PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'de neden motorsiklet yok?

turkish39
03 Mayıs 2012, 00:29
Başlığı görünce şaşıracaksınız belki ama gerçektende bana göre yok.Çoğumuz orta halli hatta geliri kısıtlı insanlarız bu bir gerçek.Buna rağmen çoğumuz malesef motorsiklet hastasıyız.Olmasak burda işimiz ne:)Bir süre önce 100 lük cup motorumu satışa çıkarayım dedim.Biraz daha büyük cc li motor büyük dediysek 150 - 250 cc arası bişey.yamaha tvs honda mondial bak Allah bak.Abi hangi motora baksam ikinci hafta zam geliyo.Ya bana değil bi arkadaşa alcaz dediysekte inandıramadık:)Yemedi kimse yani.Ama incelerken dikkatimi bişey çekti.Hangi markaya baksam Türkiye de dünyada satılan emsalleri arasında en bet en çirkin en yüzüne bakılmaz modeller bizim ülkede aga.Bi tek tvs tip bakımından kurtarıyo ama onunda yurtdışındaki sitelerine girin 150 lik apachinin yüzüne bakmazsınız.150-160-180-200 cc adamlar yağdırıyo mubarek.örneğin yamaha 125 lik.bu zatı muhterem tvs çıktı çıkalı habire makyaj üstüne makyaj ama olmuyo tabi.En sonunda bu adamları biri uyarmalı dedim salladım maili.Yahu agalar biriniz Allah rızası için bi racing gidonu takın yaww.Tınlayacaklarmı bilmem.Onlarada dedim yahu 2010 yılından beri yamaha fazer GW 250 diye bi modeliniz var bilmem haberiniz varmı.Türkiyede satışı yasakmı acaba diye onuda ekledim.Bide iki günde bir ybrnin fiyatını arttıracağınıza bi güzelleştirin şu aleti dedim.Ama fazer gw 250 yide görmeniz lazım aga.Neyse sonra hondaya sardım.125 liğine baktım Allahım o ybrden daha bet.Yahu para veriyor bu insanlar size.Bana gücünü zırtını pırtını övme aga tipte yap.sonra150 liliğine baktım biraz ısınır gibi oldum pat onada zam.Haydeee.yaw kaç senedir aynı kasa değilmi bu alet.he olduda zam geldi.onunda yurtdışı sitesine girecektim sonra daha fazla niye moralimi bozayım dedim.Ama bu olanlara tepkisiz kalmakta istemedim.Beni ister haklı bulursunuz ister bulmazsınız ama sizden ricam artık ülkemizdede 150 - 250 cc arası adam gibi motor sadece güç sağlamlık değil güzellikte olsun istiyorsanız bunu her fırsatta dile getirmenizdir.bunu ülkemizde bir eksiklik olarak görüyorum.çin mallarına bir bakın.adamlar ne albeni yapıyor.Sen zaten motoru yapmışın albenisinide yap yahu.bi çinli kadar olamıyonmu.iki bakalit fazla koyucaksın usta,haksızmıyım.Dünyada gerçekten 150 - 250 cc kaliteli ve makyajlı motorlar var ama ne hikmetse Türkiyede yok.20 - 30 bin ver diyor ozaman alırsın.Yahu 20-30 olsa ben sana o tasarımın kıralını yaparım.Türkiye de artık yaz gelince motor fiyatları artar geleneği yerine bak biz modelimizi dahada geliştirdik felsefesi gelse bizde elimizde bu var ister al ister alma dayatmasından kurtulsak.Amiiiin.Hepinize iyigeceler...

nrkndmr
03 Mayıs 2012, 00:44
herkez oluruna bıraktı sende bırak en iyisi..forumda hep konuşulan şeyler bunlar ama yapcak bişi yok...bizde bu vergiler olduğu sürece adamlar buraya motor göndermez...onlarda haklı...baznde haklı değiller ama neyse cbf 4800 mesela araba almıoz 150 cc motor alıoz...gelen geçen geçiriyo...ama üzülen taraf hep biziz...

brds
03 Mayıs 2012, 01:40
bak arkadaşım işin aslı astarı şundan ibarettir...
türkiye aç bir piyasadır...piyasa aç alıcı kaynıyor...nasılki bir malın arz talep dengesi gereğince fiyatta oynama olur...aynı durum tüketici içinde geçerlidir...
aç alıcı ve tok alıcı dengesi halkın lehine olmadığı sürece ne model ne marka çeşidi piyasada olmaz...peki millet neden bukadar aç alıcı...oda şöyle:
ne malı olursa olsun ister çin ister malezya,japon vs vs ister motor istersen kurşun kalem aklına gelen ve gelebilen ne varsa milli sermayedir...
biz milletcek milli sermayenin kıymetini bilmeyiz...kabahati vergilerin yüksekliğine bulmak yanlıştır...yüksektir doğru ama her marka aynı segmentte
aynı vergiye tabiidir...hiç payı yok demiyorum ama abartılıyor...asıl mesele piyasayı milletin belirlememesi bu işi şirketlerin belirlemesidir...
en basit örnek şudur örneğin bir japon motor aldınız...motor ne zaman rektefeye olmalı kime sorsan 80-100bin gider usta vs vs der...oysa yanlıştır motorun ömrü
50 bindir...0km alır ve kendi elinizle getirirsenin olsun 60 fazlası hayal...ancak motorlar canlı değildir...kullanana hop birader 50bin oldu çek sağa ben gitmem
gayrı demezler...yağını benzinini koydunmu gider ama ne pahasına gider...50bin den sonra performansında %15 düşüş olsa hesaplayalım
bir cbf 150 14-15krş yakar bunun yüzde 20si 2-3 krş...sonraki 50bin le çarp 50000x3=150000krş=1500tl yapar oysa ki bunda 10 yıl önce her kez şöyle demiş olsaydı
bu rektefeyenin parası benden fazlası ile çıkacak peşin peşin ödeyelim şunu dese idi...şu anda 150-250binde motor bolluğu yaşanıyor olurdu...güçlü ikinci el
0km önünü mutlaka tıkar 5bin 0km alacağıma örn.:125binde cbf buldum mesele 1000-1500e derdi piyasada motor doyumu olurdu...bu gün bir almana bir ingilize motor
satmak istiyorsanız en gösterişli modelleri ve en son teknolojiyi ayağına götürmeniz lazım yoksa satamazsın...çünkü tok alıcıdır...adamın elindeki
motoru bırakıp sana para bayılması için bu şart...yoksa adam zaten yıllarca düzgün bakmış yada bakılmış motor bolluğu var çok daha az bir paraya yeniler
elindekine biner senin suratına bile bakmaz...görüldüğü üzere türkiyede durum tam tersidir...her daim piyasa açtır...burada çok gördük
5bin 0km cbf almış başlık açılıyor...hayırlı olsun vs vs ...tamam hayırlı olsunda piyasa dediğim gibi olsaydı o şahıs o paraya o motoru alırmıydı...almazdı
km takıntısı olmadan gönül rahatlığı ile her motorun alınıp satıldığı piyasada...honda vs o motoru piyasaya bile sürmezdi...benim gördüğüm manzara budur...

egelim 43
03 Mayıs 2012, 01:53
bak arkadaşım işin aslı astarı şundan ibarettir...
türkiye aç bir piyasadır...piyasa aç alıcı kaynıyor...nasılki bir malın arz talep dengesi gereğince fiyatta oynama olur...aynı durum tüketici içinde geçerlidir...
aç alıcı ve tok alıcı dengesi halkın lehine olmadığı sürece ne model ne marka çeşidi piyasada olmaz...peki millet neden bukadar aç alıcı...oda şöyle:
ne malı olursa olsun ister çin ister malezya,japon vs vs ister motor istersen kurşun kalem aklına gelen ve gelebilen ne varsa milli sermayedir...
biz milletcek milli sermayenin kıymetini bilmeyiz...kabahati vergilerin yüksekliğine bulmak yanlıştır...yüksektir doğru ama her marka aynı segmentte
aynı vergiye tabiidir...hiç payı yok demiyorum ama abartılıyor...asıl mesele piyasayı milletin belirlememesi bu işi şirketlerin belirlemesidir...
en basit örnek şudur örneğin bir japon motor aldınız...motor ne zaman rektefeye olmalı kime sorsan 80-100bin gider usta vs vs der...oysa yanlıştır motorun ömrü
50 bindir...0km alır ve kendi elinizle getirirsenin olsun 60 fazlası hayal...ancak motorlar canlı değildir...kullanana hop birader 50bin oldu çek sağa ben gitmem
gayrı demezler...yağını benzinini koydunmu gider ama ne pahasına gider...50bin den sonra performansında %15 düşüş olsa hesaplayalım
bir cbf 150 14-15krş yakar bunun yüzde 20si 2-3 krş...sonraki 50bin le çarp 50000x3=150000krş=1500tl yapar oysa ki bunda 10 yıl önce her kez şöyle demiş olsaydı
bu rektefeyenin parası benden fazlası ile çıkacak peşin peşin ödeyelim şunu dese idi...şu anda 150-250binde motor bolluğu yaşanıyor olurdu...güçlü ikinci el
0km önünü mutlaka tıkar 5bin 0km alacağıma örn.:125binde cbf buldum mesele 1000-1500e derdi piyasada motor doyumu olurdu...bu gün bir almana bir ingilize motor
satmak istiyorsanız en gösterişli modelleri ve en son teknolojiyi ayağına götürmeniz lazım yoksa satamazsın...çünkü tok alıcıdır...adamın elindeki
motoru bırakıp sana para bayılması için bu şart...yoksa adam zaten yıllarca düzgün bakmış yada bakılmış motor bolluğu var çok daha az bir paraya yeniler
elindekine biner senin suratına bile bakmaz...görüldüğü üzere türkiyede durum tam tersidir...her daim piyasa açtır...burada çok gördük
5bin 0km cbf almış başlık açılıyor...hayırlı olsun vs vs ...tamam hayırlı olsunda piyasa dediğim gibi olsaydı o şahıs o paraya o motoru alırmıydı...almazdı
km takıntısı olmadan gönül rahatlığı ile her motorun alınıp satıldığı piyasada...honda vs o motoru piyasaya bile sürmezdi...benim gördüğüm manzara budur...
Valla güzel bi şeyler yazmışsın ama biraz daha açıklasan şu konuyu :silent: yani ömrünü doldurunca satmayalımmı? yaptırıp yaptırıp binelimmi??

barex
03 Mayıs 2012, 01:58
Çünkü, Avrupa'nın bedava versen almayacağı motorlara 500 sayfa methiye düzüyoruz.

makseli
03 Mayıs 2012, 01:59
@brds dostum eline sağlık

kemboo
03 Mayıs 2012, 02:13
brds arkadaşımız diyorki avrupada sağlam bakılmış düzgün motor bloklarına sahip motorlar var. adamlar işin şeyini çıkarmadan bu motorları 2. elde satıyolar, halkta rahatlıkla alıyor çünkü motorlar iyi durumda. insanların elinde 2. elde böle güzel bi imkan varken sıfır aldırmak için adamın gözünü iyi boyaman lazım diyor. tabiki buna birde adamın bize getireceği 250 cc motordaki vergi oranları nedeniyle adam bize getirirken ufağını yani 125 ini getiriyor. Ben bile motor alırken sıfır almak sürekli cazip geliyor 2. ellere güvenemiyorum :sunny: doğru anlamışmıyım :mrgreen:

brds
03 Mayıs 2012, 02:15
Valla güzel bi şeyler yazmışsın ama biraz daha açıklasan şu konuyu :silent: yani ömrünü doldurunca satmayalımmı? yaptırıp yaptırıp binelimmi??
demek istediğim özetle şudur eğer ömrü biterse tabikide hurdalık...sadece ömrünü uzatın diyorum...

egelim 43
03 Mayıs 2012, 02:31
İyi ya işte konuyu açan arkadaşta onu diyo sanırsam uzun ömürlü binilebilecek bi motor yok demek istemiş sanırım memlekette yada biz uzun ömürlü binemiyoruz çokmu çabuk sıkılıyoruz maymun iştahlımıyız neyiz?@ kemboo Sahibinden comda çok güzel ESD ler var 9-10 bin kmde 3-3500 bin arasında halbuki sıfırı 4200 plakayla beraber 4500 civarı mal oluyor 1000-1500 lira az paramı sizce? Millet yada daha doğrusu sen neden sıfırı tercih ediyorsun?

brds
03 Mayıs 2012, 12:20
İyi ya işte konuyu açan arkadaşta onu diyo sanırsam uzun ömürlü binilebilecek bi motor yok demek istemiş....
benim demek istediğim o değil hali hazırda bindiğimiz motorun ömrünü kısaltmayalım...uzatalım diyorum... yoksa motorun kalitesine göre
kendi çapında ömrü ayrı konu...

lycantrophic
03 Mayıs 2012, 12:31
GW 250 suzukinin modeli: Yamaha Fazer sadece senin dediğin. GW 250 de gayet şık bir motor, gelecekmiş yakında.

luthier76
03 Mayıs 2012, 12:47
Şu başlığı "Türkiye'de motor ve motor kullanıcısı neden az" şeklinde algılayıp dalmıştım ama malesef... Doğru dürüst motorcu göremiyorum ben Ankara'da... İşyerim hoşdere cad. gibi işlek bir yerde, 10 yıllık yerin önünden geçen bugüne kadar sayılıdır motor-motorcu. Oturduğum sitede, bir tane yok. Ben mi garibim oluyorum artık :) Neyse içimi dökeyim dedim
:salut:

kemboo
03 Mayıs 2012, 12:50
İyi ya işte konuyu açan arkadaşta onu diyo sanırsam uzun ömürlü binilebilecek bi motor yok demek istemiş sanırım memlekette yada biz uzun ömürlü binemiyoruz çokmu çabuk sıkılıyoruz maymun iştahlımıyız neyiz?@ kemboo Sahibinden comda çok güzel ESD ler var 9-10 bin kmde 3-3500 bin arasında halbuki sıfırı 4200 plakayla beraber 4500 civarı mal oluyor 1000-1500 lira az paramı sizce? Millet yada daha doğrusu sen neden sıfırı tercih ediyorsun?

ya dostum şöyle bir olay. mesela cbf şimdi oldu 4800 lira ve fiyatı çok yükseldi. ben sahibinden de bakıyorum ordan benim cbfi almam için 3800 lira fln olması lazımki 2. aldığımda bir kara geçeyim. ama adam satıyor 4 binden 4200 den. bende 600 700 lira için o riske girmek istemiyorum. yada bu durum cbr 250r içinde aynı. 2. el fiyatlarıda sıfırdan farksız ki ben neden 2. el alıp riske gireyim.

lycantrophic
03 Mayıs 2012, 12:55
Motosiklet var da Türkiye'de motosiklet sürücüsü yok doğru dürüst. Mezarcı, kaliteden çok fiyatın ucuzluğuna önem veren, arabaya ek alırım benzinden tasarruf ederim diyen tiplemeler dolu olduğu için firmalar da en dandik ve ucuz modelleri getirmekte haklı bir bakıma.

ozrace
03 Mayıs 2012, 13:13
öncelikle evet Türkiye'de motorsiklet yok çünkü motosiklet var.lütfen yazım kurallarına uyalım...şimdi gelelim konuya.150cc motordan ne bekliyosunuzki?zamlara gelince;pahalı diyoruz ama çatır çatır cbf ve ybr alıyor millet.yani suç biraz'da kullanıcılarda...almayacaksın bak nasıl indiriyorlar fiyatları...

beyazit60
03 Mayıs 2012, 13:16
Motosiklet var da Türkiye'de motosiklet sürücüsü yok doğru dürüst. Mezarcı, kaliteden çok fiyatın ucuzluğuna önem veren, arabaya ek alırım benzinden tasarruf ederim diyen tiplemeler dolu olduğu için firmalar da en dandik ve ucuz modelleri getirmekte haklı bir bakıma.
Ülkem şartları herkeze hobi olarak binme imkanı vermiyor 1.6 focus arabam var tüpsüz kmye 500 krş yakıyor motorum 160 krş yakıyor en büyük hobim motosiklet kullanmak ama 10.000 tl verip 600 cc. Motor alamıyorum :)

turkish39
03 Mayıs 2012, 21:37
öncelikle evet Türkiye'de motorsiklet yok çünkü motosiklet var.lütfen yazım kurallarına uyalım...şimdi gelelim konuya.150cc motordan ne bekliyosunuzki?zamlara gelince;pahalı diyoruz ama çatır çatır cbf ve ybr alıyor millet.yani suç biraz'da kullanıcılarda...almayacaksın bak nasıl indiriyorlar fiyatları...

Süper teşhis aga.Ama kaç kişi bunu yapıyorki.Ben vazgeçtim bir süre daha bekliyecem.2006 100 lük cup var şu an.Bakımlarını aksatmadan Servise bile götürmüyorum (çünkü bi b.k anladıkları yok,sömürgeç hepsi)kendim yapıyorum.Beni görenler oha amma abartmışsın diyor.Racing mont,eldiven,güneş vizorlü çene açılır kask vs.sanırsın 1000 lik motora biniyom:)Bütün firmalara da mail atıp duruyorum.Bugün tekim belki ama bu millet uyanacak aga.Vergileri hiç bahane etmiyelim konu o değil çünkü,konu millet olarak bize ne çakarlarsa o diyoruz.Allah aşkına honda gibi bi marka 125 cclik motor çikarmış abi o ne sadelik sanki 80 lerden kalma yahu.sen hondasın ya bi albeni yap.ben para vericem ya bedava istemiyorumki.Neyse parası gene al.Honda araştırırken tipini beğenmedim diyom çevremdekiler oooo çok şey istiyosun diyolar.yooo bir iki bakalit ayda al sana motor.zaten 5 liralık bakaliti 50 sayacan.ama bazı arkadaşların dediği gibi suç bizde.bir laptopta bile ulan bu niye q klavye ben Türküm f kullanırım demiyoruz.herkez mecburen q kullanıyor(ben hariç bu yüzden laptop kullanmıyorum;)inşallah birgün bu isteğim gerçekleşir.şu an için onlar kaybetti.1 motor satamadılar bana param cebimde kaldı.bugün bir motor satamazsın yarın 2-3-4 İnşallah(Amin deyin)

kemboo
03 Mayıs 2012, 21:41
abi motorum yok almak istiyorum zamda yapsalar almak zorundayım yani almama gibi bir seçenek olamaz ki

turkish39
04 Mayıs 2012, 19:45
abi motorum yok almak istiyorum zamda yapsalar almak zorundayım yani almama gibi bir seçenek olamaz ki

Zaten sana ya da bi başkasına alma deme lüksümüz yok.almama gibi bir seçeneğin tabiki var.ben şu an o seçeneği kullanmıyorum.Dediğim gibi firma 1 motor satamadı.bugün bir yarın bilinçli insanlar dayatma yaptığı zaman bu sayı çoğalıcağına inanıyorum.Benim amacım yurtdışında olan güzelim modellerin Türkiyede de satılması.bunun içinde elimden gelen herşeyi yapıcam.usanmadan firmalara derdimi anlatıcam.İnternet dünyasındayız ve bu sayede internet olan heryere ulaşabiliyoruz.Forum sitesinde sizinle paylaşıcam.Suzuki bi adım atmış bu konuda mesela.gw 250 inazuma yakında piyasada.yaklaşık 9850 tl satış fiyatı.kanuni st 250 (çakma hyosunga) 11000 vereceğine bu çok çok iyi bence.bir firma bu güzelim motor tarzı bişey getirip piyasayada makul fiyat sundumu öbürleri zaten tutuşucak.ybr125 tvs çıktı çıkalı kaçkere makyaj üstüne makyaj yapmakta.ilk ybr ye bakın bide şimdikine.demekki oluyomuş dimi güzel bir görünüm yapılabiliyormuş.bana göre genede tam olmamış ama sonuçta bi kuyruk acısı yaşattı yamahaya.

TATLIHIZ
04 Mayıs 2012, 21:07
Aynı benim durum işte

2 Motor için söylücem

Yamaha Crypton,4500 Km de 2011 model 2.800 diyor
Yamaha Ybr 125, Km cok degişik fakat en az 8000 Km 2009 kasaya adam 3650 demiş ben üstümede 100 tl ile alsam 3750 olucak Nasıl kullanıldı nerden bilicem bn bunu 550-650 tl için masrafa girmem Gider 0 alırım

kemboo
05 Mayıs 2012, 02:17
Zaten sana ya da bi başkasına alma deme lüksümüz yok.almama gibi bir seçeneğin tabiki var.ben şu an o seçeneği kullanmıyorum.Dediğim gibi firma 1 motor satamadı.bugün bir yarın bilinçli insanlar dayatma yaptığı zaman bu sayı çoğalıcağına inanıyorum.Benim amacım yurtdışında olan güzelim modellerin Türkiyede de satılması.bunun içinde elimden gelen herşeyi yapıcam.usanmadan firmalara derdimi anlatıcam.İnternet dünyasındayız ve bu sayede internet olan heryere ulaşabiliyoruz.Forum sitesinde sizinle paylaşıcam.Suzuki bi adım atmış bu konuda mesela.gw 250 inazuma yakında piyasada.yaklaşık 9850 tl satış fiyatı.kanuni st 250 (çakma hyosunga) 11000 vereceğine bu çok çok iyi bence.bir firma bu güzelim motor tarzı bişey getirip piyasayada makul fiyat sundumu öbürleri zaten tutuşucak.ybr125 tvs çıktı çıkalı kaçkere makyaj üstüne makyaj yapmakta.ilk ybr ye bakın bide şimdikine.demekki oluyomuş dimi güzel bir görünüm yapılabiliyormuş.bana göre genede tam olmamış ama sonuçta bi kuyruk acısı yaşattı yamahaya.

doğru diyosun hacım. Bunların bilinmesi lazım. Mesela tvs nin bile ne kadar güzel abs li falan modelleri var. Ama Türkiye de yok. keşke olsa 180 cc abs modeller vs.

turkish39
05 Mayıs 2012, 15:50
Eninde sonunda olucak usta ben inanıyorum.Tabiki böyle olmasını isteyen senin benim gibi insanların çabalarıyla

TATLIHIZ
05 Mayıs 2012, 16:02
Hos ona bakılırsa Kriz var diyorlar Ama tatil yerlerinde catır catır para eziyor adamlar !!

turkish39
05 Mayıs 2012, 16:31
Para millette var usta herkes ağlaşmaya alışmış geçicen parasızlık muhabbetini.Etrafa bi bak etraf sıfır araba kaynıyo ve hiç biri yatmıyo.Kırklareli küçük şehir ama artık burada bile karşıdan karşıya geçmek imkansız.motor için bile park yeri bulamadığın zaman oluyor.Millet zevk için dünyanın benzinini yakıyo burda.Topu topu iki ana cadde var ordada millet manitaları bir iki göreyim diye tur üstüne tur atıyo yani bi arabayı o cadde üzerinde yürürken 10 kere görme şansına sahipsin:)

-ZERO-
05 Mayıs 2012, 16:38
bütün bunların suçlusu biziz bence kendi motosikletimizi üretebilseydik kimseye muhtaç kalmazdık :jocolor: diğer firmalar motorsiklet beğendirmeye çalışırdı motorsiklet üreten avrupa ülkelerine beğendirmeye çalıştırdıkları gibi bu kadar yüksek fiyattan da motor almazdık tabi bunda devletin de payı var ama üreticinin payı daha büyük bütün suç bizde... :pale:

turkish39
07 Mayıs 2012, 23:22
Hiç olmazsa şu klasik yaz zamlarını durdurabilsek.ortada bi yenilik yokken bile zam

-ZERO-
07 Mayıs 2012, 23:32
zaten oldum olası anlamamışımdır yaz mevsimiyle motosiklet zamları arasındaki bağlantıyı :sunny: bir de motosiklet sezonu diye birşey var :cherry: o bambaşka bi olay zaten. (neden SEZON derler anlamam sanki tatil yapıyoz) motorsiklete sadece yazın binene motorcu demem ben SEZONLUK motorcu derim :cherry: motorun mevsimi olmaz istediğin zaman binilir. :cat:

turkish39
07 Mayıs 2012, 23:36
zaten oldum olası anlamamışımdır yaz mevsimiyle motosiklet zamları arasındaki bağlantıyı :sunny: bir de motosiklet sezonu diye birşey var (neden SEZON derler anlamam sanki tatil yapıyoz a.... k..) :cherry: o bambaşka bi olay zaten

Seni bilmemde ben,yaz,kış,yağmur,çamur,kar,buz tepesindeyim.SEzon olayı bende yok:)Motorcu adam sezon adamı olurmu hiç

ethemm76
07 Mayıs 2012, 23:41
Sistem 150 cc motora 5000 tl, 250 cc olunca 10 bin tl dediği müddetçe Türkiye' de motosiklet olmaz tabi. Ve bu sektörün gelişebilmesi beklenemez. Talep yoksa malda yok. Ürün çeşitliliği, seçenek te yok. Bu kadar açık.

-ZERO-
07 Mayıs 2012, 23:46
Seni bilmemde ben,yaz,kış,yağmur,çamur,kar,buz tepesindeyim.SEzon olayı bende yok:)Motorcu adam sezon adamı olurmu hiç

doğrusu da bu olmalı zaten. deli gibi yağan yağmurda bile motora binmek bile başka bir zevk zaten :)

özcan1980
07 Mayıs 2012, 23:56
Şu XRE 300 modelini 249 cc yapsalar fiyatı da 8-9 bin TL olsa peynir ekmek gibi satılır aslında.
http://i1071.photobucket.com/albums/u507/ozcancoskun/honda-xre-3001.jpg

COQ
07 Mayıs 2012, 23:58
Abicim zengin memleketiz.
Bence ya sizin matematik konusunda probleminiz var ya da pok gibi paraniz var.
Adamlar bin lira zam yapmis, motosiklet pahali diye aglasiyorsunuz.
Sanki onceden ucuzdu.:)
Burada Kawasaki 250R 3900 euro.
Asgari ucretle calisan adam 4 aylik maasiyla bir tane alir.
Yani Turkiye'de satilmasi gereken fiyat yaklasik 2800 lira.
Cbr 600 RR 11.990 euro
Yani bir asgari ucretlinin 10 aylik maasi.
Turkiye'de ki fiyati 7000 lira olmasi lazim.
Siz bunlara degilde bin lira zamma itiraz ediyorsunuz.
Tebrik ederim.

turkish39
08 Mayıs 2012, 01:09
Mesele mal aynı mal zam neyin nesi.Bir iki bakalit çak motora zam için bahanen olsun bari.

Syanur
08 Mayıs 2012, 01:10
Abicim zengin memleketiz.
Bence ya sizin matematik konusunda probleminiz var ya da pok gibi paraniz var.
Adamlar bin lira zam yapmis, motosiklet pahali diye aglasiyorsunuz.
Sanki onceden ucuzdu.:)
Burada Kawasaki 250R 3900 euro.
Asgari ucretle calisan adam 4 aylik maasiyla bir tane alir.
Yani Turkiye'de satilmasi gereken fiyat yaklasik 2800 lira.
Cbr 600 RR 11.990 euro
Yani bir asgari ucretlinin 10 aylik maasi.
Turkiye'de ki fiyati 7000 lira olmasi lazim.
Siz bunlara degilde bin lira zamma itiraz ediyorsunuz.
Tebrik ederim.

Ne alakası var abi, çok saçma bir bağlantı kurmuşsun kusura bakma ama.

Tamam ne demek istediğini anladım ama durum vaziyet senin dediğin gibi değil. TR de motor genel olarak pahalı diye ağlamanın faydası yok. O iş başka. TR de benzin de pahalı, arabada pahalı, elektronik de pahalı... Kendi üretmediğimiz birçok şey daha pahalı.

Ancak milletin ağladığı(mız) şey, Hondanın yaz geldi diye, çok tuttu diye, canı istedi diye zaten pahalı olan motora 1000 TL daha zam yapması. Yani ortam belli, motorun tahmin edilen ve olması gerek yüksek fiyatı belli. Evet o fiyattan piyasa giriyor, zaten yüksek, ama sonra hoop başını alıp gidiyor zamlar...daha da yükseliyor fiyat

turkish39
08 Mayıs 2012, 01:15
Ne alakası var abi, çok saçma bir bağlantı kurmuşsun kusura bakma ama.

Tamam ne demek istediğini anladım ama durum vaziyet senin dediğin gibi değil. TR de motor genel olarak pahalı diye ağlamanın faydası yok. O iş başka. TR de benzin de pahalı, arabada pahalı, elektronik de pahalı... Kendi üretmediğimiz birçok şey daha pahalı.

Ancak milletin ağladığı(mız) şey, Hondanın yaz geldi diye, çok tuttu diye, canı istedi diye zaten pahalı olan motora 1000 TL daha zam yapması. Yani ortam belli, motorun tahmin edilen ve olması gerek yüksek fiyatı belli. Evet o fiyattan piyasa giriyor ama sonra hoop başını alıp gidiyor zamlar...

SEZON MUHABBETİNE İYİCE UYUZ OLUYORUM ARTIK ZATEN.MOTOSİKLET TUTKUSU SEZONLUK DEĞİL DAİMİDİR.

kemboo
08 Mayıs 2012, 01:24
ya hondakinin baya baya adam kazıklamak ya başka bişey değil. şu türkiye vergilerinde 250cc cbr 250r 10 bin lirayı belki hakeder (daha ucuz olmasını bende isterdim en azından bi 7-8 binlira) ama bi cbf 5bin lirayı haketmiyor bence.

turkish39
08 Mayıs 2012, 01:30
gÖNLÜME GÖRE Bİ MOTOSİKLET BULDUM.TİPİDE TAM İSTEDİĞİM GİBİ.FİYATIDA UCUZ EMSALLERİNE GÖRE.AKLIM KALDI YAW.HONDA VE YAMAHAYA KAPAK NİTELİĞİNDE BİŞEY.ADAMLAR BENİ DUYDUMU NE.EYLÜL AYINDA PİYASAYA ÇIKACAKMIŞ.EK İŞ BULUP PARAYI TAMAMLAMAM GERENK.http://f1205.hizliresim.com/x/8/5hg6j.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
SUZUKİ GW 250 İNAZUMA.9850 TL EŞİM Bİ MOTORA VERİLİRMİ O KADAR PARA DEMEKTE.NEDİR BENİM BU ÇİLEM