PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikleti Sattıktan Sonra Sigortadan Parayı Geri Almak

Soykan67
31 Temmuz 2012, 01:33
Arkadaşlar bugün motosikletimi sattım ve bir şey öğrendim; Motosikletinizi 2. el olarak sattıktan sonra, noter kağıtları ile trafik sigortasını yaptığınız acentaya giderseniz verdiğiniz parayı geri alabiliyorsunuz.Tabi hepsini değil, fakat geçen süreyi hesaba katarak parayı geri veriyorlar.Hem emin olmak hem detaylarını merak ettiğim için araştırdım ve böyle şeyin olduğunu söylüyorlar.Hakikaten böyle bir şey var ise nasıl yapmamız gerekiyor? Bilenler detaylı bilgi verirlerse çok sevinirim.

Mengu16
31 Temmuz 2012, 01:36
Arkadaşlar bugün motosikletimi sattım ve bir şey öğrendim; Motosikletinizi 2. el olarak sattıktan sonra, noter kağıtları ile trafik sigortasını yaptığınız acentaya giderseniz verdiğiniz parayı geri alabiliyorsunuz.Tabi hepsini değil, fakat geçen süreyi hesaba katarak parayı geri veriyorlar.Hem emin olmak hem detaylarını merak ettiğim için araştırdım ve böyle şeyin olduğunu söylüyorlar.Hakikaten böyle bir şey var ise nasıl yapmamız gerekiyor? Bilenler detaylı bilgi verirlerse çok sevinirim.
Cevabı kendiniz vermişsiniz, trafik sigortanızı yaptırdığınız acenteye gitmeniz gerekiyor.

my91
31 Temmuz 2012, 01:37
Para geri alınıp alınmadığını tam olarak bilmiyorum, ancak sigortanızı, eğer yeni motosiklet alırsanız ona aktartabiliyorsunuz sattıktan sonra :)

Soykan67
31 Temmuz 2012, 01:43
Noter kağıdı dışında başka bir belge gerekiyor mu?

mert136
31 Temmuz 2012, 01:54
Ben almıştım paramı.noter satış kağıdı ve poliçenin aslı gerekiyor o kadar.

ÖzLeMKaYrA
31 Temmuz 2012, 01:55
Arabalarda olduğuna göre motosiklet içinde olmalı bence. En iyisi acentaya telefon açıp sormak

Samet Ağır
31 Temmuz 2012, 03:35
defalarca yaptığım için kimseye sormanıza gerek yok...

diyelimki (düz hesap )sigortanız 120 tl idi...

sigorta yaptırdıktan sonra 7. ayda motorunuzu sattınız...

aylık 10 tl düşer..7 ay kullanmışsınız,geri kalan 5 ay için 50 tl geri alırsınız..
yada yeni motor alırsanız o 50 tl yi yeni sigorta parasından düşer kalanını ödersiniz..

noter satış kağıdı ve (bazı acentelere) trafik sigortası gerekli..

ARBETUS
31 Temmuz 2012, 10:34
Para geri alınıp alınmadığını tam olarak bilmiyorum, ancak sigortanızı, eğer yeni motosiklet alırsanız ona aktartabiliyorsunuz sattıktan sonra :)

Direkt aktarma yani zeyil (böyle yazılıyordu galiba) işi ortadan kalkmış. Onun yerine yine eski poliçeyi iptal edip yeni sigorta yapıyorlar varsa farkı alıyorlar. Hatta elinizde poliçe olmasa bile noter satışı ile işlem yapmak mümkün. Acente de poliçeyi kaybettim gibisinden birşey imzalıyorsun hesaplayıp kalan miktarı ödüyorlar. Şehir dışında yaşayan bir arkadaşıma motor almıştım sadece 2 günlük trafik sigortası yaptırmıştım binerek götüreceğim için. Orada satışı verdikten sonra geri gelip sigortadan poliçenin parasını geri aldım.

Sağlıcakla.

lycantrophic
31 Temmuz 2012, 10:43
Önceki motorumu 2 sene sigorta yaptırmamıştım faizle 200 civarı bişey ödemiştim taksitle; motoru sattım bütün paramı aynen geri ödüyor her ay sigorta şirketi sesimi çıkarmıyorum. :pl:

mete_han
31 Temmuz 2012, 10:46
noter satış kağıdını ilgili acentene fakslıyorsun..kredi kartına iade ediyorlar...

Soykan67
31 Temmuz 2012, 10:59
Teşekkürler ederim herkese
74 liraydı benim sigorta 4. ayda da motosikletimi sattım.Ufak masraflarımı karşılasın yeter.Üniversite öğrencisiyim sonuçta 3'ün 5'in hesabını yaparım :cherry:

mete_han
31 Temmuz 2012, 11:06
yapcan tabi aga...40 lira civarı geri alcan...

serkanunal
31 Temmuz 2012, 11:22
37 lira toplam 11 ayda sattım motoru :) kaç verirler geri bi çay ısmarlarlar gibime geliyo :)

mete_han
31 Temmuz 2012, 11:25
5 liranı bile onlara kaptırma aga...

Tolga Can
31 Temmuz 2012, 12:03
Ben ST Kanuni GT250 R motorumu 97 TL ye sigorta yaptırmıştım. 1.5 ay sonra sattım. Bana geri ödeme olarak 67 TL verdiler.
Kadın ile güzel bir sohbetimiz oldu. Ancak soyadımı alma ihtimali olduğundan kısa kestim. Acenteye göre kesim ücreti değişiyor. 5 TL tutar hayali ile gitmeyin ;)

F54
31 Temmuz 2012, 13:03
noter satış kağıdını ilgili acentene fakslıyorsun..kredi kartına iade ediyorlar...ya adam nakit verdiyse parayı faksla geri yollar lar mı?

Tolga Can
31 Temmuz 2012, 13:10
Nakitse nakit ödeme, kart ile ödendiyse karta geri ödeme oluyor.
Uzakta isen banka hesap numarana gönderirler. 1 gün sonra masraflar sana ait olmak üzere...

F54
31 Temmuz 2012, 13:17
Nakitse nakit ödeme, kart ile ödendiyse karta geri ödeme oluyor.
Uzakta isen banka hesap numarana gönderirler. 1 gün sonra masraflar sana ait olmak üzere...zaten hep müşteriye geçiriyorlar masrafları vay anasını bundan sonra sigortası bitmemiş motosiklet satmayacam:mrgreen:

babaçi
01 Ağustos 2012, 00:23
Sattığınız araca ait poliçe satış tarihinden sonraki 10 günü'de kapsar,o yüzden 10 gün sonraki tarihten düşer parayı artı plarak geçen süreyi ay olarak hesaplamıyorlar,aradaki vergilerde kesiliyor sizden.

racerci57
08 Mayıs 2016, 18:28
Esselamu Aleyküm
Arkadaşlar ben motorsikletimi satmak istiyorum fakat motorumun sigortası yok cezası ile yaklaşık 1000 TL sigorta parası tutuyor.Ben sigorta yaptırıp satışı arkadaşın üzerine verdikten sonra sigorta parasını 1000 Tl olarak mı geri alacağım yoksa 1 sene gecikme cezası düşüldükten sonramı geri alacağım.Ben paramı 1000 TL olarak geri alırsam 1 sene sigorta gecikme cezasını motoru alan arkadaştan mı alacaklar.Bilgisi olanlar lütfen yardım edebilir mi ? Merkeze uzak olduğum için sigorta şirketlerine danışamadım.

MeNGuC
08 Mayıs 2016, 18:42
Esselamu Aleyküm
Arkadaşlar ben motorsikletimi satmak istiyorum fakat motorumun sigortası yok cezası ile yaklaşık 1000 TL sigorta parası tutuyor.Ben sigorta yaptırıp satışı arkadaşın üzerine verdikten sonra sigorta parasını 1000 Tl olarak mı geri alacağım yoksa 1 sene gecikme cezası düşüldükten sonramı geri alacağım.Ben paramı 1000 TL olarak geri alırsam 1 sene sigorta gecikme cezasını motoru alan arkadaştan mı alacaklar.Bilgisi olanlar lütfen yardım edebilir mi ? Merkeze uzak olduğum için sigorta şirketlerine danışamadım.

Cezayı senden alıcaklar malesef bildiğim kadar ceza %5 misal verdin 1000 tl alırsın 900 tl ortalama olmadı 800 tl geri alırsın :)ama sgorta yaptırcağın yerde durumu iza et ben aracımı satıcam birazdan sgortasız satılmadığı için sgorta yaptırcam ve aracımı satıcam sonra sgortayı iptal edicem ne kadar geri alabilirm ve paramı almamda sorun olurmu diye bir mutakıba varırsın kafandaki sorulara cevabını bulmuş olursun

Ebu Tarık
08 Mayıs 2016, 18:44
Ekim 2015 de 413 liraya yaptırdığım sigortamı motoru satınca mayıs ayında iptal ettirdim ve 183 lira geri ödemesi çıktı

racerci57
08 Mayıs 2016, 19:05
şimdi sigortam.net ile görüştüm oradaki şahıs acente size paranızı iade eder ceza kesintisi yapmaz dedi bakalım artık uzak yakın gidip acenteler ile konuşucam inşeALLAH fazla bir kesinti olmaz.