PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyet konusunda yardıma ihtiyacım var

philetoaster
19 Nisan 2012, 22:29
Herkese merhaba. Bugün maliyeye gerekli ücretimi ödedikten sonra dosyamı almak üzere sürücü kursuna gittim. Daha önceden de üniversitem uzakta olduğundan öğrenim belgemi fakslatmıştım. Fakat bugün sürücü kursundaki hanımefendi bana bu belgenin aslı olmadığı sürece dosyamı teslim edemeyeceğini, Emniyet Şubesi'nde sorun yaşayacağımı söyledi. Sizce prosedür bu mudur yoksa gıcıklık mı yapıyor anlamadım:silent:

Uğur
19 Nisan 2012, 22:35
Okuldan alacağınız öğrenci belgesi geçerlidir. Hem trafik tescile gittiğinizde sadece bakıp size geri veriyorlar belgenizi. Eğer siz fakslatıp,kursa gönderdinizse,kursun böyle bir lüksü yok.

philetoaster
19 Nisan 2012, 22:42
Teşekkür ederim Uğur bey. Sorun şu ki faksta çıkan belgeyi siyah beyaz olduğu için Trafik Şube'nin kabul etmeyeceklerini söylediler.

Uğur
19 Nisan 2012, 22:46
Teşekkür ederim Uğur bey. Sorun şu ki faksta çıkan belgeyi siyah beyaz olduğu için Trafik Şube'nin kabul etmeyeceklerini söylediler.
Ben şu an Sakarya'da okuyorum,bundan önce de Kocaeli Üniversitesi'nde okudum. B sınıfı alırken Koü'den aldığım belge siyah beyazdı,A2 alırkende Saü'den aldığım yine siyah beyazdı :)
Eğer bilgileriniz net bir şekilde okunuyorsa sorun teşkil edeceğini zannetmem. Eğer sorun çözülmezse öğrenci belgenizle trafik tescile gidin,durumunuzu arz edin. Onca şeyden sonra öğrenci belgesi yüzünden ehliyet vermemezlik yapmazlar sanırım.

Sepetçioğlu
19 Nisan 2012, 22:48
Valla ben üniversite mezunuyum ama bir belge verdiler lisede onaylattım aldım :)

philetoaster
19 Nisan 2012, 22:49
Anlayamadığım diğer nokta ise sürücü kursunun belgemi vermemesi.. Yarın elimde sopamla gideceğim sanırım :)

Sepetçioğlu
19 Nisan 2012, 22:50
Ben şu an Sakarya'da okuyorum,bundan önce de Kocaeli Üniversitesi'nde okudum. B sınıfı alırken Koü'den aldığım belge siyah beyazdı,A2 alırkende Saü'den aldığım yine siyah beyazdı :)
Eğer bilgileriniz net bir şekilde okunuyorsa sorun teşkil edeceğini zannetmem. Eğer sorun çözülmezse öğrenci belgenizle trafik tescile gidin,durumunuzu arz edin. Onca şeyden sonra öğrenci belgesi yüzünden ehliyet vermemezlik yapmazlar sanırım.

Umuttepe' de miydin kardeş?

cyberdanger
19 Nisan 2012, 23:39
öğrenci belge ya da diplomasının aslı gibidir onayı gerekiyor. geçen ay benden de onay istediler.

Slayerrr
19 Nisan 2012, 23:48
öğrenci belge ya da diplomasının aslı gibidir onayı gerekiyor. geçen ay benden de onay istediler.

Evet noter tasdikli olması gerekiyor.

philetoaster
19 Nisan 2012, 23:54
Hmmm... Pekala, üniversiteye gitme şansım yok (Isparta'da) mezun olduğum liseden bu tip bir belge alabilir miyim ?
Ve onu da tasdiklettirmem mi gerekir ?

MuratZF
19 Nisan 2012, 23:55
Aslı veya noter onaylı olması gerekiyor yani prosedür doğru.

Uğur
19 Nisan 2012, 23:57
Umuttepe' de miydin kardeş?
Yok hocam, Arslanbey Yerleşkesi'ndeydim.

MRay57
20 Nisan 2012, 00:59
Yurtdışında ikamet eden biri olarak sormak istiyorum.
Ehliyet ve Öğrenci belgesi ne alaka anlamadım?
Biri iki cümle ile cvp verirse sevinirim. Neden böyle bişey talep ediyorlar?

philetoaster
20 Nisan 2012, 01:14
MRay57 sanırım bu belgeyi almak için gerekli eğitim durumuna sahip olup olmadığınızdan emin olmak için yapıyorlar. Fakat bu kadar üstüne gidilmesini (yani aslı olsun, yok notere tasdikletin vs.) gereksiz geliyor bana. Bu ne kadar suistimal edilebilir birşeydir ki sonuçta ?

MRay57
20 Nisan 2012, 02:00
Benim yaşadığım yerde böyle bir şey yok. Belkide Avrupada hiç yoktur. Bana saçma geldi. Diğer taraftan senin dediğin gibi üstüne çok gidiyorlar noter tasdikli falan. Biraz abartılı bi sistem.
Umarım en kısa sürede yardımcı olurlar sana (okul, emniyet..) ve ehliyetine kavusursun.

cyberdanger
20 Nisan 2012, 03:48
@philetoaster
ben üniversiteye gitmeye üşendiğim için lise diplomamı mezun oldugum liseye giderek onaylattım. sorun olmaz. ayrıca gereksiz de değildir sahteciliğin önüne geçmek için gereklidir(noter tasdiği değil liseye onaylatmanız gerekiyor) ve eğitimi yeterli olmadığı halde şoförlük yapan birisiyle kaza yapsanız eminim o adamı mahkemelerde süründürürsünüz. biraz geniş düşünün.

philetoaster
22 Nisan 2012, 14:07
Arkadaşlar liseye gidip bir belge aldım ve emniyete gittim sordum, kabul edeceklerini söylediler. Bende gittim aldım dosyalarımı götürdüm ve 2 saat sonra aldım ehliyetimi. Teşekkür ederim herkese