PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Piston Locker - Piston Stopper - Piston Kilitleyici

RunemagicK
13 Haziran 2012, 15:08
Özetle pistonun aşağı yukarı inip çıkmasını önleyen bir alet gördüm yuutubda, buji yerine takılıyor. Ne iş yarıyor, scooterda ön varyatörü sökmek için hava tabancası yada enteresan malzemeler gerek, bunlarda genelde tamircilerde oluyor, gidip dünya para bayılıyorsun. Neyse, alet videoda 1:00 da gözüküyor, bu aleti nereden bulabilirim?

(Tornacıya sordum, 10liraya yaparım dedi, çok geldi çıktım, ki zaten orjinal gibide olmaz, buji yuvasına zarar verebilir diye düşündüm)

http://www.youtube.com/watch?v=d6ejpqBF4F8

fotolar için:

https://www.google.com.tr/search?q=piston+stopper&hl=tr&client=firefox-a&rls=org.mozilla:tr:official&prmd=imvnsfd&lr=lang_tr&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1366&bih=648&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=z3PYT4bXK9CGhQeg7uHpAw

Ramazan Can
13 Haziran 2012, 15:12
ben eski bujinin içini kırıp içerisine civata sokup onuda kaynatıyorum... işimi görüyor.. garaj a indiğimde resim çekip atarım...

anaconda84
13 Haziran 2012, 15:22
hocam şimdi bu ne işe yarıyor ben anlayamadım iş yerinde olduğumdan seside açamıyorum hoş açsamda ingilizcem yok :P

FatihC
13 Haziran 2012, 15:25
hocam şimdi bu ne işe yarıyor ben anlayamadım iş yerinde olduğumdan seside açamıyorum hoş açsamda ingilizcem yok :P
motor kısmı ile tamir işleri için çalışırken pistonun hareket etmesini engelliyor

anaconda84
13 Haziran 2012, 15:34
hmm anladım hocam sağoalsın yani tamirden anlayanla riçin gerekli olan bişey benim gibi tamir özürlüler için değil sağolasın. :P
aklıma geldi de bu alet hırsızlık için de bir önlem olabilir mi

FatihC
13 Haziran 2012, 16:19
bu aleti takmak için bujiyi sökmen gerek her gün sök-tak üst kapağı mahvedersin bence hırsızlık için bir önlem olmaz :)

RunemagicK
13 Haziran 2012, 16:24
ben eski bujinin içini kırıp içerisine civata sokup onuda kaynatıyorum... işimi görüyor.. garaj a indiğimde resim çekip atarım...

http://www.largescaleforums.com/showthread.php?t=1962

bundan bahsediyorsun galiba. yarım saattir uğraşıyorum ama ne yerinden çıktı nede kırıldı. böyle sağlam bir malzeme olamaz arkadaş:)

bassturbin
13 Haziran 2012, 16:57
Havalı tabancaylada açılıyor o kısım, birde başka bir alette var ismini hatırlayamadığım, uzun levye gibi kolları var.

Olcay Avşar
13 Haziran 2012, 17:15
Bujiyi parçalayıp içinden vida yada benzeri bir parça geçirip kaynatmadan önce piston ile buji yuvası arasındaki mesafeyi kontrol edin.

Fazla uzun yada kısa olmasın.

RunemagicK
13 Haziran 2012, 19:24
aga o buji ne sağlam bi malzemeden yapılmış öyle. dişçime söyliyimde o malzemeden diş yapsın bana:)
yaklaşık 1,5 saat çekiç, pense, vb aletlerle anca parçalayabildik, yalnız bujinin dişlerine biraz hasar verdim galiba.umarım takarken sorun yaratmaz, yeni bir bujiyle uğraşamam yoksa.

İHTİYAR
13 Haziran 2012, 19:33
Sakın bozuk dişli bujiyi kapağa takmayın yuvayı bozarsınız.

serkanADH13
13 Haziran 2012, 21:05
sağlıklı takım olduğu sürece buna gerek yok aslında,
bunu ağaç kesme motorunda kullanıyorum ben :)
onun debriyajını ve kasnağını sökmek o kadar kolay değil :)

RunemagicK
14 Haziran 2012, 02:42
takmayı denedim ama olmadı gibi dişlerdeki sorun yüzünden. yeni bir bujiyi parçalamam gerekicek şimdi ama bunun kısa yolu nedir, nasıl yapılır?

motorcu48
14 Haziran 2012, 04:41
piston sabit kalıcaksa krank a hareketi kim vercek
valla ne anladım nede daha önce gördüm

RunemagicK
14 Haziran 2012, 12:22
piston sabit kalıcaksa krank a hareketi kim vercek
valla ne anladım nede daha önce gördüm

ön varyatörü lokma ile sökmeye çalışırken varyatör ile birlikte krank-pistonda beraber hareket ediyor, o yüzden sökemiyorsun. bunu takarak hareket etmesini önlüyoruz.

Djnkt
16 Haziran 2012, 03:58
bence pistonunuza krankiniza zarar verebilir bu onun yerine ucuza varyator sabitleme anahtarlari var oda yoksa baska bi cozum: motorun diger tarafindaki fanin oldugu yerin plastigini sokun, fanida sokun, 4 tane civata ile genelde jenerator kapagina bagli oluyo o fan. 4 delikten capraz karsilikli ikisine 2 tane civata takin ve o 2 tane civatanin arasina herhangi bi anahtar sokarak kranki sabitleyebilirsiniz ve rahatlikla varyatoru sokup takabilirsiniz umarim anlatabilmisimdir :)

musakka
16 Haziran 2012, 04:41
Burada da farklı bir yöntem var ve daha basit
xPu5fWd-5rI

motorcu48
16 Haziran 2012, 04:46
ön varyatörü lokma ile sökmeye çalışırken varyatör ile birlikte krank-pistonda beraber hareket ediyor, o yüzden sökemiyorsun. bunu takarak hareket etmesini önlüyoruz.

sağolsın :cat:
bunu bilmiyordum öğrenmiş oldum