PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2.el motor aldıktan sonraki masraflar

energy9991
01 Ağustos 2012, 14:09
MERHABA ARKADAŞLAR
ÖRNEĞİN 2000 TL YE 2.EL BİR SCOOTER ALACAKSINIZ....PEKİ BU 2000 TL NİN YANI SIRA MAXİMUM NE KADAR DAHA MASRAF YAPIYORUZ? (SİGORTA,NOTERDE DEVİR İŞLEMİ,YOKSA MUAYENESİ,ÖDENMEMİŞSE YILLIK VERGİSİ)
CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

audioslave
01 Ağustos 2012, 14:21
2.el bir motor aldıktan sonra benim yapacağım ilk şey teknik kısımlardan başlarsak;motor yağını ve yağ filtresini değiştirmek olur.Sonra hava filtresine bakarım idare ederse kompresörle temizleyip devam ama yok etmezse değiştiririm.Ayrıca bujileri ve ön arka fren kaliperlerini de değiştiririm.Bu konuda titizim.Bu parçalar ortalama 100-150tl arası tutar.(Daha daha sonra lastik ve aküyü de yenilemekte fayda var.)

Sonraki masraflar;muayene 85 kusur tl,sigorta 50-100tl arası değişir,Mtv cc'ye göre değişir ( 6 yaşında üzeri 250cc'ye kadar senelik 48tl idi sanırım),Ruhsat işlemi ücretsizdir,noterden devir aldıktan sonra trafik sigortanızı da yaptırır yaptırmaz adresinize postalanır,noter devir ücreti de 90 tl gibi bişeydi 2 sene evvel,Şimdi de çok değişmemiştir.Eğer fiyatlarda eski kalmışsam yenisini bilen arkadaşlar düzelsinler lütfen :)

sedat_57
01 Ağustos 2012, 14:53
50-100 liraya hangi şirket sigorta yapiyor bilmiyorum o paralara bulabilirsen 3-4 senelik peşin yaptır ( oluyomu onuda bilmiyorum ):P Sigorta en kötüsü 120 lira arkadaşım ben daha aşaği bulamadım..Ayrıca ikinci el alacağin motorun noter satılısını aldıysan vergi borcu olmaz sadece muayne ile ilgili borcu vs varsa ona dikkat et.. muayenesi geçik motor alma ben bi kere o hatayı yaptım bi başkasına almıştım motorda ck 125 pulsar neyseki motor uzun yıllar sorunsuz çalıştıda görmezden geldik o muayene sorununu :P bi muayene ücretide ozaman gecikme bedeli ödemiştik..

MBHoro
01 Ağustos 2012, 14:58
sigorta ücreti motorun plakasına göre değişiyor. 34 plaka için dediğiniz doğrudur büyük ihtimalle 100-150 TL arası. Benimki 19 plaka 52 TL 'ye yaptırdım 2 ay falan oldu. yenilemede 36 TL 'ye düşecek.