PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 150 cc Scooter,Gürültü Kirliliği Yapar Mı ?

Uğur
23 Nisan 2012, 13:28
Herkese iyi günler sevgili Mt üyeleri.

150 cc bir scooter sahibiyim. Egzosunda,yada motor kısmında herhangi bir gürültü kirliliğine sebebiyet verecek bir arızası,modifikasyonu yok.

Biraz önce sitenin herşeye karışan,emekli olmuş,işi gücü,havadan nem kapan site yöneticisiyle karşılaştım.
Nazikçe selam verdim.
Adam hemen yaygaraya başladı,yok motorunla yavaş git,gürültü yapma,çok ses çıkarıyor,bebekler,hastalar rahatsız oluyor.
Nazikçe dedim ki bu 150 cc scooter,bizim sitede yokuşta,yapabileceği maksimum devir 5000-5500. O kadar ses çıkarmaz. Ve ben motorumu zorlamadan en düşük devirlerde mahalle aralarında geziyorum.

Hemen başladı sen benden iyi mi biliyorsun vs vs.. Sonra bir güzel tartıştık tabi. Babam da gürültüye,dışarı çıkınca yönetici olacak adam da kaçtı gitti.

Daima insanlara saygı duyarak,ses yapmadan,kullanırım,9 aydır kimseden tek şikayet gelmedi.
(150 cc scooterin maksimum desibeli 84 db ki mahalle arasında o kadar ses asla yapmaya imkan yok)
Site de D 130 karayolunun hemen altı,her türlü kamyon,tır,araba,motosiklet ve bilumum aracın geçtiği bir mahal yani.

Şimdi sevgili Mt üyeleri dışarıdan bakınca illa ki 150 cc scooterları gözlemlemişizsinizdir.
Bu kadar rahatsız edici ses yapma imkanı gerçekten var mıdır,yoksa bu adamda bana karşı bir garez mi var..
Gerçekten hata yapıyorsam her türlü eleştiriye de açığım bu arada
Sizlerle bu konuda dertleşmek istedim.
Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.
Saygılarımla :rendeer:

kanmix_x
23 Nisan 2012, 13:36
Yamaha bws war o na bir bak scooter olmasına rağmen diğerlerine göre sesi değişik çok az sesi war yakışıklıda :cat:

Volkan Serezli
23 Nisan 2012, 13:42
150 zc benim ilk scooterimdi sesi güzel ama insanları rahatsız edecek kadar çok diğil :)

Ramazan Can
23 Nisan 2012, 13:42
o adamın kaşıntısı var ama biz dayak atmaya karşıyız çünkü itibarımız lekeleniyor.... benim mahalledekiler beni motorla kabullendiler... kafamın güzel olduğu günler 1000rr la tapa gaz girermişim.. annem eğzost sesine uyanır kapıyı açarmış... ben yıllarca bu kadın benim nasıl geldiğimi anlar diye düşündüm durdum... geçen gün anlattı gece 03 00 da nasıl uyanıyım senin eğzost sesine ben ve tüm mahalle uyanıyordu diye.. şimdi herkes kabullendi beni... mt olarak ben askere giderken bile farkımızı göstermiştik..

Uğur
23 Nisan 2012, 13:46
Yamaha bws war o na bir bak scooter olmasına rağmen diğerlerine göre sesi değişik çok az sesi war yakışıklıda :cat:
Bws'yi biliyorum hocam,sormak istediğim nokta,evinizin içinde otururken,kapınız,camınız kapalıyken sizi rahatsız edecek denli bir ses kirliliği oluşturuyor mu peki bu cc deki scooterlar.

---------- Post added at 12:46 ---------- Previous post was at 12:43 ----------

150 zc benim ilk scooterimdi sesi güzel ama insanları rahatsız edecek kadar çok diğil :)
Ben adam suçlayınca bir an SS kullanıyorum zannetim :)

o adamın kaşıntısı var ama biz dayak atmaya karşıyız çünkü itibarımız lekeleniyor.... benim mahalledekiler beni motorla kabullendiler... kafamın güzel olduğu günler 1000rr la tapa gaz girermişim.. annem eğzost sesine uyanır kapıyı açarmış... ben yıllarca bu kadın benim nasıl geldiğimi anlar diye düşündüm durdum... geçen gün anlattı gece 03 00 da nasıl uyanıyım senin eğzost sesine ben ve tüm mahalle uyanıyordu diye.. şimdi herkes kabullendi beni... mt olarak ben askere giderken bile farkımızı göstermiştik..
Yaş olarak benden büyük adam,abi,asla el kalkmaz. Ama garezi olduğuna inanmaya başlıyorum.

otopsici
23 Nisan 2012, 13:48
Herkese iyi günler sevgili Mt üyeleri.

150 cc bir scooter sahibiyim. Egzosunda,yada motor kısmında herhangi bir gürültü kirliliğine sebebiyet verecek bir arızası,modifikasyonu yok.

Biraz önce sitenin herşeye karışan,emekli olmuş,işi gücü,havadan nem kapan site yöneticisiyle karşılaştım.
Nazikçe selam verdim.
Adam hemen yaygaraya başladı,yok motorunla yavaş git,gürültü yapma,çok ses çıkarıyor,bebekler,hastalar rahatsız oluyor.
Nazikçe dedim ki bu 150 cc scooter,bizim sitede yokuşta,yapabileceği maksimum devir 5000-5500. O kadar ses çıkarmaz. Ve ben motorumu zorlamadan en düşük devirlerde mahalle aralarında geziyorum.

Hemen başladı sen benden iyi mi biliyorsun vs vs.. Sonra bir güzel tartıştık tabi. Babam da gürültüye,dışarı çıkınca yönetici olacak adam da kaçtı gitti.

Daima insanlara saygı duyarak,ses yapmadan,kullanırım,9 aydır kimseden tek şikayet gelmedi.
(150 cc scooterin maksimum desibeli 84 db ki mahalle arasında o kadar ses asla yapmaya imkan yok)
Site de D 130 karayolunun hemen altı,her türlü kamyon,tır,araba,motosiklet ve bilumum aracın geçtiği bir mahal yani.

Şimdi sevgili Mt üyeleri dışarıdan bakınca illa ki 150 cc scooterları gözlemlemişizsinizdir.
Bu kadar rahatsız edici ses yapma imkanı gerçekten var mıdır,yoksa bu adamda bana karşı bir garez mi var..
Gerçekten hata yapıyorsam her türlü eleştiriye de açığım bu arada
Sizlerle bu konuda dertleşmek istedim.
Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.
Saygılarımla :rendeer:
kardeşim ilk önce başlığına cevap vermek istiyorum
150 cc scooter inanamayacağın kadar gürültü kirliliği yapar
hele hele bizim mahallede bir o.ç. var egzozuna ne yapmış bilmiyorum en sonunda dövecem bigün oda rahatlayacak bende
(tabi bu yazdıklarımı herkese mal etmeyin ben takıntılı bir adamım feci takılı kaldım çocuğa lan öyle gürültü mü olur)

bu arada adam sana takılı kalmıştır büyük ihtimal veya başka bir motosikletli buna bişey yapmıştır buda herkesten hıncını alıyordur
ama adam sana kıl davrandı diye doğrularından asla ödün verme kardeşim
(nazik ol şahit olan yerde dövme :queen:)

Ramazan Can
23 Nisan 2012, 13:48
benim ev müstakil... ama çevremde evler var.. ben arkadaşlarımın motorlarını tamir ederim bakım yaparım.. bazen gaz açarım ... ama kimöseye zarar vermem.. herkes çok sever.. rahatsız olanda ramzan o ne diyelim elimizde büyüdü der geçer... ki senin motorun sessiz bir motor.....

Uğur
23 Nisan 2012, 13:53
kardeşim ilk önce başlığına cevap vermek istiyorum
150 cc scooter inanamayacağın kadar gürültü kirliliği yapar
hele hele bizim mahallede bir o.ç. var egzozuna ne yapmış bilmiyorum en sonunda dövecem bigün oda rahatlayacak bende
(tabi bu yazdıklarımı herkese mal etmeyin ben takıntılı bir adamım feci takılı kaldım çocuğa lan öyle gürültü mü olur)

bu arada adam sana takılı kalmıştır büyük ihtimal veya başka bir motosikletli buna bişey yapmıştır buda herkesten hıncını alıyordur
ama adam sana kıl davrandı diye doğrularından asla ödün verme kardeşim
(nazik ol şahit olan yerde dövme :queen:)

Yanıt ve tavsiye için çok teşekkür ederim :)
Ama hakkaten ses çıkartmamaya özen gösteriyorum,insanlar rahatsız olmasın diye.
Ama işi çirkinleştirirse en son önerinizi daima cepte tutacağım :queen:

c3nk
23 Nisan 2012, 13:54
2 senedir 150 lik scooter kullanıyorum, egsoz sesi dolayısıyla birkere bile şikayet duymadım ki bende sitede oturuyorum ve motoru park edip çıkıp girdiğim yer 2 apartman arası yankı olsa dahi ses rahatsız edici değil.

Uğur
23 Nisan 2012, 13:56
benim ev müstakil... ama çevremde evler var.. ben arkadaşlarımın motorlarını tamir ederim bakım yaparım.. bazen gaz açarım ... ama kimöseye zarar vermem.. herkes çok sever.. rahatsız olanda ramzan o ne diyelim elimizde büyüdü der geçer... ki senin motorun sessiz bir motor.....

Abi inan çıkarabileceği ses hakkaten çok az,hani 7000-8000 devirler olsa tamam ama,ne egzosumda,ne motorumda rahatsız edici ses çıkaran bir ses yok. Hatta bir kere manifold yırtılmıştı,çıkardığı o sesten o kadar rahatsız olmuştum ki kimseye rahatsızlık vermesin diye,hemen tamire götümüştüm.

Slayerrr
23 Nisan 2012, 14:22
Eğer motosikletinin sesi ilk günkü gibi çıkıyorsa yani hiç bir arıza ya da ses modifikasyonu yoksa istediğin devirde kullanır, istediğin gibi gezersin, rahatsız olan varsa da kendi rahatsızlığıdır. Sonuçta bu motosikletin yasal bir şekilde satışı yapılmış, her hangi bir şekilde çevreyi rahatsız etmediğine karar verilmiş. Yani egzozunu açan-delen apaçilerden değilsen Cbf150 gibi sessiz bir motorla rölantide dolaşsan o adam yine rahatsız olur.

Uğur
23 Nisan 2012, 14:37
2 senedir 150 lik scooter kullanıyorum, egsoz sesi dolayısıyla birkere bile şikayet duymadım ki bende sitede oturuyorum ve motoru park edip çıkıp girdiğim yer 2 apartman arası yankı olsa dahi ses rahatsız edici değil.
Teşekkür ederim hocam cevap için. Dışarıdan nasıl ses çıkardığı konusunda belki 2. bir göz daha farklı yorumlar diye düşündüm ama dediğiniz gibi rahatsız edici ses çıkarması mümkün değil,adamda sıkıntı :jocolor:

Eğer motosikletinin sesi ilk günkü gibi çıkıyorsa yani hiç bir arıza ya da ses modifikasyonu yoksa istediğin devirde kullanır, istediğin gibi gezersin, rahatsız olan varsa da kendi rahatsızlığıdır. Sonuçta bu motosikletin yasal bir şekilde satışı yapılmış, her hangi bir şekilde çevreyi rahatsız etmediğine karar verilmiş. Yani egzozunu açan-delen apaçilerden değilsen Cbf150 gibi sessiz bir motorla rölantide dolaşsan o adam yine rahatsız olur.

Yok hocam asla egsozdan kayaklı bir gürültü kirliliği yok,hatta egzostan çok tok bir ses çıkıyor,duymak imkansız. Bu yönetici denen adam scooterın direk motor sesinden rahatsızmış !
Bir ara manifoldum yırtılmıştı,chopper gibi ses çıkarıyordu,anında değiştirdim,kimseye rahatsızlık versin istemedim sesin.

kanmix_x
23 Nisan 2012, 14:59
Yönetici biraz cins ah ben olsam orda::evil::::eviiil::

Uğur
23 Nisan 2012, 16:41
Yönetici biraz cins ah ben olsam orda::evil::::eviiil::
Aynen öyle şikayet edecekmiş beni,cevap vermemi gururuna yedirememiş :queen:

acayüp
23 Nisan 2012, 16:50
madem oylede boylede lafi yiyorsun , sok eksozu kopmle bikacgun oyle gez.
Oyle basa boyle tarak misali.

16 yasindaydim ayni karakterli biri beni cevirdi mahallede bisikletle dolanmamdan rahatsiz olmus?
Yani adam rahatsiz sa neye binersen bin.
Ben ozaman genclik heyecani adama direk dalmistim :) simdi gorunce nasilsin Osaman amca derken utamiyorum hala 20 yil gecti aradan :)

Uğur
23 Nisan 2012, 17:03
madem oylede boylede lafi yiyorsun , sok eksozu kopmle bikacgun oyle gez.
Oyle basa boyle tarak misali.

16 yasindaydim ayni karakterli biri beni cevirdi mahallede bisikletle dolanmamdan rahatsiz olmus?
Yani adam rahatsiz sa neye binersen bin.
Ben ozaman genclik heyecani adama direk dalmistim :) simdi gorunce nasilsin Osaman amca derken utamiyorum hala 20 yil gecti aradan :)

Şaşırmış durumdayım hakkaten,bakalım ne olacak..
Egzosu sökmek iyi fikir aslında ama öyle bir adam için motora zarar vermeye değer mi bilemedim..
Allah bildiği gibi yapsın,ne diyelim :)

ERROR88
23 Nisan 2012, 17:39
O zamanlar gırıs katında kiraciydım üst komşum laf çıkartmış çok ses cıkartıyormusum park ederken gece yarısı bıde yalana bak bağırdı kadın susmuyor gece saat 2 de hyocan başladı tapa gaz lastik yakmaya. Verdim ayarı polis geldi ama girişteki mobileti gördü ortada başka motor yoktu

10SuzAsLa
23 Nisan 2012, 17:59
Garezi Var kardesm onun sütten ağızı yanmışdır ondan öyle davranıyodur :) ama sonucda yaş olarak büyük saygıdan birşey yapma ama sabırda bi yere kadar dimi o motordanda ses çıkmıyo rahatsız edicek kadar.

maxi97
23 Nisan 2012, 18:37
o adam gayet net şekilde kaşıntısını belli etmiş. kaşınmak istiyor. etrafta tepinecek kum bulamayınca senden rica etmiş uğur kardeşim. (eşekler kumda tepinerek kendini kaşır).

150 zc ile 15.500 km yaptım öyle bi sesi yok...

F54
24 Nisan 2012, 01:25
bizim eski mahelle de bi kel memet vardı oda bizim apache team daki pejolara hasta olurdu tabii bizde ona biz yoldan geçerken o bize balkondan saksı atardı biz motorları bırakıp onun balkona torpil atardık:pl:
sonradan öğrendik ki bizi sevmemesinin sebebi motorların sesi değilmiş 2 tane kıza vardı çelimsiz suratlı onlara takılıyoruz sanardı halbuki hiç alakası yok:farao:
bizde ne yapalım bir defa anlaşmazlık oldu gidip durumu anlatmadık sürtüşme devam ederdi:P
ben evlendim çocuğum oldu o kızlar hala bekar nasıl tipler olduğunu varın siz düşünün:sunny:
uğur yoksa sende yöneticinin kızına mı asılıyonda bize söylemiyon:P
adam belki sana başka mevzudan dolayı takmıştır kafayı:mrgreen:
dikkat et depo na küp şeker atmasın:pl:

Uğur
24 Nisan 2012, 13:19
O zamanlar gırıs katında kiraciydım üst komşum laf çıkartmış çok ses cıkartıyormusum park ederken gece yarısı bıde yalana bak bağırdı kadın susmuyor gece saat 2 de hyocan başladı tapa gaz lastik yakmaya. Verdim ayarı polis geldi ama girişteki mobileti gördü ortada başka motor yoktu
Aslında gayet güzel yapmışsınız benimde aklıma motosikletlere kendisine senfoni verme fikri geçmiyor değil :pl:

Garezi Var kardesm onun sütten ağızı yanmışdır ondan öyle davranıyodur :) ama sonucda yaş olarak büyük saygıdan birşey yapma ama sabırda bi yere kadar dimi o motordanda ses çıkmıyo rahatsız edicek kadar.

Bilemiyorum hocam,adam takıntılı mıdır,hasta mıdır,yok motoru şöyle parket,yok gaz vermeden git. Yaşı yaşıma uygun olsa alacağı cevap pek bi farklı olacak,ama babam yaşında.:sunny:

o adam gayet net şekilde kaşıntısını belli etmiş. kaşınmak istiyor. etrafta tepinecek kum bulamayınca senden rica etmiş uğur kardeşim. (eşekler kumda tepinerek kendini kaşır).
150 zc ile 15.500 km yaptım öyle bi sesi yok...

Maxi hocam hakkaten kaşıntısı var,o net.. Zc bu ya,ne kadar ses çıkarabilir değil mi :)

bizim eski mahelle de bi kel memet vardı oda bizim apache team daki pejolara hasta olurdu tabii bizde ona biz yoldan geçerken o bize balkondan saksı atardı biz motorları bırakıp onun balkona torpil atardık:pl:
sonradan öğrendik ki bizi sevmemesinin sebebi motorların sesi değilmiş 2 tane kıza vardı çelimsiz suratlı onlara takılıyoruz sanardı halbuki hiç alakası yok:farao:
bizde ne yapalım bir defa anlaşmazlık oldu gidip durumu anlatmadık sürtüşme devam ederdi:P
ben evlendim çocuğum oldu o kızlar hala bekar nasıl tipler olduğunu varın siz düşünün:sunny:
uğur yoksa sende yöneticinin kızına mı asılıyonda bize söylemiyon:P
adam belki sana başka mevzudan dolayı takmıştır kafayı:mrgreen:
dikkat et depo na küp şeker atmasın:pl:

Kızı yok hocam,zaten olsada bakmam ya,sonra ömür boyu böyle bir adamın suratını görmek durumunda kalırım mazAllah. :queen:

ozrace
24 Nisan 2012, 13:34
performans egsoz değilse orjinal egsoz fabrika'da belirli bir standart'lara (emisyon,ses vb..) uygun olarak takılıyor.o tip bunakların standart bakış açısı budur.her b..ka karışır ve her şeyi bildiklerini sanırlar.takma sen kafana bak rahatına...

Uğur
24 Nisan 2012, 15:59
performans egsoz değilse orjinal egsoz fabrika'da belirli bir standart'lara (emisyon,ses vb..) uygun olarak takılıyor.o tip bunakların standart bakış açısı budur.her b..ka karışır ve her şeyi bildiklerini sanırlar.takma sen kafana bak rahatına...
Yok hocam fabrika çıkışlı,orjinal egsoz. Dediğiniz gibi her şeye karışıp,her şeyi bildiğini zanneden bir tip.

Bu kadar motosiklet kullanıcısı beni haklı gösteriyorsa,artık daha rahatım.
Herkese sonsuz teşekkürler... :rendeer:

semich
24 Nisan 2012, 16:06
hava filtresinden karbüratöre kelepçe ile sabitlenmiş hortumu kontrol et bence.. motordan pek anlamam ama benim 50cc'lik ramzey scooter o kelepçenin gevşemesi ve o hortumun karbüratörden çıkması sonucunda 250cclik cross motorları gibi zırlıyordu..

Uğur
24 Nisan 2012, 16:11
hava filtresinden karbüratöre kelepçe ile sabitlenmiş hortumu kontrol et bence.. motordan pek anlamam ama benim 50cc'lik ramzey scooter o kelepçenin gevşemesi ve o hortumun karbüratörden çıkması sonucunda 250cclik cross motorları gibi zırlıyordu..

Teşekkür ederim,öneriniz için. En kısa zamanda kontrol edeceğim.
Fakat geçen hafta serviste ustaya sordum,motorun durumu nasıl diye,gayet iyi dedi.Ne motordan ne de egzostan farklı bir ses geliyordu.
Olayın ardından dün gece baya bir dinledim sesi,10-15 km gezdim. Klasik çinli bir skuter sesi vardı :)
Ama yine de yanılıyor olabilirim,dediğinizi kontrol edeceğim,tekrar teşekkürler :)