PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon yönü..

mehmet1994
13 Haziran 2012, 12:36
Herkese merhaba abilerim arkadaşlarım kafama takılan soru motosiklet yarışlarında vs gibi durumlarda adamlar dönemeçlerde direksiyonu sola çeviriyorsa motor sağa gidiyor sağa çeviriyorsa sola gidiyor yani tersi oluyor normal motorlarda bu böyle degil değimi?:silent:

arca94
13 Haziran 2012, 12:42
İşte buna motosiklet aleminde kontra tekniği deniyor..

http://alfamotosiklet.blogspot.com/2007/07/kontra-teknii.html

Zaten motosiklet yapı itibariyle 25km/h hızı geçtiğinde direksiyonu çevirerek değil yatırarak dönmeye başlıyor.. İstemsiz olarak.

Kontra tekniğinde ise asıl olay dönceceğin yönün tersinde. Yani sola döceksen sol gidonu hafifce -hafifçe!- öne doğru itmekten ibaret.

Bütün motosikletlerde ve hatta bisiklette bile bu böyledir.

Ap&ManLy
13 Haziran 2012, 12:42
Bende bi türlü bunu anlayamadım. Motosikleti sağa çeviriyorum sağa gidiyor, sola çeviriyorum sola gidiyor. İçimden okkalı bi hassiktir çekiyorum. Galiba yüksek hızlarda geçerliymiş bu. :)

KUVVETMİRA
13 Haziran 2012, 12:44
ingilterede öyle.

erro
13 Haziran 2012, 12:44
çevirme söz konusu değil...sadece kuvvet uygulama var..ve dışardan görülebilecek bişey değil...muhtemelen başka bişeyden bahsediyosun..

TwisTeD
13 Haziran 2012, 12:53
Çevirmiceksin, avuç içinle ittiriceksin, ilk başlarda 50- 70 arası hızlarda boş bir alanda denersen kolayca kapabilirsin. Daha fazla bilgi için http://www.motosiklet.net/forum/donald-duck/6382-motosiklet-teorisi-3-koseyi-donme-sanati.html

pistolpitt
13 Haziran 2012, 13:20
gidona direksiyon diyorsun, bu motorla pek tanışık olmadıgını gösterir bunda birşey yok da, yarışları izlerken bile kontrayı farkedebildiysen sanki bizle kafa buluyorsun gibime geliyor:)

arca94
13 Haziran 2012, 15:35
gidona direksiyon diyorsun, bu motorla pek tanışık olmadıgını gösterir bunda birşey yok da, yarışları izlerken bile kontrayı farkedebildiysen sanki bizle kafa buluyorsun gibime geliyor:)

Anaa ben de direksiyon demişim. Hiç farkında değilim. :mrgreen:

Alışkanlık.. Yazarken babamla araba muhabbeti yapıyoduk, kafa dağılınca tabi.

TATLIHIZ
13 Haziran 2012, 15:42
Bilgisayar oyunlarında alıstırma yap :D

anaconda84
13 Haziran 2012, 15:42
Anaa ben de direksiyon demişim. Hiç farkında değilim. :mrgreen:

Alışkanlık.. Yazarken babamla araba muhabbeti yapıyoduk, kafa dağılınca tabi.
hocam hastaneye gitseydiniz

mehmet1994
13 Haziran 2012, 17:39
Ben gidon demem arkadaş bildigimi okur direksiyon derim:thumleft:

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:37 ----------

İşte buna motosiklet aleminde kontra tekniği deniyor..

http://alfamotosiklet.blogspot.com/2007/07/kontra-teknii.html

Zaten motosiklet yapı itibariyle 25km/h hızı geçtiğinde direksiyonu çevirerek değil yatırarak dönmeye başlıyor.. İstemsiz olarak.

Kontra tekniğinde ise asıl olay dönceceğin yönün tersinde. Yani sola döceksen sol gidonu hafifce -hafifçe!- öne doğru itmekten ibaret.

Bütün motosikletlerde ve hatta bisiklette bile bu böyledir.
Tmm kardeşim saolasın.

pistolpitt
13 Haziran 2012, 18:02
Ben gidon demem arkadaş bildigimi okur direksiyon derim:thumleft:[COLOR="Silver"]

istersen mahmut de :D

ama motorda direksiyon yok, varsa da benim gözüme çarpmadı.

Okur_tr
13 Haziran 2012, 18:57
direksiyon demekte bir sakınca yok zira yönlendirici demek. ikisi de aynı seyin farklı iki rengi. ayrıca sola iyinde saga gitmesi motorun saga doğru yatmasından kaynaklanıyor. biraz dikkatli incelerseniz farkedersiniz zaten.