PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Km düşürülmüş olabilir mi?

williamwallace
04 Ağustos 2012, 21:39
Arkadaşlar aşağıdaki ilanda motor 220 km de deniyor ancak göstergenin fotosunu koymuş altaki trip metre 548 km gösteriyor km düşürülmüş olabilir mi?

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-honda-cb125-beyaz-220km-de-sorunsuz-95552656/detay/

babaduru
04 Ağustos 2012, 21:45
Km düşürenin trip metreyi sıfırlamaması pek mantıklı gelmiyor ama vaziyet düşürüldüğünü gösteriyor.

kursattekin
04 Ağustos 2012, 21:46
220 degil 2200kmdir o, zaten depo bos resimde, sifir alan direk fuller o da 500 yapar :)

williamwallace
04 Ağustos 2012, 21:49
Kursat zahmet et bir ilandaki fotoya bak gösterge 216 km trip metre 548

Slayerrr
04 Ağustos 2012, 21:49
Tripmetre çevirerek sıfırlandığı için öyle olmuştur. Biraz daha trip sıfırlama zımbırtısı çevrilse 648-748 diye devam edip 999'dan sonra sıfırlanır. Zaten km'yi geri saracak birisi tripi 548'de bırakmaz. :)

conquista
04 Ağustos 2012, 21:51
tripmetrenin çalışma prensibini bilen durumu çoktan anlamıştır....ama kim cb 125 alıp 2 hafta sonra büyük geldiğini anlar ve bambaşka bir motor olan transalp e geçer bence karmaşık olan yer orası..

williamwallace
04 Ağustos 2012, 21:53
Cb lerde basarak mı çevirerek mi sıfırlanıyor bilgisi olan günah almayalım

conquista
04 Ağustos 2012, 21:55
hız göstergesi çubuğunun ucunu takpi et orda siyah bişey var onu çevircen

Mengu16
04 Ağustos 2012, 21:59
Cb lerde basarak mı çevirerek mi sıfırlanıyor bilgisi olan günah almayalım
Çevirerek sıfırlanıyor da burda adam sıfırlamaya bile çalışmamış, sıfırlama tekerine eli falan dokunmuş bikaç diş dönmüş o kadar. Her motosiklet sahibinin başına gelebilir. 2.el motosiklet alırken tek derdiniz bu olsa keşke, gerçek dolandırıcıları öyle km saatine bakarak anlayamazsınız.

lycantrophic
04 Ağustos 2012, 22:06
hız göstergesi çubuğunun ucunu takpi et orda siyah bişey var onu çevircen

Niye böyle bir bilgi verilme ihtiyacı duyulur ki burda? Ayıp!

viper17
04 Ağustos 2012, 22:08
Niye böyle bir bilgi verilme ihtiyacı duyulur ki burda? Ayıp!

Trip sıfırlamakta ayıp oldu bu forumda :mrgreen:

lycantrophic
04 Ağustos 2012, 22:10
Trip sıfırlamakta ayıp oldu bu forumda :mrgreen:

KM düşürme şekli olarak algıladım iftar kana karışmadı daha kusura bakmasın. :P

conquista
04 Ağustos 2012, 22:15
KM düşürme şekli olarak algıladım iftar kana karışmadı daha kusura bakmasın. :P
sorun yok insanlık hali :)

Mengu16
04 Ağustos 2012, 22:17
Benim cub'da tripmetre var ama, sıfırlama tekeri daha motor 1000km'lerdeyken düştü, km düşürülmüş olamaz kesinlikle :queen:
http://img59.imageshack.us/img59/8255/img00077201205201648.jpg

delileoo
04 Ağustos 2012, 23:12
mengu sen bi ara debriyaj telini yağla ve de değiştir kazık gibi olmuştur çatlamış hep

Mengu16
04 Ağustos 2012, 23:17
mengu sen bi ara debriyaj telini yağla ve de değiştir kazık gibi olmuştur çatlamış hep
Niyeki ? o debriyaj teli zaten orjinal değil. 250mct debriyaj teli var üzerinde, hemde hala yumuşacık çalışıyor bütün kış motorun üzerinde olduğum halde.

mete_han
05 Ağustos 2012, 22:27
motor sahibini aradım...o da huylandı noluyo lan hesabı kendinden şüphe etti arkadaş...:queen: Hondayı aramış...denildiği gibi tripmetreyi manuel olarak çok az çevirdiğinizde (ki birileri kurcalamıştır) bu tarz şeyler yaptığını söylemiş...adamın günahını aldık yani...yani tripmetreyi tam olarak sıfırlamadığınızda az dokunup bıraktığınızda bu tarz farklı rakamlar geliyor...:P motorun da 1000 km altında olması tesadüfleri birleşince algıda hata yaşıyoruz...

sedat_57
05 Ağustos 2012, 22:38
adam yalnız çok güzel lafi geçirmişmi desem bizi yoklamişmi desem ilanin açıklmasını tam okuduysaniz:queen:

iptaluyelik02
05 Ağustos 2012, 22:42
motor sahibini aradım...o da huylandı noluyo lan hesabı kendinden şüphe etti arkadaş...:queen: Hondayı aramış...denildiği gibi tripmetreyi manuel olarak çok az çevirdiğinizde (ki birileri kurcalamıştır) bu tarz şeyler yaptığını söylemiş...adamın günahını aldık yani...yani tripmetreyi tam olarak sıfırlamadığınızda az dokunup bıraktığınızda bu tarz farklı rakamlar geliyor...:P motorun da 1000 km altında olması tesadüfleri birleşince algıda hata yaşıyoruz...

motosiklet aleminde doğruların adamı meto,
seni dokuz köyden kovmaları boşuna değil:)

brds
05 Ağustos 2012, 22:55
kimseye kabahat bulmamak lazım...artık herkez her türlü üçkağıtçılığı bekler oldu...piyasa ne kadar bozulmuş...neyseki bu yanlış anlama...

mete_han
05 Ağustos 2012, 23:02
motosiklet aleminde doğruların adamı meto,
seni dokuz köyden kovmaları boşuna değil:)

abi bu tarz ilanların sahiplerini arayıp bak hakkında şöyle böyle deniyor diye uyarıp mt ye konuya davet ediyorum...sonra seyreyle gümbürtüyü..söz hakkı olmalı bence...:)

iptaluyelik02
08 Ağustos 2012, 05:11
abi bu tarz ilanların sahiplerini arayıp bak hakkında şöyle böyle deniyor diye uyarıp mt ye konuya davet ediyorum...sonra seyreyle gümbürtüyü..söz hakkı olmalı bence...:)

Sen de bilirsin İstanbul'da özellikle lüks semtlerin(bu tabiri de hep ilginç bulurum)garajlarında ne motorlar var,Öyle adamlar var ki para dürtmüş,kasaptan et alır gibi motor almış,Üç gün kullanıp garaja atmış,motorun üzerindeki branda pul pul olup dökülmüş,zannedersin ki sahibi ölmüş de motoru kullanan yok,o motorlar piyasaya çıktığında km lerini gören ürküyor.
GEcen yıl Şile tarafında bir sitenin garajında 340 km de(üçyüzkırk) 1150 gs gördüm,Borusan İstinye'den alıp şileye gitse 70-80 km yi zaten görecek,tahmin edin ne kadar kullanıldığını sahibi satsa kredi bile kullanıp alınır ama satmaya niyeti yok,"heves ettim aldım,satsam çok zarar ederim,emekli olunca belki bir gün yine kullanırım" diyor.
GEcen hafta sonu Yunanistan'da küçük bir Yamaha gördüm,buralarda olmayan bir model,orada çok fazla,70-80 cc ama şaftlı bir motor,kullanımı tadından yenmeyen cinsten.Adam küçük bir marketin icinde saklıyor 87 model 950 km de .
Kimisi icin de motoru saklamak bir hastalık böyle.Böyle hastalardan alınacak motorun keyfi de başka oluyor.

satoyama
08 Ağustos 2012, 06:30
özellike dikkat ettim

suzuki suzuki 800m intruder ilanları 2006-2007 km leri hepsinin düşük şaka gibi

bir kaç tanesi 20bin km civarında o bile bana mantıklı gelmiyor

mete_han
08 Ağustos 2012, 15:06
Sen de bilirsin İstanbul'da özellikle lüks semtlerin(bu tabiri de hep ilginç bulurum)garajlarında ne motorlar var,Öyle adamlar var ki para dürtmüş,kasaptan et alır gibi motor almış,Üç gün kullanıp garaja atmış,motorun üzerindeki branda pul pul olup dökülmüş,zannedersin ki sahibi ölmüş de motoru kullanan yok,o motorlar piyasaya çıktığında km lerini gören ürküyor.
GEcen yıl Şile tarafında bir sitenin garajında 340 km de(üçyüzkırk) 1150 gs gördüm,Borusan İstinye'den alıp şileye gitse 70-80 km yi zaten görecek,tahmin edin ne kadar kullanıldığını sahibi satsa kredi bile kullanıp alınır ama satmaya niyeti yok,"heves ettim aldım,satsam çok zarar ederim,emekli olunca belki bir gün yine kullanırım" diyor.
GEcen hafta sonu Yunanistan'da küçük bir Yamaha gördüm,buralarda olmayan bir model,orada çok fazla,70-80 cc ama şaftlı bir motor,kullanımı tadından yenmeyen cinsten.Adam küçük bir marketin icinde saklıyor 87 model 950 km de .
Kimisi icin de motoru saklamak bir hastalık böyle.Böyle hastalardan alınacak motorun keyfi de başka oluyor.

aynen öyl abi garajlarda kaderine terk edilmiş çok motor var...4-5 yaşında olup halen ısrarla 50 bin altı olan çok makina var...

bişey daha var...ybr 250 ilanlarına baktım...20 bind ebi makina gördüm..temizdi Allah için...am aburda kimselerin yapmayacağı bişey yaptım...satıcı adını gogıla yazdım birde ne göreyim...arkadaş kurye...:P

kuryeden motor alınır mı..hayır...:P asla almam...:) motor galiba 2008 idi...yani herkes yapıyor bu işleri kurye yapınca tukaka neden oluyor onuda anlamış dğeilim...daha geçen bir güvenlik arkadaşıma beat aldırdım km si 65 bindi...satarken 40 bine çekersin dedim...:P böyle akıl verdim...

km düşürmenin etik olmayıp olsa da önemsenecek bir durum olmadığına inanıyorum...bir kaç sağlam modelin kmsini düşürsen ne olcak abi...

özellikle feyzırlarda çok takla var en dikkat edilesi model onlar...hemen hepsi 25-30 binde...:P

pistolpitt
08 Ağustos 2012, 18:38
aynen öyl abi garajlarda kaderine terk edilmiş çok motor var...4-5 yaşında olup halen ısrarla 50 bin altı olan çok makina var...

bişey daha var...ybr 250 ilanlarına baktım...20 bind ebi makina gördüm..temizdi Allah için...am aburda kimselerin yapmayacağı bişey yaptım...satıcı adını gogıla yazdım birde ne göreyim...arkadaş kurye...:P

kuryeden motor alınır mı..hayır...:P asla almam...:) motor galiba 2008 idi...yani herkes yapıyor bu işleri kurye yapınca tukaka neden oluyor onuda anlamış dğeilim...daha geçen bir güvenlik arkadaşıma beat aldırdım km si 65 bindi...satarken 40 bine çekersin dedim...:P böyle akıl verdim...

km düşürmenin etik olmayıp olsa da önemsenecek bir durum olmadığına inanıyorum...bir kaç sağlam modelin kmsini düşürsen ne olcak abi...

özellikle feyzırlarda çok takla var en dikkat edilesi model onlar...hemen hepsi 25-30 binde...:P
yanlış mı anladım, km düşürmek etik olarak ters değildir mi diyorsunuz? 60bin km olmuş ağır bakımları gelmiş bu yüzden 40bin km deki motora göre değeri 1-2bin TL düşük olan motoru 40bin e çekip satmak etik midir?

adem80
08 Ağustos 2012, 18:43
metehandro abim zaten bi motorun üstüne oturmuşsa, o motorun yarı ömrü bitmiş demektir. :santa: :queen:

cakalaz
08 Ağustos 2012, 18:49
Bu motoru bilmiyorum da;
İstanbul taraflarında KM düşürme olayı cok moda.
Motoru almadan önce Gecen gün BASKA bir Hayabusa baktım; 75000 km lerden düşürülmüş; 25000 km de motor :pr:

pistolpitt
08 Ağustos 2012, 18:56
Bu motoru bilmiyorum da;
İstanbul taraflarında KM düşürme olayı cok moda.
Motoru almadan önce Gecen gün BASKA bir Hayabusa baktım; 75000 km lerden düşürülmüş; 25000 km de motor :pr:
geçmiş olsun neyse ki siz farketmişsiniz, farkedemeyen biri, vay çiçek gibi 25k da motor az gazlayalım bakalım diyip motoru da kendini de pert edebilir.

mete_han
08 Ağustos 2012, 19:07
yanlış mı anladım, km düşürmek etik olarak ters değildir mi diyorsunuz? 60bin km olmuş ağır bakımları gelmiş bu yüzden 40bin km deki motora göre değeri 1-2bin TL düşük olan motoru 40bin e çekip satmak etik midir?

etik değil hoş değil ama ben bilincli bir şekilde km düşürülmüş motoru gönül rahatlığıyla alırım...örnek veriyorum...kawa er-5..benim için kaya gibi makina...fiyatı uygunsa km düşürme işlemini görmezden gelebilirim demek istiyorum..

alıntı yaptığın yazıyı gerçekten okumuyormusun...ETİK OLMAYIP senin için ne anlama geliyor...sonrası yazdığım şey ben tongaya gelmem gelsem de düşük fiyata alıyorsam makinayı kapı bir piston silindir sekman atıp yoluma bakarım...şaside hasar olmasın tek derdim bu...

metehandro abim zaten bi motorun üstüne oturmuşsa, o motorun yarı ömrü bitmiş demektir. :santa: :queen:

5 yıl 80 bin be aga daha ne olsun halen perte çıkmadı cbf Avcılarda sahibinin altında kişniyor...:mrgreen:

adem80
08 Ağustos 2012, 19:11
ben 10 yılda 80 bin zor yaptım, sen 5 yılda nasıl yaptın abi? :sunny: ::saskin::

mete_han
08 Ağustos 2012, 19:13
ben 10 yılda 80 bin zor yaptım, sen 5 yılda nasıl yaptın abi? :sunny: ::saskin::

Anadoluda nerey gezicen ki çavuş...İstanbulda bir yerden bir yere ulaşım kafadan 50-100:P km arası...

adem80
08 Ağustos 2012, 19:17
abi ben çalışmaktan pek gezemiyorum. Ee çalışmasakta para yok :pr: ama bak gör busefer çıkacak. Yılbaşına ne kaldıki şurda? :queen:

mete_han
08 Ağustos 2012, 19:19
Eyvah Adem nöbet teslim aldı...:queen::P

pistolpitt
08 Ağustos 2012, 20:55
etik değil hoş değil ama ben bilincli bir şekilde km düşürülmüş motoru gönül rahatlığıyla alırım...örnek veriyorum...kawa er-5..benim için kaya gibi makina...fiyatı uygunsa km düşürme işlemini görmezden gelebilirim demek istiyorum..

alıntı yaptığın yazıyı gerçekten okumuyormusun...ETİK OLMAYIP senin için ne anlama geliyor...sonrası yazdığım şey ben tongaya gelmem gelsem de düşük fiyata alıyorsam makinayı kapı bir piston silindir sekman atıp yoluma bakarım...şaside hasar olmasın tek derdim bu...

alıntı yaptığım yazıyı gerçekten okuyorum ama "km düşürmenin etik olmayıp olsa da" kısmını dilbilgisi olarak pek anlayamadım. Ha ben sorumun cevabını zaten cümlenin devamında almıştım. "bir kaç sağlam modelin kmsini düşürsen ne olcak abi..."
Benim ilgilendiğim km si düşürülmüş motor alınır mı dan ziyaden km düşürüp motor satılır mı. sen km konusunda tongaya gelmeyebilirsin, ama düşük km li motoru görüp o heyecanla atlayan bir sürü tecrübesiz motor heveslisi var. Aldıkları motor sürüş halinde zincir koparırsa, yatak sararsa vehameti yedikleri kazıkdan herhalde daha dramatik olur.

Sonuçta km düşürmek forum ortamında bile meşrulaşmaya başladıysa, etik olmasa da hoşgörülüyorsa geçmişi bilinmeyen motoru almamak gerek.

mete_han
08 Ağustos 2012, 21:39
alıntı yaptığım yazıyı gerçekten okuyorum ama "km düşürmenin etik olmayıp olsa da" kısmını dilbilgisi olarak pek anlayamadım. Ha ben sorumun cevabını zaten cümlenin devamında almıştım. "bir kaç sağlam modelin kmsini düşürsen ne olcak abi..."
Benim ilgilendiğim km si düşürülmüş motor alınır mı dan ziyaden km düşürüp motor satılır mı. sen km konusunda tongaya gelmeyebilirsin, ama düşük km li motoru görüp o heyecanla atlayan bir sürü tecrübesiz motor heveslisi var. Aldıkları motor sürüş halinde zincir koparırsa, yatak sararsa vehameti yedikleri kazıkdan herhalde daha dramatik olur.

Sonuçta km düşürmek forum ortamında bile meşrulaşmaya başladıysa, etik olmasa da hoşgörülüyorsa geçmişi bilinmeyen motoru almamak gerek.

bu işlerin şans olduğunu düşünmekteyim...doğru insanların karşına çıkması helal süt emmiş hayat ekseni düzgün kendisine olmayanı başksına reva görmeyen hayırlı satıcılar dilerim herkese...

honda marka motorlar hususunda tongaya gelmem diyebilirim...servisimden aldığım destek de cabası...ama 77 binde ki motorumu temizliğini görmeliydin...pcx motoru sattığımda ise arkadaşın Anadolu yakasındaki evinin garajına babasıyla birlikte bizzat koydum...yani herkesin karşısına kimin çıkacağı belirsiz...son sattığım aktivaıda kişinin ricası üzerine Zeytinburnuna götürdüm adama motor sürme eğitimi bile verdim...kendimi övmeyim ama benim kültürüm vicdanım tavrım bu şekilde...

piyasada olan bir detayı da lanetlemek vay şerrefsizler demek de bana biraz politik geliyor...göynün olsun diye bende km düşürenleri lanetleyim...

motoseyyah
08 Ağustos 2012, 23:15

Bir ara motorumu (ybr 250) sahibinden.com da satışa çıkarmıştım .Şu anda km si 44000 de .Arayanların pek çoğu km. nin fazla olduğunu fiyatıını biraz daha düşürmemi istiyorlardı.Eğer km.sini 7-8000 e düşürsem kimsenin ruhu duymaz ,o kadar bakımlı ve temiz bir motordur.Zira aynı zamanlarda Yalova'da 58.000 km de bir ybr 250 yi uygun fiyata İstanbul'dan birisi almış ve hemen ertesi günü sahibinden.com da 1500 TL farkla satışa çıkarmıştı. İstediği kadar fiyat yazar ne var bunda diyebilirsiniz,ama kazın ayağı öyle değil tabii,adam km yi 16.000 e düşürüp öyle ilan vermişti kısa sürede de sattı.Ben de zaten kızıp ilanımı kaldırmıştım iyiki de kaldırmışım o ayrı mesele.
Velhasıl kelam bu camia (?) da km düşürmek o kadar yaygın ki ,km düşürmezsen motorun ya satılmıyor yada çok ucuza gidiyor.Pek çok kişi de "efendim bir motor aldım sahibi atmış garaja aydan aya,yazdan yaza kullanmış daha 7000 km de" diyerek kendini avutuyor .(Affınıza sığınarak malum işaret) nahh 7000 km .de......

mete_han
08 Ağustos 2012, 23:22
Bir ara motorumu (ybr 250) sahibinden.com da satışa çıkarmıştım .Şu anda km si 44000 de .Arayanların pek çoğu km. nin fazla olduğunu fiyatıını biraz daha düşürmemi istiyorlardı.Eğer km.sini 7-8000 e düşürsem kimsenin ruhu duymaz ,o kadar bakımlı ve temiz bir motordur.Zira aynı zamanlarda Yalova'da 58.000 km de bir ybr 250 yi uygun fiyata İstanbul'dan birisi almış ve hemen ertesi günü sahibinden.com da 1500 TL farkla satışa çıkarmıştı. İstediği kadar fiyat yazar ne var bunda diyebilirsiniz,ama kazın ayağı öyle değil tabii,adam km yi 16.000 e düşürüp öyle ilan vermişti kısa sürede de sattı.Ben de zaten kızıp ilanımı kaldırmıştım iyiki de kaldırmışım o ayrı mesele.
Velhasıl kelam bu camia (?) da km düşürmek o kadar yaygın ki ,km düşürmezsen motorun ya satılmıyor yada çok ucuza gidiyor.Pek çok kişi de "efendim bir motor aldım sahibi atmış garaja aydan aya,yazdan yaza kullanmış daha 7000 km de" diyerek kendini avutuyor .(Affınıza sığınarak malum işaret) nahh 7000 km .de......

seyyah abi bak ne dicem...motorun daş gibi ben bile kefilim uzun ömürlü kullan ama markayla alakalı sürprizlerede açık ol...o bağlamda bir an önce makinanı elden çıkarırsan senin hayrına olacaktır...

motoseyyah
08 Ağustos 2012, 23:26
seyyah abi bak ne dicem...motorun daş gibi ben bile kefilim uzun ömürlü kullan ama markayla alakalı sürprizlerede açık ol...o bağlamda bir an önce makinanı elden çıkarırsan senin hayrına olacaktır...

Şu anda bir sıkıntım yok uzun bir zamanda da olacağını sanmıyorum ihtiyarlaya:Pna kadar bu motoru kullanacam:cat:

mete_han
08 Ağustos 2012, 23:47
Şu anda bir sıkıntım yok uzun bir zamanda da olacağını sanmıyorum ihtiyarlaya:Pna kadar bu motoru kullanacam:cat:

kazasız belasız kullanırsın eminim ama ilk teklemede yusuflamaya başla abi...

bananazula
09 Ağustos 2012, 02:45
km nin düşürülüp düşürülmediğini anlamak için eğer istisna yoksa ayaklardaki vitesin veya frenin lastiğine bakabilirsin yırtılmış mı yıpranmış mı diyebilirsin ki bu elciklerden de anlasılabilir ama elciklerden bu lastikler 3-4 kat daha pahalı olduğundan bunları değişteren çok nadir eğer sorarsan adam sana bir sürü hikaye anlatıcaktır bunun gibi küçük detaylar da çok önemlidir