PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şu lastikçideki zihniyete bak..

soccer
08 Ağustos 2012, 11:23
Denizli-Ulus kavşağıyla pekdemir petrol arasında bir lastikçi var, canyılmaz lastik sanırsam ismi. kokoreçcinin hemen yanında .

Dün sabah geceden patlak olan motosikletimi güç bela lastikçiye getirdim. Kalfa “abi biz sökmüyoruz, hemen şurda motorcu var, orda söktür, biz tamir edelim dedi. Hemen gittim tekeri söktürüp lastikçiye geri getirdim, bekliyorum, bi türlü tamire başlamıyor. O arada araçlar geliyor tamire, onlara bakıyor bana bakmıyor. Kalfa sonunda ustaya “abi motosiklet lastiği var sırada” dedi. Usta olacak insanımsı yaratık “nereye giderse gitsin, onla uğraşacak vaktim yok” deyince film koptu.
Sen nasıl bir esnafsın diyorum, bunun esnaflıkla ne alakası var diyor. Zaten 1 saattir bekliyorum işim güç var diyorum “bekle” diyor. Motosikletçiyi insan yerine koymayan garip bir zihniyet. Tepem atıvermiş . Hanginiz patron dedim, meğer ikisi de değilmiş. Neyse ki diğer müşteriler girdi araya, kalfa “tamam abi ben yaparım 2 dk bekle” dedi ve işlemi bitirdi. Yine de canım rahat durmadı, akşam eve dönerken aynı dükkana gittim. Orta yaşlı bir adam vardı, patronuymuş. Yanında da bizim eleman. Adama durumu izah ettim, bu esnaflığa yakışır mı dedim. Adam haklısın dedi. Ama elemana da bir şey demedi.

Aldığım izlenim motorcuyu insan yerine koymamaları. İşin garip tarafı diğer müşteriler bile adamın ukalalığına hayretle tepki verdiler ve bana hak verdiler ama adamdan tık yok. Akşam arkadaşlarla görüşürken konuyu açtım, herkes dert yanıyor. meğer ne kadar çok böyle kendini bilmez esnaf varmış.

Şahsen bir daha o dükkana adımımı (lastik tamiri için) atmam. Bulunduğumuz şehirlerde motosikletçiye ikinci sınıf araç muamelesi yapanları açığa çıkartarak diğer arkadaşları bilinçlendirebilirz.

delileoo
08 Ağustos 2012, 12:00
her sektörde var öyle beyinsizler takma kafana 5 liraya bi hazır yama seti ve fitil seti al yanında bulunsun esnaf paraya doymuş

KUVVETMİRA
08 Ağustos 2012, 12:37
bunun motorcuyu adam yerine koymakla pek alakası olduğunu sanmıyorum.
para kazanmak için açılan bi yer ve genelde memleketimizde değişik işler sevilmez. yani motosiklet lastiği tamiri yapmadığı bir iş olduğu için aceba nası bi problem çıkar diye çekinmiştir. bu gayet doğal. bizim burdaki lastikçide ne sökmesine ne tamirine yanaşmak istemiyor, sıradan işleri yapmak daha risksiz :) burada ayıp edilen mesele sök getir hallederiz deyip sonradan kıvırması. hayırlısı olsun.

pistolpitt
08 Ağustos 2012, 13:18
Aynı durum afyonda başıma geldi. Motorla yolda kalıyorsun adam uğraşmak istemiyor. Ben motosiklet lastiğinden anlamam elimden gelmez dese neyse. Sövüp sayıp, lastiğe köpüğü sıkıp devam etmiştim.

BLACK_ICE
08 Ağustos 2012, 13:46
oooo abi iyi denk gelmiş birde hep bana denk geliyor sanmıştım belli bir markanın tamirciliğini yapıyorlarmı x firması vs mi ....

Uğur
08 Ağustos 2012, 14:10
Benim scooterın egzozu sürekli sıkıntı çıkarıyordu.
Bir gün bi baktım egzoz ortadan ikiye ayrılmak üzere.
Egzozcuya gittim abi şunu bi kaynat,yapabiliyorsan şuna kaliteli bir egzoz yap,parası neyse halledelim.
Adam git motorcuda hallet ben anlamam dedi :jocolor:
Böyle iş beğenmeyip,sonra da esnafın hali duman masallarını anlatan esnaflardan nefret eder oldum..

kaan898
08 Ağustos 2012, 14:16
anlaşıldı lastikçilere motosikletin varsa uğramamak lazım bunun adı şerefsizlikten başka bişey değil...müşteri ne olursa olsun velinimettir diyen zihniyet nerede ,şu zihniyet nerede...

KUVVETMİRA
08 Ağustos 2012, 14:19
Benim scooterın egzozu sürekli sıkıntı çıkarıyordu.
Bir gün bi baktım egzoz ortadan ikiye ayrılmak üzere.
Egzozcuya gittim abi şunu bi kaynat,yapabiliyorsan şuna kaliteli bir egzoz yap,parası neyse halledelim.
Adam git motorcuda hallet ben anlamam dedi :jocolor:
Böyle iş beğenmeyip,sonra da esnafın hali duman masallarını anlatan esnaflardan nefret eder oldum..

arkadaş devamlı yapılan işler kolaydır, oturmuş teknikler, klasik bağlantılar vardır.
amma motosiklet dedin mi işler değişir; kırk yılda bi gelir motor, biri birine de benzemez hiçbir model, çok köklü değişiklikler vardır aynı tipin farklı modelleri arasında bile.
işbu halde o iş ekstra vakit ister, emek ister. adam sana egsoz yapıp 1500 lira istese bu seferde hırkız egsozcu diye veryansın edersin.
nasıl olacak bu işler?

Uğur
08 Ağustos 2012, 14:23
arkadaş devamlı yapılan işler kolaydır, oturmuş teknikler, klasik bağlantılar vardır.
amma motosiklet dedin mi işler değişir; kırk yılda bi gelir motor, biri birine de benzemez hiçbir model, çok köklü değişiklikler vardır aynı tipin farklı modelleri arasında bile.
işbu halde o iş ekstra vakit ister, emek ister. adam sana egsoz yapıp 1500 lira istese bu seferde hırkız egsozcu diye veryansın edersin.
nasıl olacak bu işler?

Abi bi kaynak bile yapmaya tenezzül etmez mi insan ama ?
Yapamayacağı iş değil ki.
Müşterisi yok,dükkanda boş boş oturuyor.
Zaten niyetim kaynatmaktı.
Yapabiliyorsa bi de egzoz ayarlarsa pek makbule gececekti..

KUVVETMİRA
08 Ağustos 2012, 14:31
Abi bi kaynak bile yapmaya tenezzül etmez mi insan ama ?
Yapamayacağı iş değil ki.
Müşterisi yok,dükkanda boş boş oturuyor.
Zaten niyetim kaynatmaktı.
Yapabiliyorsa bi de egzoz ayarlarsa pek makbule gececekti..

sana ya da motorculara kastı olduğunu zannetmiyorum.
ayrıca bahsettiğimiz adam milyon dolarlık servet sahibi emlak zengini, vurguncu, banka hortumcusu, tefeci değil. bildiğin egsozcu.
bizim de başımıza geliyor.
ülen alt tarafı şuradan iki cırt cırt talaş alacaksın diyolar.
işin aslı öyle değil.
ben o talaşı alırım almaya da o işin hakkı olan ücreti mırın kırın etmeden ödeyecek misin?
yoksa alt tarafı bi kaynak vurdun ya da iki cırt cırt talaş aldın deyip işin tadını mı kaçıracaksın?
nasıl olacak bu işler?

mete_han
08 Ağustos 2012, 14:50
seni karamürsel sepeti sanmıştır...:P

arada bir insanlıktan çıkmak lazım...:P

Tolga Can
08 Ağustos 2012, 15:51
Esnaf yerine göre, eşref saatine göre değişiklik gösterebilir. Araç lastiği ile motosiklet lastiği aynı kazancı sağlamıyor.
Birde araba lastik işi onlara göre kolay. bazı motosikletlerin lastikleri çok uğraştırıyor. Belkide o yüzden korkmuştur. Başına iş almak istemez.
Beni o kadar bekleten adama da lafı sağlam koyarım yanlız :P

Mengu16
08 Ağustos 2012, 16:07
nasıl olacak bu işler?
Benim mayıs sonu gibi cub'umun egzozu susturucu başına yakın bir yerden koptu. İstanbul gültepe'de bi araba egzozcusuna gittim, abi egzozum böyle oldu ben egzozu motordan sökücem sen kaynak yaparmısın dedim. Tabi dedi ne kadara olur dedim 10 liraya hallederiz dedi. 5'dk da egzozu söktüm 5 dk'da adam en kalitelisinden kaynağı yaptı parasını verdim egzozu motoruma taktım yola devam ettim. Tamircilere kolaylık sağlayınca motosiklet de olsa genelde yardımcı oluyorlar.

mete_han
08 Ağustos 2012, 16:16
bu adamlar işte bu dengesizlikleri yüzünden esnaf olmuştur...küçük dükkancıklarında kral kesiliverirler...:P

ama olayın iç yüzü müşteriye her türlü saygılı olmak lazım...şöyle düşnüyorum adam bıkmış bunalmış...işi pis ve ağır...bi trip attırıvermiştir...he de geç aga napcan..memlekette başka lastikci mi yok der sallarım...he bana yapılırsa o anki pskolojim neyi emreder bilemiyorum...burdan yazması kolay...:P

soccer
08 Ağustos 2012, 18:42
oooo abi iyi denk gelmiş birde hep bana denk geliyor sanmıştım belli bir markanın tamirciliğini yapıyorlarmı x firması vs mi ....
yok okay, hertürlü markaya lastik tamircisi işte. ben ordayken bi forklift lastiği bile tamir etti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:36 ----------

Esnaf yerine göre, eşref saatine göre değişiklik gösterebilir. Araç lastiği ile motosiklet lastiği aynı kazancı sağlamıyor.
Birde araba lastik işi onlara göre kolay. bazı motosikletlerin lastikleri çok uğraştırıyor. Belkide o yüzden korkmuştur. Başına iş almak istemez.
Beni o kadar bekleten adama da lafı sağlam koyarım yanlız :P

sabah sabah sinir etti adam beni. zaten patron geç kaldığım için beni sorup duruyormuş. hemen işe fırladım. akşam gittiğimde kursağımda kalan sözleri söyledim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:38 ----------

bu adamlar işte bu dengesizlikleri yüzünden esnaf olmuştur...küçük dükkancıklarında kral kesiliverirler...:P

ama olayın iç yüzü müşteriye her türlü saygılı olmak lazım...şöyle düşnüyorum adam bıkmış bunalmış...işi pis ve ağır...bi trip attırıvermiştir...he de geç aga napcan..memlekette başka lastikci mi yok der sallarım...he bana yapılırsa o anki pskolojim neyi emreder bilemiyorum...burdan yazması kolay...:P

öyle abi haklısın. he deyip geçiyo insan ama haksızlığa da dediğin gibi bazen insanın tepesi atıveriyor. zaten adamlara lastiği söktürüp götürmüşüm. iç lastik de sibop kesmiş, yeni iç lastik alıp geldim tamirciden, onu taktı ve hava bastı. iş bu kadar. yani bunda yapamıcam diye korkacak falan birşey de yok hani.
çok stresli memleket çook.