PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motoru 1. viteste debriyaja basarak çalıştırmanın bir zararı varmı?

klm644
08 Haziran 2012, 04:23
İyi geceler forum ahalisi.
gecenin bu vakti kafama bişey takıldı baya araştırdım ama kesin bir bilgi bulamadım.
Mesela bazen kısa süreler için bir çok yere uğramamız gerekebiliyor. her seferinde motoru boşa alıp çalıştırıp 1. vitese alıp öylemi gitmeliyiz yoksa direk 1. viteste iken debriyaja basarak motoru çalıştıırıp gitsek bunun herhangi bir zararı varmı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

inzell
08 Haziran 2012, 04:28
Her seferinde motoru boşa alıp çalıştırsan ne kadar zaman kaybedersin sence?

motorcu48
08 Haziran 2012, 04:28
hiç bi zararı yok

Arjantinli69
08 Haziran 2012, 05:07
debriyajı sıktıgında motor tekeri rahat dönüyorsa marşa basmanda bi sıkıntı yok ama çogu zaman ilk çalıştırmalarda motorlarda debriyaj tam ayırmıyo olabiliyor ,yani durdugun yerde debriyaj tam ayırmamışken marşa basarsan ne olur düşünmekte fayda var,boşa atıp çalıştırmak en güzeli.çok acil olmadıgı durumlarda genelde boşa atıp çalıştırırım.

Seko
08 Haziran 2012, 11:36
Hiçbir şey olmaz. Ancak akün zayıflamışsa ve de bastığında kavrama tam ayırmıyorsa o zaman marş motoru çevirmekte zorlanabilir.

Ahmanamra
08 Haziran 2012, 11:45
Valla motoru aldığımdan beri hiç boşta bırakıp park etmedim. Hiç boşta motoru çalıştırıp gitmedim :) Hep birde benim ki şimdiye kadar bi sıkıntı yaşamadım doğrusu.Umarım yanlış bişi değildir bu :)

erro
08 Haziran 2012, 11:50
valla bu olay ne kask, ne de mont giydiğini gösteriyor....

bunları giyen adam giyinirken motorunu boşa alıp çalıştırıyo ve giyindiği sırada motorun ısnmasını sağlıyo...

her zaman olmayabilir ama genellikle bu böyle....

Kask tak.

delileoo
08 Haziran 2012, 11:51
viteste çalıştırarak mars rublesınin ömrünü kısaltırsin,debriyajın da ayarsız ise onun da ömrünü kısaltırsin

ukiran35
08 Haziran 2012, 12:07
Sakıncası olmaz için rahat olsun.

klm644
08 Haziran 2012, 12:13
valla bu olay ne kask, ne de mont giydiğini gösteriyor....

bunları giyen adam giyinirken motorunu boşa alıp çalıştırıyo ve giyindiği sırada motorun ısnmasını sağlıyo...

her zaman olmayabilir ama genellikle bu böyle....

Kask tak.

kaskımı takıyorum sen rahat ol.

Benim demek istediğim -mesela çarşıya gittin 100-200 metre aralıklarla 3 tane dükkana uğrayacaksın Bu durumda ben kask takmıyorum Bu gibi durumlarda da takan varsa helal olsun diyorum.

Ahmanamra
08 Haziran 2012, 12:21
Valla ben önce giyiniyorum. sonra motoru çalıştırıp biraz ısınmasını bekliyorum ve devam ediyorum . Ama dediğiniz gibi teknik olarak sistemi zorlayıp uzun vadede sorun açacaksa değiştireyim bu huyumu ama park ettiğim yer gereği viteste bırakmak zorundayım. Bizim buralar bolca bayırda .

drsteel
08 Haziran 2012, 12:37
debraj balatasının omru kısalır sureklı yaparsan. bır ıkı defada cok bır sey olmaz

Arda_Karaca
08 Haziran 2012, 12:39
Ben takıyorum. Eğer gerçekten takmayı gerektirmeyecek kadar kısa mesafe olduğunu düşünüyorsam yürüyorum.

brds
08 Haziran 2012, 13:45
Bu gibi durumlarda da takan varsa helal olsun diyorum.
bu gibi durumlarda ben hiç çıkartmıyorum...tekrar takma derdide olmuyor...
------------------------
debriyajı yarım basma hiç bir şey olmaz....

Seko
08 Haziran 2012, 15:13
Ben 5 - 10 dak sürecek işler için kaskımı çıkarmam. Bakkala bile kaskla girer çıkarım. Bankamatik sırasında falan kaskla beklerim.

klm644
08 Haziran 2012, 15:27
Ben 5 - 10 dak sürecek işler için kaskımı çıkarmam. Bakkala bile kaskla girer çıkarım. Bankamatik sırasında falan kaskla beklerim.
Bu kavurucu sıcaklardada dediğiniziyapıyorsanız vallahi helal olsun. ama millet tuhaf tuhaf bakmıyormu?
Ne yalan söyliyeyim ben motordan iner inmez çıkarıyorum.

serotizm
08 Haziran 2012, 15:39
Ben de takıyorum. Kimse tuhaf bakmıyor.
Kasksız düştüğümde kafam yarıldığı zaman kimsenin tuhaf veya normal bakmasının bir faydasının olacağını sanmıyorum.
Montsuz ve kasksız motora binmiyorum.
Ama itiraf edeyim, korumalı pantolon olmadan bindiğim oluyor.

klm644
08 Haziran 2012, 15:51
Ben de takıyorum. Kimse tuhaf bakmıyor.
Kasksız düştüğümde kafam yarıldığı zaman kimsenin tuhaf veya normal bakmasının bir faydasının olacağını sanmıyorum.
Montsuz ve kasksız motora binmiyorum.
Ama itiraf edeyim, korumalı pantolon olmadan bindiğim oluyor.
hocam motora binmekten bahsetmiyorum. (Motora binerken bizde kask takıyoruz)
Kask takılı iken bakkala gitmek ve Bankamatik sırasında kaskla beklemekten bahsediyorum

Ap&ManLy
08 Haziran 2012, 16:19
Adam ne sormuş konu nerelere gelmiş. Adaletin bumu; MT :) Kardeşim iyi bir konuya parmak bastın bende merak ediyordum.

draggy
08 Haziran 2012, 18:34
Sadece motorun üzerinde değilsem boşa alırım :) Şimdiye kadar hiç bir şey olmadı..

klm644
08 Haziran 2012, 19:59
Adam ne sormuş konu nerelere gelmiş. Adaletin bumu; MT :) Kardeşim iyi bir konuya parmak bastın bende merak ediyordum.

Aynen kardeşim. Henüz net bir cevap bulamadık. Bu konuda uzman bir arkadaş gelsede bizi aydınlatsa.

adem80
08 Haziran 2012, 21:14
benim marş dinamom yok. Farketmez vitesteymiş,değilmiş.

sakinseytan
08 Haziran 2012, 21:18
o motorun modeline göre farkeder sen devriyaja bastıgında devriyaj balataların tam olarak kavrıyosa zarar vermez ama büyük bi motorsa misal bendeki xt 600 eski tip devriyajı var ne kadar sıksanda tam ayırmıyo onla 1.viteste calıstırim ileri atıyo kendini motor sıcaksa biyere gitmiş ve acil cıkıcaksam viteste calıstırırım sıkıntı yok ama sogukken boşa alırım sende öle yap

Khutuck
08 Haziran 2012, 21:40
Bu kavurucu sıcaklardada dediğiniziyapıyorsanız vallahi helal olsun. ama millet tuhaf tuhaf bakmıyormu?
Ne yalan söyliyeyim ben motordan iner inmez çıkarıyorum.

Bakarsa baksın. "Ahanda gaffasi batlamış garpuz gibin, bekmezi agmış galdırıma!" diyerek bakmalarındansa "ne goddun la gaffana, gasg mı o" diyerek bakmaları daha iyidir.

DusenAdam
12 Haziran 2012, 01:55
Yav arkadaşlar el insaf; bir soruya bakın, bir de cevaplara bakın. Bazı motosikletlerde zaten vites boşta (Neutral) değilse marş basmıyor. Debriyajı çektin, vites kaçta olursa olsun motoru ayırıyorsa, marş da basıyorsa bas çalıştır arkadaşım. Sonra boşa atıp ısıtırsın, o arada da kaskını filan kuşanırsın. Hiçbir şey olmaz... (Kaskını korumanı eksik etme, o ayrı... Bana da "Bisiklet gibi motorun var, nedir bu kadar korumalı giysi?" diyen oluyor, gülüp geçiyorum...)