PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ambulans nerde kaldı diyenler

qsTah
21 Nisan 2012, 00:46
112 hızır servisin (motorize) olay yerine intikali.

http://vimeo.com/30953662

Tropiksera
21 Nisan 2012, 00:58
ahh keşke her il'de her semt ve köyde olsa bu motorize ekipler ne güzel olurdu değilmi ? :P

qsTah
21 Nisan 2012, 01:01
ahh keşke her il'de her semt ve köyde olsa bu motorize ekipler ne güzel olurdu değilmi ? :P

yüksek öğrenimi, doktarayı, masteri bırakır başvururdum direk :) benim için bundan daha iyi iş olamas :queen:

Soykan67
21 Nisan 2012, 01:25
Ambulanslara kızmaya hakkımız yok.Ne zaman ki bu konuda duyarlı bir toplum olursak o zaman kızarız geç gelmelerine.

murat_112
21 Nisan 2012, 01:29
evet ambulanslar zaman zaman geç kalırlar, ama hiç bir ambulans keyfinden geç kalmaz mutlaka geç kalmasına neden olan etkenler vardır ki bunları hepiniz görüyorsunuz günlük hayatta..

MRay57
21 Nisan 2012, 01:31
Görüntüler korku filmini andırıyor..Cahillik budur.
Bu şartlarda bu işe nasıl güzel diyosun anlamadım. Fare deliğinde geçiyor adam sürekli. Birinin sana çarpması an meselesi.

murat_112
21 Nisan 2012, 01:34
yüksek öğrenimi, doktarayı, masteri bırakır başvururdum direk :) benim için bundan daha iyi iş olamas :queen:
motoambulansı kullanan sürücü doktor ..

MRay57
21 Nisan 2012, 01:34
evet ambulanslar zaman zaman geç kalırlar, ama hiç bir ambulans keyfinden geç kalmaz mutlaka geç kalmasına neden olan etkenler vardır ki bunları hepiniz görüyorsunuz günlük hayatta..
İroni? Komedi? Yoksa ikisimi.

Günlük hayatta Türkiyede ihmalkarligin sınırlarını zorlandığını her zaman görüyoruz. Şimdi gelipte bu gec kalma meselesinde ambulanslar suçsuz demiyelim günahtır

quezzap
21 Nisan 2012, 01:35
çok faydalı bir paylaşımm. süper bir uygulama. teşekkürler.

murat_112
21 Nisan 2012, 01:42
İroni? Komedi? Yoksa ikisimi.

Günlük hayatta Türkiyede ihmalkarligin sınırlarını zorlandığını her zaman görüyoruz. Şimdi gelipte bu gec kalma meselesinde ambulanslar suçsuz demiyelim günahtır
bu konuda şüphesi olanlar herhangi bir 112 istasyonuna gidip, bu konu hakkında gözlem yapsınlar lütfen, öğrenmeden karalama yapmayı tercşh haline getiren bir toplum oluyoruz aksi taktirde.

arca94
21 Nisan 2012, 02:09
Bu durumda doktorun ne kadar sağlıklı müdahale edebileceği de aslında tartışma konusu.. Biz bile 1-2 km şehir içinde kullanırken elimiz ayağımız boşanıyor.. Yoruluyoruz.
Bir de bu görüntülere baktıktan sonra asıl yorgunluk neymiş anlıyoruz. Sığır dolu memleket..
Ambulansa, itfaiyeye kızmak her zaman en mantıksız çözümdür.. Çünkü bunlar standartlara göre büyük araçlardır ve bu ülkede cana ne kadar değer verildiği vurulan doktorumuzdan görülüyor, ilk yardım magandalarından görülüyor..
Daha önce 112 ambulansları da ne kadar kazaya karıştı hepimiz görüyoruz.. Çünkü bu ülkede "geçiş üstünlüğü" 'nün ne demek olduğunu bilmeyen geri zekalılar kaynıyor..
Yunus polisler, motorize ambulanslar.. Hatta bi ara motorize itfaiye ekipleri de çıkmıştı 2 haberde görülmüşlerdi ondan sonra bi daha haber alınamadı..

Zor bir ülkede yaşıyoruz gerçekten..

Bir de 1000rr/R1/Hayabusa/zzr1400 'le 300 bastım çok heyecanlıydı derler.. Asıl heyecanın ne olduğunu buradan görüyoruz..
Bi yanda belki de durumu çok ağır olan yaralılar, bir yanda üzerinize her an çıkabilecek olan sürücüler.. Neler neler..

cyberdanger
21 Nisan 2012, 02:15
diğer ambulanstan başka kimsenin yol vermek gibi bi derdi pek yok, helikopter ambulans olsa onun bile yolunu işgal eder bu hırbolar.

qsTah
21 Nisan 2012, 02:17
Görüntüler korku filmini andırıyor..Cahillik budur.
Bu şartlarda bu işe nasıl güzel diyosun anlamadım. Fare deliğinde geçiyor adam sürekli. Birinin sana çarpması an meselesi.

benim istediğim belki odur? :)

motoambulansı kullanan sürücü doktor ..

sağlık teknisyeni onlar, doktor denilemez ilk müdehale uzmanları..

ben en çok emniyet şeridini ihlal eden tırlara sinir oldum, koca 18 tekerle girmiş oraya..

onuRRtas
21 Nisan 2012, 03:01
06.15. dakikadan itibaren başlayan hızlanmasında emniyet şeridinde rahat 170 - 180 km hızla gidiyor sanırım.

o sırada kendisini akıllı zanneden bir motosiklet/araba sürücüsü emniyet şeridine çıksa(çıkmaz demeyin burası türkiye) kendisi ve yaralayacağı/öldüreceği insan/insanlar için birkaç tane daha ambulans gerekecektir.

zira öyle bir durumda mümkün mertebe fren yapabileceğini zannetmiyorum ben.

bu durumu biraz garipsedim açıkçası.

ama marmaris'te bu ekiplerden bir tane var. kaza olduğu anda nerden geldikleri belli olmadan hemen beliriveriyorlar. ortada olmaları işlerini iyi yapmaları güven ve huzur veriyor fakat bu sırada kendilerine de dikkat etmeliler sanırım. :rendeer:

MRay57
21 Nisan 2012, 03:41
bu konuda şüphesi olanlar herhangi bir 112 istasyonuna gidip, bu konu hakkında gözlem yapsınlar lütfen, öğrenmeden karalama yapmayı tercşh haline getiren bir toplum oluyoruz aksi taktirde.

Boşu boşuna eleştiri yapmıyorum. Ne dersen de haberleri izlersen herşey ortada arkadaş.
Keyfinden kimse geç kalmaz dedin. Allah aşkına söyle bu ülkede resmi kurumlarda vatandaş tan önce hizmetten önce kendi keyfini düşünmeyen kaç memur var?

retox70
21 Nisan 2012, 11:31
benim kazamda 10-15 dakikada gelmişlerdi.haklarını yememek lazım.
işleri kolay değil.

zeda3000
21 Nisan 2012, 12:10
Turklerin halen buyuk bir cogunlugunun ne kadar cahil ve bencil bir toplum oldugunun bir ornegi daha.

Neden Avrupa birligine almiyorlar diye sorusuna basit bir ornek. Kendi kicimizdan baska kimseyi dusunmuyoruzda ondan. Saygimiz , menfatlerimize endeksli.

Emniyet seridini kapatlamalar,
Yol vermeme
Sirene uymama

Daha da icler acisi

Motorlu ambulansi gormesine ragmen hic istifini bozmayan telefonda konusan ve hemen arkasinda parkta yurur gibi yuruyen o bayan, doktora ne motor ile ne yuruyerek bile yol vermiyorlar.

Yaziklar olsun , esiniz cocugunuz kaza gecirdigimi yeri gogu inletmesini biliyorsunuz.

AzRaİL42
21 Nisan 2012, 12:15
Kim nederse desin orda olay yerinde 1 tane ambulans bile olmasa kimse olmasa bu motorlu arkadaşımız ilk müdaleyle bir çok vatandaşımı ayakta tuta bilirdi onun şansına olay yerine daha önceden varmış ambulanslar doktorlar vardı o yüzden onun artık yapa biliceği birşey yoktu ama o gene yolda 2 tane ambulanstan önce oraya vardı görüldüğü üzre arkadaş resmen akrobasi yaptı hayatıyla rus ruleti oynadı resmen helal olsun gerçekten büyük bir başarı kimileri hayla yok şöyle yok böyle die sorgulasada olay ortada işte tırı vırı yapmanın anlamanı yok er meydanında yiğidin elini öpmeyi biliceksin.

jamiroquai
21 Nisan 2012, 14:38
Böyle sığırlar trafikte olduğu sürece işeri cok zor. İstenilse bu kamera sistemiyle emniyet şeridi ihlali yapanlar tespit edilir güzel bir ceza da evlere postalanır.

yasinim
21 Nisan 2012, 14:50
walla helal olsun motoru kullanana adam kendi hayatını tehlikeye attı diyebiliriz 100 / 120 vurdu motor la dengesizin biri önüne kırsa veya önüne biri geçse Allah muhafaza.

acayüp
21 Nisan 2012, 14:50
Polisin plakaları okuyup gerekeni yapması lazım . Ama nerdeee o polis ...

viper17
21 Nisan 2012, 15:02
Ambülansa Yol Nasıl Verilmeli?

http://vimeo.com/8849213

Tolga Can
21 Nisan 2012, 15:06
Emniyet şeridini ne güzelde kapamış ayı kardeşler. Sol şeritte durunca rahat edemiyorlar. İlla küfür yiyecekler ondan sonra kamerayı görünce yalandan isyankar isyankar böğürürler.
Adam ölüyor 1 saat oldu nerde bu ambulans. Eee senin diğer kardeşin kapamış yolu nasıl gelsin ambulans. Motorize kardeş güzel gitmiş.
Ancak o dar şeritte hızla giderken dingilin biri ne geliyo la öle diyip bi çıksa önüne al sana 2 yaralı. Bizim millet meraklıdır. Yola çıkmaya, yol kapamaya.
Aslında emniyet şeridinde bırakılan araçları trafikten men edeceksin. Yakacaksın. Ağır ceza olacak. İnsan hayatından daha önemli olamaz.
Bu video da en büyük kanıtı. 2 şeritte bile 3 araba 4 araba gidiyorlar. 2 şerit 2 araba gidilir.

murat_112
21 Nisan 2012, 15:19
Boşu boşuna eleştiri yapmıyorum. Ne dersen de haberleri izlersen herşey ortada arkadaş.
Keyfinden kimse geç kalmaz dedin. Allah aşkına söyle bu ülkede resmi kurumlarda vatandaş tan önce hizmetten önce kendi keyfini düşünmeyen kaç memur var?

Haberleri boşver sen arkadaş, ben ambulans sürücüsüyüm gel misafirim ol bizzat gözlerinle gör insanların sirenleri çalarak giden ambulansa yol vermek yerine resmen alay ettiklerini buna 4 tekerli araçlar, motosikletler ve yayalar dahil. Ben cayır cayır sirenler açık olay yerine yetişmeye çalışırken salak bi lise talebesi elinde cep telefonu ya mesaj yazıyor yada face'de siren sesine ve akan trafiğe aldırmadan yoldan karşıya geçmek için kendini atıyo ambulansın önüne, veya sol şeritte 90 / 100 km hızla giden ve o esnada cep telefonu ile konuşan araç sürücüsü ben sirenler açık arkasından sellektör yaparak yaklaşık 3 km gittikten sonra anca durumu farkedip birde üstüne panikle kazık fren yapıyor.. Daha neler neleeeerr...ayrıca bize telsiz anonsu geldiği gibi yola çıkıyoruz ve olay yerine en kısa sürede intikal ediyoruz, bu süreçte benim ne gibi bir lüksüm olabilir ki geç kalmamı sağlayacak, mantıklı olun biraz durup bi kenarda çay kahve molasımı veriyoruz??

Uğur
21 Nisan 2012, 15:39
Klasik Türkiye manzarası.
Takdir etmek gerek,başkalarının iyiliği için kelle koltukta,bu kadar risk alan sürücüyü.
Allah korusun,birisi üstüne kırsa işi bitti..:silent:

Acil112
21 Nisan 2012, 16:20
Ambulans Neden Geç Gelir veya Geç Geldiği Düşünülür..?

1-) 112'yi Aramadan Ambulans Beklemek ( Genellikle Hasta/Yaralı'nın Çok Olduğu Vakalarda)
2-) Metropol Kentlerde Trafik Yoğunluğu.. ( Acil Şeridi Bilinçsiz Şoförler Tarafından Doldurulması)
3-) Dar Sokaklar ve Dar Sokaklara Yapılan Bilinçsiz Parklar..
4-) Bilinçsiz Şoförlerin Ambulansa Yol Vermemesi..
5-) İklim Şartlarının Sert Olması
6-) Hasta Yakınına Saniyelerin Dakikalar/Saatler Gibi Gelmesi
7-) 112 KKM'ye Vaka Verildiği Zaman Adresin Açık Olmaması/Hasta Yakınının Ambulansı Karşılamaması..

[Turan]
21 Nisan 2012, 16:22
Helal olsun adama fişek gibi gidiyor.

Johnizm
21 Nisan 2012, 18:10

1-) 112'yi Aramadan Ambulans Beklemek ( Genellikle Hasta/Yaralı'nın Çok Olduğu Vakalarda)
2-) Metropol Kentlerde Trafik Yoğunluğu.. ( Acil Şeridi Bilinçsiz Şoförler Tarafından Doldurulması)
7-) 112 KKM'ye Vaka Verildiği Zaman Adresin Açık Olmaması/Hasta Yakınının Ambulansı Karşılamaması..

trajikomik))

Eko
21 Nisan 2012, 18:15
Enterasan olaylar ile türkiye işimiz zor Allah yardımcısı olsun motorcunun ..

kanmix_x
21 Nisan 2012, 18:51
O nasıl yol ben burdan yoruldum resmen :sunny:

timoti
21 Nisan 2012, 19:32
Çok güzel bir paylaşım teşekkür ediyorum. O emniyet şeridini kapatan şuursuzlara izletmek lazım ki neye sebep olduklarını bilsinler. Motosikletli arkadaşımız olay yerine yetişebilmek için nasıl riske atıyor kendini. O da emniyet şeridini işkal edenler gibi aman ne olacak dese nolurdu acaba?

rapidhacker5
21 Nisan 2012, 20:27
peki bir şey soracağım yani tamam 112ciler haklı bir şey demiyorum da bu motorize ambulans oraya son sürat gittide ne oldu giden gitmiş zaten adam bir şey yapmadı 2 videoda da yani o kadar aciliyet yoksa bu kadar riske gerek yok bence bakın ÇOK ACİLİYETLİK bir durum değil gibi GÖRDÜĞÜMÜZ ÜZRE

TATLIHIZ
21 Nisan 2012, 20:28
Helal olsun fakat arabalar cok fazla 1 aile 4 kişi desek 3 ünün arabası olsa gercekten zor helal olsun bence sehir basına en az 20 tane lazım böyle motolar hos manisa gibi bi yerde trafik cok yok ama metrapollere cok lazım

Acil112
22 Nisan 2012, 02:00
peki bir şey soracağım yani tamam 112ciler haklı bir şey demiyorum da bu motorize ambulans oraya son sürat gittide ne oldu giden gitmiş zaten adam bir şey yapmadı 2 videoda da yani o kadar aciliyet yoksa bu kadar riske gerek yok bence bakın ÇOK ACİLİYETLİK bir durum değil gibi GÖRDÜĞÜMÜZ ÜZRE

Trafik durumuna bağlı olarak diğer ambulansların olay yerine geç ulaşma ihtimali var. En azından onlar gelene kadar ilk müdehaleyi yapabilir, büyük kazalarda triaj ekibi olarak görev alır.

barex
22 Nisan 2012, 04:18
Her kötü olayın bir suçlusu vardır mantığıyla hareket eden yurdum insanı, kaza olunca başına toplanıp hep bir ağızdan ve el birliğiyle yaralıya yardım! ederken; bir yandan da suçlu aramaya koyulur. Olay görülmemiş ise çevredeki ahaliyle, nolmuş? diye başlayan sorularla olayın kritiği yapılır, suçlu bulunur ve yargılanmaya başlar. O sırada olay yerine ulaşan sağlık ekibinin işleri gereği ilk duydukları soru, nerde kaldınız kardeşim? dir. Müdahale yapılır, yaralı alınıp götürülür ancak; kamu vicdanı rahat değildir. Olay yerinde çekim yapan kamera bulunur ve elindeki sigarasıyla yurdum kazaseveri tarafından karar verilir: Ambulans geç kaldı. Sonra sıcak yuvasında acansı izleyen kamuoyu, Ambulans geç kaldı ifadesini duya duya bilinçaltına; ambulansın geç gelen bir araç olduğu yargısı yerleşir ve nerde bir kaza görse gözleri olayın kritiğini yapacak bir arkadaş, geç gelecek bir ambulans ve kamuoyunu bilgilendirecek! bir kamera arar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:45 ----------

http://vimeo.com/17684296

umurcan
22 Nisan 2012, 04:25
şu adamlara da ceza kesme yetkisi verilse çok güzel olur aslında. Bi artçı konur arkasına böyle yolu tıkayan kim varsa takır takır takır geçirse cezayı.
Bi de amerikadaki gibi adam gibi eğitim verilen ve katılmazsan ehliyeti tehlikeye atacak bi trafikte bilgilendirme kursu.
Sonra söylensin dursunlar trafik diye

qsTah
22 Nisan 2012, 04:27

Katılıyorum, bende düşündüm biraz olay yerinde o kadar ambulans varken senin ne aciliyetin var diye de, ambulansta bulunmayan bir ilaç, alet-edevat fln lazım olduysa bundan daha çabuk gelme şansı yoktu heralde..

Aykut009
22 Nisan 2012, 04:28
Youtube'da Hızır 5 adı ile aratırsanız buna benzer bir kaç video daha bulabilirsiniz. Motosiklet sürücü nasıl sinirlemişse araçlara vuruyordu videoların birinde.
Bu arada Hızır-5 Göztepe SSK hastanesinden hareket etmektedir.

rapidhacker5
25 Nisan 2012, 23:35
Trafik durumuna bağlı olarak diğer ambulansların olay yerine geç ulaşma ihtimali var. En azından onlar gelene kadar ilk müdehaleyi yapabilir, büyük kazalarda triaj ekibi olarak görev alır.
e yazık günah değil mi bu adam giden gitmiş bu bence şehir içlerinde olmalı

harun1077
26 Nisan 2012, 00:06
motorize ambulans arkdaşmzn işi zor valla. Trafik çok kötü, Çizgelere kurallara uyan kimse yok çaparaz çapraz yola girmişler.
İzlerken sinirden kaç pozisyon değiştirdim.

Serdarrr
26 Nisan 2012, 01:08

8-) 112'yi aradığımda "Siz şu hastaneyi arayın numarasını veriyorum 0312...." şeklinde karşılık verilmesi (Bizzat yaşanmıştır, o hastanenin numarasını istesem 118i arardım)

Not: 155'i ihbar için aradığımda 10 dk açılmadığını da bilirim. Çay içen memurun rahatlığı nerede senin canhıraş halin nerede...

Tabi ki söz meclisten dışarı. Yolda ambulans görünce dayanamayıp seyrediyorum: önündeki öküzlerin (ki 10 araçtan 9una tekabül eder) nasıl gecikmeye neden olduklarını, arkasındaki öküzlerin (hasta yakını hariç) nasıl ambulansı takip ederek kar etmeye çalıştığını gördükçe, önce arkadaki yaralıya dua, sonra ambulans şoförüne sabır ve öküzlere küfür yolluyorum...

Bu vesileyle ambulansa yol verme meselesine açıklık getirelim: Unutmayın, ambulansın bulunduğu şeritteki araçların yolu boşaltması için diğer şeritlerdeki araçların yavaşlamaları ve önlerinde boşluk açmaları gerekir. Böylece ambulansın önündeki araçlar bu boşluğa girer ve şeridi boşaltırlar. Çok basit.