PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor düşmanı araçlara karşı birlikte hareket edelim

435
29 Nisan 2012, 03:05
Merhaba arkadaşlar, böyle bir mesajı yazdıracak kadar bezdiren bir olaya şahit oldum bugün.
pek motosiklet forumlarına takılan biri değilim, o nedenle kısaca kendimi tanıtayım. 30 yaşında, 7 yıldır dört mevsim motosiklet kullanıcısıyım. 3 ciddi kazam var, bunların üçü de taksiyle. birinde 2 ay felç oldum. çok şükür toparladım ve kullanmaya devam ediyorum.
r6 kullanmama rağmen trafikte seyir hızının 10-20km üstünde giderim. yani bir maganda veya hız manyağı biri değilim. 15-20 yıllık arkadaşlarımla 5-6 motor çoğunlukla istanbulda geziye çıkarız sık sık.

bugün başıma geleni anlatmak isterim.
bostancı-maltepe arası sahilyolunda, 70km hızla 3 şeridin ortasında giderken, yolun bomboş olmasına rağmen sol şeritten bir doblo gelip en öndeki motor kullanan arkadaşımızın önüne kırdı. neden şerit değiştirdi anlamak mümkün değil, zaten bomboş yol. hadi şerit değiştireceksin arkamıza geç, ya da iyice mesafe aç öyle geç önümüze. Bu gerizekalı vatandaş bildiğin motorun üstüne doğru kırdı. haliyle bizim arkadaş da sağ şeride doğru kırdı. kornaya bastı uzun uzadıya, elini kaldırdı "sen ne yapıyorsun" der gibi. adam içerden de aynı el hareketleriyle karşılık verdi, hiç umursamadan hızını 100'e çıkarıp devam etti yola.

bizim arkadaş haklı olarak sinirlendi, hemen arabanın yanına yanaştı 100km hıza sabitledi araçla aynı hızda giderken çek kenara diye jest yaptı. Daha önce de yaptığımız bir şeydir, genel de konuşup çözeriz olanı. Fakat şöför ne yapsa beğenirsiniz? o hızla giderken direksyonu motorun üzerine kırdı. Motor bunu farkedip o da sağa kaçtı. Kaçmasına rağmen hafifçe vurmayı başardı motora...
bunu arkadan izleyen ben, dayanamayıp hemen arabanın solundan önüne çıkıp frene bastım araba sağa yavaşladı ve ne şanslıyız ki kırmızı ışığa denk geldik durdum, haliyle o da durdu.

artık bir özürle geçiştirilmesi imkansız hal almıştı. arkadaşım kapıyı açmaya çalıştı ama kilitliydi. aynasını kırdı. Adam da içerden sizi polise şikayet edecem diye bağırıdı bastı gaza gitti...

ben de arkadaşımı sakinleştirdim, rotamıza devam ettik...
Arkadaşlar, böyle embesil insanlarla dolu trafiğimiz. Bunları polise rapor etsek bir şey ıspatlayamayacağımız gibi kaza olmadığından bir ceza da görmeyecekler.
ben ciddi ciddi yanımda 10ml 'lik biber gazı taşımayı düşünüyorum, takip edip durduğu yerde camdan içeri sıkacam ki 2 saat o arabayı kullanamasın.

bugün ki olayda arkadaşım ciddi biçimde yaralanabilirdi, onun yerinde siz de olabilirdiniz. bizi görmeyip bizi ezmelerine kaza diyorum ama bu bir kaza değil, bu cinayetin ta kendisidir!
Böyle embesillere karşı topluca bir tutum sergilememiz gerektiğini düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

saygılar,

motodriftt
29 Nisan 2012, 03:14
parçalasaydınız şerefszn camlarını indirseydiniz var öyle hödükler aynı şekilde bende yaşadım en sag şeritten ilerlerken hızım 60kmh ufaktan ufaktan takılırken sol şeritin boş oldugunu göre göre sag şeritteki beni adam nerdeyse 100kmh hızla sıyırdı geçdi yakalasaydım direksiyonu yedirecektim ama uçdu gitti

adem80
29 Nisan 2012, 03:38
molotof taşıyalım, molotof atalım dicem ama fazla olacak. Neyse gece gece kafa yormuyayım.

Pain
29 Nisan 2012, 03:56
Çok geçmiş olsun arkadaşınıza.Ben yeni olmama rağmen bu tür şeylerle çok defa karşılaştım.Önce el kol yapıyorum ama yakın takip etmiyorum kendimi riske atmamak için zaten cbr 125 var,gaza dokunup kaçamayabilirim yani.Işıklara kadar takip ediyorum yanına gidiyorum korna basıyorum,camına tıklıyorum bu sefer korkup görmemezlikten geliyorlar,daha çok dokunuyor.Karşılık vermemeleri daha iyi gerçi,kötü şeyler yaşayıpta başımı derde sokmaktansa...
Ama biber gazı fikri iyi,yazda geldi millet cam açık gezer,boşalt içeri bas gaza,yakalansak bile bişey kanıtlayamazlar.Daha hacimli makinaları olan arkadaşlar(sizin gibi) daha kolay yaparlar bu işi.
Aslında çözüm bu değil,siz verirsiniz derslerini,yarın öbür gün gelir bizden intikam alırlar.(Başımın çaresine bakarımda 125 cc üzerindeyken riske girrbilrim:D)

motodriftt
29 Nisan 2012, 04:00
Çok geçmiş olsun arkadaşınıza.Ben yeni olmama rağmen bu tür şeylerle çok defa karşılaştım.Önce el kol yapıyorum ama yakın takip etmiyorum kendimi riske atmamak için zaten cbr 125 var,gaza dokunup kaçamayabilirim yani.Işıklara kadar takip ediyorum yanına gidiyorum korna basıyorum,camına tıklıyorum bu sefer korkup görmemezlikten geliyorlar,daha çok dokunuyor.Karşılık vermemeleri daha iyi gerçi,kötü şeyler yaşayıpta başımı derde sokmaktansa...
Ama biber gazı fikri iyi,yazda geldi millet cam açık gezer,boşalt içeri bas gaza,yakalansak bile bişey kanıtlayamazlar.Daha hacimli makinaları olan arkadaşlar(sizin gibi) daha kolay yaparlar bu işi.
Aslında çözüm bu değil,siz verirsiniz derslerini,yarın öbür gün gelir bizden intikam alırlar.(Başımın çaresine bakarımda 125 cc üzerindeyken riske girrbilrim:D)kardeş senin cbryi bana wer beni kmse yakalıyamaz :) zaten araç ne olursa olsun kalkışta yersin o aracı bide saglam kullanırsan 150 kmh görürsün hiç bir araçda kolay kolay trrafikde o hıza ulaşamaz

drsteel
29 Nisan 2012, 04:28
arkadaşım istanbulun her yeri kamera dolu. böyle bir durumda adamın plakasını ve tarihi not alacaksın. sonra hangi güzergahta ise onu da not alıp trafige şikayette buluncaksın cezayı yiyor. ayrıca gidip cumhuriyet savcılığına adam oldurmeye kasttan şikayetçi olacaksın. en kısa süren mahkeme 2 yıl. adam tıpış tıpış iki yıl boyunca mahkemy gelip gidecek. suç kamera kayıtlarında olduğu için belki hapğis bile yatabilir.

motodriftt
29 Nisan 2012, 04:36
arkadaşım istanbulun her yeri kamera dolu. böyle bir durumda adamın plakasını ve tarihi not alacaksın. sonra hangi güzergahta ise onu da not alıp trafige şikayette buluncaksın cezayı yiyor. ayrıca gidip cumhuriyet savcılığına adam oldurmeye kasttan şikayetçi olacaksın. en kısa süren mahkeme 2 yıl. adam tıpış tıpış iki yıl boyunca mahkemy gelip gidecek. suç kamera kayıtlarında olduğu için belki hapğis bile yatabilir. o uzun iş biz en iyisi aracına zarar verelim yada indirip agzını yüzünü dagıtalım

Pain
29 Nisan 2012, 04:50
arkadaşım istanbulun her yeri kamera dolu. böyle bir durumda adamın plakasını ve tarihi not alacaksın. sonra hangi güzergahta ise onu da not alıp trafige şikayette buluncaksın cezayı yiyor. ayrıca gidip cumhuriyet savcılığına adam oldurmeye kasttan şikayetçi olacaksın. en kısa süren mahkeme 2 yıl. adam tıpış tıpış iki yıl boyunca mahkemy gelip gidecek. suç kamera kayıtlarında olduğu için belki hapğis bile yatabilir.

Dostum sana katılıyorum,herşeyin yasalarla çözülmesi gerektiğini düşünüyorum ve şiddetin şiddet doğuracağına inanıyorum,kimseye kolay kolay birşey yapacağımda yok.Uzun uzun anlatmayacağım ama bir şekilde kendi gözümle bazı olaylar gördüm:sarhoş bir adam başka birini öldürmeye kalktı(palamı diyorlar bilmiyorum elinde vardı) polis son anda kurtardı ,adamın bıçağını aldı ve adamı saldı,başka bir olay ise yine sarhoş 5 kişi arabayla çevirmeden kaçtı polis yakaladı,çağrı üzerine 8 polis arabası en az 16 polis geldi(adamlar polisin üstüne yürüdü başta sonra yalvardılar)ne ceza verildi ne ehliyet alındı ne araba çekildi,adamlar bira kutularını camdan ata ata gittiler.

Ben demiyorum cezasını biz verelim ama başkasıda vermiyor cezasını yanlarına kalıyor.Bende en azından kendimizi korumak için birşeyler yapalım diyorum(biber gazı taşımak mantıkılı geldi)

motorcu48
29 Nisan 2012, 05:56

abi biri olur sezonun ilk sopasını attım der millet kutlar akıl almıcak testere cinayetleri sunar
hatta motor duayenlerimiz bile çıkıp senin gibi bişey söyleyince bize hep birlik olup suçlu ilan eder
toplum bu...sanki motosiklet kullanan insanlardada hiç akılsızı yok

bi kişiye yumruk atarsan o da sana atar .bi kişiye küfür edersen o da sana eder cinayet çıkar bu mantığı bu yuzden desteklemiyorum
hatalıyı sucluyu ayır etmeden insanlar ölüyor .bunu döveriz asarız ağzını kırsaydın gibi olaya gidilmez .bu yollarla gidilir
elbette bizde sinirleniriz cileden çıkarız ancak kendmizi tutmamız lazım zaten hayatta bu değilmidir

arkadaşa geçmiş olsun. unutulmasınki öldür agzına yumruk at şr. deseydim 10 beğeni alacaktım

Mr.cihans
29 Nisan 2012, 10:53
sanırım yasınızdan dolayı soguk kanlıydınız bana ve arkadaslarıma yapılsaydı bu hareket kalabalık tarafında ben olmamdn dolayı ındıgım an lastıgıne bıcagı saplamıstım kı kacamasın sonra kapı camı ındırmıstımkı saklanamasın gerısı polıs gelene kadar hıcbır alet edevat kullanmadan doverdım kı ceza almıyım dıye sonuc bu guzel bır anı olarak kalırdı. Oda bu hıkayeden ders alır kendı ırkından olanları uyarırdı belkı....

deathoflife
29 Nisan 2012, 10:57
Biber gazı suç değil. Adamın yüzüne sıktıktan sonra 1 saat kendine gelemez bir güzel dalarsın istersen adamada bakalım o maganda bir daha aynı harekete cesaret edebilecekmi.

bY_aLp
29 Nisan 2012, 10:58
tavanına yumruk ataydınız arabanın :) 2 aynayı yere indirip kopartaya çeşitli zararlar verilebilirdi çok geçmiş olsun

Ezquero
29 Nisan 2012, 11:02
Biber gazı bana en fazla 10 dk etki ediyor 2 saatlik bi şey değil ama ilk tanıştığım zaman ölücem sanmıştım :)

deathoflife
29 Nisan 2012, 11:18
tamam 10 dk yeterde artar.

erro
29 Nisan 2012, 11:27

adam öldürmeye kasıt olduğuna sen değil savcı karar veriyo..böyle bi durumda koğuşturmaya bile gerek görmeyebilirler..savcılardaki eğilim; sonuç olarak bi olay olmamışsa yoğunluk olmaması için olayı kapatmak...

TATLIHIZ
29 Nisan 2012, 11:40
Dozerle üstlerine sürücen acaba ne yaparlar cok merak ediyorum Kepceyide asagıya zemine 0 yapıcan gecirdigin takla atsın

sarıdev
29 Nisan 2012, 11:45
Eldivenlerim sayesinde kapalı camdan bile adamın suratını dağıtabilirim.Ama hangi birisiyle uğraşacaksınız İstanbul trafiğinde en güzeli bir arkadaşın dediği gibi saat,tarih ve güzergahı alıp mahkemeye vermek.Arabadan aşağı inmeyen adamları zorla çıkarıp dövdüğünüzde onlar sizi mahkemeye veriyor.Tecrübeyle sabittir.

motorsaykıl
29 Nisan 2012, 11:55
Bence en güzeli biber gazı sıkmak. Sıkıp gazı bırakacaksın i.neleri :))) Öylece mıcırdanıp dursunlar saatlerce :)))

kemboo
29 Nisan 2012, 12:00
bu tarz gerizekalılar trafikte çok fazla var. benimde başıma çok geldi hep geri durarak kaçtım. en mantıklısı suç duyurunda bulunmak ama bu ülkede adam ezip öldürenler ceza almayınca güvenemiyor insan... geçmiş olsun bu arada umarım bidaha başınıza gelmez böyle bir olay.

beyazit60
29 Nisan 2012, 12:10
iki hafta önce arabamla dolaşırken doblo marka bi aracın motorlu arkadaşı sıkıştırdığını gördüm gördüm hemen olaya müdehale ettim bende onu sıkıştırdım motorlu arkadaş yanımdan geçerken teşekkür etti eşşek değilse adam anlamıştır hatasını

waffenSS
29 Nisan 2012, 12:17
valla siz iyi davranmşsınız af yok böyle hödüklere ulaşamıyorsan maddi zarar ver:)

c3nk
29 Nisan 2012, 12:20
Büyük ihtimalle o elemanın motorcularla bi alıp veremediği var, kız arkadaşını motorcu birine kaptırmıştır heralde düdük.
ah ahh keşke camını kırmakla kalmayıp daha beter edebilseydiniz hakediyolar çünkü.