PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Muayene Alanı Dolan Ruhsat

MotorKafa
03 Ağustos 2012, 13:59
Merhaba.
Motorumu muayeneye götüreceğim, fakat ruhsattaki muayene alanı dolu.
Aynı zamanda 5 kişilik yazıyor.
Bugün emniyete gidip muayene alanı için ve 5 kişilik yazısı için ne yapmam gerektiğini sordum.
"Muayeneye gittiğinde bir kağıt verecekler, o kağıtla buraya geleceksin öyle alacaksın boş ruhsatı" dedi memur.
Ancak kendisine sormayı unuttuğum için size danışayım dedim. Sorum şu;
Muayeneye gittiğimde, motorun muayenesini yapıp "geçmiştir" olarak bir kağıt verecekler ve ben o kağıdı emniyete götürüp ruhsata mı işleteceğim, yoksa bana verdikleri kağıtla emniyete gidip, boş ruhsat çıkarıp, sonra tekrar muayeneye mi gideceğim ?
Eğer bana sadece kağıt vermeleri için muayeneye gideceksem, randevu almama gerek var mı ?
Evet bayağı bir karışık oldu farkındayım ama anlaşılmaz durumda değil diye düşünüyorum :cherry:
Birde "koltuk sayısı: 5" durumunu anlattım memura.
Hem muayene kağıdı için, hem bu koltuk sayısının yazdığı kağıt için ayrı ücret mi ödeyeceğim dedim.
Evet dedi.
Fakat emniyetin hatasını benim ödemem gerektiğinin saçma olduğunu söyleyince, memur arkadaş afalladı ve o da saçmaladı.
Diyalog şu :
Ben: İyide bu emniyetin hatası. Ben niye ayrıca ücret ödeyeyim ki ?
Memur: Şimdi o zaman sistem öyleydi...
B: Nasıl yani ?
M: silent: ?
B: Motor dediğimiz araç ilk çıktığından bu yana maksimum 2 kişilik. Sistemle ne gibi bir bağlantısı olabilir ?
M: Tamam bu hatada bir yanlışlık yapılmış. Siz plakayı Üsküdar'da çıkartmışsınız, orada işlem yapacaksınız o halde.
B: Teşekkürler...
:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Bu konu hakkında da bilgisi olanlar yazarsa sevinirim. Ücret ödemeden bu işi halledebilir miyim ?

Teşekkürler...

c90
03 Ağustos 2012, 14:01
ne olur ise olsun yeni montaj lpg,cng gibi bbir ekleme yok ise doğru tüv başka yere gerek yok sonra onlar sizi yönlendiriyor

Olcay Avşar
03 Ağustos 2012, 18:20
Bir muameleci sigorta aracısına vs uğra, EK-1 belgesi doldurttur.

Belgede ne için olduğu kısmına muayne ile ilgili olan kısmı işaretlettir, zaten muayene yaprağı bitti dersen öyle yapar ama ne olur ne olmaz kontrol et.

Sonra EK-1 ile muayeneye git, memur mührü kaşeyi vs EK-1 e basacak muayeneden geçmiş olacaksın.

Sonra trafiğe gidip bu kağıdı ve eski ruhsat yaprağını vereceksin, ertesi gün sıfır yaprağını alacaksın ve yaprakta ilk muayene geçerlilik süresi matbu olarak basılmış olacak. Sanki sıfır araç almışsın gibi.

Çok basit işlemler gözünde büyümesin sakın.

Kişi sayısı ise aynı kağıtta yazıyorsa onuda düzeltirler uyarırsan, ama yok diğer yaprakta yazıyorsa boşver uğraşma sana zararı yok zaten.

eray_uluyazı
03 Ağustos 2012, 18:30
olcay avşar gerekli açıklamayo yapmış buna ek olarak sanırım bi tek ruhsat yaprağına para vereceksin bi de EK-1 ve muayene bunlarında toplamı 200-250 TL yi bulur...

sedici
03 Ağustos 2012, 18:39
Muayene yapiliyor kagitla emniyete gidiyorsun emniyet yeni ruhsatta ilk muayene gecerlilik tarihi yazan yere yaptirdigin muayenenin gecerlilik tarihini yaziyor diye biliyorum

---------- Post added at 17:39 ---------- Previous post was at 17:35 ----------

Galiba ek1 belgesini artik tüv veriyor ben sordugumda yukarda yazdigim gibi anlattilar tuv de gecen hafta... ama gecen sene baska bir aracimda olcan avsarin dedigi gibi islem yapmistik

ısparta
03 Ağustos 2012, 18:53
benimde aktivanın muayene yeri doldu,bu gün takipcilere sordum ek 1 belgesinin kalktığını söylediler, önce tüve gidilip ondan sonra trafiğe ruhsat sayfası alınacakmış, toplam maliyet 140 150 arası kendim yaptırırsam.:)

İHTİYAR
03 Ağustos 2012, 19:23
Şu devletin dingil işlerinden bıktım. Nüfus cüzdanları rezalet, ehliyet idare eder, ruhsat dandik.

Neredeyse mahalle arasındaki marketler bile üyelik indirim kartı vs veriyor hemde bedava ama koskocaman Türkiye Cumhuriyeti devleti şu işi düzenleyemiyor.

Yaparsın kartı vatandaş cebinde taşır, artık mahalle arasındaki sucu bile mobil pos cihazı taşıyor, koyarsın ekip aracına cihazı sorgulaması vs zahmetsizce yapılır.

MotorKafa
03 Ağustos 2012, 22:03
Tekrar teşekkür ederim cevaplarınız için :)

Arda_Karaca
03 Ağustos 2012, 22:31
Şu devletin dingil işlerinden bıktım. Nüfus cüzdanları rezalet, ehliyet idare eder, ruhsat dandik.

Neredeyse mahalle arasındaki marketler bile üyelik indirim kartı vs veriyor hemde bedava ama koskocaman Türkiye Cumhuriyeti devleti şu işi düzenleyemiyor.

Yaparsın kartı vatandaş cebinde taşır, artık mahalle arasındaki sucu bile mobil pos cihazı taşıyor, koyarsın ekip aracına cihazı sorgulaması vs zahmetsizce yapılır.

Tabi ne kadar güzel olur ama bu kadar kolay olursa harç ve vergi nasıl alacaklar.