PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gündüzleri Farı Açmak Trafik Kuralı mı?

Muktedirs
21 Nisan 2012, 12:41
Dün arkadaşla sohbet arasında geçti bana ''Araba olsun Motorsiklet olsun, gündüz farı açmak trafik kuralı'' dedi. Gündüz farı açmanın bir faydası var mı ki trafik kuralı olsun?? :sunny:

onursakin
21 Nisan 2012, 13:14
kural değil, ama fark edilirliği arttırdığından önerilen bişey. güneşli havalarda çok faydası olmaz belki ama diğer koşullarda gerçekten yararlı. bi ara kampanyası vardı hatta, "yolum da hep açık, farım da" sloganıyla.

Güzel Şale
Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda gündüzleri farı açmanın dikkat ve fark edilebilirlik açısından olumlu etki yaptığı saptanmıştır. Trafik kuralı olup olmadığını bilmiyorum.

acayüp
Yeni olupta farı kapatılabilen yada üzerinde gündüz farı olmayan kaç marka kaldı ??? (motosikletler de dahil ) Acaba neden ???

ERROR88
21 Nisan 2012, 13:22
Ben bazen açıyorum faydalı dır illaki. Farımda açık yolumda sıtıcker ı vardı bendede

Muktedirs
21 Nisan 2012, 13:28
Kapalı havada illaki faydası olur ama güneş varken açmanın nasıl bir mantığı olabilir ki?:sunny:

Güzel Şale
21 Nisan 2012, 13:30
Güneş olsa bile açık farlı araçlar daha çok dikkat çekiyor.

serotizm
21 Nisan 2012, 13:33
Görünürlugu arttırıyor. Araştırmalara göre özellikle uzun yolda gri araçların uzaktan gelirken asfalttan ayırt edilmesi guclesiyor. Farlarin açık olması Gunes de olsa dikkat çektiği icin daha görünür olmanızı sağlıyor.
Acayup haklı. Ornegin benim motorumda da fari kapatamiyorsunuz.
Ayrıca hep açık olmasının ne zararı var ki? Çalışan aracın akusunun bitmesi gibi birsey de soz konusu olmadığına göre.

gugukk
21 Nisan 2012, 13:39
Artık yeni arçların hepsinde gündüz farı var ve açık geliyor zorunluluk oldu. bendeki motordada gündüz farı açıktır kapatma imkanı yok

Uğur
21 Nisan 2012, 13:54
Bu kadar trafik magandasının olduğu bir ülkede,motosiklet kullanıyorsanız,far açmak farkedilebirlik açısından olumlu etkiler yapacaktır.
Sisli,kapalı havalarda açık farlı araçlar daha dikkat çeker.

Okur_tr
21 Nisan 2012, 14:06
Avrupa ülkelerinde zorunlu. ve açmayı unuttuysak da yolda karsından gelenler sana farlari gösteriyor sen açana kadar. polis görürse ceza yazıyor.
Türkiye'de ise acik diye uyarırlar:)

MRay57
21 Nisan 2012, 14:21
Avrupa ülkelerinde zorunlu. ve açmayı unuttuysak da yolda karsından gelenler sana farlari gösteriyor sen açana kadar. polis görürse ceza yazıyor.

Evet arkadaşın dediği gibi. Bazı ülkelerde arabada bile gündüz far yakmak zorunlu.

safakk
21 Nisan 2012, 14:53
gündüzleri hava kapalı açık farketmeksizin uzunlarım açık ancak hava çok kapalıysa yada geceleyin kısaları yakıyorum(trafiğin durumuna göre)

Fark edilebilirlik açısından illaki etkisi vardır. Ayrıca ülkemizde her ne kadar trafik kuralı olmasada gündüzleride far açmak faydalıdır

turbocharge
21 Nisan 2012, 15:04
Ben şöyle algılıyorum.Şehirlerarası yollarda gündüz vakti far yakanlar farkedilirliği artırmak için yakıyor, işe yarıyor bence. Ancak şehiriçindeyken özellikle Kayserimizde caddesine göre anlamı var. Misal Kayseripark ın olduğu cadde de genellikle piyasa yapan gezen tozan gençler farkedilirlikten ziyade dikkat çekmek için 'ben burdayım ha şekilliyim fosforluyum:cherry:' der gibisinden yakıyorlar hatta sis farlarını da yakıyolar. Ama polis tutupta sen niye farını(gündüz vakti) yakmıyosun diye ceza yazmaz çünkü emin olmamakla birlikte böyle bir trafik kanunumuz yok diye düşünüyorum :)

Muktedirs
21 Nisan 2012, 15:25
Ben şöyle algılıyorum.Şehirlerarası yollarda gündüz vakti far yakanlar farkedilirliği artırmak için yakıyor, işe yarıyor bence. Ancak şehiriçindeyken özellikle Kayserimizde caddesine göre anlamı var. Misal Kayseripark ın olduğu cadde de genellikle piyasa yapan gezen tozan gençler farkedilirlikten ziyade dikkat çekmek için 'ben burdayım ha şekilliyim fosforluyum:cherry:' der gibisinden yakıyorlar hatta sis farlarını da yakıyolar. Ama polis tutupta sen niye farını(gündüz vakti) yakmıyosun diye ceza yazmaz çünkü emin olmamakla birlikte böyle bir trafik kanunumuz yok diye düşünüyorum :)

Benim de genellikle aklıma onlar geliyor. Son ses müzik bırak normal farı dediğin gibi sis lambası açık.. az kulaklarını çınlatmıyor değilim :queen:

RruDeBoyY
21 Nisan 2012, 15:25
ybr de sürekli açık zaten

novablue
21 Nisan 2012, 15:29
Farkedilebilirliğinin faydası aşikar. Bunu dışında şehirler arası yollarda sollama yapacakken uzaktaki aracın geldiği ya da gittiğini anlamak için hayat kurtaracak kadar önemli.

jam session
21 Nisan 2012, 15:36
Benim cevremdeki butun "yunus"lar gunduz uzun farlariyla geziyorlar.
Neden acaba? :)
Bir gun yaya olarak dikkatlice gozlemleyin.
Farlari acik araclari cok cok daha rahat farkedeceksiniz.
Bunun artistik ya da baska bir amaci yok bence.
Aksam vakti farsiz gezen koyu araclar benim gibi miyoplar icin gorunmez aractan farksiz neredeyse.
Acik far candir. Aracinizda da kulanin lutfen.

acayüp
21 Nisan 2012, 23:14
Gündüzleri bende genelde uzun farlarla dolaşırım. Far ampulünün başına bir iş gelirse uzun gitsin ama kısa kalsın diye.
Gece uzun far olmasada olabilir.

canerol
21 Nisan 2012, 23:47
ben denedim hep açık geziyorum mesala kapalı gezdiğim bir gün karşıdan araba gelirken arkasındaki araba sollamak için herzaman atak yapıyor geneldede ben yavaşlamasam sağa kaçmasam solluyor ama açık olduğu zman hiç sollamk için hareket yapmıyorlar.1 2 araçla değil tecrübem tabi geneli böyle ama yapanlarda var

erro
21 Nisan 2012, 23:54

öyle bir zorunluluk yok...

eralpt
22 Nisan 2012, 00:12
öyle bir zorunluluk yok...

Öyle bir zorunluluk olmasa idi 2006 yılından itibaren üretilen tüm motorlarda neden far düğmesini kaldırdılar? (Çin motorlarını saymayın avrupada satılan büyük markalardan bahsediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:10 ----------

gündüzleri hava kapalı açık farketmeksizin uzunlarım açık ancak hava çok kapalıysa yada geceleyin kısaları yakıyorum(trafiğin durumuna göre)

Fark edilebilirlik açısından illaki etkisi vardır. Ayrıca ülkemizde her ne kadar trafik kuralı olmasada gündüzleride far açmak faydalıdır

gündüz de gece de olsa uzunlarınızı kullanmayınız.. Gündüz de karşıdan gelenin gözünü almakta ve önünüzdeki aracın aynasında rahatsız edici olmaktadır.. Öte yandan uzun far devamlı açıkken selektör yapıp uzaktan yola çıkan aracı ya da yayayı uyaramazsınız.. Uzun farlar açıkken selektör çalışmaz çünkü..