PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : BMW Alma Üzer Seni

Sayfa : [1] 2

Soykan67
07 Haziran 2012, 22:18
Kafama BMW R1100 GS almayı takmamla birlikte bu sözü duymaya çok başladım.Kime niyetimi söylesem bu ve buna benzer sözler duyuyorum.Hele almak istediğim BMW'nin modelinin 99 olduğunu söyleyince bir "oooooo kesin üzer" lafı da geliyor arkasından.

BMW bu kadar kötü mü de çoğu kişinin aklında üzen motor algısı oluşmuş.Zamanında Çinli motosiklet alacağımı söylediğim zamanda "üzer" lafını duydum, şimdi BMW almak istiyorum deyince de aynı lafı duyuyorum.Kabul yedek parçası çok pahalı ama elini Borusan'a kaptırana pahalı.Almak istediğim R1100 GS hakkında "Kapitalist düzenin ürettiği son sağlam alet" diyorlar ama üzüyormuş.

Üzülmemek için 2005+ model Japon motosiklet mi almak lazım? BMW aslında dandik motosikletler üretiyor sadece adı mı var? Nedir bu BMW korkusu? Ben açıkçası anlayamadım.

kanmix_x
07 Haziran 2012, 22:22
Bmw motosiklet iyimi iyi ama ülkemizde tutulmuyor malesef

kim
07 Haziran 2012, 22:24
Benim araştırmalarımda BMW F 650 GS için, en çok aldığım şikayet parçalarının pahalı olması ve tek yetkili bayi olan borusan a mahkum olmanız.

pistolpitt
07 Haziran 2012, 22:26
ben de 10 yaşlarındaki 650gs lere bakıyordum, bir abim sonunda vazgeçirdi, ona duacıyım.
servis masrafları ve eski motorlardaki kronik sorunlar çok bmw sahibini üzmüştür. Düzgün bmw almak için çok para, onun bakımı için daha çok para ayırmak gerekir. ben o kadar zengin değilim, aynı paralara harika motorlar var

SonpoL
07 Haziran 2012, 22:29
Sahibi tarafından bakımları aksatılmamış hiç motor seni üzmez. Bu ister Alman, ister İtalyan, ister Çin, isterse Japon olsun. Tabi ki yedek parça konusuna deyinmiyorum. Lakin Honda da bile uzun süre yedek parça bekleyen arkadaşları da gördük.

Sonuçta gölünde ki motora sen bineceksin, başkaları değil. Almak istediğin motora baktırır, temiz olduğuna karar verirsen ve aynı titizlikte motoruna özen gösterirsen, ben bir sıkıntı yaşayacağını kesinlikle sanmıyorum...

kanmix_x
07 Haziran 2012, 22:30
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-bmw-ulus-motordan-boyasiz-kazasiz-bmw-1200-gs-84140303/detay

Bir tarafım al bir tarafım alma diyor :salut:

luthier76
07 Haziran 2012, 22:37
99 model çok eski, araba da alsanız o model, üzer. Henüz servisle haşır neşir olamadım, motorum yeni çünkü. Ancak servis ücretlerinin japonlardan farklı olmadığını söylüyor herkes. s1rr sahibi tanıdıklarımın söyledikleri bunlar. Yedek parça japonlarda çok mu ucuz. Bir sol grenaja ne para verdiğimi hiç unutmam zx6r da.

Karlıyollar
07 Haziran 2012, 22:43
BMW'nin kötü olacağını hiç sanmıyorum :) Adamlar ne araba yapıyo

COQ
07 Haziran 2012, 22:49
Maalesef Bmw uzer,hem de cok uzer.
Bmw sahibi olamayanlari.

besikcioglu
07 Haziran 2012, 22:51
bunun neresı 99 2006 sanırım bmw ıyı dırde turkıye sartlarında bınen nekadar bakar bilinmez aslında turk insanı malına bakar ama servis yek olunca idare et diyodur insanlar.yollarda uzun giden ler hep bmw kullanıyor aslında yıllık hesap yaptınmı katogorisindeki motorlara nazaran daha az sorun yaratan motor ama temizini bulursan. hoşuna gittiyse kacırma sonra pişman olursun. yanından bir bmw gecer olacaktım ulan dersin

Soykan67
07 Haziran 2012, 22:52
Bir BMW servisine giderseniz evet pahalı, parçayı Borusan'dan alırsanız evet pahalı.Fakat güvenilir bir servis bulursanız ve parçaları yurt dışından getirirseniz pahalı olmaktan çıkıyor.R1100 GS'nin parçalarını araştırırken komple motor buldum 600 dolara.

Devir değişti artık seçenekler çok.Acaba servis ve parça fiyatlarını baz alarak mı BMW motosikletlerinin üzeceğini söylüyorlar.

iptaluyelik02
07 Haziran 2012, 23:01
Aranızda gerçekten BMW ye binen var mı? yani öyle bir tur filan değil,uzun süre?
bi de onlardan yorum alsak?
hala alınıp satılabilen 1950 model kaç marka var?En çok dünya turu yapan motorlar hangi marka?Dünya çevresini dolaşanların çoğu niye BMW kullanıyor?
Hondam var,hayat ondaymış,parayı bastır,stokta olmayan parca 40 günde elinde..
oğluma Yamaha aldım,paramla yaşadığım rezilliği hepiniz gördünüz.
F650gs kullandım,en az 5 tane farklı kanaldan parça aldım,borusan hariç,Borusan pahalı diyorsunuz olabilir aynı parça Almanya'daki BMW de kaç para acaba merak eden oldu mu?
Borusan ı sevmem gerekmiyor ama 5 tek grenaj civatasına bile sipariş açıp gönderdiler.Stokta olmayan parçayı uçak kargosu ile 5 günde getirmeyi taahhüt ettiler.
bilen bilir genelde tek başıma çıkarım yola,evimden en yakın BMW servisi 100 küsur km ve ben her yola çıktığımda bu servisten daha da uzaklaşmış olurum.Motoruna güvenmeyen gidemez.
BMW de üzebilir sonuçta ,göze almak gerek,sonuçta kul yapısı.
Ben emekli olduğumda alacağım tek motor mobylette,parçası ucuz,her yerde var,stoktu,gümrüktü,servisti ne uğraşıcam be:)

besikcioglu
07 Haziran 2012, 23:08
savaskayan harbiden r1150 gs ye binmedim motorun babası bide gırı olursa allah herkeze nasip etsin kıymetini bil. italyada yaklaşık gunluk 5. 6 yüz km yapıyorum otoban bmw dolu. alman yanlış iş yapmaz. güzel türkiyem in sartlarında bmw ye bakmak herkezin harcı degil.

makın
07 Haziran 2012, 23:15
Buyrun 2. el bmv de dikkat edilecek noktalar ve kronik sorunları umarım faydası olur. Kullanıcısı ve ustası anlatıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=8WXPKMPQaJM

iptaluyelik02
07 Haziran 2012, 23:18
Şimdi sana 1100 BMW alma diyenler var ya,işte onları çağır bilgisayarın başına,
Şunu sonuna kadar okusunlar
ben seyrederken çok üzüldüm,hani ağlamak icin dizi seyretmeyi bekleyen kadınlar vardır ya ben de üzüleceğim zaman bunu okuyorum:)
http://advrider.com/forums/showthread.php?t=480532

Soykan67
07 Haziran 2012, 23:23
Buyrun 2. el bmv de dikkat edilecek noktalar ve kronik sorunları umarım faydası olur. Kullanıcısı ve ustası anlatıyor.

Bu video da verilen bazı bilgiler ne yazık ki yanlış.Kullanıcısı bana göre tam bir acemi.Ustasına bir lafım yok.Bu kanıya nereden vardın diye sorarsanız; o kadar araştırma yaptım bu videodaki gibi şeylerle karşılaşmadım.

Rodajı 50.000 km'de bitiyor, insanlar üstünde dünya turu yapıyor ama genede üzüyor.Hala buna aklım ermiyor :)

---------- Post added at 22:23 ---------- Previous post was at 22:21 ----------

ben seyrederken çok üzüldüm,hani ağlamak icin dizi seyretmeyi bekleyen kadınlar vardır ya ben de üzüleceğim zaman bunu okuyorum:)

İşte gel de bunu anlat :pr:

makın
07 Haziran 2012, 23:30
Soykan67 sakın yanlış anlamayın ben kimseye bmv almayın demiyorum aksine dünyanın en iyi markalarından biridir ve belki bende bir gün almayı düşünebilirim. Sadece bu videoyu daha önceden izlemiştim konuyu görünce alırken dikkat etmen gereken noktara faydası olur diye düşündüm.

pistolpitt
07 Haziran 2012, 23:46
her kabul görmüş markanın dünya turu yapmış binlerce km devirmiş yol hikayesine konu olan motoru vardır. R1 ile bile dünya turu yapan var. Sizin ihtiyacınız yol hikayesi yazmak mı, bence değil. motoru söker dağıtır borusana nanik yapıp yurtdışından ucuza parça getirir takar toplar mısınız, bence de hayır, öyle olsa bu arayışta olmazdınız. bence önce ihtiyaç ve bütçenizi belirleyin. herşeyden önce çevrenizde geçmişini bildiğiniz sorunsuz bütçenize uyan bir bmw varsa elbette alın. Yoksa ve bütçeniz de sınırlıysa bmw yi övenlerin-yerenlerin fikirleriyle kararsızlık yaşarsınız. 2 farklı ikinci el bmw kullanan çok yakın bir arkadaşımdan ve borusanda teknisyen olarak çalışan arkadaşımdan dinlediğim/şahit olduğum fazlaca hikaye olduğu için ben bütçeme uygun mantıklı bir bmw göremedim. Gelelim ilanını gördüğünüz bmw ye. herhalde gönlünüzde olmasını istediğiniz bir motor. Ancak, alırken satışını da düşünmek gerek. Siz bu motoru alırsanız, satmak istediğinizde, ilanınıza bmw hayranlarının müptela olacağını da düşünüyorsanız neden bekliyorsunuz? :)

Soykan67
07 Haziran 2012, 23:46
Soykan67 sakın yanlış anlamayın ben kimseye bmv almayın demiyorum aksine dünyanın en iyi markalarından biridir ve belki bende bir gün almayı düşünebilirim. Sadece bu videoyu daha önceden izlemiştim konuyu görünce alırken dikkat etmen gereken noktara faydası olur diye düşündüm.

Aslında oldu, zaten ikinci el alırken bu videodan bazı şeyleri referans alacağım.Teşekkürler :)

HaydarBıçak
07 Haziran 2012, 23:50
bence sorun bmw olmasında değil modelinde ve ülkesinde.

99 model bir motosiklet uzun yıllar kullanılmış ve her parçanın bir ömrü vardır. istendiği kadar temiz kullanılsın ömrünü dolduran parça değişmelidir.

ülke olarak motosiklet kültürümüz gelişmediğinden ve insanların motorlara eşek niyetine binmesinden dolayı 100.000 km çok rahat kullanılabilecek motorlar

50.000 civarı sorun kaynağına dönüyor.

motorun sahibi güzel kullanmışsa, periyodik bakımları yapılmışsa, değişmesi gerekenler orjinal parça ile değişmişse ve son olarak

99 model bir motorun hiç sorun çıkarmayacağı fikrini kabul etmiyor ve buna hazırlıklı iseniz alabilirsiniz.

pistolpitt
08 Haziran 2012, 00:03
her kabul görmüş markanın dünya turu yapmış binlerce km devirmiş yol hikayesine konu olan motoru vardır. R1 ile bile dünya turu yapan var. Sizin ihtiyacınız yol hikayesi yazmak mı, bence değil. motoru söker dağıtır borusana nanik yapıp yurtdışından ucuza parça getirir takar toplar mısınız, bence de hayır, öyle olsa bu arayışta olmazdınız. bence önce ihtiyaç ve bütçenizi belirleyin. herşeyden önce çevrenizde geçmişini bildiğiniz sorunsuz bütçenize uyan bir bmw varsa elbette alın. Yoksa ve bütçeniz de sınırlıysa bmw yi övenlerin-yerenlerin fikirleriyle kararsızlık yaşarsınız. 2 farklı ikinci el bmw kullanan çok yakın bir arkadaşımdan ve borusanda teknisyen olarak çalışan arkadaşımdan dinlediğim/şahit olduğum fazlaca hikaye olduğu için ben bütçeme uygun mantıklı bir bmw göremedim. Gelelim ilanını gördüğünüz bmw ye. herhalde gönlünüzde olmasını istediğiniz bir motor. Ancak, alırken satışını da düşünmek gerek. Siz bu motoru alırsanız, satmak istediğinizde, ilanınıza bmw hayranlarının müptela olacağını da düşünüyorsanız neden bekliyorsunuz? :)
başlıklar mesajlar bende karışmış, başka bir başlıkta bmw ilanı vardı, bugun forumda cok vakit geçirmişim :D umarım istediğiniz bmw ye kavusursunuz :)

Soykan67
08 Haziran 2012, 00:08

BMW'nin neden bütçeyi bu kadar zorladığı hala anlamış değilim.Çok sorun veriyor ve parça istiyorsa demek ki BMW'ler pahalı dandik aletler.BMW R1100GS'yi tercih etmemde ki ve bütçeme uygun olmasında ki nedenler;

1150 ve 1200 GS kadar çok sorun çıkartma ihtimali olan elektronik ıvır zıvır sensörlerin olmaması, yakıt sarfiyatının CC'sine göre düşük olması, konforlu ve ABS, telelever, paralever gibi sistemlere sahip olması, bu gibi konforlara 10.000 TL gibi bir bütçeyle sahip olma olanağı.

Satışını düşünmüyorum çünkü uzun yıllar sorunsuz binme niyetindeyim, aslında bu yüzden de BMW almak istiyorum.

BMW neden bütçeyi bu kadar çok zorluyor işte bunu anlamıyorum.Kaliteli bir motosiklet değil ki demek ki çok sorun çıkarıp bütçeyi sarsıyor.Tüm söylenenlerden bu anlam çıkıyor.

pistolpitt
08 Haziran 2012, 00:40
BMW'nin neden bütçeyi bu kadar zorladığı hala anlamış değilim.Çok sorun veriyor ve parça istiyorsa demek ki BMW'ler pahalı dandik aletler.BMW R1100GS'yi tercih etmemde ki ve bütçeme uygun olmasında ki nedenler;

1150 ve 1200 GS kadar çok sorun çıkartma ihtimali olan elektronik ıvır zıvır sensörlerin olmaması, yakıt sarfiyatının CC'sine göre düşük olması, konforlu ve ABS, telelever, paralever gibi sistemlere sahip olması, bu gibi konforlara 10.000 TL gibi bir bütçeyle sahip olma olanağı.

Satışını düşünmüyorum çünkü uzun yıllar sorunsuz binme niyetindeyim, aslında bu yüzden de BMW almak istiyorum.

BMW neden bütçeyi bu kadar çok zorluyor işte bunu anlamıyorum.Kaliteli bir motosiklet değil ki demek ki çok sorun çıkarıp bütçeyi sarsıyor.Tüm söylenenlerden bu anlam çıkıyor.

10 bin TL ye temiz bulursanız elbette kaçırmayın. 10 bin TL ye alacagınız başka motorlardaki sorunlardan çok fazlasını yaşamazsınız, bi kere garanti kapsamı dışında oldugunuz için BORUsana muhtaç değilsiniz. Benim anlattığım daha çok 20bin TL den yüksek bütçe gerektiren bmw lerde. rutin bir periyodik 1200gs 30bin bakımı 2200TL tutar mı yahu!

Soykan67
08 Haziran 2012, 00:49
10 bin TL ye temiz bulursanız elbette kaçırmayın. 10 bin TL ye alacagınız başka motorlardaki sorunlardan çok fazlasını yaşamazsınız, bi kere garanti kapsamı dışında oldugunuz için BORUsana muhtaç değilsiniz. Benim anlattığım daha çok 20bin TL den yüksek bütçe gerektiren bmw lerde. rutin bir periyodik 1200gs 30bin bakımı 2200TL tutar mı yahu!

Çok afedersiniz ama bir "Yuhh" çekmek istiyorum.2200 TL nedir yahu bir mobilet parası.Hakikaten şu "BMW seni üzer" lafını niçin söylediklerini anlamaya başladım.Yeni model BMW'ler hakikaten üzüyor galiba.

İşte ben servis, yedek parça için mi, yoksa motosikletin genel dayanıklılığını mı baz alarak "seni üzer" lafını söylediklerini anlamaya çalışıyorum.

motorcu48
08 Haziran 2012, 01:33
üzerse yakıtta üzer aksi halde bir bmw motosikleti honda yamaha ile bile kıyaslamam

Barış Şuşut
08 Haziran 2012, 02:05
şimdi bu şans işi demek taraftarıyım 1999 f650 binipte binlerce km sorun yaşamayan dostum var ama son model alıp daha 5000 km görmeden frenlerden sorun yaşayan ve servisin yani yetkili servisin sorun çözüldü dediği halde sorunu çözemediği .. en sonunda ben bu motoru yakarıma kadar giden tartışmalarda oldu onlarada şahit olduk .. en iyisi binip uzun süre kullananların deneyimleridir .. bu yüzden deneyimleri paylaşmak lazım

COQ
08 Haziran 2012, 02:19
Isin gercegi Turkiye'de bu spor manyakligi varken GS ye binen adam motorun anasini aglatmistir onermelerine katilmiyorum.
Aksine bilindik modeller yerine ekstrem motosikletlere binenlerin daha bilincli ve ne istedigini bilen kullanicilar oldugi konusunda sabit fikirliyim.
Kisacasi muhtemelen 99 model bmw ayni yila ait.diger modellerden daha iyi bakimli olabilir.
Hatta saniyorum cok daha iyi durum
dadir.
Kullanici yorumlari da maalesef pek ise yaramaz.
uzun yillar once bir zzr1100 almistim.
Bir hafta arayla ayni motosikleti aldigimiz bir baska arkadas,motosikletinden cok memnunken,ben bir suru aksaklikla ugrasiyordum.
Sonradan benim problemlerin aynisinin o cok memnun olan arkadastada mevcut oldugu ama o arkadasin bunun bir problem oldugunu bilmedigi ortaya cikti.

STARTER
08 Haziran 2012, 03:22
en az 4 arkadaşımda r1200 gs adv 3 ayrı kişidede 1150 gs var alacağın motor bakımsız kalmamış ise, işi bilen biri okeyliyorsa seni asla üzmez. bmw nin üzen tarafı borusan veabartılı bakım maliyetidir. 99 model motorun bakımını da kendin yaparsın zaten.

pavyona çevirip elk tesisatını zorlamaz isen, yağını suyunu eksik etmez periyodik tablosuna uyar isen, zincirini oringli bujisini iriddyumlu , yağını kaliteli hava filtresini uzun ömürlü kullanır isen, değ,l sen evladın bile kullanır o motoru

africa twin, r1100 1150gs , capanord , vstrom ve ta. bunlar bir ömür yeter yetinene...

inzell
08 Haziran 2012, 03:48
http://advrider.com/forums/showthread.php?t=480532Boşuna yaşıyoruz r.k

remzi_39
08 Haziran 2012, 08:08
Benide cok üzüyor benim makina...
Kesinlikle almayin bir BMW...

Hergün vaktim olmadigi icin gezemiyorum... :pr::pr::pr:
Gezemedigim icinde üzülüyorum....:pale:

Bir arkadasimda 1200GS var..
Makinada yok yok..
Tempomat bile taktirdi selepsiz...:pr:

Ama benim boyum kisa geldiginden zor geliyor bana kullanmasi...
Ve her laf acildiginda GS i kötülüyorum...:cherry:

K12S i övücem ama bu GS li arkadasta K12S te var... :pr::pr::pr:
Adamda iki tane BMW yahu.. :pale:

Ben memnunum Bayerische Motoren Werke den..

Sadık1453
08 Haziran 2012, 09:25
BMW güzel makinedir, senden önceki düzgün kullandıysa ve satarken dürüst davranıp varsa bir problemi söylediyse problem yaşamazsın bakımları dışında pek bişey istemez. Ama benim gibi bakmadan atlarsan, yalancının birinden alıpta hevesle bineceğim diye motora verdiğin kadar ve belki fazlasını ustalara kaptırırsın. Ama senin şansın şu, BMW ' lerin 1100 GS' leri polislere verilmedi. 1200GS ve F650 GS' ler polislere verildi dolayısı ile piyasada polisten çıkma motorlardan biri olma ihtimali yok. Çünkü eski polis motorlarını toplayıp satıyorlar ama bir türlü ayar tutmuyor. Umarım düzgün motordur ve alırsnı çok keyfili, kuvvetli ve dengeli motorlar BMW ' ler

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Gökhan
08 Haziran 2012, 11:30

Yahu gündüz vakti bu link eklenir mi! Sayfayı bir açtım kapatamıyorum.:pale:

Pardon, sen zaten gece eklemiştin. Ben yanlış zamanda baktım.:pale:

iptaluyelik02
08 Haziran 2012, 13:07
Adamlar bi üzülmüşler,bi üzülmüşler olmaz böyle bir şey,
motor 98 model,km burada,sadece şu bir kaç fotoğraf bile bile ağıt yakmaya yeter:)

http://img580.imageshack.us/img580/9773/sdim7784s.jpg (http://img580.imageshack.us/i/sdim7784s.jpg/)

http://img706.imageshack.us/img706/6765/yhelteljelringnegavalge.jpg (http://img706.imageshack.us/i/yhelteljelringnegavalge.jpg/)
http://img12.imageshack.us/img12/7679/sdim7218s.jpg (http://img12.imageshack.us/i/sdim7218s.jpg/)
http://img195.imageshack.us/img195/1403/sdim4661s.jpg (http://img195.imageshack.us/i/sdim4661s.jpg/)
http://img515.imageshack.us/img515/6752/sdim6667s.jpg (http://img515.imageshack.us/i/sdim6667s.jpg/)

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:00 ----------

ben" 5-10 binde bir senkron ayarı ister"diyen usta da gördüm bu sayede:)
yağ değişimi bile 10.000 km de olan bir motoru daha önce senkron ayarı yapacak,vay anasını!.
sürekli senkron ayarı gerektiriyor diyen müşteriyi nasıl yemişse artık,müşteri de alışmış.
Adam 55.000 km kullanmış,iki kere krank sensörü arızası yaşamış,bunun kronik bir arıza, olduğunu zannediyor.
halbuki krank sensörü basınçlı suyla yıkamakla bozulan bir parçadır.

yamyamaha
08 Haziran 2012, 13:20
yenilenme sıfırlanma kabiliyeti en fazla motor sanırım BMW dir. yeni nesillerde rotax motor kullanılıyor BMW nın kendi motoru kadar kemiklimidir bilemem ama 1973 dogumlu olarak 1960 üretimi bmw kullanmanın mutlulugunu yaşadım. daha eskileri varsa da sanırım müzededir.
üzme meselesine gelince, öle rast gele ustaya götürüpde ustam bu çalışmadı bir el atıver dersen evet üzülürsün. malzemeden kısmazsan ustanda işten anlayan ustaysa ( kumpas falan dediyinde HA o ne diyenler var ) üzeceni sanmıyorum. ama alırken aldanır da çalıştırmak için gerekli ağır bakımları sen yaparsa evet üzer. öyle parçalar varki 10 lira bile tutmaz ama değiştirmezsen 1000 lira masraf açar.

Soykan67
08 Haziran 2012, 19:02
Bizde utanmadan yan şehire gitmeye uzun yol diyelim :) Adam dünyaları gezmiş.
O zaman diyoruzki; yerine göre BMW bineni de binmeyeni de üzer :)

luthier76
08 Haziran 2012, 19:49
Bu tür redline zorlanmayan artı olarak zaten yapısı gereği torkla giden makinaların çok sorun çıkartacağını sanmıyorum. Ölmüş diye tabir edilen genelde race tarzı performans motorlarıdır. Bunlar ömürlük motorlar. Elbette kronik sorunları olabilir, kullanıcıya göre de değişir ama ben bmw 'nin özellikle gs tarzı iki silindirlilerine güveniyorum.

frantisec
08 Haziran 2012, 21:17
Parasal açıdan üzer bmw.borusan gibi servis adamı üzer.Muhatap bulamazsın üzer.Muhatap bulursun,muhatap olduğun adam üzer seni.Parça sorunu olur bunu tedarik etmek zorunda olanlar ilgilenmez onlar üzer seni.Yani bir şekilde üzer seni.aynı dünya turunu bir italyan ducati ilede yapabiliriz yada bir ingiliz Triumphlada yapabiliriz.Hint malı Royal enfield la dünya Turu yapanlarıda biliyoruz.motosikletin satış sonrası hizmetleri çok önemlidir.Motosiklet forumlarında bmw ile ilgili bir çok sorun yaşamış kullanıcıya raslayabiliriz.
biz bmw yi seviyoruz ama eski teknoloji mekanik olanları aşağıdaki motorlarımız gibi.
http://g1206.hizliresim.com/y/8/7nl8q.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
http://g1206.hizliresim.com/y/8/7nlmx.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

iptaluyelik02
08 Haziran 2012, 22:09
Parasal açıdan üzer bmw.borusan gibi servis adamı üzer.Muhatap bulamazsın üzer.Muhatap bulursun,muhatap olduğun adam üzer seni.Parça sorunu olur bunu tedarik etmek zorunda olanlar ilgilenmez onlar üzer seni.Yani bir şekilde üzer seni.aynı dünya turunu bir italyan ducati ilede yapabiliriz yada bir ingiliz Triumphlada yapabiliriz.Hint malı Royal enfield la dünya Turu yapanlarıda biliyoruz.motosikletin satış sonrası hizmetleri çok önemlidir.Motosiklet forumlarında bmw ile ilgili bir çok sorun yaşamış kullanıcıya raslayabiliriz.
O yolların hepsi mobylette ile de yapılır,R1 le de yapılır.
ama bu yolları yapanlar en çok hangisini tercih ediyor ona bir bakmak lazım.Bana göre motorların yola uygunlugu kadar süratle parça teminine de dikkat ediyor o uzun yolları yapanlar.
BMW nin en çok şikayet edilen kısmı elektronik aksamın bol oluşudur.Firma her türlü elektronik yeniliği diğer markalardan önce kullanıyor bunu kabul etmek gerek.
O elektronik aksam ne icin,daha güvenli ,daha konforlu,daha ekonomik yolculuk icin.
BMW alan adam o elektronik aksamın getirdiği artıları bilerek o modeli alıyor,yoksa gider bir tane Ural alır,İJE alır,650 cc Jawa alır eşek gibi kullanır.
25 sene önce kolleksiyonluk bir arabam vardı,1957 chevy,meraklısı bilir ki bugün altın kıymetindedir.
yapıldığı yılın en iyi otomobillerinden biri V8 otomatik,klimalı filan.
araba bendeyken tüm amerikancılar gibi ne mercedes,ne bmw beğenirdim.
Aslında 57 chevy demirin bol,aklın kıt olduğu zamanlarda yapılmıştı.Hİç bir güvenlik önlemi olmayan,sadece teknolojisi basit ve kolay arıza çıkarmayan,metali bol,malzemeden çalınmamış bir arabadan başka bir şey değildi
O yılların ustaları da bu arabaları severdi,sonra teknolojik otomobillerin aslında öyle çıraklıktan gelme adamlar tarafından a-dan z-ye elden gecirilemeyeceği,diagnostik cihazlarının servislere girmesi gerektiği anlaşılınca teknolojik otomobiller ustaları rahatsız etti.Yolda iki anahtar bir tornavida ile arızası giderilemeyen teknolojik otomobillerin kolay arıza yaptığı,tamirinin pahalı olduğu algıları hüküm sürmeye başladı.E hem teknoloji isteyeceksin,otomobilinde bin türlü teferruat olacak,hem arıza olmayacak mümkün mü?
Klimalı araban yoksa klima arızan da olmaz:)
motor işi de böyle bir şey,markası ne olursa olsun,Yol bilgisayarlı,immobilizerli,ABS li ,ESA lı cartlı curtlu,kırk sensörlü motoru kullanacaksan o fazlalıkların da arıza yapabileceğini göze almak gerekiyor.En önemlisi neye bindiğini bilmek gerekiyor.
bunu göze alamazsak eskiler daha iyidir,göze alırsak yeniler.
Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı:)

frantisec
08 Haziran 2012, 22:33
O yolların hepsi mobylette ile de yapılır,R1 le de yapılır.
ama bu yolları yapanlar en çok hangisini tercih ediyor ona bir bakmak lazım.Bana göre motorların yola uygunlugu kadar süratle parça teminine de dikkat ediyor o uzun yolları yapanlar.
BMW nin en çok şikayet edilen kısmı elektronik aksamın bol oluşudur.Firma her türlü elektronik yeniliği diğer markalardan önce kullanıyor bunu kabul etmek gerek.
O elektronik aksam ne icin,daha güvenli ,daha konforlu,daha ekonomik yolculuk icin.
BMW alan adam o elektronik aksamın getirdiği artıları bilerek o modeli alıyor,yoksa gider bir tane Ural alır,İJE alır,650 cc Jawa alır eşek gibi kullanır.
25 sene önce kolleksiyonluk bir arabam vardı,1957 chevy,meraklısı bilir ki bugün altın kıymetindedir.
yapıldığı yılın en iyi otomobillerinden biri V8 otomatik,klimalı filan.
araba bendeyken tüm amerikancılar gibi ne mercedes,ne bmw beğenirdim.
Aslında 57 chevy demirin bol,aklın kıt olduğu zamanlarda yapılmıştı.Hİç bir güvenlik önlemi olmayan,sadece teknolojisi basit ve kolay arıza çıkarmayan,metali bol,malzemeden çalınmamış bir arabadan başka bir şey değildi
O yılların ustaları da bu arabaları severdi,sonra teknolojik otomobillerin aslında öyle çıraklıktan gelme adamlar tarafından a-dan z-ye elden gecirilemeyeceği,diagnostik cihazlarının servislere girmesi gerektiği anlaşılınca teknolojik otomobiller ustaları rahatsız etti.Yolda iki anahtar bir tornavida ile arızası giderilemeyen teknolojik otomobillerin kolay arıza yaptığı,tamirinin pahalı olduğu algıları hüküm sürmeye başladı.E hem teknoloji isteyeceksin,otomobilinde bin türlü teferruat olacak,hem arıza olmayacak mümkün mü?
Klimalı araban yoksa klima arızan da olmaz:)
motor işi de böyle bir şey,markası ne olursa olsun,Yol bilgisayarlı,immobilizerli,ABS li ,ESA lı cartlı curtlu,kırk sensörlü motoru kullanacaksan o fazlalıkların da arıza yapabileceğini göze almak gerekiyor.En önemlisi neye bindiğini bilmek gerekiyor.
bunu göze alamazsak eskiler daha iyidir,göze alırsak yeniler.
Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı:)
chevy ye üzüldüm o günden bu güne orjin şekilde sizde kalsaydı keşke. bu gün eski teknoloji olan ama özel olan bir araçtır bana göre.teknolojik araçları sorun çıkarıyor diye sevmiyor değilim.Yolda giderken yolu gösteren bilgisayar sistemleri,motora emir veren beyin,Motorun frenlerine kadar üstün bir donanımı olması müthiş bir şey.Bu gün bindiğim motorum teknolojik bir motor bunun yanında ben restorasyon işlerini sevdiğim için 50 li yılların ruhunu taşıyan ama marka olan motorları seviyorum.Bmw de bunlardan birisi.efsanedir gözümde ama eski teknoloji olanları.

alipehlevan
11 Mart 2014, 21:31
merhabalar bende bmw r 1100gs mi honda afrika twin mi alsam diye düşünüyürum bütçem 12 bin tl hem sağlamlık hem konfor hem yedek parça hemde hangisi daha az arıza verir diye düşünüyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim

HELLAS
11 Mart 2014, 22:14
Adi ustunde BORUSAN girmesin boru :cherry:

Bmw hem salakca cok cir kin motor ....kullanisi sacma parcasi anasin gozu

Nefret ediyom bmw gereksiz motor

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:09 ----------

üzerse yakıtta üzer aksi halde bir bmw motosikleti honda yamaha ile bile kıyaslamam

OZAMAN PSI 150 HONDA YA BINME GIT BMW SCHOTER BIN

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:12 ----------

Boşuna yaşıyoruz r.k

Sen bosuna yasiyorsun

Cok var dunyayi honda yamaha ile gezen ne alaka

poyraz
11 Mart 2014, 22:22
Bütün yazıları sabırLa okudum.özetle,kedinin ciğere bakması gibi olmuş.
Bmw kullanmıyanların ağırlıkta yorum yaptıkları bir forum olmuş.bmw den daha kaliteli hangi motor bulunduğunu bir türlü anlıyamadım.diğer motorlar gibi max.6000 km. De değil, 10.000km de bakımları yapılır.yani bakımları %50 daha pahallı olsa bile yine de pahallı değildir.
PArçaları daha pahallı diyenlere de son bir lafım olacak.
ASLAN BESLİYORSAN YEDİĞİNİ HESAPLAMIYACAKSIN

HELLAS
11 Mart 2014, 22:26
Adamlar bi üzülmüşler,bi üzülmüşler olmaz böyle bir şey,
motor 98 model,km burada,sadece şu bir kaç fotoğraf bile bile ağıt yakmaya yeter:)

http://img580.imageshack.us/img580/9773/sdim7784s.jpg (http://img580.imageshack.us/i/sdim7784s.jpg/)

http://img706.imageshack.us/img706/6765/yhelteljelringnegavalge.jpg (http://img706.imageshack.us/i/yhelteljelringnegavalge.jpg/)
http://img12.imageshack.us/img12/7679/sdim7218s.jpg (http://img12.imageshack.us/i/sdim7218s.jpg/)
http://img195.imageshack.us/img195/1403/sdim4661s.jpg (http://img195.imageshack.us/i/sdim4661s.jpg/)
http://img515.imageshack.us/img515/6752/sdim6667s.jpg (http://img515.imageshack.us/i/sdim6667s.jpg/)

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:00 ----------

ben" 5-10 binde bir senkron ayarı ister"diyen usta da gördüm bu sayede:)
yağ değişimi bile 10.000 km de olan bir motoru daha önce senkron ayarı yapacak,vay anasını!.
sürekli senkron ayarı gerektiriyor diyen müşteriyi nasıl yemişse artık,müşteri de alışmış.
Adam 55.000 km kullanmış,iki kere krank sensörü arızası yaşamış,bunun kronik bir arıza, olduğunu zannediyor.
halbuki krank sensörü basınçlı suyla yıkamakla bozulan bir parçadır.

O motor 250 000 km olasaya kadar adam ne parasi kalmistir ne evi ....:cherry: her bmw ozelikle gs 25 30 bin km derbiyaj balatasi ister hep sekron ayari ister cok yakar ebenizi anarsiniz .... keceleri problemlidir.... şase yok tur motorla birdir sakin ufak kaza yapma...
Boxer olusundan motor blogun ustune dusme .virajida bence yok malum boxer kisaca sacma makina

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:23 ----------

Bütün yazıları sabırLa okudum.özetle,kedinin ciğere bakması gibi olmuş.
Bmw kullanmıyanların ağırlıkta yorum yaptıkları bir forum olmuş.bmw den daha kaliteli hangi motor bulunduğunu bir türlü anlıyamadım.diğer motorlar gibi max.6000 km. De değil, 10.000km de bakımları yapılır.yani bakımları %50 daha pahallı olsa bile yine de pahallı değildir.
PArçaları daha pahallı diyenlere de son bir lafım olacak.
ASLAN BESLİYORSAN YEDİĞİNİ HESAPLAMIYACAKSIN

He turkiyede yasiyon ..avrupada mi yoksa usa .....ayrica ben bir tek aslan tanirim....... ODA KTM YADA HONDA

cool113
11 Mart 2014, 22:58
merhabalar bende bmw r 1100gs mi honda afrika twin mi alsam diye düşünüyürum bütçem 12 bin tl hem sağlamlık hem konfor hem yedek parça hemde hangisi daha az arıza verir diye düşünüyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim

africa twin öneririm. daha problemsizdir.

shooter1
11 Mart 2014, 23:09
öyle bir yere gelmiş evcil hayvan alıyorum kangal mı alsam fino mu alsam

mustf
11 Mart 2014, 23:27
Bmw fabrikatör ve zengin motoru. Öyle karşıdan görüldüğü gibi değil bir yağ hava filtre değişimi artı komple bakım 800- 900 tl. Yemişim kalitesini onun. Açıkçası parasının hesabını bilmeyenler için.

airhead
12 Mart 2014, 00:05
95 model R80 binicisiyim.Üzerine biner Almanyaya giderim,motoruma güveniyorum neden mi?
Şaftındaki vidaların 2 sinin orjinal olmadıgını,
şanzıman keçesinin yağ kaçırdığını,
şarz keserse tofaş konjektörünün nasıl bağlandığını
8-10 takım taklavatla motor indirebilecegimi,
bildiğim için.Her BMW binicisi teknik açıdan motorunu bilir,tanır.Teknik bilgin en azından merakın varsa BMW ihya eder.

bur-k@
12 Mart 2014, 00:46
O motor 250 000 km olasaya kadar adam ne parasi kalmistir ne evi ....:cherry: her bmw ozelikle gs 25 30 bin km derbiyaj balatasi ister hep sekron ayari ister cok yakar ebenizi anarsiniz .... keceleri problemlidir.... şase yok tur motorla birdir sakin ufak kaza yapma...
Boxer olusundan motor blogun ustune dusme .virajida bence yok malum boxer kisaca sacma makina

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:23 ----------

He turkiyede yasiyon ..avrupada mi yoksa usa .....ayrica ben bir tek aslan tanirim....... ODA KTM YADA HONDA

mundar o ciğer mundar sana gelmez .
aha bak buraya yazıyorum kullanıcı ve servis hatası olmadığı sürece
10km de bir subap ve sekron ayarı yağ yağ filtresi hava filtresi(özel servis 400 tl kendin yaparsan eğer 140 tl)
ektra olarak
20 binde difransiyel ve şanzıman yağı değişir 180 ml + 800 ml(20 tl hadi en iyisi olsun yağ 34 tl)
40 binde bir (bujiler alternatör kayışı ve yakıt filtresi değişir)(kendin yaparsan 100 tl anca tutar)

honda da otomobil üretiyor ama otomobildeki teknolojiyi motosiklete adapte edemiyor.
bmw ise bunu çok başarılı bir şekilde yapıyor özellikle 2004 den sonraki motosikletlerinde çıtayı iyice yükseltti . ha paran yetmez almazsın içinde kalır bok atarsın AMA BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMAYIN ARTIK YA

unutmadan senin gördüğün kullanıcılar debriyaj kullanmayı bilmiyordur yoksa en kötü smooth ve agresif sürüşte bile debriyaj balatası 80 binden önce ses çıkarmaz. ha senin ustan takmasını bilmiyordur merkezlemeden takmıştır o ayrı mesele. unutmadan 3.75 lt yağ alan 1100 gs e 4.5 lt yağ koyarsan keçe de patlatır balata da yağlar sonra derler ki debriyaj balatası bitiyor biter tabi

ozgurozeren
12 Mart 2014, 01:18
HELLAS;

motor 250 000 km olasaya kadar adam ne parasi kalmistir ne evi .... her bmw ozelikle gs 25 30 bin km derbiyaj balatasi ister hep sekron ayari ister cok yakar ebenizi anarsiniz .... keceleri problemlidir.... şase yok tur motorla birdir sakin ufak kaza yapma...

bu yorumundan hiç BMW kullanmadığın o kadar belli ki, ısrarla halen bok atıyorsun. Bu kadar cahil olup bu kadar ukala olma...

acayüp
12 Mart 2014, 01:37
Öncelikle orjinal kilometresini gösteren ve gerektiğinde bakımları aslına uygun yapılan hiçbir motordan korkmaya gerek yoktur.
Korkmanız gereken kullanıcısı ve satıcısıdır.
Ve bmw lerin ağır bakımları gerçek anlamda ağır olduğu için maaşlı adamların kullandığı yaşlı makineleri almak pek mantıklı olmayabilir.
Hiç kimse motoru ne olursa olsun , 60 bin peryodik bakımı için 2 maaşını vermek istemez. Bu durumda ya satar ya geçiştirir yada uydurmasyon bir şekilde işini halleder. bunuda değil bmw hiçbir model sevmez ve o savsaklanan bakımların acısıda genelde son sahibinden çıkar.

Bizde kimsenin beğenmeyip yanına yanaşmayacağı motorlarla avrupalı kullanıcılar yüzbinlerce km yapıyor.
500-600 bin km deki motoruyla dünya turuna çıkanlar var.
Bizde 30 binde motor alınırmı diye konular açıyoruz.

Son sözüm.
Alınmaz kardeşim bu kadar sahtekarın içinde adam akıllı motor bulunmazda alınmazda.

Km si ile oynanmış motorlar muayeneden ağır kusurlu olarak geçememeleri için bir çalışma yapmak lazım.