PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrikli Schooter Almalı Mı?

Serk21
24 Nisan 2012, 01:13
Merhaba arkadaşlar,son zamanlarda benzine gelen zamlar ve bakım vs gibi konulardan dolayı benzinli araçlardan iyice soğumuş durumdayım.geçenlerde nette gezinirken elektrikli schooterlar gördüm ayda 15 tl elektrikle doyasıya gezin vs sloganlarıyla.

Ne dersiniz? kafamda sorular var aküsü çabuk ölür mü?(yeni akü 500 tl civarında)
Rampalarda bayılır mı?(kız arkadaşımla binicem o 55 ben 75 kg)
Çabucak dökülür mü?(çin malı malum)
Plaka gerekiyor mu?ruhsat nasıl çıkıyor?
Birde bu fiyatlar normal midir?
Yedek parçada sıkıntı yaşarmıyım?
80-100 km menzil doğrumudur? (tek şarjda)
60 km hız gerçekmidir?

Bu sorular hakkında gerçekten bilgisi olan arkadaşlar cevap verirlerse çok sevinirim.

Birkaç örnek vermek gerekirse;
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-elektrikli-araclar-elektrikli-motosiklet-yuki-dunya-1200-watt-sarjli-scooter-eve-teslim-kapida-odeme-81905100/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-elektrikli-araclar-elektrikli-motosiklet-apachi-1200-wat-elektirikli-scooter-60073051/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-elektrikli-araclar-elektrikli-motosiklet-revolt-volta-elektirikli-scooter-2-300-tl-fiyat-ile-68065757/detay/

(Lütfen 13-16 yaş arası kardeşler afaki yorumlar yapmasınlar,2 gündür netten araştırma yapıyorum hep onların yaptıgı geyikler yüzünden bir yere varamadım =) 13 yaşında 75 kilo olup 10 yaşından beri traktör kullanan istese bin arar (cbr1000RR) bile alabilen ama yaşının dolmasını bekleyen küçük kardeşlerim ve hikayelerinden şiştim =))))

adem80
24 Nisan 2012, 01:16
ruhsat ve plaka gerekmez. 60 km değilde 45-50 km belki yapar. Başka bişe bilmiyorum :)

ozgurakman
24 Nisan 2012, 01:21
elektrikli bisikletten bahsediyorsanız sakın almayın derim. ama ciddi manada güçlü elektrikli motosikletler var. eğer onlardan bahsediyorsanız, bir bilgim yok. e-bike sürdüm ve böyle bir rezalet görmedim alet kendini zor taşıyor :) (80 kiloyum boyum 1.86)

mantıken bakınca güç karşılaştırmasında dağlar kadar farklar var:
ybr 125 motoru: 7.3kW
100 cc. çinli cub motoru: 6.5kW
e-bike motoru :0.25kW (250W)

151rsfa
24 Nisan 2012, 01:28
Dostum benzin fiyatlari konusunda haklisin katiliyorum sana. Ama bir elektirik bisiklet icin iki bin lira cok gereksiz(cunku o iki bin liranin hakkini vermiyor. Performansi vermiyor.) iki bin liralik benzinle motosiklet ile 10000-15000 km gidersin. Ama degmez diyorum.

F54
24 Nisan 2012, 01:44
arkadaş e bike alınır ama gideceğin yol düz ve tek olman gerek tek şarj da 70km yapar rampa çıkmaz akü fiyatı 350 tl dir eğer 2 kişi binersen akü çabuk biter...

ama başka seçeneklerde yok değil yonja diye arattır görürsün e bike yi ama fiyat tuzlu

ierisen
24 Nisan 2012, 01:46
Bence de hiç bulaşma. Arkadaşımda vardı birkaç kez bindik, kullanışsız, 2 kişi binince ileri derecede akraba oluyorsun :) Çekiş çok zayıf, hız zaten düşük. Rampaya hiç gelmiyor. Bence vergisiz az yakan 100 cc bir motosiklet al zaten aynı para. Elektriklinin 2. el piyasası da yok zaten.. Bulaşma derim, pişman eder.

ARçİL
24 Nisan 2012, 01:59
elektrikli bisiklet kullandım tavsiyem o kadar para o alete verilmez. Neden şimdi plaka istemiyor diyorlar ama mevzuatlar öyle değil sadece 250 watt plaka istemiyor üstüne isteneniyor, bu elektrikli bisikletlerin beyni çok hassas çok çabuk arıza yapıyor 70-km gezersin 45 km hız yapar. amatisöler ilerde sorun açar. yedek parça sorunu yaşarsın akü iyi çıkarsa dikkatli şarj edersen 2 sene gider sonra 600 -700 gibi fiyatlarla bir akü alırsın. servisler zaten ? mazallah onların sayesinde usta oldum. suyla, hortumla yıkarsan motor bozulur beyni gider. onun yerine 100cc bir motor alman daha iyi.

maxi97
24 Nisan 2012, 02:08
elektrikli bisikletten bahsediyorsanız sakın almayın derim. ama ciddi manada güçlü elektrikli motosikletler var. eğer onlardan bahsediyorsanız, bir bilgim yok. e-bike sürdüm ve böyle bir rezalet görmedim alet kendini zor taşıyor :) (80 kiloyum boyum 1.86)

mantıken bakınca güç karşılaştırmasında dağlar kadar farklar var:
ybr 125 motoru: 7.3kW
100 cc. çinli cub motoru: 6.5kW
e-bike motoru :0.25kW (250W)

elektrik motorlarında tork fazladır. direk güç hesabı biraz yanlış...

ARçİL
24 Nisan 2012, 02:11
diğer yorum yazan arkaşların yorumları doğru.F54 verdiği akü fiyatı 50km yapan modelleri 300-350(12 v14 ah 4 adet) tl 100 km(12v 20ah 4 adet) lik olanların akü fiyatı 600 tl toplam fiyatı ilerde ne olur bilmem.

-unnamed-
24 Nisan 2012, 02:12
bu kadar para verip riske girmem ben...

brds
24 Nisan 2012, 02:23
elini bile sürme derim...saçma sapan zamanda güç kaybı olur-yollarda çok görüyorum-rezil olursun...tamir bakım makul bir çinli cub aratmaz...
ne kadar dikkat edersen et senede 1 akü alırsın son 350tl civarıydı...cub alsan akü parasına 3000km civarı yol gidersin...elektrik içinde illaki
bir bedel vereceksin...hesabını sen yap...

acayüp
24 Nisan 2012, 02:30
Dostum kanuninin zebra modeli var. Al birtane keyfine bak. Hiç bulaşma . Elektrik için çok erken hele çin malı için eyvah eyvah.

egelim 43
24 Nisan 2012, 02:32
Bence elektirikli bisiklet yerine ikinci el temiz aşağı yukarı aynı fiyata 100 cc bi cub alsan alacağın cubun en babası (en çok yakanı) kmde 10 kuruş yakar Akü 500 TL civarı diyosun kmde 10 kuruştan hesaplarsan 5000 km yapar onuda aşağı yukarı 1 yılda yaptığını varsayarsak aynı hesap yani :sunny: elektirkliyle çekeceğin rezilliklerde cabası :farao: bence değmez

Serk21
24 Nisan 2012, 03:59
yorumlar için çok teşekkürler :rendeer: ,bir anlık gafletle az kalsın adamların ilanda yazdıklarına aldanıyordum =) hyosungu sattıktan sonra jinlunla geziyodum ne güzel 1800tl veren olunca onuda sattım geçen ay motorsuz kaldım bunalıma girdim,araba var ama km de 35-40 kuruş yakıyor can dayanmıyor,park,trafik vs bin türlü sorun.
keşke motosiklet konusunda bukadar geri kalmasaydı Türkiye :( adamların gezdiği aletlere bakın :(
http://www.youtube.com/watch?v=U7IkFRaGJ28&feature=related

keşke satmasaydım jinlunu.. :pr:

-unnamed-
24 Nisan 2012, 04:36
ktm dehşetmiş...

GorkeM
24 Nisan 2012, 05:31
Al bir benzinli cup , en güzeli... dert etme zamlara bünye alışır zamanla...
http://img853.imageshack.us/img853/5892/3514826erdil6558.jpg

musakka
24 Nisan 2012, 06:40
Hayret üzerine bilmem kaç lira koy, yebere al diyen olmamış:)

TheAzReaL07
24 Nisan 2012, 07:57
kardeşim elektrikli bisiklet almayı düşünüyorsan illa sana tavsiyem vitesli olanlara bak 3 vites olanları var diye biliyorum... :)

safakk
24 Nisan 2012, 08:14
1,5 yıl elektrikli bisiklet kullanmış biri olarak belki inanmayacaksın ama 50cc lik bir motosiklet ile masrafları başa baş geliyor diyebilirim :)

Bende yuki maraton vardı şu 100km giden modelinden. Açıkçası diğer marka ve modeller içerisinde en sağlamlarından diyebilirim ama ona rağmende ayda en az 1 kez servise uğruyorsun.

Elektrikli bisiklet alacağım dersen

2 kişi düz yolda zor çeker hava rüzgarlıysa yandın

Sele ufak olduğundan arkandakini olduğu gibi üzerinde hissediyorsun ve lastikler çok ince olduğundan ağırlık artında kontrol inanılmaz zorlaşıyor. Birde aküyü daha çabuk bitiriyor yani 70 gidecekken 50km gidiyorsun

Son hız 30km/h dir. Dikkat edersen elektrikli bisiklet kadranında pedal gücü/dakika oranı yada devir/dakika oranı olduğu yazar. Hiçbirşey yazmıyorsa bil ki pedalgücü/dakika. Benim kullandığım yuki ful şarjla düz yolda rüzgarsız 45 pedal gücünü geçemiyordu. 1 defaya mahsus yokuş aşağı 55 vurdum ama aşırı tehlikeli oluyor lastikler okadar ince ki sanki yerden kesilecek gibi oldu.

Kalkışı berbat. Kırmızıda bir arabanın yada aracın önüne sakın denk gelme yoksa sen kalkıp yolun sağına geçene kadar anan bacın kalmıyor.. Yokuş çıkmaz tek kişi olsan bile aşağıdan hızı kaptırıp gelmedikçe mümkün değil çıkamıyorsun.

Yağmurda kalmaması gerekiyor. maalumun kısa devre yada herhangi bir yerde oksitlenme yapıp başınıza iş açabiliyor. (başıma gelmedi bu durum ama servisde çok kişide bu sıkıntıyı gördüm) aynı şekilde çok derin su brikintilerinden geçmemeniz en iyisi. motor arka teker jant göbeğinde bulunduğundan çok derin bir su brikintisine girdiğinizde dakkasında motoru elinize alabiliyorsunuz

Frenleri aşırı dandik en az haftada 1 kez sıkıyordum yine değişiyordu. Ayrıca orjinal kampana frenleri çok dandik. Biraz kullandıkdan sonra hemen ses yapmaya başlıyor hatta çok sert frenlemelerde kampana içinde krılıyor. (başıma geldi) ben çözüm olarak mobilet kampanası attırmıştım

Ayrıca elektrikli bisikletin çalınması bir motosikletten çoook daha kolay kontak kablolarını koparıp ayrı biryerde bağlamaya bakıyor.

Lastikler berbat ve değiştirmek gibi bir şansında yok. Hele iç lastikli olması tam bir işgence. Ayda 4 5 sefer garanti patlıyor ve şansınız varsa yakındaki bir lastikçiye kadar götürür yoksa itelemek hakkaten zor.

Şarj süresi çok önemli bir konu. Şarj aletindeki ışık yeşil olur olmaz fişden çekmeniz lazım yoksa garip birşekilde akünüzü boş bulabilirsiniz

Akü jel akü olduğundan illa orjinalini almak zorunda değilsiniz. Sanayiden asit alıp eski akünün elektrotlarını temizleyip 20tl ye mal edeni duymuştum.

Kısaca elektrikli bisiklet alana kadar honda today kymco agility 50 yada tvs scooty pep alınması çook daha mantıklı ve makul. İnanın harcamalarım başa baş geliyor. Elektriklide yedek parçaya verdiğim parayı şimdi benzine veriyorum.

DarkSeleCT93
24 Nisan 2012, 08:18
boşver derim elentrikliyi benden sana tavsiye bisan pasific 125 al derim 700 lira ya bulursun cub motor kadar anca yakıyor ve inanılmaz rahat

Tropiksera
24 Nisan 2012, 09:02
Menzil 50-60 km geçmez tabi bu kullanıma bağlı..(rampalar, son gaz gitmeler vs)
2 kişi dik rampayı 2 kişi çıkamaz yoksa kız arkadaşın arkadan iteklemeye başlar.
bazı e-bisikletler var aynı 100 lük motor görünümde bunlar çok harika çok ser ve atik bunlara bak derim
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-arora-arora-800-luk-buyuk-elektrikli-83412368/detay

TATLIHIZ
24 Nisan 2012, 09:03
Bence bakma bile gerek yok tek kısılıkler zaten cok basın agrır

babaduru
24 Nisan 2012, 11:19
Yerinizde olsam daha az yakan bir motosiklet almayı düşünürdüm innova ybr gibi zaten motosiklet sürücüsüsünüz galiba onu gitmesi kalkması durması size yetmez oyuncak gibi binersiniz...

kanmix_x
24 Nisan 2012, 12:07
Walla çok çabuk sıkılırsın etraftaki motosikletleri görünce bence Honda today innonova lara yönelmelisin hem daha havalı olur :bounce: attınmıydı gaza :cherry:

methal
24 Nisan 2012, 12:27
Bende vardı vızzzzzzzzzz yok babacım yaa alma normal motor masrafını geçiyor benımkısının aküsü 1 yılda pert oldu kuru akü var onalarda iş değil servisler anlamıyor zaten lastiğini daha bulamamıştım verdim bi garibanın çoçuguna hibe ettim

Gökbörü
24 Nisan 2012, 13:06
Alırsın max. 2 yıl kullanırsın sonrası PERT