PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : En iyi yakıt??

serseric
24 Nisan 2012, 23:51
Evet beyler abiler kardeşler
Bpden veya opetten benzin aldıgımızda motorumuz için hangisini almalıyız sanırım opet 98 oktan motoru yıpratırmış 95 iyiymiş birde bp de ultimate mi iyidir yoksa baska bişeymi siz ne kullanıyorsunuz merak ettim konuyu göremedim varsa şimdiden özür dilerim

Soykan67
24 Nisan 2012, 23:55
Firma farketmeden hepsi aynı.
Asıl önemli olan hangi akaryakıt şubesinden aldığın.Bazılarının benzini gerçekten kalitesiz oluyor.

kartalizma07
25 Nisan 2012, 00:19
aşağı yukarı hepsi aynı işletmeci içine karışım yapmazsa iyidir. ben opetten alıyorum ve opette 98 değil 97 oktan var. ben 97 alıyorum yakıt oranıda iyi çekişide iyi, arkadaşımda shell den 97 oktan alır sürekli o da memnun. ucuz yakıt almada

Ramazan Can
25 Nisan 2012, 00:23
ben genelde hep shell veya opet.. ama ilk tercihim shell.....

ozgurakman
25 Nisan 2012, 00:31
küçük cc.de 97 oktan tamamen para israfı. ayrıca hararetin yükselmesine sebep oluyor. o yüzden 95 oktan almalısın. hemen hepsi aynı, sadece aldığın yere dikkat et ayrıca motorunda benzin filtresi yoksa mutlaka taktır 3-5 lira bişeydir.

şahsen bp opet ve shellden alırım başka yerden kolay kolay almam

boraerdin
25 Nisan 2012, 00:43
En iyi yakıt??
Yeni Rakı

kartalizma07
25 Nisan 2012, 00:45
küçük cc.de 97 oktan tamamen para israfı. ayrıca hararetin yükselmesine sebep oluyor. o yüzden 95 oktan almalısın. hemen hepsi aynı, sadece aldığın yere dikkat et ayrıca motorunda benzin filtresi yoksa mutlaka taktır 3-5 lira bişeydir.

para israfıyla alakası yok bence 95 ile 97 mesafe olarak hemen hemen aynı, 97 oktan daha az yakar diye duydum. sende dene bakalım veya pompacılara sor ama sürekli al, 1-2 defa değil

serseric
25 Nisan 2012, 00:47

dostum peki nedir bu benzin filtresi teknik servisemi taktırcaz sııfır aldım içinde yokmudur scooter in

kartalizma07
25 Nisan 2012, 00:48
En iyi yakıt??
Yeni Rakı
:cat: :cat: :cat: :cat: aynen

motodriftt
25 Nisan 2012, 00:49
farketmez ya ben genelde starpetten alyrm bi pisligini görmedim

kartalizma07
25 Nisan 2012, 00:51
bence gerek yok filtreye, önceki motorumda hiç pislik olmamıştı uzun sürede

maxi97
25 Nisan 2012, 00:53
dostum peki nedir bu benzin filtresi teknik servisemi taktırcaz sııfır aldım içinde yokmudur scooter in

büyük ihtimalle vardır, eğilip motorun altında benzin deposundna çıkan hortumu izlersen ceviz kadar bi plastik parça göreceksin. filtre o işte. yoksa da bu malzemeden alıp, 2 kelepçe de alıp, bu hortumu kesip araya bu hortumu atabilirsin.

arca94
25 Nisan 2012, 00:59
Shell, Opet, PO sık sık denedim.. Shell'de 97 yok mecbur ultimate 95 alıyorum.
PO da genelde 97 alıyorum. Opet bu aralar pek kullanmıyorum.
PO'dan aldığım 97 ile yaklaşık 205 km gittim (bir depo 6.2 lt.)
Shell'den aldığım 95 le şu an 150 km deyim bakalım ne kadar gidecek.
Bi de BP de fark var mıdır ? Biraz daha uzak ama gidilebilir yani..

Çevremde PO, Opet, Shell, BP var.
Bi de bu T.P.A.O dan bi kart mı ne çıkarttırıp galiba benzin litresini 4.77 iken yaklaşık 4.52 ye filan alabiliyormuşuz.
Komşu söyledi de bu son indirimden sonra o zaman 4.40 filan olmuştur dedi. Doğru mu bu ya ?

Soykan67
25 Nisan 2012, 01:15
Bi de bu T.P.A.O dan bi kart mı ne çıkarttırıp galiba benzin litresini 4.77 iken yaklaşık 4.52 ye filan alabiliyormuşuz.
Komşu söyledi de bu son indirimden sonra o zaman 4.40 filan olmuştur dedi. Doğru mu bu ya ?

Şu işi merak ettim biraz.Bilen birileri çıkar umarım.

arca94
25 Nisan 2012, 01:24
Şu işi merak ettim biraz.Bilen birileri çıkar umarım.

Ben de çok merak ediyorum.. Zaman da bulamadım TPAO ya uğramaya.. Bi şey yapmakta gerekmiyomuş galiba. Bana hatta zorla verdiler dedi :)
Bi form dolduruyomuşun kartı veriyolarmış benzin alırken okutup fiyatı düşürüyomuşun.
Bi ara tam anlamıyla bi soriyim ona, öğreniyim.. :)

Bu arada ben TPAO dan benzin alındığını bile bilmiyodum.. :queen:

yamyamaha
25 Nisan 2012, 01:31
Milangaz ama bulamadım mı :) aygaz

arca94
25 Nisan 2012, 01:40
Bu arada sitesinde filan araştırdım..

Adi:
Credi TP Kampanyası
Ozet:
Credi TP” kartı ile akaryakıt alımlarında anında %3 indirim...
Detay:
TP, “Mutlak Müşteri Memnuniyeti” prensibi doğrultusunda 2010 yılı itibari ile “Credi TP” uygulamasına başlamıştır. “Credi TP” müşterilerine akaryakıt alımında, anında %3 indirim sağlamakta ve çok yakın gelecekte açıklayacağı sürprizlere hazırlanmaktadır.

4.77 üzerinden hesaplayınca 4.77 x %3 = 0.1431 indirim..
Yani 4.77 - 0.1431 = 4.6269 yani 4,62 TL ye geliyor..

Eee en son 12 krş indirimle. 4.65 olmuştu. Onu da hesaplarsak 4.65 x %3 = 0.1395 olüyür..
Ondan sonra da 4.65 - 0.1395 = 4.5105 oluyor.. Yani Litresi 4.5 TL ye geliyor..

Akşam akşam da iyi matematik yaptım.. :)
Yanlış hesap yapmadıysam çok büyük bi indirim olmasa da.. Hem güvenilir firma. Hem de piyasadan az da olsa ucuza alıyoruz.. :)

Bu arada linki de bu..
Credi TP
(http://213.194.120.190/Sayfalar/IcerikDetay.aspx?SID=37&kategori=Kampanyalar)

safakk
25 Nisan 2012, 01:49
opet fena değil ancak shell in yakıtı daha kaliteli geliyor bana. Genelde düz 95 oktan kullanıyorum çünki motorun kullanım klavuzunda zaten 95 veya 93 oktan kullanın yazıyor. Eh memlekette de 93 oktan olmayınca bende hep 95 aldım. İşin garip tarafı şu ki opetten benzin alınca 10 15km daha uzun gidiyor ancak motorun çekişi biraz düşüyor ve soğukken tekleme yapıyor. Shellden alınca biraz daha az yol gidiyor ama tekleme yapmıyor çekişten düşmüyor anlamadım ben bu işi

Bu yüksek oktanlı benzinle daha uzun yol kat etme gibi bir mevzu yoktur ve tamamen petrol işletmecilerinin uydurması 97 oktanıda satma politikasıdır. Forumda bu soruyu ele alan çok bilgilendirici bir başlık mevcut ufak bir aramayla elde edilebilir

glock
25 Nisan 2012, 02:00
duyduğuma göre benzin istasyonlarının benzin stok depolarında buharlaşma meydana gelirmiş,
buharlaşan suyu çektirmek gerektiği için (bazı) istasyonlar ihmal ettiğinden dolayı benzinde sulanma olurmuş.
benzine su katıyorlar! sözü bu durumdan dolayı söylenir...
ben 4-5 senedir dizel ve benzin yakıtlarımı acarkent-total benzin istasyonundan alırım, sözde total firması TR'de en kalitesiz benzini satıyor derler güya, (hiçbir sorun yaşamadım!)
ve motosikletimin bakımlarını yaptırırken ustalarımın dikkatini çektiğinden söylüyorum, egsozlarım tertemiz durumda is, kararma veya deforme gibi sorunlarım oluşmadı.
büyük motosikletimde 97 oktan benzin yakıtı tüketiyorum scooter'ımda ise 95 oktan yakıt tüketiyorum.

kaan898
25 Nisan 2012, 03:02
duyduğuma göre benzin istasyonlarının benzin stok depolarında buharlaşma meydana gelirmiş,
buharlaşan suyu çektirmek gerektiği için (bazı) istasyonlar ihmal ettiğinden dolayı benzinde sulanma olurmuş.
ben 4-5 senedir dizel ve benzin yakıtlarımı acarkent-total benzin istasyonundan alırım, sözde total firması TR'de en kalitesiz benzini satıyor derler güya, (hiçbir sorun yaşamadım!)
ve motosikletimin bakımlarını yaptırırken ustalarımın dikkatini çektiğinden söylüyorum, egsozlarım tertemiz durumda is, kararma veya deforme gibi sorunlarım oluşmadı.
büyük motosikletimde 97 oktan benzin yakıtı tüketiyorum scooter'ımda ise 95 oktan yakıt tüketiyorum.
eski bi opet çalışan olarak şunu söylemek gerekir ki her istasyonun deposunda su birikimi oluyo ve istasyon sahibi buna ehemmiyet göstermezse sıkıntı yaratabiliyo.ama bunun da belirli bir aralığı var .şöyle ki benzinin özkütlesi sudan az olduğu için devamlı yukarda ve pompaların da çekme sınırı belirli.sonuçta su miktarı artarsa pompanın çektiği su-yakıt karışımı da artar.bu marker olayı çıktıktan sonra sonra özellikle istanbul gibi büyük şehirlerde epdk anormal kontroller yapıyo.bence aklınıza bişey gelmesin.ama depo temizliğine özen göstermeyip temiz mal getirse de sorunlu mal satan ve ceza yiyen biçok istasyon gördüm.tercih olarak da her ne kadar fransızları sevmesem de total den hiç beklemediğim kadar verim alıyorum.2 yıl önce opette çalışırken biri bana bunu dese gülüp geçerdim ama deneyerek görmek riskli de olsa sizin yararınıza.bikaç defa fullden aldım maalesef ucuz olmasının hiçbir artısı yok bariz az yol yapıyo.bp ye de şu meksika körfezindeki olayda gösterdiği duruştan sonra baya kızgınım( tüm şirketler uyarmışlar platform konstrüksüyonunda kulandığınız maddeler ve mühendislik çevre felaketine neden olabilir diye ama bp den tabiri caizse has...ir şeklinde güzel cevap almışlar).öyle mi böyle nerde eski türkiyedeki güçlü bp...

glock
25 Nisan 2012, 03:41
eski bi opet çalışan olarak şunu söylemek gerekir ki her istasyonun deposunda su birikimi oluyo ve istasyon sahibi buna ehemmiyet göstermezse sıkıntı yaratabiliyo.ama bunun da belirli bir aralığı var .şöyle ki benzinin özkütlesi sudan az olduğu için devamlı yukarda ve pompaların da çekme sınırı belirli.sonuçta su miktarı artarsa pompanın çektiği su-yakıt karışımı da artar.bu marker olayı çıktıktan sonra sonra özellikle istanbul gibi büyük şehirlerde epdk anormal kontroller yapıyo.bence aklınıza bişey gelmesin.ama depo temizliğine özen göstermeyip temiz mal getirse de sorunlu mal satan ve ceza yiyen biçok istasyon gördüm.tercih olarak da her ne kadar fransızları sevmesem de total den hiç beklemediğim kadar verim alıyorum.2 yıl önce opette çalışırken biri bana bunu dese gülüp geçerdim ama deneyerek görmek riskli de olsa sizin yararınıza.bikaç defa fullden aldım maalesef ucuz olmasının hiçbir artısı yok bariz az yol yapıyo.bp ye de şu meksika körfezindeki olayda gösterdiği duruştan sonra baya kızgınım( tüm şirketler uyarmışlar platform konstrüksüyonunda kulandığınız maddeler ve mühendislik çevre felaketine neden olabilir diye ama bp den tabiri caizse has...ir şeklinde güzel cevap almışlar).öyle mi böyle nerde eski türkiyedeki güçlü bp...

Teşekkür ediyorum :cat:

ebu ahmed
25 Nisan 2012, 11:22
kardeşler ben TP nin lpg sini kullanıyorum 170 180 banamısın demiyor :D

kartalizma07
25 Nisan 2012, 13:41
total hakkında amcam da seninkine yakın açıklamalar yapmıştı belkide doğrudur. kendisi ankarada yaşıyor ve broadway aracına totalden yakıt almış, egzosun çıkış ağzında gri ve kahverengimsi bir görüntü oluşmuş yani kararma olmamış.
yani bizim amcanın izlenimi bu şekilde, askerdeki komutanımda total ci idi. geçenlerde mecbur kalıp aldım gayet iyiydi ama sürekli alınırsa belli olur herşey, istasyon değişince km mesafesi değişebiliyor ama totalden aldım azalma olarak gözüme çarpmadı.

Khutuck
25 Nisan 2012, 14:01
Genellikle Opet'ten yakıt alırım. Devirli kullanacaksam 97 oktan alıyorum, o da çok seyrek. Çoğunlukla 95 oktan alıyorum. Opet'in yakıtı gayet iyi, (çok) yabancı bir şirket de değil.

ZIPPIRMAN
25 Nisan 2012, 14:24
Ateş suyu-Jack Daniels-İYİ YAKIT

http://i.imgur.com/EdnU8.jpg

EverHarD*
25 Nisan 2012, 20:55
ben opetten alıyorum gayet memnunum iyi götürüyor :)

eğer ucuzluk istiyorsan akpet'e git

blt_59
25 Nisan 2012, 21:08
bizim burda tp var yüzde yüz yerli yakıt felan yazıyo,hiç almadım denemedim,kullanan varsa yorum yapsın bi zahmet,bir kere uspet denen lanet istasyondan aldım,o mereti motordan temizleyene kadar bende mahvoldum motorda ..:jocolor:

Uğur
25 Nisan 2012, 21:15
Opet ve Shell'den şaşmam.
Birde pompacı arkadaşlara dikkat ederim,bir kaç motorumu benzinle yıkadılar sağolsunlar. :jocolor:

plectrum
05 Eylül 2012, 01:25
Ben motosikletimde test ettim en iyisi bp ultimate. Opetin de dizelini şirket aracımızda kullanmıstık araba yakıta baglı olarak 1800 TL masraf cıkardı. Arac Linea oldugundan opetle anlaşmalı bu yuzden opetten yakıt aldıgımızın fişlerini gösterip paramızı geri aldık. Bu yuzden opetin yakıtına hiç guvenmem LPG'si hariç.

eren özer
05 Eylül 2012, 01:30
Vallahi biz biz diyorum çünkü amcamlar ve ben hep shell ,Soill ve Hiç olmadı PO dan alıyoruz Shellin yakıtına sonuna kadra güveniyorum ben 1,2 kuruş fazla ama su katılmamış hiç olmassa

plectrum
05 Eylül 2012, 01:30
ben opetten alıyorum gayet memnunum iyi götürüyor :)

eğer ucuzluk istiyorsan akpet'e git

Ben uzun yolda giderken yakıtım bittiginden mecbur kalıp akpetten almıstım Konya-Kulu arası bir yerden. Aman aman yokuslarda cekmedi alet tamda hava kararmıstı cok buyuk rezillik cekmiştim ondan sonra bidaha hiç onunden bile geçmemeye calışıyorum.

Zippo's
05 Eylül 2012, 01:57
Bp den şaşmam.

tcs
05 Eylül 2012, 02:11
shell iyidir