PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çinlilerin Derdi Bitmez

Gökbörü
13 Haziran 2012, 10:20
Şuan bu sinirle nasıl ne şekilde yazacağımı hiç bilmiyorum. Son dönemlerde çin malı motosikletten çektiğim kadar başka hiçbirşeyden çekmedim. Ama şükürler olsun ki yeni motosikletime herhangibir problem olmazsa bu haftasonu kavuşuyorum.

Söz konusu motosiklet: Mondial 150HS
Km: 5245

bana son 1 aydır çektirdikleri:
* Manifot lastiği patladı. Yolda kaldığım yetmezmiş gibi işe de geç kaldım.
* Yukarıdaki olayın 3 gün sonrası benzin hortumu patladı. 30 liralık benzinim akmış gitmiş.
* Yukarıdaki olaydan 1 hafta sonra difransiyelden acayip acayip sesler gelmeye başladı.
* Hemen arkasından motosikletin performansı iyice düşmeye başladı.
* Ve bugün.... Sabah tam olarak iş yerinin önünde tahminimce Manifot lastiği yine patladı veya hava filtresiyle alakalı bir problem var. İşyerim şehir dışında olduğundan (10 km) eve nasıl döneceğimi bilmiyorum.

Beni maddi açıdan uğrattığı zararı saymıyorum bile....

Şimdi ben bunun üzerine benzini döküp yaksam yerimidir? Yoksa balyoz ile parçalayıp hurdacıya mı satsam...

Burada size sesleniyorum MT ailesi, bakımını düzenli yapsanızda asla Mondial almayın...

cihan54
13 Haziran 2012, 10:27
Aynı sıklıkta sıkıntıları ben de bir önceki motorumda (Kanuni Tiger S) yaşamıştım. Aynen ben de benzin döküp yakmaktan sık sık söz eder oldum, ama en sonunda sattım. Söylediğin gibi, ne kadar baksan da ne kadar paralar döküp heryerini yenilesen de yine yolda bırakıyor meret... 1500tl'e aldığım motora 2750tl masraf yapmıştım 2 ayda. Yolda çinli görsem boğazına yapışırım diye sinirli sinirli geziyordum :)) Allah kimsenin başına böyle sıkıntılar vermesin...

Ramazan Can
13 Haziran 2012, 10:29
kılasik bir çinli vakası ve çinli sendromu...
çözüm belli ve yapmıssın... çinli olmayan bir mootor almak....
elindeki motoru benzin dökerek yakma... benzin pahalı... balyoz seni yorar...
hemi şimdi kırsan yaksan plaka düşmediği için vergisi sigortası baya bir uğraş... çözüm hurda fiyatına satış vererek satmak...

kanmix_x
13 Haziran 2012, 10:32
Satıp deyiştirmen daha hayırlı gibi

Ama bizim burda kullanan çok bunu birazda şanssızlık olmuş senin bu olay

Gökbörü
13 Haziran 2012, 10:41
Bilmiyorum artık bahtsız bedevi durumlarındamıyım bilmiyorumda ama harbiden çok pis canımı sıktı. TVS de gümrüğe takılmış 2 haftadır motosikleti bekliyorum iyice canım sıkıldı şimdi...

10SuzAsLa
13 Haziran 2012, 11:00
2 senedir çin malı kullanıyorum benzin bitmesinden başka yolda kalmadım anlamıyorum ki abi sizdemi birşey var bendemi bilmiyorum belkide daha yeni diye olmuyo ama motorumada gözüm gibi bakarım hayırlısı diyorum sanada geçmiş olsun alıcagın motor üzmez inşallah seni .

Ramazan Can
13 Haziran 2012, 11:22
tvs stokları tüketti.... hele 12 sıfır faiz ile ..... geçen gün salgın motor recep abi ile muhabbet ediyoruz... elinde son kalan kırmızı apache yi beylikdüzünden biri gelip aldı... isotlar grup a baya bastırdı elimde motor yok başka bayilerde varsa bana çekin diye...

ortadadogulu
13 Haziran 2012, 11:22
sanki tvs amerikan.

Ramazan Can
13 Haziran 2012, 11:27
sanki tvs amerikan.
tvs nin geçmişini bilmeden bence yanlış.... o adamlar motor uzmanı... ama güç ile vibrasyon arasında ayar yapamıyorlar... ama bir çinliden az vibrasyon oluşu cb 125 den az oluşu bu işi marka fanatikliğinden uzaklaştırır..

_w_
13 Haziran 2012, 11:44
Mondialin yeni çikan mc-mr serisi hariç geri kalanının hepsi bktan motorlar. Kanuninin winds serisi harici motorları 5 para etmez. 5 yıldır breton kullanıyorum. Yolda 1 sefer kaldım oda benzin hortumu tıkanmış. Maşallah motor kısmından sorun çıkartmadı ama birçok kez titresim yüzünden arka lastik bağlantı vidaları gevşiyor. Geçen yıl fenni muayneye yetişmek için 15 km dip gaz gittim motorda gevsemedik vida kalmamış. Bana göre çinlinin en büyük sorunu titreşim. bunuda yeni modellerde azalmaya başlamışlar.

Karlıyollar
13 Haziran 2012, 11:44
2 senedir çin malı kullanıyorum benzin bitmesinden başka yolda kalmadım anlamıyorum ki abi sizdemi birşey var bendemi bilmiyorum belkide daha yeni diye olmuyo ama motorumada gözüm gibi bakarım hayırlısı diyorum sanada geçmiş olsun alıcagın motor üzmez inşallah seni .

+(10 karakter ) aynen kardeşim bendede lastik patlaması dışında hiç yolda kalmadım.

canerol
13 Haziran 2012, 11:55
Aynı sıklıkta sıkıntıları ben de bir önceki motorumda (Kanuni Tiger S) yaşamıştım. Aynen ben de benzin döküp yakmaktan sık sık söz eder oldum, ama en sonunda sattım. Söylediğin gibi, ne kadar baksan da ne kadar paralar döküp heryerini yenilesen de yine yolda bırakıyor meret... 1500tl'e aldığım motora 2750tl masraf yapmıştım 2 ayda. Yolda çinli görsem boğazına yapışırım diye sinirli sinirli geziyordum :)) Allah kimsenin başına böyle sıkıntılar vermesin...

sende arkadaşım 1500 tlye ölü tiger almışsın ondan sonra motoru kötülüyosun bende 2 senedir tigere biniyorum şimdiye kadar bir tekeri patlatı oda çivi yüzünden herşey kullanmayla alakalı

cihan54
13 Haziran 2012, 12:00
:) her kusurunu yaptırdıktan sonra da arıza vermeye devam ediyor işin acı tarafı da orası ya. Ne kadar yeni parça alsan da başka bir yerinden sıkıntı çıkarıyor. Ölü dediğin, 2008 model, 8000 km'de. ve çoğunlukla yatmış. Neyse tabi vardır ölü tarafları. :) ama uslanmaması da canıma okudu...

ortadadogulu
13 Haziran 2012, 12:28
bir yıl ve 13000 km mondial 150 zc kullandım. benden alan da 10.000 km daha ekledi. sadece grenajda sıkıntı vardı. vidalar gevşiyordu. yoksa motorda zerre sıkıntı olmadı. buna mukabil 150 zc alıp sürekli sıkıntı çeken kullanıcılar da vardı. sonuçta bant işi. bir banttan çıkan tertemizken birbaşka banttan çıkan üründe ustanın gevşek davranması ile arızalı parçalar olabiyor. şu anda 150 mc kullanıyorum. vesselam çinlinin keyfini de sürebilirsein cefasını da çekebilirsin. nasip...

zaferas3
13 Haziran 2012, 12:58
çinlide nefret edenler kadar az sorunla kullanan kişilerde çok. biraz şansla da ilgili sanırım.

brds
13 Haziran 2012, 13:21
çoğunlukla yatmış.
çok yatan motor fazla ayar tutmaz sık arıza verir....işleyen demir pas tutmaz diye boşuna dememişler...

F54
13 Haziran 2012, 14:33
Vallahi bende mondial a biniyordum en son sattım ybr aldım 7000 km oldu daha zincir gevşemedi hemde aldığım motor 2008 mod birdaha Çin malı mı Allah yazdıysa bozsun şimdi biz ybr al dediğimizde marka fanatiği oluyoruz Bizim bı arkadas 2008 yamaha alacağıma sıfır mh dirift alırım diyor bende al al alda görürsün ananın örekesi ni diyorum

Tolga Can
13 Haziran 2012, 15:08
Bende mondial 150 Xtreme var. Daha bir kötülüğünü göremedim.
Bu tamamen şans ile alakalı, japonda alsan, çinde alsan kader senden yana değilse uğraşır durursun.
Ben yıllarca çinliye bindim. hiç bir zararını görmedim. Deyim yerinde olacak canını çıkardım. Ruhunu çıkaramadım.
Senin şansızlığını elektronikte yaşıyorum. Hep başım ağrıyor :pr:

Şimdiki motorun daha cici :D

adem80
13 Haziran 2012, 17:14
sabreden derviş,muradına ermiş.

Uğur
13 Haziran 2012, 17:25
Çinliden özellikle de bazı scooter modellerinden beklentiniz minimum olsun. Yaklaşık 11 aydır,150 zc kullanıyorum. 19.100 Km'de. 7200'de almıştım.
Okulum Sakarya'da.Kocaeli'den Sakarya'ya zaman zaman motorumla gittim. 120 Km git gel..
Pazartesi gecenin 11'de Yalova'ya gittim,yollar zifiri karanlıktı zaman zaman. Git gel,110 Km..
Güzergahlarım zaman zaman çok tenha,kaldın mı ayvayı yedin demektir.. Fakat işin zevki bu riski almakla çıkıyor..

Velhasılkelam;

Kısacası biraz sanş,birazda kullanımla ilgili.
Zira ideal 70-80 km hızlarda,rutin ve gerekli bakımları yapılıysa gidilir heryere.
Fakat neticede çinlidir,ne yapsa yeridir misalı yolda her an kalabilirsiniz.. :)
Benimde zaman zaman illallah ettiğim zamanlar oluyor.
Ama ucuz maliyetlerle,trafik tecrübesi,motosiklet hakkında ufak tefek tamir bilgisi ve ileride daha kalitelisini alma bilincini yerleştiriyor bu çinliler..

**Ayrıca son dönemlerde çıkan,takip ettiğim Mondial'in commuter tarzı,drift,mc,mc-x vs modellerinde kalite çıtası yükseltilmiş..Kullananlar genelde memnun. Hakkını da yemeyelim,son çıkan,kaliteli ürünlerin..

ygk
13 Haziran 2012, 18:01
2008 den beri biniyorum. daha yolda kalmadım. 8 ay oyunca kullandığım model 151 rs idi hs ile tek farkı frenleridir. yağ değişimi haricinde tek bir sorun çıkarmadı. bir ara conta değişmişti oda isteğe bağlı olarak ben değiştirdim. karbüratör contası. 5 bin kmdeki hs için söylüyorum ; ya km ile oynanmıştır çünkü en genci 3 yaşında, ya da yatmıştır. her ikiside problem çıkarmasına yetecek unsurlar. birde ustanız düzgün değilmiş ki bu kadar sorunu üst üste çıkartmış. ayrıca 150 hsde defransiyel yok. varyatör var. varyatörde 5bin kmde bozulacak bir parça değil. sürekli tam gaz kalkışlar yapsanız yine bozulmaz 5bin kmde. zamanla çürümüştür yada kmsi çoktur. ayrıca bir manifold üst üste patlıyorsa her patlayışta değiştirmek yerine neden patladığına bakmak lazım. her halukarda usta düzgün değil.

herkes çinlilerin yolda kaldığını düşünüyorda kısmet midir yoksa bindiği motora çinlilerden daha fazla para vermenin verdiği bir hazmıdır bilmiyorum ama, en az 20 kişi tanıyorum çinliye binen. ve ben yolda kalan görmedim. sorunlar çıkıyor, gideriliyor. 41 bin kmde toplam motorla birlikte harcadığım para 6 milyar. benim diyen japonla yapın görelim...

EverHarD*
13 Haziran 2012, 21:30
CB sürdüm bugün hoşuma gitti
vibarasyon var evet .. ama az yakan güzel bir motor :)

oralet07
13 Haziran 2012, 21:52
Forumlardan okuduğum kadarıyla çinlilerden en fazla scooterlar sorun çıkartıyor.
Bende çinli alsam vitesli alırım scootera bulaşmam zaten fiyatları da ucuz değil neden alınır ki?

burdurlu1985
13 Haziran 2012, 21:53
Mondial cinli onlar bunlar cinli alacaksan sifir alacaksin
hic olmazsa kocasi birtek sen olacaksin motora ii bakacaksin
ben gibi kronik sorunlari elbet vardir
bende mh drift var tek sorunu zincir gevsemesi su an 2000*e geldi geliyo tik yok sadece 2 kez zincir gerdim
ne yapacaksin 80 lira verip adam akilli zincir takacaksin duzelecek o kadar

DarkSeleCT93
13 Haziran 2012, 23:15
Forumlardan okuduğum kadarıyla çinlilerden en fazla scooterlar sorun çıkartıyor.
Bende çinli alsam vitesli alırım scootera bulaşmam zaten fiyatları da ucuz değil neden alınır ki?

ama en titreşimsiz ve en binek araçları scooterları
örn:bisan pasific 125

tcs
13 Haziran 2012, 23:18
Çin motorlarına kötüdür diyemem .ama eskiden japon motorlarına ya bu kadar para veriril mi diyodum . Ama şimdi kesinlikle fikrim değişti 6000 de olsa 7000 de olsa japon scooter lar veririm . Kesinlikle verdîğin paranın hakkını veriyo makineler , ömürlük kullanıyosun bu çok güzel bir şey bu arada xtreme kullanıcısıyım şikayetci değilim şimdilik :)

anilbilgin
13 Haziran 2012, 23:27
Pejo glardon daha iyi Tek geçerim ...

Karlıyollar
14 Haziran 2012, 01:18
Pejo glardon daha iyi Tek geçerim ...

Pejo glardon derdi bitiyormu o motorun hiç ?? arkadaşımda vardı 1 ayda bozuluyordu.