PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Baba ve 30 yasini gecmis motorcular buraya onemli !!!

soldereminem
07 Ağustos 2012, 16:55
Abilerim ablarim suana kadar burada 1 konum var baslangic motoru tavsiyesi diye ninja 250 r alacagim para derdim yok.Yanliz ailemi ikna edemedim.Babam vefat ettigi icin aileinin erkek olarak buyugude dayimdir.Oda iyi adamdir babamdan farki yoktur benim icin.Annem motor almadan dayina sor dedi.Dayimla aramda gecen diyalog su ; dedim boyle boyle paramla motor almak istiyorum.Oda sunu soyledi parasi onemli degil ben veriyim ama senden birtane var.Allah korusun basina birsey gelse biz ne yapariz dedi bende ona apaci gibi kullanmayacagimi zaten 250 lik bir motor alacagimi vs soyledim kendisi haftaya geliyo sen ben annen konusuruz istiyosan motorcuda konusuruz parasi soz konusu degil.Kendisini nasil ikna edebilirim ?Nasil konusmam lazim ? evlat sahibi olan ve yasini almis abilerimden tavsiye bekliyorum cok tesekkurler .

makseli
07 Ağustos 2012, 16:58
başınız saolsun.

eğitimlere katılacağınızı ve ilk bir kaç ay trafiğe çıkmayacağınızı söyleyebilirsiniz :)

tabi gerçekte yaparak onlarında gönlünü alarak bu işte ciddi ve kararlı olduğunuzu anlatmaya çalışabilirsiniz...

F54
07 Ağustos 2012, 17:00
bence ilk önce kask mont gibi korumalıkları alacağını söyle ehliyet şart tabiki sonra da insan gibi kullanacağına ikna et onları eğer sen dik kafalı bi birey değilsen zaten sana güveneceklerdir:)

boyraz
07 Ağustos 2012, 17:08
Başın sağolsun.

Aynı senin pozisyonundaki oğluna, çok istediği halde motor aldırmayan komşumuz, oğlunu otomobil ile yaptığı kazada kaybedince "keşke istediğini yapmasına izin verseydim" demişti. Bu beni çok derinden etkiledi. 39 yaşındayım, 6 yaşında bir kızım var. Yaşı gelipte motor kullanmak isterse buna karşı çıkmam. Fakat güvenliği için elimden gelen herşeyi (ekipman, ders vs vs) yapar, sonrasını Allah'a emanet ederim.

Konuşmayı motorcuda değil evde yap. Öncelikle eğitim alacağını söyle ve tabiiki de al. Eğitim verecek kişilerin deneyimlerini, alacağın ekipmanların seni ne kadar koruyacağını vs güzel güzel izah et. Güvenlerini kazan ondan sonra motorunu al. Güvenlerini de boşa çıkarmayacağın zaten belli.

TanImsIz
07 Ağustos 2012, 17:10
Ne yaparsın ne dersin bilmem ama ailenin gönlü olmadan asla bu işe kalkışma derim. Büyük sözü dinlememenin ceremesini elbet çekiyor insan. Motor bir tutkudur ama aileden baskın değildir.

brds
07 Ağustos 2012, 18:18
bana karışan olmadığı için çok taktik veremem ama motor tutkusunun içinde nasıl bi yara olacağından dem vur...güvenliği ön planda
tutacağına inandır-öylede yap zaten-....küçüklüğünden beri içinde kalanlardan bahset artık istesende yapamayacağın için geçen zamana
biraz hayıflan...kendini acındır yani...kolay gelsin...

erro
07 Ağustos 2012, 18:29
30 yaşındayım ve babayım..motor işini hanım vesilesiyle 3 yıl önce pedere çıtlattırmış ve peder postayı koymuştu...geçen sene gittim habersiz motoru aldım...eğitim ve koruma işini hallettim..facebook a resimleri koyunca herkes birer birer öğrendi..peder duyunca gözlerini pörtletip hemen satıyon motoru karışmam dedi...sonraki karşılaşmalarda daha satmadın mı diye de baskı yaptı..

dayın biraz takva sahibiyse bu işlerin kader olduğunu senin güvenliğini aldıktan sonra işinin allah a kaldığını belirt...olacaksa motor üzerinde değil el arabası üzerinde de olur de...!

benim çocuğum bana gelse engel olamam ama yaptığı işi en doğru şekilde yapmasını sağlayabilirim..ya da ilgisini başka yöne çekebilirim...

not: zaten 250 lik alacam işi yalan...kısa süre sonra gözün kaymaya başlar üst segmentlere...

conquista
07 Ağustos 2012, 18:50
30 yaşındayım ve babayım..motor işini hanım vesilesiyle 3 yıl önce pedere çıtlattırmış ve peder postayı koymuştu...geçen sene gittim habersiz motoru aldım...eğitim ve koruma işini hallettim..facebook a resimleri koyunca herkes birer birer öğrendi..peder duyunca gözlerini pörtletip hemen satıyon motoru karışmam dedi...sonraki karşılaşmalarda daha satmadın mı diye de baskı yaptı..

dayın biraz takva sahibiyse bu işlerin kader olduğunu senin güvenliğini aldıktan sonra işinin allah a kaldığını belirt...olacaksa motor üzerinde değil el arabası üzerinde de olur de...!

benim çocuğum bana gelse engel olamam ama yaptığı işi en doğru şekilde yapmasını sağlayabilirim..ya da ilgisini başka yöne çekebilirim...

not: zaten 250 lik alacam işi yalan...kısa süre sonra gözün kaymaya başlar üst segmentlere...
aynen katılıyorum bunun üstüne başka söz edilmez sanırım... ölüm insanı her yerde bulur... geçenlerde adam ankaranın göbeğinde kaldırım çöktü öldü...napalım kaldırımda yürümeyelim mi ? usulüne uygun olarak yapacağına inandırırsan ikna olurlar..kendimden örenek vereyım babadan motorcuyum babam kendisi bile motorcu olmasına rağmen hep engel oldu motor almama ben de gittim ondan habersiz hem de 650 cc lik motor aldım ama babamın karşısına kask mont eldiven dizlik tam tekmil çıktım. kocaman bir aferimi de kaptım...

sedici
07 Ağustos 2012, 20:08
onları motorun değil insanların tehlikeli olduğunu, olması gerektiği gibi kullanacağını anlat... gerisi çenene ve ailenin anlayışına kalmış... ben şahsen aşırı kıl ve kuralcı biri olduğumdan ailem karşı çıkmamıştı desem yeridir...

beyaz atlı
07 Ağustos 2012, 20:44
gayetde destek olmuştu ailem banada saolsunlar... hatta ben 250 cc civarı hangi motosikleti alsam diye dusunurken babam hornet, nc700 hatta harley vrsc v-rod resimlerinin gösterip bunlardan birini alalım sana demişti şanslı adamım galiba aile konusunda :) dostum senin aklı basında bir şekilde kullanacağına emin olurlarsa itiraz edeceklerini sanmıyorum... önemli olan motorsiklet almaya ikna etmek değil bence senin nasıl bir surucu olacağına ikna etmek... bunu basarırsan sıkıntı yasamazsın...

soldereminem
07 Ağustos 2012, 21:43
Herkese cok tesekkurler zaten 250 lik ogrenme amacli ve mont ve kasklara simdiden bakmaya basladim apaci diye tabir edilen tarzdada kullanmiycagimi dusunuyorum motorsikleti ama cocukluktan beri hiperaktif bir yapim var ordan dolayi bu konuda cok guvenmiyo bana ama olsun anlayisli olacagini dusunuyorum neyse hafta iyi haberlerle donecegim ins hepinize tesekkurler.buarada ehliyetim var zaten

c90
07 Ağustos 2012, 22:05
Abilerim ablarim suana kadar burada 1 konum var baslangic motoru tavsiyesi diye ninja 250 r alacagim para derdim yok.Yanliz ailemi ikna edemedim.Babam vefat ettigi icin aileinin erkek olarak buyugude dayimdir.Oda iyi adamdir babamdan farki yoktur benim icin.Annem motor almadan dayina sor dedi.Dayimla aramda gecen diyalog su ; dedim boyle boyle paramla motor almak istiyorum.Oda sunu soyledi parasi onemli degil ben veriyim ama senden birtane var.Allah korusun basina birsey gelse biz ne yapariz dedi bende ona apaci gibi kullanmayacagimi zaten 250 lik bir motor alacagimi vs soyledim kendisi haftaya geliyo sen ben annen konusuruz istiyosan motorcuda konusuruz parasi soz konusu degil.Kendisini nasil ikna edebilirim ?Nasil konusmam lazim ? evlat sahibi olan ve yasini almis abilerimden tavsiye bekliyorum cok tesekkurler .
babanıza Allahtan rahmet dilerim başımız sağolsun
gelelim konuya
yaşınız kaç ehliyetimiz varmı
motorsiklet hususunda tecrübemiz ne
bu konuda ailenize ne kadar güven verebildiniz (konusu illa ki motorsiklet)olmayabilir
motorsikletli çevrende ailene güven sağlamış bir şahıs varmı
varsa bu kanuda size yardım edebilir mi?
biraz soruya soru ile karşılık verdim
sebebine gelince bende 17 yaşında bir oğul sahibiyim
oğlum ve çevresine baktığımda ehliyetini alır ve benim motorumla pekiştirir ise pek ala ona motor alırım
fakaaat benim motor ile en az 10bin km şehir içi şehirler arası yapması
ve
bu süre zarfında her hangi bir şikayet trafik cezası gelmemeli yok ise bir 10 bin km daha onu bekler
sonuçta gençlik başka ha siz genç olmadınız mı?
evet olmadım daha doğrusu olamadım babasız büyüdük
ama evlatsız Allahım yaşlanmayı nasip etmesin bu dediklerimi inşallah sende bir evlat sahibi olunca anlarsın kardeşim
annen dünyaya getirirken seni çektiği acının acı olmadığını biliyor
çünkü evlat acısının yanında doğum sancısı bir kibrit çöpünün yanması gibidir ama evlat acısı koca bir orman yanmış gibi olur::gazla::

satoyama
07 Ağustos 2012, 22:06
250cc zaten deyip geçme!

250cc başlangıç için bile yeterince fazla.

ama sen çaktırma ehliyetini al ve devam et

ygk
07 Ağustos 2012, 22:32
başın sağolsun.

4 yıl önce benimde ailem izin vermezdi bana, çok kesin konuşurlardı. ben babama sen ibrende 180leri görmüşsün motorla hevesini almışsın, o zamanın ibrahimi gibi yorum yapsan anlarsın şeklinde yaklaşıp ikna etmiştim. ikna etmek için 4 ay uğraştım, o 4 aydan önce de motor alabilirdim ama almadım. sonra motoru aldık, babamında anıları kıpraştı ve birlikte bindik. sonra ikinci motoruda aldık. daha sonradan haberler çıktı, şu kazalar felan. en son ben kaza yaptım. hiçbirşey etkilemedi kullanmaya devam ettim(k).
taki 1.5 hafta öncesine kadar. ankaradan geliyorduk arabayla; önümüzden nasıl olduğunu bile anlamadığım bir araç geçti. ilk başta f650gs gibi birşey geçti sanmıştım babamında benimde hoşuma gitti çok tatlı görünüyordu uzaktan. bastım yaklaştım. hızım 160tı ve arayı çok yavaş kapatıyordum yaklaştığımda adam motorun üzerine yattı. motorun cg tipi 150 liğin altında oynanmış bir motor olduğunu gördük ve direk hız kestim.

30 dk sonra otobanda sağda 4 araba dörtlüleri yakmış ve geride üçgen zamazingolardan vardı. motorcu kaza yapmış... ben ilkyardım çantamız var birşey yapabilir miyiz diye indim ve çocuğun yanına gittim. motor bariyerleri delmiş ve orada kalmış durumda, motorcu arkadaş yerde yatıyor. çevredeki adamlara çantam var yapabileceğim birşey var mı derken çocuğun halini gördüm. malesef yapabileceğim birşey yok, kaderi önceden yazılmış.
geri yürüdüm arabaya bindim ve sağa baktığımda babam arabada değil aynadan gördüm adamı, tekrar inip yanına gittiğimde ağladığını gördüm.

son olarak diyeceğim ; değmiyor malesef. kazanın nasıl olduğunda bilgim yok. sadece habertürk otobanda ki kazada motor sürücüsü hayatını kaybetti diye bir altyazı geçti. ben tek başıma 2 kaza yaptım 4 yıl içinde ( ciddi olarak ) ve sayısız kaza gördüm. hiçbirinden etkilenmemiştim, bu sonuncusu hariç. kazadan 1 gün sonra iki motorumuzu da satılığa çıkarttım. hala biniyorum, içimde çok istek var binmeye. ancak değmeyeceğini de biliyorum. benim hayatımdan daha değerli değil. ve bir motorla takas karşılığında kısmetse yarın araba alıyorum.