PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafikte iki aracın içinden geçmek yasak değil mi ?

omeruby
22 Nisan 2012, 02:27
Merhabalar.
Bu soru hep kafamı kurcalar. Motosiklet hakkında hep trafik sorunu yok o istanbul trafiği çekilmez motosiklet kullanın vs. söyleniyor. Trafikte kendimizi bir araba gibi düşünürsek 2 aracın arasından geçmememiz gerekir bence. Yoksa bizi trafikte sıkıştıranlar haklı duruma düşer. O şeritte bir araba var gibi davranmalarını istiyoruz yani sıkıştırmamalarını. Biz de şerit ihlali yapmamalıyız bence.
Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

GorkeM
22 Nisan 2012, 02:32
Kanunen yasak. Herkes şeridini bilecek. Fakat dünyanın neredeyse heryerinde motosikletler şerit aralarına girer.
Bu akan trafik için değil duran trafik için geçerli.
Tabi bu herzamanki gibi kültürle gelişecek bir olgu.
Şerit arasına giriyorsan usulca ve dikkatlice ilerleyeceksin.
Malesef bizde millet şerit aralarından kaptırıp gittiğinden hem kendini hem trafiği tehlikeye atıyor.

Soykan67
22 Nisan 2012, 02:59
Trafik akıyorsa, otomobil gibi şerit ihlali yapmadan gitmek zorundasın.Bu hem senin hem trafiğin güvenliği içindir.Fakat duran bir trafikte aralardan gitmekte bir sakınca yoktur.Sakince ve dikkatlice gidilebilir.

Doğrusu bence budur.

barex
22 Nisan 2012, 03:12
üç kaza yaptım ikisi, iki aracın arasından geçerken oldu. Biri de bir motorlu soluna bakmadan dönüş yaptı ve tepeme çıktı. Yani hepsi de şerit ihlali yüzünden. Bir keresinde de yaya olarak karşıya geçerken, duran trafikte araçları geçen bir motorlu bana çarpmasın diye kaza yapmıştı. Tecrübeyle sabittir. Araçların arasından geçmek hatta park etmiş araçların yanından bile geçmek çok tehlikelidir.

MRay57
22 Nisan 2012, 03:31
Trafik akıyorsa, otomobil gibi şerit ihlali yapmadan gitmek zorundasın.Bu hem senin hem trafiğin güvenliği içindir.Fakat duran bir trafikte aralardan gitmekte bir sakınca yoktur.Sakince ve dikkatlice gidilebilir.

Doğrusu bence budur.

Doğrusu kanunda yazan olması lazım.
Duran bir trafikte her an her araç ilerleyebilir. İki arabanın arasından geçen motoru görmek her zaman mümkün olmayabilir görüş açısı bakımından.
Motor geçerken aramalardan biri hareket eder, şerit değiştirmeye kalkarsa tehlike büyük.

beyaz atlı
22 Nisan 2012, 03:36
arkadaşları sakınca yok diyosunuz ama trafikteki arabalar kendi şeridi içinde sürekli olarak gezer yani biraz sola biraz sağa neyse işte... ben toptancılık yapıyorum ve işim gereği koca ducatonun tepesinde ortalama 15 saat arac kullanıyorum gunluk olarak... ve bu serit içindeki salınımlarda aynaya bakmıyorum tabiki her sn... ve bi kaç kere motorcu kardeşlerimi arabanın altına alıyodum az kalsın... benim şahsi fikrim olarak duran trafik hariç lütfen iki aracın arasına girmeyin sizin için gercekten çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir... kendinizi dusunmuyosanız bile ailenizi düşünüp gideceğiniz yere bir kaç dakika geç kalmak pahasınada olsa seyir halindeki iki aracın arasına girmeyin... 3-5 dk canınızdan kıymetli değil ve kimseyi üzmeye hakkınız yok...

cyberdanger
22 Nisan 2012, 04:46
iki aracın arasından geçmek, sollama yapanı sollamak ve sağdan sollama yapmak trafik kurallarına aykırıdır ki ben de yapıyorum genelde, yapmamak lazım.

motorcu48
22 Nisan 2012, 05:13
kesinlikle yasaktır
otomobil söförüyle motorlunun kavgasında bundan ileri gelmektedir

biz motorlu olarak hep otomobil sürücülerine veryansın ederiz ama onlardan cok biz onları sinir ederiz
yanından arasından sağından birden geçeriz ,onların sağından geçincede bizi görmediklerinden ani bir dönüşünde ne sıkıştırıyon deriz kavga ederiz

trafik kuralları araçlara göre uygulanmıyor malesef bir tırda sollama yaparken aynı kurala tabi motosiklette

araç sahiplerininde sucu yok mu var tabii ancak iki tarafında birbirine saygısı yokki bu kavga bitsin

onur_600f
22 Nisan 2012, 05:38
kesınlıkle yasak ve cok tehlıkelı ama dıcem ıstanbulun trafıgı motorumuzun gucu hızı bızı gaza getırıyor ıkı cocugum var gazlamayım dıyeyım dıyorum ama seytan ıste gırıyor kanıma bass basss offf sese bak ınsanların bıze bakısı ıste sana trafık canavarı Allah bızı korusun

jawa
22 Nisan 2012, 08:40
...işim gereği koca ducatonun tepesinde ortalama 15 saat arac kullanıyorum gunluk olarak... ve bu serit içindeki salınımlarda aynaya bakmıyorum tabiki her sn... ve bi kaç kere motorcu kardeşlerimi arabanın altına alıyodum az kalsın...

Tebrik ediyorum çok şahane yapıyorsun.Bence ayna gereksiz bir aksesuar zaten.Boşuna ağırlık yapıyor söküp at diyorum.Ayrıca duran yada çok yavaş ilerleyen trafikte sürekli şerit değiştirerek 2 metre ilerleme şansını hakikaten kaçırmamak lazım.Ben orada durup bekleyenlere çok gülüyorum, ahaha geri zekalılar ya.Aniden boşalan şeride fırlayıp 3 metre öne geçmek varken adam orada mal gibi bekliyor.Sen en iyisini yapıyorsun kardeşim.Çok zeki bir adamsın. Özelden adresini ver lütfen, elini sıkmak tebrik etmek bir hediye getirmek istiyorum.

Soykan67
22 Nisan 2012, 11:33
Doğrusu kanunda yazan olması lazım.
Duran bir trafikte her an her araç ilerleyebilir. İki arabanın arasından geçen motoru görmek her zaman mümkün olmayabilir görüş açısı bakımından.
Motor geçerken aramalardan biri hareket eder, şerit değiştirmeye kalkarsa tehlike büyük.

Kanunlar bazen yararlı olmayabilir.Tıpkı motosikletlere getirilen hız sınırı gibi.Duran bir trafikte 50-60 km ile değil 10-20 km ile gidilebilir.Bu hız çoğu tehlikeye karşı tepki verebilmeye olanaklıdır.10-20 km hız durmaktan iyidir düşüncesi ile ben böyle giderim.Çünkü birileri kapı açabilir ya da diğer şeride geçmeye çalışabilir.Yavaş gidersen tüm bu tehlikelerden kurtulabilirsin.

Tebrik ediyorum çok şahane yapıyorsun.Bence ayna gereksiz bir aksesuar zaten.Boşuna ağırlık yapıyor söküp at diyorum.Ayrıca duran yada çok yavaş ilerleyen trafikte sürekli şerit değiştirerek 2 metre ilerleme şansını hakikaten kaçırmamak lazım.Ben orada durup bekleyenlere çok gülüyorum, ahaha geri zekalılar ya.Aniden boşalan şeride fırlayıp 3 metre öne geçmek varken adam orada mal gibi bekliyor.Sen en iyisini yapıyorsun kardeşim.Çok zeki bir adamsın. Özelden adresini ver lütfen, elini sıkmak tebrik etmek bir hediye getirmek istiyorum.

Eğer siz otomobil kullanırken en küçük hareketinizde aynalara bakıyorsanız bu arkada tepki göstermekte haklısınız.Fakat otomobil kullanmıyorsanız böyle bir tepki vermeye hakkınız yok.Ben otomobil kullanırken devamlı aynayı kontrol ederim fakat her saniye kontrol edecek olsam önümü nasıl göreyim.Burada iş motosikletçiye düşüyor.Motosikletçi olacak her şeyi hesaba alıp ona göre hareket etmelidir.

Türkiye'nin yolları malumunuz berbat.Arabanın yürüyen aksamını parçalayacak çukurlar oluyor bazen ve bu çukurlar aniden meydana çıkıyor.Aynaya bakacak zaman kalmadığından şerit içinde hafif manevralar yapmak zorunda kalıyorsun.Bunun gibi birkaç neden daha var.Motosikleti akan bir trafikte otomobil gibi kullanmalısınız.Küçük bir araç diye her istediğini yapamazsınız.

Ben şahsen böyle yapıyorum ve şu ana kadar Allah'a şükür çok büyük tehlikelerle karşılaşmadım.Otomobil şoförlerine suç bulmadan önce biz gerekli önlemleri alalım.Alınan önlemlere rağmen bizi tehlikeye sokan otomobil sürücülerine tepki verelim.

Evet, otomobil sürücüleri çoğu zaman sorumsuz ve dikkatsiz.Peki biz bu duruma karşı ne gib, önlemler alıyoruz?

jawa
22 Nisan 2012, 11:58
..sonra aldım bacakları omuza, virdim ayarı vird...bi dakka lan, biz ne diyorduk. :silent: Haaa... iki aracın içinden geçiyorduk, tamam.Arasından da değil...içinden.

Ben şöyle yapıyorum: mesela dev fatih kullanırken baktım önümde bir çukur var, kırıyorum sola.Yandan bir çatırtı kopuyor.Aynadan da pek gözükmüyor zaten, aşağıda kalıyor.A.q. yolları malum hepiniz takdir edersiniz.Normal şeyler bunlar, anlaşılır yani.Biraz uzaklaşınca tekrar bakıyorum aynaya, arkada trafik durmuş.Oh diyorum ne şanslıyım.Neyse ki ben geçtikten sonra durmuş, beklesin artık .ezevenkler hahahahaa, diyorum.Böyle işte.Günler geçip gidiyor.Dün akşam barbunya yedim, çok güzeldi.Yanında bir de kaymaklı yoğurt olursa daha güzel oluyor.

maxi97
22 Nisan 2012, 12:00
Yan çantalardan dolayı istesem de yapamıyorum artık... Yalnız bi procem var. Yan çantalara içten düğmeye bağlı lazer takmayı düşünüyorum. Böylece motor araya sığar mi ikilemim olmayacak....

psyche
22 Nisan 2012, 12:07
Türkiyede yapılması intihara teşebbüstür,nitekim ısrarla şerit ortasında seyreden,kontrolsüz geçişler yapan yığınla otomobil sürücüsü adamlar,kadınlar görüyorum gün aşırı.
Seyir halini geçtim lambada beklerken dahi şöyle bir bakın nasıl dizilmişler sağlı sollu çaprazlı,bir tanesi abartmıyorum enine duruyordu artık ne yapacaksa yapamadı öyle mok gibi kaldı yolda :sunny:
Kurye,paket servisçi arkadaşlara cesaretinden dolayı tebrik ediyorum onlar önümden aralara girerken ben korkuyorum patlayacaklar diye,akıl işi değil,deli,cahil cesareti.
Bende aralara girerim ama ufak ufak,usulca,bodozlama değil.Bunu dolmuşçusu var panelvani var şirket aracı var kiralık aracı var taksicisi var,var oğlu var..

kanmix_x
22 Nisan 2012, 12:12
Baktın trafik lambalar kırmızı ışık faci gayet doğal aralardan geçeceksin motosikleti olupta aralardan geçmeyen motorcu ayıp eder
Ki motosikleti olanların yüzde 99.9 u aralardan geçer

fatih545
22 Nisan 2012, 12:51
Yasak mı bilemiyorum ama motoru ilk aldığım zamanlarda aralardan geçmiyorum diye trafik polisi bana sen yenisin galiba dediğini biliyorum :)

DarkSeleCT93
22 Nisan 2012, 13:06
motorun en güzel yanlarından biri bu en arkadan en öne şak diye geçiyom 1 2 aragaz verip fırlıyom varmı dahası

Soykan67
22 Nisan 2012, 13:11
Yasak mı bilemiyorum ama motoru ilk aldığım zamanlarda aralardan geçmiyorum diye trafik polisi bana sen yenisin galiba dediğini biliyorum :)

Ben de acemiyken geçemiyordum, şimdi kralını tanımam :)

Uğur
22 Nisan 2012, 13:18
Kanunen yasak ama,bazen bende trafikte aradan geçmeyeyim şeritte bekleyeyim diyorum,sıkıştırmayan kalmıyor. Belki skuter kullandığımdandır,bilemiyorum.
Hem bana saygı duymayana,beni öldürmek için önüme kırana ben saygı duymam arkadaş.
Daha cuma günü tek şeride düşmüş,hız sınırı 50 km olan yolda adam beni öldürecekti,sıkıştırarak.Önüme geçince de,sırıttılar iyi birşey yapmış gibi.
Birde aradan geçerken otobüs ve minibüslere dikkat edin,adamların çoğunda durak bilinci yok,birini indirmek isterler sizde çarparsınız,o yüzden dikkat etmekte fayda var.
Keşke herkes motosiklet kullananların insan olduğunu unutmayarak saygı duysa,bende saatlerce beklesem o trafikte...

m.akblack
22 Nisan 2012, 13:27
Duran trafikte aracın biri kapıyı açtığını düşünsene:O :-(

bobora
22 Nisan 2012, 13:35
Düşünmek yetmez izlemek gerek :)

http://www.youtube.com/watch?v=J27r6WO5UYw

RunemagicK
22 Nisan 2012, 14:12
bir aracın şehir ihlali yapmasıyla bir motosikletin şerit ihlali yapması arasında ufak bir fark var. motosiklet şerit ihlali sırasında hata yaparsa büyük zarar görür, bir otomobil şerit ihlali yaparken hata yaparsa yine motosiklet sürücüsü zarar görür:)

luthier76
22 Nisan 2012, 14:26
Duran trafikte aracın biri kapıyı açtığını düşünsene:O :-(

Şu, yapmamak için geçerli sebep. Ben de bunu düşünerek yapmıyorum. Sonucu düşünsenize küçük bir facia!!

beyaz atlı
22 Nisan 2012, 20:58
jawa kardeşim sen sadece aynalara bakarakmı ilerliyosun yolda önüne bakmıyomusun hiç maşallah büyük yetenek :)))))))))) bakaıyoruz tabiki sürekli aynalara ama her saniyede gözümüz aynada değil normal olarak... duran trafikte tabikide bekleme geç aralardan git... ama ben yolda en sol şeritte giderken solumdan geçmeye kalkan aracı görmeyebilirim normal olarak... ha ben bunun riskini alırım dersen hayat senin tabiki :))))

BankerBilo
27 Nisan 2013, 13:05
E peki akşam trafiği mesela, motoru araba gibi şeritte bekleyerek mi kullanacağız? Dur - kalk, dur- kalk... Acemiyim o yüzden soruyorum.
Birkaç kez geçeyim dedim, tam da geçemedim zaten :) sinir oldum, arabadan bi farkım kalmadı üstelik o sıcakta mont + kask mahvetti beni diye söylendim...

Kerem Akın
27 Nisan 2013, 13:18

http://www.youtube.com/watch?v=J27r6WO5UYw

Otomobilden inen adam çantadan tutup çekiyor bir de. Elinde kalacak :)))

seigen
27 Nisan 2013, 13:21
Kanunen yasak diyen arkadaşlar, trafik kanununda ilgili maddeyi de gösterirse seviniriz.

Neyse yorulmayın boşuna çünkü öyle bir madde yok, duran trafikte motosikletin şerit arasından gitmesi yasaldır. Burada dikkat edilmesi gereken, hızın fazla olmaması, geçilen araçların sürücü ve yolcularına dikkat edilmesi ve sürekli selektör yaparak aradan geçtiğimizin bildirilmesi gerekir. Hatta sonuncusu en kritik olanı.

Kerem Akın
27 Nisan 2013, 13:28
Bence trafik sıkışıksa kontrollü ve yavaş şekilde ara sıra korna ile de ikaz ederek ya da dörtlüleri açarak araçların arasından geçilebilir.

Bunun yerine en sağdan (ya da en soldan), bariyerlerle otomobillerin arasındaki daracık koridordan veya emniyet şeridinden bastırıp gitmek çok daha tehlikeli. Köprülerde de görüyorum. En sağdaki çelik halatlarla en sağ şeritteki otobüsün arasındaki bir metrelik aralıktan çok hızlı geçenler oluyor.

Sakin olalım.

---------- Post added at 12:28 ---------- Previous post was at 12:25 ----------

Konu ile ilgili olarak:

http://www.youtube.com/watch?v=JNGD9AAIfFU

kaizeN188
27 Nisan 2013, 13:33
Sadece motor sürenler arabalara saygısız diyor. Geçen çok işlek aradan refüjle ayrılmış dar bir cadde de ilerlerken arkamdan motor sağıma girmeye çalışıyor sağa yanaşsam yol versem az ilerde adam tam yanaşmadan park etmiş sıkışcak bekle, ordan sonra geçersin dimi sanki hastaneye yetişcek apaçi. zorladı bastı aynaya çarptı sağa kırıp altıma alcaktım ehliyetim yok henüz çıkmadı arkasından sövmekle yetindim. 2 yıldır bende motor sürüyorum bende aralardan geçiyorum ama böyle hayvanlık yapmıyorum araba sürerken sürekli aynaya bakıyorum bir motorcu olduğum için. Ama her araba sürücüsü birbirine benzemediği gibi motor sürücüleri de benzemiyor. Çoğu saygıyı haketmiyor. Ehliyetim çıksın böyle hatalı gereksiz hareket yapanların hepsini altıma almazsam şerefsizim. Bende motor sürüyorum. Sağlamanında bir adabı var hatta geçerken kornama bile dokunuyorum bazen tedirgin olmasın şöför diye..

enzo1903
27 Nisan 2013, 15:36
Sadece motor sürenler arabalara saygısız diyor. Geçen çok işlek aradan refüjle ayrılmış dar bir cadde de ilerlerken arkamdan motor sağıma girmeye çalışıyor sağa yanaşsam yol versem az ilerde adam tam yanaşmadan park etmiş sıkışcak bekle, ordan sonra geçersin dimi sanki hastaneye yetişcek apaçi. zorladı bastı aynaya çarptı sağa kırıp altıma alcaktım ehliyetim yok henüz çıkmadı arkasından sövmekle yetindim. 2 yıldır bende motor sürüyorum bende aralardan geçiyorum ama böyle hayvanlık yapmıyorum araba sürerken sürekli aynaya bakıyorum bir motorcu olduğum için. Ama her araba sürücüsü birbirine benzemediği gibi motor sürücüleri de benzemiyor. Çoğu saygıyı haketmiyor. Ehliyetim çıksın böyle hatalı gereksiz hareket yapanların hepsini altıma almazsam şerefsizim. Bende motor sürüyorum. Sağlamanında bir adabı var hatta geçerken kornama bile dokunuyorum bazen tedirgin olmasın şöför diye..

Sağlıklı bir düşünce yapınız olduğu söylenemez. Kırk yılda bir siz de öyle bir hata yapsanız, ve sizin gibi düşünce yapısına (ki bu "altıma alacağım, ezeceğim" şeklindeki düşüncelerin katillikten bir farkı yoktur.) biri gelip o an sizi altına alsa ve yaralasa, öldürse veya sakat bıraksa ne olur hiç düşündünüz mü? Ehliyet almanız size hata yapanı ezme hakkı mı verecek?

Ayrıca ehliyetiniz olmadan araba kullanıyorsunuz, trafikte hatalı araç kullananlara "hayvan" diyorsunuz; "bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu"...

drtayfun
27 Nisan 2013, 17:36

http://www.youtube.com/watch?v=J27r6WO5UYwKasten açtı bence

ferdinandd
27 Nisan 2013, 17:56
Geçenlerde konuşulmuştu bu video. Arkadaş pek sağlıklı değil :mrgreen:

Şerit aralıkları ve araçların nizami dizilişi gözden kaçmasın :cherry: Korna da redline :queen:

İstanbul taksicisini koy o trafiğe dikizden göz göze geldiğin anda önüne kırıp o boşluğu kapatır, tabi hala şeridindeyse :mrgreen: Yoksa çoktan otomobili ile o açıklıktan ilerlemeyi dener:mrgreen:

http://www.youtube.com/watch?v=aUvZYKV5z7w

astorojna
27 Nisan 2013, 18:17
40 derece sıcaklıkta mont,eldiven,kask,dizlik vs. kendimi duran trafikte hayal ettim şimdi.
bence buhar olup uçarsın.
aralardan geçmeyecek, trafiği bekleyecekseniz bence motor iyi bir alternatif değil. işin cazibesi budur zaten.
dikkatli bi şekilde aralardan geçilmesi en mantıklı olanıdır.

aksoyy
27 Nisan 2013, 19:11
bikere işe geç kaldım dörtlüleri yaktım basa basa gidiyorum ışıklara geldim solda şahin sağda ülker arabası arasına girermi girmezmi diyene kadar arasına girdim tam o arada yeşil yandı meğerse motor kurtarıyor ama aynalar kurtarmadı ve ilk önce ülkerin arabasınının kasasına sonra şahinin sağ aynasına kendi aynlarımla tıkırdattım sonra yeşil yanınca kapattım gittim ama aynaya bi baktım şahin yapıştırıyo yetişmeye çalışıyor durup özürdileyecektim lakin işe geç kaldığım için özürdileyemedim neyse iş yerine kadar takip etti ben motordan inince yanımda bitti.

beni küçük sandı zatı muhterem üzerime geliyordu kaskı daha çıkarmamıştım kardeş özürdilerim dedim...

Sonra mı arkadaşımız koşa koşa arabasına binmek zorunda kaldı suçluyum hakim bey cezam neyse çekmeye hazırım :P

Kiraz''
27 Nisan 2013, 20:03
Ben çok yapıyorum bu dediğini,geçebileceğim kadar boşluk olduğunda aralardan gidiyorum.Bence böyle olmalı,şeridi ilk kapan motosiklet olursa daha güvenli olur motosiklet kullanıcısı için.Sonradan sıkışıp kalma olayı büyük bir ihtimal çünkü. Bir de kamyonların,otobüslerin arkasında kalma olayı var görünürlük sıfır istediğin kadar çaprazında dursan bile aynaya bakmıyorlar,lambayı da göremiyorsun.Yavaş kullanım olduğu sürece açılan kapılar da sorun değil. :rendeer:

Kerem Akın
28 Nisan 2013, 00:08
Başlık bomba yalnız: "Trafikte iki aracın içinden geçmek yasak değil mi ?"

Şimdi fark ettim.

kurufasulye
03 Kasım 2013, 13:08
Bazı ülkelerde yasak değil.(UK) Türkiye de yasak mı değil mi bilmiyorum.
Akıcı trafikte geçmem fakat duran trafikte düşük hızda aralardan geçerim.

http://www.youtube.com/watch?v=7Ed_qbSJsg4
Hatta şu videoda bazı arabaların yol verdiğini görebilirsiniz.Keşke bizim ülkemizde de önümüze kırmak yerine bu şekilde davransalar.
http://www.youtube.com/watch?v=1-vVh36Y9Eo