PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Siz olsanız ne alırdınız?

Sayfa : [1] 2

Mr.cihans
10 Haziran 2012, 12:28
belkıde cogunuz konuyu okudugunda acemı oldugumu erken oldugunu dusunceksınız ama gercekten cok sıkıldım... 1500km oldu cb 125le dur kalk sehır ıcı tamam ıyı guzelde bolunmus yola cıktıgımda 100 gecmemesı sınır bozucu cok cabuk alıstım beklemıyordum yanı 90la fln gıderken duruyormusum gıbı gelıyor. Sımdı asıl soruma gelırsek yakıtta onemlı hergun ıse gıdıp gelıyorum cbr250alsam yakıtı azmıs dıger 250lere gore ama performans tatmın edermı 160 dolu guzel bır hız ama o noktaya gelene kadar gecen sureyı merak edıyorum. Alıp ıkı ay sonra buda gıtmıyormus demek ıstemıyorum. Dun stokta wardı trıcolor 9800 verıcekler. Aklımda baska bır fıkırde er6f sızce cok mu fazla olur.70hp veya agırlıgı cunku sunuda dsunuyorum kullandıgım motorun gıdonu buyuk genıs normal oturus pozısyonu racıng gectıgımde ıllakı bocalarım.uzun oldu kusura bakmayın ama yorumlarınızı beklıyorum.

rapidhacker5
10 Haziran 2012, 12:31
bence 250 ccye geç ondan sonra ağır ve er6 dene derim ama bizim tanıdık cbr125den xj6 ya geçti

eren özer
10 Haziran 2012, 12:35
MT nin vazgeçilmez lafı
HAYABUSA AL

motorcu48
10 Haziran 2012, 12:37
herşey imkana bakar
imkan varsa bir dk bile durma

Mr.cihans
10 Haziran 2012, 12:40
ımkanı yaratmaya calısıcam:D bıraz bırıkmıs bıraz k.k taksıt:D en bastan 250 alıcaktımda gozum korktu kullnamam dıye bunu aldım pısmanmıyım hayır ogrendım trafıkte gıtmeyı aynadan baksn dahı kor noktada araba olcagını sert frenajda arkayı kıtledıgınde nası kayıcagını vıraja nerden grıp cıkılcagı motoru nası yatırılcagı evet 1500km kısa bır mesafe ama tecrube konusunda mukemmel oldu.nınja dusunuyorum ama hem fıyatı hem yakıtı korkutuyor 250cc 5lt yazıktır. Bırde zaten bu motorumda devır saatı yok almısken dıjıtal hız devır olsun ızlıyım onları:D hayabusaya var daha :P

eren özer
10 Haziran 2012, 12:40
Biz sana bundan 2 ay önce tvs al demiştik dimi ısrarla gittin devir saati bile olmayan güçsüz bir motor aldın

UNdocab
10 Haziran 2012, 12:41
250 cc ye kadar baslangic icin kullanilacak motosikletlerdir. Boyunuz kilonuz gibi bilgi verirseniz size cesitli oneriler yapilabiliriz. Sahsen kullanmadim Cbr tek silindirli oldugu icin 125 ten sonra cok yavas hizlaniyor diyorlar.rahat oturus isterseniz ve sonhiza cabuk ciksin diyorsaniz. Comet hyo gt250 tavsiye ederim. Cbr a gore 100kmde yarim litre fazla yakar. Er6 kesinlikle cok guclu gazi yanlislikla biraz fazla acarsan kendini gokyuzune bakiyo bulursun

Ramazan Can
10 Haziran 2012, 12:42
bence 250 ile devam etmelisin.. marka model sana kalmış ama benim görüşüm..

UNdocab
10 Haziran 2012, 12:46
5lt falan kimdedi bilmiyorum ama 14bin km gt250r kullandim 110 ile gıderken 3.2lt 100km yakiyor 150 ile gidersen 4.3lt 100km gibi bise yakiyor. Tabi enjeksiyonlu olanlar icin konusuyorum

-unnamed-
10 Haziran 2012, 12:47
kendine güveniyorsan er-6 al derim...
alacaksın 250'de gitmeyecek gibi gelecek sana...
sürekli al değiştir yaparsan parana yazık günah...

eren özer
10 Haziran 2012, 12:50
Hocam siz ne yaptınız ya arkadaş daha 1500 de Siz kalkmışsınız 600cc motor öneriyonuz
1500 le yeni başlamanın arasında bi fark yok bence
bence 1500de sadece debriaj ve vites atmayı öğrenmiştir viraj gfelan diyoda bakmayın er6 ile sizce trafikde dur kalk yapabilecekmi _?

Karlıyollar
10 Haziran 2012, 12:52
250lik bir motor almanı öneririm ER-6 çok güçlü gelir sana yani 1500 kmlik tecrübe ile er-6 zorlar biraz seni ama 250 cc lik motor süper olur dostum :) yalnız benzine biraz daha yüklenmen lazım :d

UNdocab
10 Haziran 2012, 12:56
Daha arkadas ikarus sendromuna girip ogrendim yaladim yuttum ben bu isi ya derken kaza yapacak buyuk ihtimalle iste ozaman ins altinda 600cc olmaz. Her motorcu asfaltin tadina bakacaktir bunu unutmayin

Mengu16
10 Haziran 2012, 12:59
Dostum sen sadece düz yolda gitmeyi öğrenmişsin, 1500km ona yeter anca. 90'la falan giderken duruyomuş gibi geliyo da 90'la giderken motoru devirmeden panik fren yapabilirmisin ?

Mr.cihans
10 Haziran 2012, 13:03
boyum 1.83 kılom 78 ss ıcın uygunum sanırım. Yedım yuttum demıyorum sadece aldıgım sıfır tecrubem vardı sımdı motorun son lımıtlerını gordum ve yetmedıgını dıle getırıyorum tabı 8 yıla askındır aktıf araba kullanmam trafıgı okumamda buyuk yardımcı oldu.er6 dusuncesı banada fazla gelıyor ama 250 aldıgımda da aynı hayal kırıklıgı yasamak ıstemıyorum. Ve kımısıne bu cumlem sacma gelıcek ama gercek motor kullanmak ıstıyorum motor gıbı duran motor gıbı gıden ve karsıdan bakınca bısıklet surucusu gıbı degılde motorcu gıbı saygı gormek.apache alsamda bır fark olcagını sanmıyorum 5hp fazla olucaktı.

F54
10 Haziran 2012, 13:03
250 cc işini fazlasıyla görür 600 e daha var en az 25000km tecrübe si olması lazım ki tabi bu süre sana da bağlı trafiğe adapte olamadığın sürece 100000 km de gezsen 600 cc motosiklet alma...

Mr.cihans
10 Haziran 2012, 13:06
keske sacma uretım polıtakası olmasada 400cc bırsey uretseler 50hp hıc dert olmasa off off. Burdan ne kadar bılıp bılmedıgımı gosteremem sunu bunu yapıyorum desemde havada kalır. Ama duymak ıstedıgınız bılgı becerıyse evet panık fren ogrendım lastıklerı kayma noktasına kdr frenaja abanma ama ondan once kacıs noktası arayısına gırıuorum gnelde kı daha basarılı oluyor.dedıgım gıbı amacım sıdık yarıstırmak sunu bunu bılıyorum dıye hava atmak degıl sadece bıdaahkı motorda pısman olmamak.

ERROR88
10 Haziran 2012, 13:10
Biz sana bundan 2 ay önce tvs al demiştik dimi ısrarla gittin devir saati bile olmayan güçsüz bir motor aldın

aynen oyle

Karlıyollar
10 Haziran 2012, 13:13
Birde çok hız her zaman zararlıdır unutmayın ki her gazı açtığınızda düşünce olabilecek kötü olasılıklar artmakta zaten 90 normal bir hız trafikte makas atmak için buna ihtiyaç duyuyorsan hiç alma derim hocam.

UNdocab
10 Haziran 2012, 13:51
Yasadigin sehir neresi? Ana yollarda 120 yi gecmeyen motosiklet daha tehlikeli. O alandan cikman gereken durum olur cikamazsin. Hem kallavi gorunusu olsun hem az yaksin istiyorsan sana yine gt250 oneriyorum.mukemmel degil ama mukemmel parasi vermiyosun zaten. Ninja var 6.5lt 100km benzin yakiyo dusuk devirde gideyim dersen hararet tavan yapiyor. Cbr sakin adam icin super hemde az yakar fakat turkiyedeki kullanicilarin ihtiyacini gt250 10 numara gorur.ikisinin arasinda. Az yakar cok kacar. Fiyat performans iyi

Mr.cihans
10 Haziran 2012, 15:12
Yasadigin sehir neresi? Ana yollarda 120 yi gecmeyen motosiklet daha tehlikeli. O alandan cikman gereken durum olur cikamazsin. Hem kallavi gorunusu olsun hem az yaksin istiyorsan sana yine gt250 oneriyorum.mukemmel degil ama mukemmel parasi vermiyosun zaten. Ninja var 6.5lt 100km benzin yakiyo dusuk devirde gideyim dersen hararet tavan yapiyor. Cbr sakin adam icin super hemde az yakar fakat turkiyedeki kullanicilarin ihtiyacini gt250 10 numara gorur.ikisinin arasinda. Az yakar cok kacar. Fiyat performans iyiıstanbuldayım dun gece 1 cıvarı bır kıta degıstırıyım dedım yogun trafıkte sıkıntı olmadı ama yollar bosalmaya baslayınca sagdan kurtulamıyorum tabı orda da yavas gıden araclar olunca daha can sıkıcı oluor nınja 6.5lt derken 250cc mı er6dan mıbahsettınız cok abarttı bır verıde.

otopsici
10 Haziran 2012, 15:28
ey cemaat rahmetliyi nasıl bilirdiniz

özcan1980
10 Haziran 2012, 15:43
Herkes bişiyler yazmış, 600 cc ye geçmemen gerektiğini anlamışsındır umarım. Bu yazı CB 125 inle geçir,en az 10000 km. tecrübe edin daha sonra ER- 5 al derim.

Mengu16
10 Haziran 2012, 15:46
Ya öyle bi anlatıyosunki sanki motosikletle sadece düz gidilir, E5'ten köprü geçilir. 125-150cc motorlar köprü trafiğinde bu kadar sıkıntı oluyorsa nasıl kuryeler günde 10 kere kıta değiştiriyor. Sağdan kurtulamıyosan o senin acemiliğin 100 km hız az bir hız değil, sağ şeridin hızı hiç değil.TxoiW99jmb8
Duyan da istanbul trafiğini cehennem sanacak, bak 100'lük motorum var hiç sağ şeride düşüyomuyum.

Mr.cihans
10 Haziran 2012, 15:59
Ya öyle bi anlatıyosunki sanki motosikletle sadece düz gidilir, E5'ten köprü geçilir. 125-150cc motorlar köprü trafiğinde bu kadar sıkıntı oluyorsa nasıl kuryeler günde 10 kere kıta değiştiriyor. Sağdan kurtulamıyosan o senin acemiliğin 100 km hız az bir hız değil, sağ şeridin hızı hiç değil.TxoiW99jmb8
Duyan da istanbul trafiğini cehennem sanacak, bak 100'lük motorum var hiç sağ şeride düşüyomuyum.

arkadan gelıp bana selektor yapan arabaya yol verıyorsam ve sen bunu benım acemılıgım goruyorsan bsy dıyemıcem. Gece temde vs gıbı yollarda 100lugunle nası gıdıyorsun merak ettım.Merak edıyorum onundekı araba fren yaptıgında hızın 90dn 60 dustugunde yan serıde gecıp ne kdr surede hızlanıyorsun olay ılla 100 yapmak degıl 100 ne kdr surede cıkman... Gun ıcınde ıllakı gıdersın zaten trafıkten arabalarda gıdemıyor. Nyse arkadaslar konu actıgıma pısman oldum ben motorlar hakkında fıkır alıcaktım onerı beklıyordum ne oldurmedıgınız kaldı ne motoru kullanmayı bılmedıgım nede acemı olup yolda gıdememem.100lukle bıle super gıdılıyormus.

Mengu16
10 Haziran 2012, 16:06
Aslında motorunda devir göstergesi olsa hızlanmalarda daha rahat ederdin çünkü motoru sınırlarda ama patlatmayacak şekilde kullanabiliyosun devir göstergesi sayesinde. Bak motorun çevreyollarına uygun olmayabilir, yada senin tecrüben bu hacimde bir motoru öyle yollarda kullanmaya yetmeyebilir. Ama 1500km kullanıp bana 125'lik yetmiyor demek yanlış, çünkü vitesli motorla çok az bir tecrüben var. 250cc yada daha büyük bir motor aldığında sınırlarını çok daha kolay aşacaksın bu nedenle kaza ihtimalin çok artar.

-ZERO-
10 Haziran 2012, 16:23
arkadaşım git ve al evet hız yükseldikçe kaza riski artar e risk artıyo diye 150 likten yukarı motor alamayacan mı saçmalık ötesi he desen ki hiç motor kullanmayı bilmiyom 600 lük 1000 lik motor tavsiyesi desen salaklık olur ama motor kullanmayı biliyon hacı git al cbr yi hiç düşünme bile hiç evham yapmaya gerek yok kimse kusura bakmasın. cbr yi alırsın babalar gibi kullanırsın. dikkatli olduğun sürece hiç bişey olmaz :)

Mengu16
11 Haziran 2012, 14:24
Bide motorla düz yolda herkes gider, sadece düz yolda kullanacağını düşünüyosan cb125'ini satmadan 600'lük al. E5'e TEM'e çıkacağın zaman 600'lüğüne binersin, virajlı yollara gideceğin zaman Cb'ye.

Karlıyollar
11 Haziran 2012, 14:34
arkadaşım git ve al evet hız yükseldikçe kaza riski artar e risk artıyo diye 150 likten yukarı motor alamayacan mı saçmalık ötesi he desen ki hiç motor kullanmayı bilmiyom 600 lük 1000 lik motor tavsiyesi desen salaklık olur ama motor kullanmayı biliyon hacı git al cbr yi hiç düşünme bile hiç evham yapmaya gerek yok kimse kusura bakmasın. cbr yi alırsın babalar gibi kullanırsın. dikkatli olduğun sürece hiç bişey olmaz :)

bende baştan 250 cc al dedim ama sonradan vazgeçtim yorumuda değiştiremedim 1500 km tecrübe gerçekten çok az ve 250 cc motora binice gazı açtıkça motor basıcak böylece nolacak kaza riski artacak bence cb125e devam et dostum.Dikkatli olduğun sürede tecrübe az oldumu dikkatli olsan ne fark eder ??

chemical
11 Haziran 2012, 14:38
250cc ye kadar ne motor alırsan al kullanırsın ancak 1500km kullanıp ben bu işi öğrendim bana yetmiyo demek çok doğru değil. Yani istanbuldan bodruma git gel ben motor kullanmayı öğrendim de bukadar bir mesafe yapmışın.600cc çok riskli bence özellikle şehir içi için çok daha gereksiz. 250cc bir motor al sonra er5 gibi bir motora terfi edersin.

-ZERO-
11 Haziran 2012, 14:44
bende baştan 250 cc al dedim ama sonradan vazgeçtim yorumuda değiştiremedim 1500 km tecrübe gerçekten çok az ve 250 cc motora binice gazı açtıkça motor basıcak böylece nolacak kaza riski artacak bence cb125e devam et dostum.Dikkatli olduğun sürede tecrübe az oldumu dikkatli olsan ne fark eder ??
risksiz birşey var mı dünyada :) hiç motor sürmeden 600 lük motora başlayanlar var onlar ayrı bi muamma zaten (tabiki de tavsiye etmiyorum) :)

Karlıyollar
11 Haziran 2012, 14:48
risksiz birşey var mı dünyada :) hiç motor sürmeden 600 lük motora başlayanlar var onlar ayrı bi muamma zaten (tabiki de tavsiye etmiyorum) :)

Direk 600lük ile başlayanlar bana göre hayatını önemsemeyen bireylerdir. Kendini boş yere riske atmaya gerek yok.

-ZERO-
11 Haziran 2012, 14:49
Direk 600lük ile başlayanlar bana göre hayatını önemsemeyen bireylerdir. Kendini boş yere riske atmaya gerek yok.
katılıyorum :cat:

Mengu16
11 Haziran 2012, 14:50
Youtube'da görüyoruz 600'lük motorla başlayanları, videoların genel teması gaz verince adam geri devriliyo, motor da füze gibi alıp başını gidiyo işte :mrgreen:

Karlıyollar
11 Haziran 2012, 14:51
Youtube'da görüyoruz 600'lük motorla başlayanları, videoların genel teması gaz verince adam geri devriliyo, motor da füze gibi alıp başını gidiyo işte :mrgreen:

Hocam motorlar canavar gibi :D kara uçağı resmen

-ZERO-
11 Haziran 2012, 14:51

para var akıl yok :cherry:

doguuu
11 Haziran 2012, 15:02
Aynen, para var akıl yok..

Arkadaş uzun süre araba kullandığını söylemiş ama tecrübesini trafikle kıyaslıyor maalesef. Yani her trafik tecrübesi motor tecrübesine benzemez ki; şundan dolayı, genel olarak motosiklet kullanıcılarını hiçe sayıyorlar. Ben şahsen hangi şeritte gidersem gideyim tam şerit ortasından gidiyorum ki, arabayı nasıl geçiyorlarsa beni de öyle geçsinler. Tamam seninkisi biz motorculara hava atmak değil belki ama tecrübeli kullanıcılar olarak adam gibi tavsiyelerde bulunuyoruz sen bunu fırça babında anlıyorsun.
Sana tavsiyem küçük cc motorunla en az bir yaz, bir kış geçir ve hangi havada ne oluyormuş öğren. Bunları da tecrübe edinirken full koruma giy mümkünse.
Hadi selametle kal ve tavsiyelere her zaman kulak as " UYMASAN DA"

TATLIHIZ
11 Haziran 2012, 15:34
Cihan abi tvs alsaydın cok işini görürdü 13.5 hp cok az yakar cok kacar az egimli yolda 140 ı görür düzde 125-130 arası gider Hem cb125e de son hızı 120 deyilmi yeter abi bosver

UNdocab
11 Haziran 2012, 17:53
ıstanbuldayım dun gece 1 cıvarı bır kıta degıstırıyım dedım yogun trafıkte sıkıntı olmadı ama yollar bosalmaya baslayınca sagdan kurtulamıyorum tabı orda da yavas gıden araclar olunca daha can sıkıcı oluor nınja 6.5lt derken 250cc mı er6dan mıbahsettınız cok abarttı bır verıde.
250 ninja yakıyor bunu üzerinde akrapoviç egsoz var. hadi biraz da o fark etsin. o kadar.

Size söylenen veriler aktif kullanım değil nenem gibi yolda giderken yaktığı değerlerdir.
Kesinlikle motosikleti ekonomik olarak değerlendirmeyin. sadece 150cc ye kadar olanlar ekonomik

erro
11 Haziran 2012, 18:44
seni anlayabiliyorum...cbr 250 ile ben de zaman zaman aynı şeyi hissediyorum, bu da sakin kullanan biri olmama rağmen...ben motorun bağırmasını sevmediğim için yüksek cc bişey istiyorum..cbr ın 160 son hızı olmasına rağmen yoldaki seyir hızı 100-110 gibi..6. viteste 7000 devir gösteriyo bu hızda ve titreşim başlıyo...bu da adamı keyiften alıkoyuyo...halbuki olsa bi er6n-f yine aynı hızda çok daha rahat gidersin ve anında hızlanabileceğini bilirsin...cbr bu hızlarda biraz atak olmayabilir...

er6 nın da gidonu racing gibi değil ve geniş..

bu gözlemlerimi 400 km lik bir tecrübe ile edindim...

ama bu yazı geçirmen senin için en sağlıklısı olacaktır...keza benim için de:)

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:42 ----------

250 cc ile başlamak için ise hiç bir sorun yok...öyle bastım mı gitmiyo motor...

besikcioglu
11 Haziran 2012, 19:21
kardeş gsr600 alderim pişman olmassın tabi temizinı ara ne istersen onda var ne hayabusa nede bı mopet orta her zaman karardır gsr yı bı gor ondan sonra karar ver derim.

UNdocab
11 Haziran 2012, 20:24
oyun bitince yeni jeton vermiyorlar. Pamuk tikiyorlar biliyorsun dime

-ZERO-
11 Haziran 2012, 20:38
oyun bitince yeni jeton vermiyorlar. Pamuk tikiyorlar biliyorsun dime

ne dediğinizi anlayamadım açıklarmısınız

Alper Kaya
11 Haziran 2012, 21:14
ne dediğinizi anlayamadım açıklarmısınızölünce yeniden doğmuyosun direk mezara giriyosun can vermiolar totoya pamuk sokuyolar diyor :D

-ZERO-
11 Haziran 2012, 21:20
ölünce yeniden doğmuyosun direk mezara giriyosun can vermiolar totoya pamuk sokuyolar diyor :D

peki benim dediğimle bunun ne alakası var.zaten yaşamak için belli bir korkuya ihtiyacı vardır insanların eğer bu korku çok fazlaysa halk arasında şey korkusu derler :pl: (can korkusu olsun :pl: ) sözüm sana değil ''diğer arkadaşa'' :)

Mr.cihans
11 Haziran 2012, 22:38
yorumlar ılgınc guzel farklı pekı tamam kabul bu sezon bu motorla bıtıcek sonra er6 tarzı bırsey alıcam rahat raht takılıcam. Gsr600 bılıyorum mukemmel alet 4 sılındır 100hp ama ne yakıtını nede gucunu zabdedıcek durum yok bende:)

turkish39
11 Haziran 2012, 22:43
İnsanoğlu doyumsuzdur.Herzaman bi üstünü ister.İstediğin kadar CC yükselt.Hiçbiri yetmez.

ReiZzZ
11 Haziran 2012, 22:48
"Bir şoförün en tehlikeli zamanı ben bu işi öğrendim dediği zamandır" der bir büyüğüm bence 600 ccye geçmek için çok acele ediyorsunuz tabi yinede sizin tercihiniz ben 125 ccde 15000 kmnin üstünde yol yaptım bu km nin genelini virajlı inişli çıkışlı her an düşmeye müsait yollarda yaptım 4-5 kere düştüm yaralandım ve bunlar hep küçük hataların sonucuydu bu hataları büyük bir motosiklette yapsam belkide şimdiye kadar çoktan pamuğu tıkacaklardı :P bence siz biraz daha 125 cc de kalsanız iyi olur

sedat_57
11 Haziran 2012, 22:49
bana kalırsa 125 cc den bu kadar kısa sürede bıktıysan 250 cc yede en fazla 5 bin km binersn senin yerine ben olsam yamaha mt-03 lere bakarım 10-12 bin gayme piyasası var parana göre bi makina alırsın..

EverHarD*
11 Haziran 2012, 23:01
cbr250r güzel bi seçim fakat hız istiyorsan
gt250r yada paran varsa kawasaki ninja al derim.

hız ve güç istiyorsan hyusong gt250r derim . ilk başlarda kullanmasında zorluk çekersin belki ama sonra alışırsın diye tahmin ediyorum

benim önerim cbr 250r yada gt250r