PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir yağ ve yağfilitresi değiştirme hikayesi

scooboy
14 Haziran 2012, 08:48
En son geçen(Ekim gibi) sezon değiştirdiğim yağ ve yağ filtresini çok acilliyeti olmamasına rağmen bu sefer de kendim değişeyim dedim.
Filtre sökücüyü Bauhaustan aldım. yağ shell 15-50 tam sentetik.
Geçen hafta bütün hazırlıkları yapıp başladım işleme fakat ne yaptıysam filtre sökücü aparat filtreyi yerinden oynatamadı.
Bende filtre kalsın bari ne yapayım, en azından yağı değiştirdim deyip bıraktım.
İŞe gidip gelmeye başladım fakat 2-3 gün sonra filtrenin yağ kaçırdığını gördüm. özellikle motoru park ettikten sonra anormal bir yağ damlaması canımı sıktı.
Heralde filtreye zarar verdim dedim. Dün akşam iş çıkışı kızıltoprakta geçen sefer ordaki bir servisin attığı kazığı büyük bir sevecenlikle telafi eden bir Honda servisine tekrar uğradım.(Adını yazmıyorum çünkü motosikletim Kawasaki bi sıkıntı olabilir)
Bu servis yağımı filtremi değişip servis ücreti bile almamıştı.
-Usta selam yine ben.
-Hoş geldin hocam
-Usta durum bu .....bıdı bıdı bıdı....
-Tamam bakarız hemen. Oğlum alın hemen lifte bakın bakalım.
-Hocam filtren varmı?
-Var ustam K&N aldım yanımda.
-Çırak: Abi filtreyi kanırtmışsın ordan geliyo yağ
Neyse yeni filtre 5dk da takıldı.
-Usta borcum?
-Önemli diil ne demek
-Usta geçen sefer de almadın olmaz
-Tamam hocam at bişe farketmez.
-Usta motoru değiştirtcen bana :)
Bu yazıyı neden yazdım?
1- Aparat bi işe yaramıyor.
2-Adını yazmadığım servis ve çalışanların durumu tesadüf değil helal olsun onlara.
3-Sabah sabah iş yerinde saçma sapanda olsa bişiler okumak isteyenler için.
Kalın sağlıcakla...

adem80
14 Haziran 2012, 08:56
altaki tapayı aç,yağı boşalt, tapayı kapat. Yağ çubuğunu çıkar. Tak bi huni. Dök 1 lt yağ.yağ çubuğunu kapat. Devam. Yağ filtresi nemiş yav. Yemişim filtresini :santa: :queen:

TATLIHIZ
14 Haziran 2012, 09:02
altaki tapayı aç,yağı boşalt, tapayı kapat. Yağ çubuğunu çıkar. Tak bi huni. Dök 1 lt yağ.yağ çubuğunu kapat. Devam. Yağ filtresi nemiş yav. Yemişim filtresini :santa: :queen:

Ahaha :) Titanı böylemi kullanıon senn :)

adem80
14 Haziran 2012, 09:08
olum titanda yağ filtresimi var? Hadi onu pek görmedin? Ybr de yağ filtresi varmı? :santa: daha dur neler öğrencen tatlı :queen:

TATLIHIZ
14 Haziran 2012, 09:10
olum titanda yağ filtresimi var? Hadi onu pek görmedin? Ybr de yağ filtresi varmı? :santa: daha dur neler öğrencen tatlı :queen:

Düzeltsemmi nee :D

adem80
14 Haziran 2012, 09:13
geç kalmadısan olabilüü

Ramazan Can
14 Haziran 2012, 09:37
herkes dükkan sahibii olabilir ama bir çok kişi esnaf olamaz...

ilkeronat
14 Haziran 2012, 09:55
En son geçen(Ekim gibi) sezon değiştirdiğim yağ ve yağ filtresini çok acilliyeti olmamasına rağmen bu sefer de kendim değişeyim dedim.
Filtre sökücüyü Bauhaustan aldım. yağ shell 15-50 tam sentetik.
Geçen hafta bütün hazırlıkları yapıp başladım işleme fakat ne yaptıysam filtre sökücü aparat filtreyi yerinden oynatamadı.
Bende filtre kalsın bari ne yapayım, en azından yağı değiştirdim deyip bıraktım.
İŞe gidip gelmeye başladım fakat 2-3 gün sonra filtrenin yağ kaçırdığını gördüm. özellikle motoru park ettikten sonra anormal bir yağ damlaması canımı sıktı.
Heralde filtreye zarar verdim dedim. Dün akşam iş çıkışı kızıltoprakta geçen sefer ordaki bir servisin attığı kazığı büyük bir sevecenlikle telafi eden bir Honda servisine tekrar uğradım.(Adını yazmıyorum çünkü motosikletim Kawasaki bi sıkıntı olabilir)
Bu servis yağımı filtremi değişip servis ücreti bile almamıştı.
-Usta selam yine ben.
-Hoş geldin hocam
-Usta durum bu .....bıdı bıdı bıdı....
-Tamam bakarız hemen. Oğlum alın hemen lifte bakın bakalım.
-Hocam filtren varmı?
-Var ustam K&N aldım yanımda.
-Çırak: Abi filtreyi kanırtmışsın ordan geliyo yağ
Neyse yeni filtre 5dk da takıldı.
-Usta borcum?
-Önemli diil ne demek
-Usta geçen sefer de almadın olmaz
-Tamam hocam at bişe farketmez.
-Usta motoru değiştirtcen bana :)
Bu yazıyı neden yazdım?
1- Aparat bi işe yaramıyor.
2-Adını yazmadığım servis ve çalışanların durumu tesadüf değil helal olsun onlara.
3-Sabah sabah iş yerinde saçma sapanda olsa bişiler okumak isteyenler için.
Kalın sağlıcakla...
O ustanin ellerinden operim, sagolsun varolsun isi hep rast gitsin.

Raphae1
14 Haziran 2012, 10:19
İşini halleden ustayı söylede bizde bilelim iyiler kimler? Bu arada kızıltoprakta bildiğim kadarıyla kawassaki servisi yoktu?

scooboy
14 Haziran 2012, 10:23
İşini halleden ustayı söylede bizde bilelim iyiler kimler? Bu arada kızıltoprakta bildiğim kadarıyla kawassaki servisi yoktu?

Raphael ustanın adı Ali. ....kardeşler servisi :)
Evet Kawa kartalda (Kawasaki Burak ustayı tek geçerim) ama Ali usta da ilgili ve işbilir birisi.

canekin
14 Haziran 2012, 10:34
Ama kawa satış yeri var, zan altında bırakmak istemem ama ufak işleri orada yapıyor olabilirler.

Eh aynı yerde tek honda servisi var arkadaşın dediği gibi davranacak : (Ali) Esengül

Hepsi tahminden ibarettir.kawa yı tanımam ama Ali ustayı bilirim .

Edit : scooboy açıklamış ben yazarken :)

Raphae1
14 Haziran 2012, 10:47
Teşekkür ederim. z-moto bence kawasakinin adına yakışmıyor. Adamlarda alan alır almayan almaz mantıgı var. Er6 yı alırkende, haydara ninja bakarkende , nakit vereceğiz dediğimiz halde 1 kuruş bile indirim yapmayız dediler. Servis deseniz, koskoca kawasakinin 1 tane ustası var. Anadoluda oturdğum halde uzak gelirken, birde bunun Avrupadan gelecek olanları var. Başka ustalarada gidebilirsiniz ama motorunuz yenı ve garanti dahilinde ise sizi 2 yıl kartala gitmeye mecbur bırakıyorlar.Ayrıca bildiğiniz gibi yıllardır fuarlara dahi katılmıyor.