumum şu;
1-Benim motosiklette koltuk yekpare yani sürücü-artçı tek parça olduğundan koltuk sayısının 1 olması normal,
2-kullanım amacı kısmında "yolcu nakli"yazması da artçı'lı kullanıma olanak sağlamakta,

seigen
12 Ağustos 2012, 23:28
Selam, muayeneye daha 2 sene var ama görmüşken sormak istedim :P. Gerçi benzer sorulara cevap verilmiş ama tam cevabı değiller.

Two brothers slip-on egzoz taktım, susturucu olarak da en etkili olanı var. Orjinal egzoz verilen belgeye göre 4200 rpm'de 87 dB imiş, şu anki hali 90 dB civarında olması lazım aynı devirde. Çok gürültülü değil açıkçası ama ses arttı elbette. Asıl sorum ses sınırı nedir bu konuda? dB olarak ölçünce kaçın altı olması lazım?

Bir de katalizör yok takılan egzozda, kaynakla müdahale de yok ama. Bu konuda emisyon değerleri ölçülüyor mu? Bu yüzden muayeneden kalır mı?

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Deathghost
12 Ağustos 2012, 23:58
--vergi borcu olmayacak

Ücret ortalama 400-450 tl tutuyor tek seferde yatırmamız gereken bir miktar değil mi başka herhangi bir borç vesaire yok.

ga85
15 Ağustos 2012, 23:52
--vergi borcu olmayacak

Ücret ortalama 400-450 tl tutuyor tek seferde yatırmamız gereken bir miktar değil mi başka herhangi bir borç vesaire yok.
sizin durumunuzda olanlar zaten 438 küsür lira gibi bi miktar ödüyor daha üstü yok

---------- Post added at 22:49 ---------- Previous post was at 22:44 ----------

Selam, muayeneye daha 2 sene var ama görmüşken sormak istedim :P. Gerçi benzer sorulara cevap verilmiş ama tam cevabı değiller.

Two brothers slip-on egzoz taktım, susturucu olarak da en etkili olanı var. Orjinal egzoz verilen belgeye göre 4200 rpm'de 87 dB imiş, şu anki hali 90 dB civarında olması lazım aynı devirde. Çok gürültülü değil açıkçası ama ses arttı elbette. Asıl sorum ses sınırı nedir bu konuda? dB olarak ölçünce kaçın altı olması lazım?

Bir de katalizör yok takılan egzozda, kaynakla müdahale de yok ama. Bu konuda emisyon değerleri ölçülüyor mu? Bu yüzden muayeneden kalır mı?

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

iyi niyeti suistimal ettiklerini gördükçe dB miktarına göre bakanlığın kusur tekstine göre gürültülü çalışıyor kusuru verdireceklerine eminim.
zaten siz söylüyorsunuz 87dB olarak bunun üzeri orjinalliğini yitiriş olduğunugösteriyor bir , ikincisi zaten susturucusu olmayan 2brthrs kendini belli eder :)
standartlar uygunlanırken fabrikanın üretiminde araç için hazırlamış olduğu UYGUNLUK BELGESİ baz alınır ve BAKANLIĞIN belirlediği kusurlar uygulanır.
tüm araçlar için bu böyledir.
tüvturk kafasına göre iş yapmayan bir kurumdur.
yapılmış ve yapılacak olan herşey yazılıdır.
katalizatör iptali ağır kusurdur.

---------- Post added at 22:52 ---------- Previous post was at 22:49 ----------

Aydın kardeşim bu konuda büyük bir belirsizlik var ve anladığım kadarıyla da halen devam ediyor.
Ben yeni aldığım motoruma mart ayında yeni ruhsat çıkarttım,bu konuyu bildiğim için de EK-1 formuna özellikle koltuk sayısını 2 olarak yazdığım halde ruhsat'a 1 olarak işlendi,memura yaptığım itirazlar netice vermedi,"sistemin böyle olduğu ve bu konuda herhangi bir sorun yaşamayacağım" söylenmişti.Şu anda benim ruhsatta "koltuk sayısı(sür.dahil)1" yazmakta,kullanım amacı kısmında ise "yolcu nakli-hususi"yazmakta.08/08/2012 çarşamba günü gittiğim muayene istasyonunda da sorunsuz olarak muayenem yapıldı,sadece far'dan hafif kusurlu olarak muayenem gerçekleşti.
Bunların ışığında kendi yorumum şu;
1-Benim motosiklette koltuk yekpare yani sürücü-artçı tek parça olduğundan koltuk sayısının 1 olması normal,
2-kullanım amacı kısmında "yolcu nakli"yazması da artçı'lı kullanıma olanak sağlamakta,

2004 ve alt modeli ise trafiğe çıkış tarihin sıkıntı yok.
ikinci ihtimal bakan arkadaşın eksikliğinden kaynaklanmış. kusurdur.
trafikten ruhsatlarınızı alırken dikkat edin . yanlış şasi no ya da koltuk sayısını farkettiğinizde teslim almayın düzelttirin.

adem80
15 Ağustos 2012, 23:54
motorumun orjinalinde katalızatör yok. Eski model. Sorun olurmu?

ga85
16 Ağustos 2012, 00:00
Aracım 2012 model, direk bayiden alıp ruhsat plaka vs işlemlerimi kendim yaptım..
o zaman yanlış yazmışlar. siz bi muayene istasyonun giderek muayene geçerlilik süresini öğrenmeye çalışın. sistem otomatik 3 yıl verebilir trafikteki iki yıl yazsa dahi.

---------- Post added at 22:57 ---------- Previous post was at 22:55 ----------

Faydalı bir başlık olmuş. Değerli bilgiler için teşekkürler. Xenon hadisesi içime su serpti. Egzoz ile ilgili kurallar biraz havada kalmış gibi sanki.Cruiser'ına komple söküp Cobra egzoz takmış iki arkadaşım var. Birinin sesi hoş ve güzel bir tınıda ötekisi ise yan mahalleden duyuluyor. Sonuçta ikisi de orjinal dışı egzoz alıp takmış, aynı muameleyi görürlerse nasıl savunacak sesi az olan kendini. dBa cinsinden bir sınır var mıdır? Misal olarak Max. devrin 3/2 sinde 88 dBa yı geçmemeli gibi?

kusur verilecek olsa zaten cobra ları takmışlar. belli :)
AMA, tip etiketinde dB miktarı yazıyor. zaten motosikletlerin ewraklarında oldukça sıkıntı olduğundan egsoz konusu ile çokkalp kırma niyetinde değiliz açıkçası. sesini kıssın . gürültülü olmasın.

---------- Post added at 23:00 ---------- Previous post was at 22:57 ----------

trafiğe çıkışı ve modeli önemli . geçen yılın motorunu satmışlar da olabilir. 2011 diye 2010 modeli vermiş de olabilirler. bakmak gerekir.
muayene süreleri kısalmayacak. bunun kararını da tüvturk vermez. bakanlık werir.

Phoenixs
16 Ağustos 2012, 00:07
ayna sinyalim eksikti taktırdım 17 sine 16:30 a ivedik e :) randevu mu aldım :) inşallah geçeriz sıkıntısız bi şekilde

ga85
16 Ağustos 2012, 00:12
motorumun orjinalinde katalızatör yok. Eski model. Sorun olurmu?

sıkıntı olmaz. 2001 model öncesinde zorunluluk yoktur.
ama orjinalinde mevcut olanlar belli tabiki. onlarda işlem yapılmamalı.

---------- Post added at 23:12 ---------- Previous post was at 23:10 ----------

ayna sinyalim eksikti taktırdım 17 sine 16:30 a ivedik e :) randevu mu aldım :) inşallah geçeriz sıkıntısız bi şekilde
ben yokum o gün =) cuma günü izinliyim. park ampüllerine bak, kısa uzun farına bak, fren lambalarına baktır. lastiklerin 2 mmden fazla ise minimum diş derinliği yeterlidir. kaskını yanına almayı unutma ... hatta kaskını içerde de tak ki sonra laf etmesinler =)

draggy
16 Ağustos 2012, 00:20
sıkıntı olmaz. 2001 model öncesinde zorunluluk yoktur.
ama orjinalinde mevcut olanlar belli tabiki. onlarda işlem yapılmamalı.

---------- Post added at 23:12 ---------- Previous post was at 23:10 ----------

ben yokum o gün =) cuma günü izinliyim. park ampüllerine bak, kısa uzun farına bak, fren lambalarına baktır. lastiklerin 2 mmden fazla ise minimum diş derinliği yeterlidir. kaskını yanına almayı unutma ... hatta kaskını içerde de tak ki sonra laf etmesinler =)

Bu son dediğiniz kontroller Tuvturk denilen lanet olasıcı kuruma verilen gereksiz haraçın ispatı değilde nedir? Siz anlıyorsunuz belki ama motosikletin m sinden anlamayan sadece dediğiniz kısıma bakan bir sürü gereksiz elemanla dolu tüvtürkler... Yağmurlu havada arkafreni kazıklamamı isteyen embesillerin olduğu bir yer... Tüvtürkünde hırsız olduğunu ilan ediyorum buradan..

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:16 ----------

Ayrıca Almanya da bulunan gerçek TÜV den burada tam not alıp geçen motorların %90 ını geçemez, birbirimizi kandırıyoruz arkadaşlar..

adem80
16 Ağustos 2012, 00:22
96 modelde katalizatör yok. Gözlemlerime göre 2005 model motorumdada yok. 2004 ybr lerdede yok. 2001 ve üstünde olması şartmı? Teşekürler.

ga85
16 Ağustos 2012, 00:41
Bu son dediğiniz kontroller Tuvturk denilen lanet olasıcı kuruma verilen gereksiz haraçın ispatı değilde nedir? Siz anlıyorsunuz belki ama motosikletin m sinden anlamayan sadece dediğiniz kısıma bakan bir sürü gereksiz elemanla dolu tüvtürkler... Yağmurlu havada arkafreni kazıklamamı isteyen embesillerin olduğu bir yer... Tüvtürkünde hırsız olduğunu ilan ediyorum buradan..

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:16 ----------

Ayrıca Almanya da bulunan gerçek TÜV den burada tam not alıp geçen motorların %90 ını geçemez, birbirimizi kandırıyoruz arkadaşlar..

buradaki Tüv'ün dünya bazında kötü olduğunu düşünenler için okunası önemli bir konu;
--- TÜVSÜD (belki duymamışsınızdır bile) almanyada teknik muayene ve kontroller ve yönetim sistem belgelendirilmesi için devlet tarafından yetkilendirilmişdir ve bu kolun uzantılarından biri tüvturktur. dünya çapında yapmış olduğu çalışmalarda kalitesini tüm piyasaya göstermek için tüvturkü örnek gösteriyor ve bizim yapmış olduklarımızı sunuyor. kendi almanyasında yaptıklarını da bizim yaptıklarımız ile geliştiriyor.

gerekli haberleri netten takip edebilirsiniz.
yeteri kadar da araştırabilirseniz almanyadaki motosiklet muayene istasyonuna dahi ulaşabilir kıyaslama yapabilirsiniz.
kalite bazında değerlendirme yapılmıştır.
sayı olarak istasyonların çoğalması elbette gereklidir. ama gerçekçi olmakta fayda war . tüvtürk daha 5. yılını yeni dolduracak.
motosiklet tutkunu yönetim ve çalışanların özverisi ile kurulmuş iki tane muayene istasyonu açıldı.
ekonomik olarak kâr elde etme amaçlı bir yatırım olmadığı apaçık ortada.
motorcunun derdinden motorcu anlar denildi ve böyle bir proje ortaya çıktı.
yapıcı olmak gerek.
daha kolay ve cazip fikirleriniz warsa değerlendirilir.
ki 650A kullandığım zamanlar pegleri yere değdirene kadar yatırmayı sewerdim. minicik motorun arka tekeri kızaklamış çok mu =) 2 m lik mesafede bile kızaklayabilirsin. çok kolay.

---------- Post added at 23:41 ---------- Previous post was at 23:35 ----------

96 modelde katalizatör yok. Gözlemlerime göre 2005 model motorumdada yok. 2004 ybr lerdede yok. 2001 ve üstünde olması şartmı? Teşekürler.

cat bazen suturucu içinde de olabilmekte. virago 535 gibi ortalıkta sallanmasına gerek yok :) çok sıkıntı yapmayın. egsozunuz ile oynanmamışsa düşünmenize gerek yok.

draggy
16 Ağustos 2012, 00:50
Hocam bu yeterince doyurucu bir açıklama değil sadece lafı kaçırmak. Motorun kontrol edilmesi gereken binbir türlü ıvırzıvırı varken saydığın kontroller ve alınan ücret açıkcası hırsızlık. Ve ısrarla söylüyorum, bizdeki tüvtürk denen kurum eskiden karayollarının cebine giren gereksiz ücrete ağzı aç dalan bir kurum...

Şu aşağıdaki kontrollerin hiç biri yapılmadığı farmış kastikmiş bunlar zaten her motorcunun yola çıkmadan yapması gereken şeyler, Şu aşağıdaki kontroller hangi tüvtürkte yapılıyor?

Öncelikle egsoz gürültülü geçmez diyorsun, desibel kontrolümü yapıyorsunuz,
hidrolik sıvı akışkan mı kontrol ediyorsunuz,
amortisör gerginliği mi kontrol ediyorsunuz,
Bilya sallantı kontrolü yapıyor musunuz,
şasi doğrultu kontrolü yapıyor musunuz,
egsoz gazı kontrolü yapıyor musunuz,
motor sıkıştırma ölçümü yapılıyor mu,
motor gücü ölçülüyor mu,
kullanılan aksesuarların standartlara uygun olduğu kontrol ediliyor mu,
motor km saat, teller kontrol ediliyor mu,
lastik derinliği yerine lastik ömrü kontrol ediliyor mu,
motor aküsü kontrol ediliyor mu,
en önemlisi jant yamuk mu, teller eksik mi kontrol ediliyor mu?

Söyleyeyim hayır, benim için far yanıyormu, sinyal çalışıyor mu lastik değinliği var mı diye kontrol etmek ve o kadar parayı almak hırsızlıktan başka bir şey değildir.

Ayrıca ruhsat yaprağı deyip duruyorsunuz, 2 muayenedir, hiç bir şey denmedi, böyle bir ruhsat yüzünden muayeneden geçemezsem önce tüvtürkü sonra ruhsatı veren daireyi direkt mahkemeye veririm. bu konuda da deneyimliyim devlet dairelerine karşı kazandığım bir sürü de davam var...

Son not olarak arka freni kazık yaptırmak bayır yukarı çıkmıyor isen başka hiç bir yerde işine yaramaz, bu bilginin doğruluğunu savunuyorsan, kusura bakma motor kullanmayı bilmiyorsun demektir. Motorculuğun en bilindik kuralı motoru ön fren durdurur, ikincisi hele de yerler ıslakken asla arka fren kızaklanmaz.

TheAzReaL07
16 Ağustos 2012, 00:53
250 macit arkadaşımın başına gelem benimde başıma geldi 2012 model ybrmde muayene tarih 2014 8. ay 2015 olması gerekmiyo mu yoksa bu konuda yeni bir düzenleme mi var ? cevaplarsanız sevinirim :) herkese iyi akşamlar

Phoenixs
16 Ağustos 2012, 01:16
Benim hyosung da park ampulü yok :) far var kısa ve uzun normal mı bu bende mı bı sorun var anlamadım :-€

pinkkuvars
16 Ağustos 2012, 01:19
Umarım çabuk pes etmezsin zamanın olduğunca bakıp bizi bilgilendirmen bile çok değerli. Emeğine sağlık Aydın . kolaylıklar.

ga85
16 Ağustos 2012, 01:25
Hocam bu yeterince doyurucu bir açıklama değil sadece lafı kaçırmak. Motorun kontrol edilmesi gereken binbir türlü ıvırzıvırı varken saydığın kontroller ve alınan ücret açıkcası hırsızlık. Ve ısrarla söylüyorum, bizdeki tüvtürk denen kurum eskiden karayollarının cebine giren gereksiz ücrete ağzı aç dalan bir kurum...

Şu aşağıdaki kontrollerin hiç biri yapılmadığı farmış kastikmiş bunlar zaten her motorcunun yola çıkmadan yapması gereken şeyler, Şu aşağıdaki kontroller hangi tüvtürkte yapılıyor?

Öncelikle egsoz gürültülü geçmez diyorsun, desibel kontrolümü yapıyorsunuz,
hidrolik sıvı akışkan mı kontrol ediyorsunuz,
amortisör gerginliği mi kontrol ediyorsunuz,
Bilya sallantı kontrolü yapıyor musunuz,
şasi doğrultu kontrolü yapıyor musunuz,
egsoz gazı kontrolü yapıyor musunuz,
motor sıkıştırma ölçümü yapılıyor mu,
motor gücü ölçülüyor mu,
kullanılan aksesuarların standartlara uygun olduğu kontrol ediliyor mu,
motor km saat, teller kontrol ediliyor mu,
lastik derinliği yerine lastik ömrü kontrol ediliyor mu,
motor aküsü kontrol ediliyor mu,
en önemlisi jant yamuk mu, teller eksik mi kontrol ediliyor mu?

Söyleyeyim hayır, benim için far yanıyormu, sinyal çalışıyor mu lastik değinliği var mı diye kontrol etmek ve o kadar parayı almak hırsızlıktan başka bir şey değildir.

Ayrıca ruhsat yaprağı deyip duruyorsunuz, 2 muayenedir, hiç bir şey denmedi, böyle bir ruhsat yüzünden muayeneden geçemezsem önce tüvtürkü sonra ruhsatı veren daireyi direkt mahkemeye veririm. bu konuda da deneyimliyim devlet dairelerine karşı kazandığım bir sürü de davam var...

Son not olarak arka freni kazık yaptırmak bayır yukarı çıkmıyor isen başka hiç bir yerde işine yaramaz, bu bilginin doğruluğunu savunuyorsan, kusura bakma motor kullanmayı bilmiyorsun demektir. Motorculuğun en bilindik kuralı motoru ön fren durdurur, ikincisi hele de yerler ıslakken asla arka fren kızaklanmaz.

-desibel cihazı zorunlu ekipmandır ve her muayene istasyonunda mevcuttur. gerekli görüldüğünde test yapılır. zaten gürültülü olarak değerlendirme yapılmıyorsa desibel ölçümüne de gerek yoktur. bu ölçüm yüksek sesli motorlarda kullanılmaktadır.
-hidrolik kaçağı fren sisteminin herhangi bir yerinde war ise ağır kusurdur. gerekli yere göre kusur açıklamaları mevcuttur. zaten lastiklere bakılıyorken sızdırmazlığa da bakılır. göz bu bakıp bakmadığını nerden bileceksin.
-bilya boşluğuna plate ile de bakılır yeni açılan muayene istasyonunda fren test cihazı ile birlikte iken de sensör şasi durumuna kadar ölçebildiğinden klapeler yardımıyla boşuluğuna da bakıyor. ağırlığına ve fren dağılımına da bakabilmektedir. ön ve arka teker arasındaki gönyenin bozukluğunu da bildirmektedir.
- egsoz gazına gelince ; çevre bakanlığı traktör ve motosikletleri muaf tutmuştur. bakılmaz.
-motor kompresyonuna zaten bakılmaz. bizi ilgilendiren durum değil. hiçbir şekilde söküp takma işlemi muayene istasyonlarında gerçekleştirilmez. choper dışında K1200Lt gibi motosikletlerin warlığını da hatırlatmam gerek sanırım.
-motor gücü ile ilgili ya da arabaların HP ile ilgili ne gibi bi ölçüm beklenebilir ki ??... bakılmaz bakılmıyordu bakılmayacak da...
-tehlikeli araç parçaları kategorisine ve araç boyutları prosedürüne göre uygunsuz monte edilmiş parça, aparat veya aksesuarların durumu zaten göz ile kontrol edilir , gerekli görüldüğünde uygun kusur werilmektedir.
-motosikletin kmsine bakılır. kaç kmde ise o not alınır. km saati olmayan ktm gibi supercross motosikletlerin warlığını hatırlatmam gerekir sanırım. km saatinin olup olmayışı değerlendirmeye alınmaz. çalışıp çalışmaması da enterese etmez. kontrol listesidir, müşteriden isteğe bağlı açılmış iş emri değildir. tamirat listesine bakmaz çalışan personel. ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanlığının yayınlamış olduğu kusur tekstine göre kontrol edilmesi gerekenler sadece kontrol edilir. nette kusur tekstini bulabilirsiniz.
-örn, üzerinde 3008 yazan bir lastik 2008 in 30. haftası üretilmiştir ve lastik diş değinliği lastik ebatları kontrol edilirken göz ile buna da bakılmaktadır. siz farketmemiş de olabilirsiniz. öyle değil mi ?
-söküp takma işlemi yapılmamaktadır. aküler genellikle koltuk altında olduğundan sizin dragstarda olduğu gibi önce arka koltuğun sökülmesi ve sonra oturduğunuz koltuğun sökülmesinden sonra ulaşılacağından bu tür işlemler mevcut değildir. akünün göz ile kontrolü eğer görnüyor ise yapılmaktadır.
lastik ebatlarına bakıldığında fren balatalarına ve hidrolik sızdırmazlığına da bakılır, jant kusurlarını saymama hiç gerek görmüyorum. ona da bakılmaktadır. personel ancak telli jantlarda el ile kontrol yapma gereksinime ihtiyaç duyabilir. göz ile kontrolü hasar olup olmadığını görmesine yeterlidir. çatlak olmadığı sürece yamuk olması muayeneye engel değildir.
-sık karşılaşılan ve "-bi ampül yüzünden mi kaldım?" sorusu ile karşılaşmamak ve insani değerler çerçevesinde bu forumda bilgiye ihtiyacı olan ve mağdur olmasını istemediğim belki yüzlerce arkadaşıma bi motorcu olarak yardımcı olma amacıyla başlık açtım, uyarılarda bulundum.

MOTOSİKLETLER MUAYENEDEN ÇOK KÜÇÜK NEDENLER İLE KALMAKTADIR.
motor kullanıcıları zaten dikkatli insanlar, fakat farkedemediği küçük noktalarda gidip gelmekten zaman kaybı yaşamaktadırlar.
küçük bir uyarı olarak yazmış bulunduğum lastik diş derinliği ve aydınlatma sistemi uyarımı dikkate almasalar da olur. benim için bişey yapmayacaklar.
620 adet kusuru buraya ezberimden yazamam.
zaten 500e yakın hafif kusuru ne diye yazayım. kalıp kalmadıkları ile ilginenen vatandaşlara çok sık karşılaşılan ve akıllarında soru işareti ile ne yapcaklarını bilemeyenlere yardımcı olacak bilgilerdir diye 4 5 başlık altında genelleme yaptım.

koltuk sayısı açıklamamı okumamışsınız. sizin sorunuz çerçevesinde yanıtlayacağım.
- 01,01,2012 tarihinden itibaren yayınlanmış olan kusur tekstine göre;
koltuk sayısı 2005 ve üzeri tüm araçlarda birebir AYNI olmak zorundadır +/-1 kişi toleransı kaldırılmıştır.

biz yazılı olan yönetmeliği uygularız. bu konu hakında daha önce oyle geçti böyle geçti dersen doğru.
01,01,2012 tarihinden itibaren geçemez..

mahkeme konusu beni ilgilendirmez. haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız hakkınız arayacağınız merci ben değilim.
tecrübeli iseniz bilirsiniz. ama işinizi kolaylaştırmak için bir kaç bişey biliyorumdur elbet. genelgelerden haberiniz olmazsa böyle fevri fevri dolaşıp kapıları üzerinize kapattırırsınız.
gerekli açıklamayı da yapmıştım. bir bilene sorun.

arka fren kazıklanması saçma zaten. kızaklamak daha mantıklı. motorculuk konusunda iddiam yok. sizin warsa maslak 2kısım 27,sokaktayım. şakir şenkalaycının hemen yanı.
sizin motorunuzu alıp, kullanıp kendisi fren testi yapsa rahatsız olmaz mısınız?
aslında size iyilik yaptığını bilmediğinizden farketmiyorsunuz.
başkalarının günahını almayı bırakıp olumlu yaklaşırsanız emin olun herkes kazanır. ön yargılı olmamak gerek.

kusurum warsa affedin.
herkes yönetmeliği internetten takip edebilir, öğrenebilir, ki zaten efsane muhabbetler dewam edecektir,
gerek görmediğim forum muhabbetim bitmiştir.
saygılarımla.

puser
16 Ağustos 2012, 12:34
Benim hyosung da park ampulü yok :) far var kısa ve uzun normal mı bu bende mı bı sorun var anlamadım :-€

Park lambanın, marş düğmesinin olduğu bölgede yer alan far açma kapama düğmesi kapalı iken hala yanıyor olması lazım. bu düğme kapalı iken far çanağındaki hiç ışık yoksa park lamban arızalı demektir.

Phoenixs
16 Ağustos 2012, 13:24
Park lambanın, marş düğmesinin olduğu bölgede yer alan far açma kapama düğmesi kapalı iken hala yanıyor olması lazım. bu düğme kapalı iken far çanağındaki hiç ışık yoksa park lamban arızalı demektir.

Yanmıyor hocam muayene de sıkıntı olur mü bu lamba ?

draggy
16 Ağustos 2012, 20:51
Altına cevaplarımı yazıyorum:

-desibel cihazı zorunlu ekipmandır ve her muayene istasyonunda mevcuttur. gerekli görüldüğünde test yapılır. zaten gürültülü olarak değerlendirme yapılmıyorsa desibel ölçümüne de gerek yoktur. bu ölçüm yüksek sesli motorlarda kullanılmaktadır.

Neye göre kime göre gürültülü, ses olarak herhalde çok iyi kulak doygunluğuna sahipler!! Desibel cihazı testi istediğimde yok dediler, bu yüzden 2. kez gitmek zorunda kaldım :pr:

-hidrolik kaçağı fren sisteminin herhangi bir yerinde war ise ağır kusurdur. gerekli yere göre kusur açıklamaları mevcuttur. zaten lastiklere bakılıyorken sızdırmazlığa da bakılır. göz bu bakıp bakmadığını nerden bileceksin.

Kesinlikle bakmıyorlar, gözlerim üzerlerindeydi ve kesinlikle kontrol edilmiyor. Buradan biliyorum :bounce: yağ kaçırması her zaman sorun anlamına gelmez, hidrolik kalitesine ve ömrüne kesinlikle bakılmıyor, yani hayati önemde olan bir konu kontrol edilmiyor.

-bilya boşluğuna plate ile de bakılır yeni açılan muayene istasyonunda fren test cihazı ile birlikte iken de sensör şasi durumuna kadar ölçebildiğinden klapeler yardımıyla boşuluğuna da bakıyor. ağırlığına ve fren dağılımına da bakabilmektedir. ön ve arka teker arasındaki gönyenin bozukluğunu da bildirmektedir.

Nedense hiç bir motora bu kontrolün yapıldığını görmedim, bir sürü hurda motorun sadece lambaları düzgün çalışıyor diye muayeneyi geçtiğini gördükten sonre :pl:

- egsoz gazına gelince ; çevre bakanlığı traktör ve motosikletleri muaf tutmuştur. bakılmaz.

Neden?

-motor kompresyonuna zaten bakılmaz. bizi ilgilendiren durum değil. hiçbir şekilde söküp takma işlemi muayene istasyonlarında gerçekleştirilmez. choper dışında K1200Lt gibi motosikletlerin warlığını da hatırlatmam gerek sanırım.

O kadar ücret neden alınıyor o zaman, lamba kontrolü için mi?

-motor gücü ile ilgili ya da arabaların HP ile ilgili ne gibi bi ölçüm beklenebilir ki ??... bakılmaz bakılmıyordu bakılmayacak da...

Şasi no ve motor numarasının tutması güvenlik kontrolü değildir, motor üzerindeki oynamalar neden kontrol ediilmez, 125 cc motoru 150 cc ye çeviriyorlar, bu yasal olarak suç neden kontrol edilmiyor?

-tehlikeli araç parçaları kategorisine ve araç boyutları prosedürüne göre uygunsuz monte edilmiş parça, aparat veya aksesuarların durumu zaten göz ile kontrol edilir , gerekli görüldüğünde uygun kusur werilmektedir.

Neye göre, hangi kurallara göre kontrol ediliyor, yazdıklarınızdan baştan savma olduğunu anladım, demek ki kontrol edilmiyor. aksesuarlar için gerekli kalite standartları vardır, Alman muayenesi için tüv sertifikalı olmalıdır (bunlar ayna, elcik, ayaklık vida her türlü zımbırtı)

-motosikletin kmsine bakılır. kaç kmde ise o not alınır. km saati olmayan ktm gibi supercross motosikletlerin warlığını hatırlatmam gerekir sanırım. km saatinin olup olmayışı değerlendirmeye alınmaz. çalışıp çalışmaması da enterese etmez. kontrol listesidir, müşteriden isteğe bağlı açılmış iş emri değildir. tamirat listesine bakmaz çalışan personel. ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanlığının yayınlamış olduğu kusur tekstine göre kontrol edilmesi gerekenler sadece kontrol edilir. nette kusur tekstini bulabilirsiniz.

Çalışmıyan gösterge ile nasıl muayeneden geçiyor, 30 km hız sınırı olan bir yerde hız saati çalışmayan bir kişi 30 la gidiyorum derken 70 le gidip kaza yapsa birileri ölse, suç kimin olacak?

-örn, üzerinde 3008 yazan bir lastik 2008 in 30. haftası üretilmiştir ve lastik diş değinliği lastik ebatları kontrol edilirken göz ile buna da bakılmaktadır. siz farketmemiş de olabilirsiniz. öyle değil mi ?

Lastik kontrol edilmiyor, sadece dişi varsa uzaktan bakıyorlar, üretim tarihi vs kontrolü yok, ayrıca lastik isterse 1 aylık olsa ömrünüm doldurabilir, lastik için özel kontrol aletleri vardır, göz kontrolü de nedir?

-söküp takma işlemi yapılmamaktadır. aküler genellikle koltuk altında olduğundan sizin dragstarda olduğu gibi önce arka koltuğun sökülmesi ve sonra oturduğunuz koltuğun sökülmesinden sonra ulaşılacağından bu tür işlemler mevcut değildir. akünün göz ile kontrolü eğer görnüyor ise yapılmaktadır.

Akü Dragstarda koltuk altında değil ve tek vida ile ulaşılabiliyor, Akü kontrol edilmesi hiçde zor bir cihaz değildir, ayrıca hayati önemdedir :bounce:

lastik ebatlarına bakıldığında fren balatalarına ve hidrolik sızdırmazlığına da bakılır, jant kusurlarını saymama hiç gerek görmüyorum. ona da bakılmaktadır. personel ancak telli jantlarda el ile kontrol yapma gereksinime ihtiyaç duyabilir. göz ile kontrolü hasar olup olmadığını görmesine yeterlidir. çatlak olmadığı sürece yamuk olması muayeneye engel değildir.

Muayeneden sonra gidin ölürseniz ölün diyorsunuz yani, yamuk jant geçiyor, çok iyiymiş...

-sık karşılaşılan ve "-bi ampül yüzünden mi kaldım?" sorusu ile karşılaşmamak ve insani değerler çerçevesinde bu forumda bilgiye ihtiyacı olan ve mağdur olmasını istemediğim belki yüzlerce arkadaşıma bi motorcu olarak yardımcı olma amacıyla başlık açtım, uyarılarda bulundum.

Ben şahsın hakkında değil tüvtürk hakkında yazıyorum, kurum sana aitse bilemem tabi. Neden alındın bu konuda? Bende bankacıyım bankama küfür ediyorlar hergün ben üstüme alınmıyorum, maaşlı çalışanım çünkü banka benim malım değil..

MOTOSİKLETLER MUAYENEDEN ÇOK KÜÇÜK NEDENLER İLE KALMAKTADIR.
motor kullanıcıları zaten dikkatli insanlar, fakat farkedemediği küçük noktalarda gidip gelmekten zaman kaybı yaşamaktadırlar.
küçük bir uyarı olarak yazmış bulunduğum lastik diş derinliği ve aydınlatma sistemi uyarımı dikkate almasalar da olur. benim için bişey yapmayacaklar.
620 adet kusuru buraya ezberimden yazamam.
zaten 500e yakın hafif kusuru ne diye yazayım. kalıp kalmadıkları ile ilginenen vatandaşlara çok sık karşılaşılan ve akıllarında soru işareti ile ne yapcaklarını bilemeyenlere yardımcı olacak bilgilerdir diye 4 5 başlık altında genelleme yaptım.

koltuk sayısı açıklamamı okumamışsınız. sizin sorunuz çerçevesinde yanıtlayacağım.
- 01,01,2012 tarihinden itibaren yayınlanmış olan kusur tekstine göre;
koltuk sayısı 2005 ve üzeri tüm araçlarda birebir AYNI olmak zorundadır +/-1 kişi toleransı kaldırılmıştır.

biz yazılı olan yönetmeliği uygularız. bu konu hakında daha önce oyle geçti böyle geçti dersen doğru.
01,01,2012 tarihinden itibaren geçemez..

mahkeme konusu beni ilgilendirmez. haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız hakkınız arayacağınız merci ben değilim.
tecrübeli iseniz bilirsiniz. ama işinizi kolaylaştırmak için bir kaç bişey biliyorumdur elbet. genelgelerden haberiniz olmazsa böyle fevri fevri dolaşıp kapıları üzerinize kapattırırsınız.

Hiçte öyle olmaz emin ol.

gerekli açıklamayı da yapmıştım. bir bilene sorun.

arka fren kazıklanması saçma zaten. kızaklamak daha mantıklı. motorculuk konusunda iddiam yok. sizin warsa maslak 2kısım 27,sokaktayım. şakir şenkalaycının hemen yanı.
sizin motorunuzu alıp, kullanıp kendisi fren testi yapsa rahatsız olmaz mısınız?
aslında size iyilik yaptığını bilmediğinizden farketmiyorsunuz.

Bu bir cevap değil ve hiç bir şey anlamadım, motorda arka fren kazıklanmaz. En basit kuraldır bu. Neyin iyiliğini yapıyorlar hala anlamadım

başkalarının günahını almayı bırakıp olumlu yaklaşırsanız emin olun herkes kazanır. ön yargılı olmamak gerek.

kusurum warsa affedin.
herkes yönetmeliği internetten takip edebilir, öğrenebilir, ki zaten efsane muhabbetler dewam edecektir,
gerek görmediğim forum muhabbetim bitmiştir.
saygılarımla.

Siz bilirsiniz...

acayüp
16 Ağustos 2012, 21:24
Bugün muayeneye gittim. Arkadaşlar gayet ilgili bilgililer. Burada kontrolünü yapıyoruz dediği her şeyin kontrolünü yaptı. Bizzat dikkat ettim.
Aydın kardeşimiz yardımcı olmaya çalışıyor adama tüvün kalitesini sorguluyorsunuz. O adam bu soruların muhatabı mı ?
Bırakın şu konu bari amacına ulaşsın.