PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hiç motor kullanmamış fakat çok iyi bisiklet kullanan scooter motor kullanabilir mi?

MotorHstası
15 Haziran 2012, 00:30
Arkadaşlar hayatımda hiç motor kullanmadım ama 1 senedir motorla ilgili her şeyi internet aracılığı ve MT sayesinde öğrendim.Ben usta bir bisiklet kullanıcısıyım ben scooter motor kullanıcam fakat yapabilirmiyim diye sizlere bir sorayım dedim bu motoru kebapçıda dışarıya servis olarak kullanıcam sizce bu işi becerebilirmiyim yoksa ders falan almama gereklimi?eğer ders almalıysam iş kaçacak :pale: motorla ilgili her şeyi de biliyorum dengem falan süper zaten ama ginede sizlere bir sormak istedim.

Mengu16
15 Haziran 2012, 00:33
En doğrusu A2 ehliyet almak :P ama kullanırsın ben 16 yaşımda scooter kiraladım hemde bir Yamaha BWS 100'dü, kalkışta en fena fırlayan scooter.

SonpoL
15 Haziran 2012, 00:34
Kullanırsınız merak etmeyin. Hayatınız da hiç kullanmadığınız için bu tür endişe duymanız normal. Motoru sürmeye başladığınız da daha iyi anlayacaksınız demek istediğimi. :)

MotorHstası
15 Haziran 2012, 00:41
Kullanırsınız merak etmeyin. Hayatınız da hiç kullanmadığınız için bu tür endişe duymanız normal. Motoru sürmeye başladığınız da daha iyi anlayacaksınız demek istediğimi. :)
Yardımlarınızdan dolayı çok teşekkürler hem benim içinde başlangıç motoru olur 1.5 sene sonra motor ehliyeti alıcam benim içinde pratik olur ozaman umarım kaza bela olmadan kullanırım :)

Karlıyollar
15 Haziran 2012, 01:04
Bisiklette denge kurmak daha zordur ama motor ağır olduğu için kolay hele scooterde dahada kolay :)

MotorHstası
15 Haziran 2012, 01:07
Bisiklette denge kurmak daha zordur ama motor ağır olduğu için kolay hele scooterde dahada kolay :)
Bu sözün bana birden baya bir öz güven verdi bunu öğrendiğim iyi oldu teşekkürler :)

alikan
15 Haziran 2012, 01:14
bende sizin gibiyim motoru hiç kullanmadım hep yolcu olarak bindim bu sezonun sonuna allah izin ederse bi scootur alcam bakalım kullana bilcekmiyim

MotorHstası
15 Haziran 2012, 01:23
bende sizin gibiyim motoru hiç kullanmadım hep yolcu olarak bindim bu sezonun sonuna allah izin ederse bi scootur alcam bakalım kullana bilcekmiyim
soy ismin çalışkanmı?bir tanıdığımla aynı şeyleri söylüyorsunuz ve aynı ist/avrp da oturuyorsunuz.belki tanışıyoruzdur :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:19 ----------

Yardımlarınızdan dolayı teşekkürler başka türlü düşüncesi olan varsa onuda konuşalım yokmudur başka düşüncesi olan?

canerol
15 Haziran 2012, 01:25
lütfen beyin ameliyatı yapmıyoruz gaz fren o kadar adam bana 5 dk anladı 2 ileri geri yaptım yarım saat sonra samsun ordu yolundaydım bu kadar büyütmeye gerek yok bu işleri

MotorHstası
15 Haziran 2012, 01:32
Yorum ve yardımlarınız neticesinde scooter motor'a başlıyorum yarın gidip başvuru yapacağım.

Seko
15 Haziran 2012, 12:06
Tabi ki kullanabilirsin, neden kullanamayasın ? Herkes bu yollardan geçiyor. Yalnız tabi motoru aldığın gün veya bindiğin gün hadi kebap dağıtmaya diye çıkarsan biraz sorun yaşayabilirsin. Böyle olacaksa bir hafta falan akşamları antreman yap, acele etmeden kullan, kaskını tak çene bağlantısını da bağla.

cihan54
15 Haziran 2012, 12:16
Ben de hayatım boyunca çok iyi ve sıklıkla bisiklet kullandım ve motor merakım başladığında senin gibi endişelerim olsa da hevesin galip geldi. Hem de scooter değil, Kanuni Tiger S ile başladım. Bahsettiğim motor 250CC ve 190 kg. :) yarım saat trafiğe kapalı yerde alıştırma yaptım ve yeterli oldu. Sen Scooter'ı hayli hayli kullanırsın kardeşim ;) Endişen olmasın. Ama tabi trafik içerisinde ilk birkaç gün çok dikkatli ol, alışma süreci ne de olsa :)

Chronix
15 Haziran 2012, 12:24
bisiklet kullanabilen biri 2 teker de herşeyi kullanırda hocam yaş kaç ? 1.5 yıl var demişsin ehliyet için, sanırım yaş genç eğer bu zaman zarfı içinde yaralamalı bir kazaya neden olursan başına gelebilecekleri şimdiden araştır ve 1.5 sene içindeki ateşi bastır derim.. emin ol benim içinde ki motosiklet sevdası senden fazladır ama alabilmek için 27 yaşımı bekledim.

tigermbz
15 Haziran 2012, 12:28
motosiklet ile bisiklet arasındaki benzerlikler kısmen denge ve yönelme mantıklarıdır, bunun dışında benzemezler
bisikletler sizin gücünüzle hareket eden daha hafif ve daha yavaş aletlerdir
motosikletler ise güçlerini motorlarından alır ve bu atılım sizin bilek hareketinizle oluşur, yani bileğinizi kontrolsüz şekilde bir kaç derece fazla çevirmeniz başınıza iş açabilir
motosikletler tehlikeli süratlare (40 kmh den sonrası) kolaylıkla ulaşabilen aletlerdir, kullanımları azami tecrübe ve dikkat gerektirir
motosiklet aldığınızda diğer araçlar gibi trafiğin bir parçası olursunuz, bu da demek oluyor ki trafik tecrübesi de elzem

sözün özü
alabiliyorsan eğitim alacaksın, boş sahada bolca dur- kalk ve fren çalışacaksın, trafiğe hafiften hafiten girip adapte olacaksın
not: ehliyetsiz ve korumasız kullanmayınız :)

beyazit60
15 Haziran 2012, 12:39
Öncelikle bir iş bulduğuna sevindim artık mt den para toplamana gerek kalmamış. Sukuter motorlar kullanması en kolay motordur ama frenleri ve yol tutuşu berbattır yüksek hızda ani fren sakin yapma virajlarda fazla yatırma fazla gaz vermeden dön. Kafan bagajdaki kebapta değil trafikte ve yolda olsun. Siparişi yetiştirmek için canını tehlikeye atma sakın sen ikinci bir hayat bulamazsın ama patronun ikinci eleman bulur. Tekerin düz bassın. Saygılar.

delileoo
15 Haziran 2012, 12:42
hayati boyunca hiç sevişmemiş ama manuel takılmada profesyonel olan bi erkek, ilk deneyiminde ne kadar başarılı olabilirse sen de o kadar başarılı olabilirsin evlat:)

asot
15 Haziran 2012, 13:17
yokuş aşşağı son hızla giden bir dağ bisikleti ile 125lik bir scooter ortalama aynı hızlara sahiptir düşünce de aynı oranda bünyeye zarar verir. Hatta scooter daha avantajlı en azından kafada kask olacak. Bisikletten sonra motorla ilgili tek sıkıntı, motor en az 100 kg. dır, şakaya gelmez, engelden kaçmak daha zordur, altınızdan fırlatmak da öyle, bir de motorlu taşıtta yayalara zarar verirseniz, haliniz harap. Bisiklette en fazla çarptıgınız çocugun babası tekme tokat girişir.

alikan
15 Haziran 2012, 13:36
soy ismin çalışkanmı?bir tanıdığımla aynı şeyleri söylüyorsunuz ve aynı ist/avrp da oturuyorsunuz.belki tanışıyoruzdur :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:19 ----------

Yardımlarınızdan dolayı teşekkürler başka türlü düşüncesi olan varsa onuda konuşalım yokmudur başka düşüncesi olan?

hayır soyismin çalışkan deyil belki tenışıyor olabiliriz ama çok düşük bi ihtimal :) neyse bende temmuzda almayı düşünüyorum anca o zamana kadar parayı biriktire bilirim mondial 150zc falan almayı düşünüyorum nasıl sizce çin malları 7.000km den sonra dökülür diyor mahallede bi abi var mondial 150zc ile 150.000 km yaptı şuan kmsi 53.000de ama bu bi tur atmış hali tek sorunu elinden çıkartamıyo okadar

yesewi
15 Haziran 2012, 16:37
Oldum olası küçük tekerleri sevmiyorum... ehliyet sınavındaki eğitim motorumuz scooter di eğitim yerine gitmek için arkama bir arkadaşıda almışdım maşşallah zol eziyet geldi altı kasislerde yere değer dönerken yatmaz tır gibi harmanlayarak dönersin motoru bacaklaınla kavrayamadığın için çukurlarda üzerinden atacak gibi olur.... gerek yok bence...

alikan
15 Haziran 2012, 17:42
Oldum olası küçük tekerleri sevmiyorum... ehliyet sınavındaki eğitim motorumuz scooter di eğitim yerine gitmek için arkama bir arkadaşıda almışdım maşşallah zol eziyet geldi altı kasislerde yere değer dönerken yatmaz tır gibi harmanlayarak dönersin motoru bacaklaınla kavrayamadığın için çukurlarda üzerinden atacak gibi olur.... gerek yok bence...

peki hiç motor kullanmamış ehliyetide yok ve polise yakalanmaktan çok korkuyor ucuz bir motor istiyo çünki düşücek orası kesin parçaları kolay bulunsun yokuşlarda kalkışlarda kafamı karıştırmasın kolay öğrenilsin maliyeti ucuz olsun ve güzel görünsün böle bi motor istiyorum diyen bi kişiye ne önerirsiniz honda cbf 150 ilemi başlamasını tavsiye ediyorsunuz

kanmix_x
15 Haziran 2012, 17:47
Velesbiti kendimi bildim bileli sürüyorum

Eli salık U dönüşü bile yapabilirim bende senin durumundayım ama ybr 125 ler daha çok ilgimi çekiyor

O nuda 2 günde çözerim mesele deyil :king:

Uğur
15 Haziran 2012, 18:03
Arkadaşlar hayatımda hiç motor kullanmadım ama 1 senedir motorla ilgili her şeyi internet aracılığı ve MT sayesinde öğrendim.Ben usta bir bisiklet kullanıcısıyım ben scooter motor kullanıcam fakat yapabilirmiyim diye sizlere bir sorayım dedim bu motoru kebapçıda dışarıya servis olarak kullanıcam sizce bu işi becerebilirmiyim yoksa ders falan almama gereklimi?eğer ders almalıysam iş kaçacak :pale: motorla ilgili her şeyi de biliyorum dengem falan süper zaten ama ginede sizlere bir sormak istedim.
Kullanabilirsin

Seko
15 Haziran 2012, 18:05
2 günde ancak yürütmeyi öğrenirsin, sonra yolda önüne tam da viraj dönerken birşey çıkınca 2 günlük eğitim hafızası bir anda sıfırlanır ve kontrollü, tecrübeyle terbiye edilmiş reflekslerin görevi devralması gerekir. Onlar da olmadığından tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Üzerinde 5 - 10 bin km geçirmeden herhangi bir motoru çözdüm demeyin sakın. Benden ufak bir tavsiye.

delileoo
15 Haziran 2012, 18:23
2 günde ancak yürütmeyi öğrenirsin, sonra yolda önüne tam da viraj dönerken birşey çıkınca 2 günlük eğitim hafızası bir anda sıfırlanır ve kontrollü, tecrübeyle terbiye edilmiş reflekslerin görevi devralması gerekir. Onlar da olmadığından tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Üzerinde 5 - 10 bin km geçirmeden herhangi bir motoru çözdüm demeyin sakın. Benden ufak bir tavsiye.

haklı..!!!

yesewi
15 Haziran 2012, 18:24
peki hiç motor kullanmamış ehliyetide yok ve polise yakalanmaktan çok korkuyor ucuz bir motor istiyo çünki düşücek orası kesin parçaları kolay bulunsun yokuşlarda kalkışlarda kafamı karıştırmasın kolay öğrenilsin maliyeti ucuz olsun ve güzel görünsün böle bi motor istiyorum diyen bi kişiye ne önerirsiniz honda cbf 150 ilemi başlamasını tavsiye ediyorsunuz

CBF150 den daha hafif daha ucuz çinli ve vitesli motorlar var... Örnek vermek gerekirse Cup alabilir... ha onun arası açık diyecek olursakiMondial mg100 idealdir hem koruma demirlerinide takar eğerki bir devrilme olursa scooter gibi her taraftan plastık parçası toplamaz..