PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çift Kişilik Başlangıç Seviyesi Motor

vyazici
01 Ağustos 2012, 19:43
Herkese Merhaba,

Eşim ile birlikte motosiklet ehliyetimizi aldık ve bu kış döneminde iki kişi rahatlıkla ve (en önemlisi) güvenle kullanabileceğimiz bir motor almak istiyorum.

Daha önceden bir motosiklet deneyimim olmadığı için, hangi motorlar çift kişilik kullanım için en uygunudur, kesin bir fikrim yok.
Motosikleti kimi zaman eşim de kullanacağı için motorun scooter olmasını tercih ederim.
Uzun yol falan değil, en fazla 1-2 saatlik mesafeler için kullanacağız. Günlük kullanım da genellikle 15-20 dakikalık şehir içi mesafeler için olacak.
Aklımda Kymco Xciting 250 var, siz ne düşünüyorsunuz?
Çift kişi için (toplamda 75+60=135 kiloyuz) 250 mi, yoksa 500 mü tavsiye edersiniz?
Çift kişi motor kullanımı bir problem yaratır mı? Sizlerin deneyimleri nelerdir?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

c90
01 Ağustos 2012, 19:53
şehirler arası iki kişi için 500 cc scooter daha iyi olur kanımca::gazla::

ferdinandd
01 Ağustos 2012, 20:05
125 CC bile 2 kişi için gayet yeterlidir, 1-2 saatlik mesafelerde hiçbir sıkıntı yaşatmaz. Kymco Xciting 250 daha önceden bir motosiklet deneyimiz olmadığı için yüksek sayılabilecek CC de.

Honda PCX 125 - PS 150 gibi modeller malzeme kalitesi, servis, yedek parça, 2. el satışı ... ... gibi bir sürü artılara sahipken bile, hem daha uygun fiyata alır hem çok çok daha az yakıt harcarsınız

1-2 saatten uzun yolculuklarda bile ah keşke diyeceğinizi hiçmi hiç düşünmüyorum.

TIKLAYINIZ : http://www.youtube.com/watch?v=JrE_PAyBk3g

malikk
01 Ağustos 2012, 20:26
merhaba , 500 cc veya 250 cc almayın kymco x citing 250i güzel bir seçenek ama 135+180 kg lık bir kutleyı kontrol edemezsiniz düz yolda belki gidersiniz ama ilk virajda işler çok değişir , başka bir forumdaki bir üyemiz 250 cc ile yenı başlıyan olmamasına rağmen virajda kaza yaptı , size verebiliceğim tek tavsiye var, 1.cisi 150 cc den büyük scooter almayın,aldığınız scooter ile 1 ay kullanmadan arkanıza artçı almayın motorunu butun tepkilerini öğrenmeniz gerekir, bir yıl kadar bir süre bunu kullandıktan sonra 250 cc ye geçin çünkü artık sizde ihtiyaç olduğunu hissediceksiniz ,250 cc yi aldıktan sonra gene bir süre arkanıza artçı almayın , ımkanınız var ise 125 -150 cc almadan önce mutlaka bir süre eğitim alın ve bunların dışında mınumum 1000 tl eşinizle sizin için kask,dizlik,mont,eldiven parası olarak ayırın,
ben 15000 km dir 125 cc kullanıyorum ,Sürücü kursunun motoruyla ilk direksiyon dersinde motordaki ufak bir sıkıntıdan ve sıfır tecrübeden dolayı kaza yaptım, daha sonra motorumu aldım kullanmasına kullanıyordum ama uç noktalarda sıkıntı yaşıyordum viraj ,ani frenleme gibi hayat kurtaran noktalarda hiç birşey bilmiyordum imkanım olmadığı için eğitim alamadım fakat eğitim ile ilgili sayfalar dolusu şeyler okudum ve 2-3 bın km sonra pişmeye başladım, şuanda kendi motorumda ulaşılabilicek en yüksek seviyedeyim bu noktaya kadar eğitim almadığım için birçok kazayı olmadan atlattım ve çoğu şanstı siz bu kadar şanslı olmıyabilirsiniz ,saygılar...

chemical
01 Ağustos 2012, 20:31
sym gts250 evo yada xmax250 :cat: ikisinden birini alin omurluk kullanin.

harun27
01 Ağustos 2012, 20:38
Bu aralar benimde hayalini kurdugum Sym Gts Evo 250i'yi öneririm... Yakıt tuketim vev performans açısından fayet hoş bir motora benziyor ama dersenizki ben 1-2 saatlikte olsa şehir dışına çıkmam o zaman pcx 125 tadından yenmez bir alternatiftir...

adem80
01 Ağustos 2012, 20:41
scoter değilde vitesli deseydin kesinlikle suzuki inzuma derdim. Bende scoter lere karşı bi alerji var. Onun için hiç ilgimi çekmezler. Bende honda titan var hanımla bol bol gezeriz. Uzun yolda yaparız. Çok zevkli oluyor. Sevgiler.

NoMotorNoCry
01 Ağustos 2012, 20:47
Xciting250 sınıfının en cüsseli ve ağır motorudur.Ağırlığı 200 kiloya yakın.Eşinizin kullanabilmesi için başlangıç için çok iri bir motor.Sele yüksekliği de biraz fazla.Ben 1.73 boyumla ayak uçlarımla yere değebiliyodum.Sym ya da xmax daha ufak cüsseli motorlardır.Onlardan birini tavsiye ederim.2 kişi kullanımda da oldukça rahat edersiniz.

Pain
01 Ağustos 2012, 20:55
nc 700 integra lar çok rahat gözüküyor:D

Emodog
01 Ağustos 2012, 22:19
kymco downtown (yanlış yazmış olabilirim) 300 cc hem şehir içi için ideal.Hemde otoyolda üzmez.

vyazici
02 Ağustos 2012, 17:18
Cevap veren herkese teşekkür ederim.
TMAX fiyat olarak benim sınırlarımı biraz aşıyor. (En fazla 8.000 TL'lik bir şey düşünüyorum.)
Bunun dışında Sym GTS 250 Evo önerisi için çok teşekkürler, onu da değerlendireceğim.
PCX iki kişi için küçük olması sebebiyle problem yaratmaz mı? Dur-kalklarda savrulma falan olmaz mı?

Benim asıl merak ettiğim konulardan birisi, iki kişinin motor kullanması durumunda dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?
Sizlerin deneyimi var mı?
Şehir içi, ana caddeye çıkılmayan, 15-20 dakikalık mesafelerde bu bir sorun teşkil eder mi? (Bir önceki mesajımda belirtmeyi unutmuşum, zaten ilk 6 ay ana caddeye çıkmayı düşünmüyorum. Sonuç itibariyle can taşıyoruz, pizza değil.)
Artçı varken fazladan nelere dikkat etmek gerekir?
Şimdiden çok teşekkürler.

Karlıyollar
02 Ağustos 2012, 17:29
scoter değilde vitesli deseydin kesinlikle suzuki inzuma derdim. Bende scoter lere karşı bi alerji var. Onun için hiç ilgimi çekmezler. Bende honda titan var hanımla bol bol gezeriz. Uzun yolda yaparız. Çok zevkli oluyor. Sevgiler.

Benimde scoterlere karşı alerjim var .D

motorcu48
02 Ağustos 2012, 17:30
artçı ile kullanılıcak fakat tecrube az ve eşiniz de kullanıcağı için büyük cüsseli maxi scooter ilk başlarda azcık zorlar

benim size önereceğim normal bir scooterdır

marka ise saç aksamıyla ,kalitesiyle ,ikinci elinde değer kaybetmemesiyle, ayrı bir tarzıyla
vespa dır.150 cc olan iki modeli

tek istisnası yakıtından memnun olmayan birini duymam onun haricinde en sağlam scooterdır

atiTheSun
02 Ağustos 2012, 18:59
şunuda bir değerlendir misiniz?

http://www.fercomotor.com.tr/scarabeo_200

sıvı sogutmalı (şişmez), 16" büyük lastikleri sayesinde yoldaki sıkıntılardan minimum etkilenir, şık, reklamlarında iki kişi rahat görülüyor. sanırım forumda adına bir paylaşım var. fiyatıda 7 bin lira.. boy olarak biraz boy istiyor olabilir ama.. bi değerlendirin.. şu siteden de boyunuza ve kilonuza uygun mu diye kontrol edin. http://cycle-ergo.com/ "put feet on the ground" seçeneği ile ayagınız yere deger mi bakın..