PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mini Chopper (Lütfen yardım)

BatuDede
19 Nisan 2012, 22:52
Abiler, ablalar ve arkadaşlar. Öncelikle merhaba.

Şu sıralar motosiklete, özellikle Chopper tipi motosikletlere takmış durumdayım. Fakat ne ehliyet alacak yaştayım, nede normal bir motosikleti kullanabilecek durumda. sahibinden.com'da gezinirken bir Mini Chopper ilanını gördüm ve doğrusu ilgimi çekti. İlanı açtım baktım, çok hoşuma gitti ve almayı düşünüyorum. Fakat o motor ehliyetsiz sürülebilir mi? O motor için plakaya ihtiyaç var mı merak ettim. Eminim aramızda birilerinin bu konu hakkında bilgisi vardır. Eğer bu tür motosikletler olmuyorsa, ne tür motosikletler veyahut mini bikeler kullanabilirim merak ettim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Saygılar.

düzletme: ilan adresi: http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-pocket-bike-turkiye-de-tek-69834209/detay

quezzap
19 Nisan 2012, 22:57
Egzos' u olan her taşıt Ruhsat gerektirir.. Trafiğe çıkman uygun olmaz..

BatuDede
19 Nisan 2012, 22:59
Egzos' u olan her taşıt Ruhsat gerektirir.. Trafiğe çıkman uygun olmaz..

Zaten trafiğe çıkmayı düşünmüyorum, mahalle arasında, maksimum 1 km uzunluğunda bir yola çıkarım çıkarsam. Şuan motoru ulaşım, trafik için hiç düşünmüyorum tabii. Ehliyetimi alınca, Allahın izniyle, güzel bir başlangıç motoru ile trafiğe çıkacağım.

quezzap
19 Nisan 2012, 23:02
Valla ne dersen de.. Mahalle arası bile Trafik sayılır.. Bir olayda Kanunen şuçlu olursun. Bence sabretmelisin..

BatuDede
19 Nisan 2012, 23:12
Peki, teşekkürler yorumun için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:03 ----------

Bu konuda başka bilgisi olan var mı?

adem80
19 Nisan 2012, 23:16
elektrikli scoter al. Ehliyet alana kadar idare et.

barex
19 Nisan 2012, 23:30
Sabret. Paranı biriktir, ehliyet alacak yaşa gel güzel bir motosiklet al. Bu kadar para bu motora verilmez. Adem80'in de dediği gibi çok istiyorsan bi elektrikli al.

tr100a
19 Nisan 2012, 23:53
arkadaşıma evin önünde scooterini yıkarken polis sormuş motor kimin -Benim. Ehliyetin varmı -yok.haşırt ehliyetsizlikten ceza yani binmene gerek yok polis yakaladımı yandın

yaşar35
20 Nisan 2012, 00:03
arkadaşıma evin önünde scooterini yıkarken polis sormuş motor kimin -Benim. Ehliyetin varmı -yok.haşırt ehliyetsizlikten ceza yani binmene gerek yok polis yakaladımı yandınyok artık amma salladın yahu:queen:

canerol
20 Nisan 2012, 00:13
yok artık amma salladın yahu:queen:

yok gerçekten var öyle örnekler elektrikçinin önünde duran motosiklete yanaştı polis kimin bir başkası benim dedi ehliyet yok bunada haşşırt ceza

brds
20 Nisan 2012, 01:56
duran motora ceza yenimi moda oldu duruma neden itiraz edilmiyor...motor benim ama oğlum biniyordur...ruhsat sahibinin ehliyetinin
olması şart değilki...ilk defa duydum...bence polis laf ola beri gele şansını denemiş...şaşkın ördek avı hesabı...yazık...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
o motor alınmaz...karayolu yasak yaya yolu hepten yasak...çok pahallı...işini görmez...2000 vereceğine benim gibi
1400 ver adamgibi bir motor al...dediğin yerlerde 1-2 tur atarsın içinde kalmaz...ehliyeti olan bir arkadaş akraba vs
bulursan arada da adam gibi gezer tozarsın...mtv yok...satarken illaki 3-10 kuruşta para eder...harbi mini çapırdır
bula bileceğinin en iyisidir...o almayı düşündüğün motordan milyon kat daha iyibir yatırım olur...

MRay57
20 Nisan 2012, 03:10
duran motora ceza yenimi moda oldu duruma neden itiraz edilmiyor...motor benim ama oğlum biniyordur...ruhsat sahibinin ehliyetinin
olması şart değilki...ilk defa duydum...bence polis laf ola beri gele şansını denemiş...şaşkın ördek avı hesabı...yazık...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
o motor alınmaz...karayolu yasak yaya yolu hepten yasak...çok pahallı...işini görmez...2000 vereceğine benim gibi
1400 ver adamgibi bir motor al...dediğin yerlerde 1-2 tur atarsın içinde kalmaz...ehliyeti olan bir arkadaş akraba vs
bulursan arada da adam gibi gezer tozarsın...mtv yok...satarken illaki 3-10 kuruşta para eder...harbi mini çapırdır
bula bileceğinin en iyisidir...o almayı düşündüğün motordan milyon kat daha iyibir yatırım olur...

Yanlış yönlendirme olmasın. Ehliyetsiz asla motora (veya arabaya) binme. Eğitimini almadan falan sakata gelirsin.
1-2 tur diyosunda buna gerçekten inaniyormusun? Motora bindikten sonra 1-2 tur değil 1-2 saat sürmek istersin.

Bunu konuşmak bile saçma bence.
Ehliyet için gerekli yaşta değilsen sadece ormanlık alanda motor kullanabilirsin.
İşin sigorta olayı var bi kaza olsun allah korusun hayatın biter.

Gerçi orası 2012 nin modern Türkiye'si ya trafik canavarları 3 gün yatıp çıkıyor...

brds
20 Nisan 2012, 11:57
yanlış yönlendirme değil...ehliyetsiz,korumasız trafiğe çıkış asla tasvip ettiğim bir şey değildir...ama madem kafaya taktın-yaşı kaç buarada-
parası çarçur olmasın istedim...1-2 turla kalmaz onuda bilirim...ama diğeriyle sanırım daha büyük bir risk gibi geldi sadece...en güzeli tabiiki
daha öncede söylendiği üzere herşey tam yola çıkmak...

ImShoT
20 Nisan 2012, 12:04
Kardeşim belli ki yaşın 15 16 1 kaç sene daha sık dişini al ehliyetini...
Ben ehliyeti aldım da ne oldu motor um yok (:
Sen sabret geçer boşver elektrikli scooter mi bisiklet mi ne belli değil.
Sen koy paran varsa bir yere biriksin orada ;)

BatuDede
20 Nisan 2012, 16:22
Hepinize cevaplarınız için, ilginiz için teşekkür ediyorum. Anladım ki biraz daha sabretmek gerekiyor. Ama motora çok hevesim olduğundan bir şeyler yapmak istiyorum. Giyeceklerimi vesaire toplayayım diye düşünüyorum ama büyüyeceğim için boşuna para vermekte istemiyorum. Bu konu hakkında önerilerinizi alabilir miyim, ehliyet alana kadar nasıl oyalanabilirim?

jönysf
20 Nisan 2012, 17:36
trafiğe kapalı alanda sürebilirsin anca. Eğer trafiğe çıkarırsan ve polis amcalar yakalarsa motoru elinden alır çünki klaka ve ruhsat yok. Bu motorun yapımındaki maksat hobi amaçlıdır. Benimde vardı bir zamanlar ordan biliyorum...

BatuDede
20 Nisan 2012, 18:12
trafiğe kapalı alanda sürebilirsin anca. Eğer trafiğe çıkarırsan ve polis amcalar yakalarsa motoru elinden alır çünki klaka ve ruhsat yok. Bu motorun yapımındaki maksat hobi amaçlıdır. Benimde vardı bir zamanlar ordan biliyorum...

Teşekkürler, trafiğe kapalı alanda ne kadar tatmin eder bilmiyorum. Şuan hevesliyim, meraklıyım. Bir Scooter veyahut bunun gibi (mini chopper) bir motor alıp yaşımında verdiği heyecanla, tecrübesizlikle bir şey yapmak istemiyorum. En iyisi bu konuyu askıya almak. Her zaman burada olacağım motosiklet.net'te takılıp, öğütlerinizi dinlerim, gezilerinize bakıp iç çekerim yapacak bir şey yok sabredeceğim.
Hepinize cevapları için teşekkürler.
Saygılar.

tr100a
20 Nisan 2012, 20:11
yok artık amma salladın yahu:queen:

yalan borcum mu var fabrikamızda taşeron güvenlik olan arkadaşın başına geldi tam meblahı unuttum ama 800 civarı para ödedi motorunu almak için vede alınca sattı şu an kullanmıyor

belki kanun dışı olabilir araştırmak lazım nekadar kanuni dayanahı var aslında mantıksız ben olsam mahkemeye veririm belki ehliyet aldıktan sonra kullanacam motoru ehliyeti olmayan motor alamazmı

cakturkc
20 Nisan 2012, 23:12
yalan borcum mu var fabrikamızda taşeron güvenlik olan arkadaşın başına geldi tam meblahı unuttum ama 800 civarı para ödedi motorunu almak için vede alınca sattı şu an kullanmıyor

belki kanun dışı olabilir araştırmak lazım nekadar kanuni dayanahı var aslında mantıksız ben olsam mahkemeye veririm belki ehliyet aldıktan sonra kullanacam motoru ehliyeti olmayan motor alamazmı

Hiçbir şekilde kanuni dayanağı yok.Kanunda açıkça "yetersiz sürücü belgesi ile araç kullanma" tabiri vardır.

brds
21 Nisan 2012, 01:54
Giyeceklerimi vesaire toplayayım diye düşünüyorum ama büyüyeceğim için......
kardeşim senin yaşın kaç çok merak ettim şimdi...

MRay57
21 Nisan 2012, 03:09
Hiçbir şekilde kanuni dayanağı yok.Kanunda açıkça "yetersiz sürücü belgesi ile araç kullanma" tabiri vardır.

Motor araba gibi araçların sigortalı olması lazım, ehliyetin yoksa araca nasıl sigorta yaptirirsinki.
Benim yaşadığım yerde(avrupada) böyle durumlarda ceza veriliyor.
Sigortasız hiçbirşey yaptırmıyorlar.

BatuDede
21 Nisan 2012, 16:01
kardeşim senin yaşın kaç çok merak ettim şimdi...

15 yaşındayım :)

semich
24 Nisan 2012, 19:23
o motorlar istanbul kadıköyde 2 yerde satılıyordu 4-5 sene önce.. biri tepe nautilus'un orada, diğeri evlendirme dairesinin orada.. ikisinede fiyat sormuştum, tepe'nin oradakinin şekli çok güzeldi, şık kromajlıydı 1100tl idi, diğeri biraz daha düz bi kasaydı 800liraydı taksitli.. 2000lira istiyor bu adam, biraz uçmuş ve yoladak bir kaz arıyor belliki..

Mengu16
24 Nisan 2012, 19:30
o motorlar istanbul kadıköyde 2 yerde satılıyordu 4-5 sene önce.. biri tepe nautilus'un orada, diğeri evlendirme dairesinin orada.. ikisinede fiyat sormuştum, tepe'nin oradakinin şekli çok güzeldi, şık kromajlıydı 1100tl idi, diğeri biraz daha düz bi kasaydı 800liraydı taksitli.. 2000lira istiyor bu adam, biraz uçmuş ve yoladak bir kaz arıyor belliki..
Onlarda benzinli testere motoru var, 2 zamanlı ve vitessiz(sabit oranlı). Buna adam 4 vitesli 110cc motor takmış arada uçurum var güç ve kullanışlılık açısından.

semich
24 Nisan 2012, 19:49
110cc motor ve minik bir şase.. sence muayeneden geçer mi? anında alırlar trafikten.. bu riske değer mi? :D 2000liran boşa gitsin ister misin? :D

testere motoru deyip geçme; 2 zamanlı 50cclik motor, 100cclik 4zamanlı motora uzun yolda kafa tutar..