PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aile Pisikolojisi

quezzap
03 Nisan 2012, 00:25
Arkadaşlar öncelikle herkeze Merhaba,İyi Forumlar...

Benim yaşım 20. Ehliyetim,Kendime ait motosikletim ve Kask-Mont ekipmanlarım mevcut.Konuya geçecek olursak.. Ailem :(
Ailem benim 100 km üzerinde yolculuklarıma izin vermiyor. Tehlikeli olduğunu düşünüyorlar.. Normal şartlar altında hiç bir problem yok. Ama iş 100 km üzeri bir yolculuğa geldiğinde
pek olumlu bakmıyorlar.. Ailemi kırmak istemem,saygısızlık yapmakta istemem..
Ben düşündümde benim durumumu daha önce yaşamış,yaşamakta olan arkadaşlar belki bana fikir verirler.. Şimdiden Teşekkürler.

Mengu16
03 Nisan 2012, 00:34
Normal, aile sonuçta, dünyadaki varlık sebebi çocuklarını korumak. Ben 0km araba ile istanbul-ankara yaptım bi kere, onda bile baya direnmişlerdi senin ne kadar tecrüben var tek kişi o kadar yol yapacan diye. Alnımın akıyla gittim yolu sadece 15dk molayla 5.5 saatte ama canım da çıkmıştı valla sonlara doğru.

Soykan67
03 Nisan 2012, 00:38
Bana garip geldi, 100 km sonra mı kaza geçirme riski artıyor.Hiç izin vermiyenleri gördümde, ben şahsen bu durumu ilk defa görüyorum.Aslında haline şükretmelisinde.

Aile bu sonuçta bir şey diyemezsin.Ya resti çekeceksin ya da fikirlerinin değişmesini bekleyeceksin.Bir süre sonra sana güvenirlerse belki fikirleri değişebilir gibime geliyor.

safakk
03 Nisan 2012, 00:39
hacım çaktırmadan 100km üzeri gezi yapıp geleceksin sonra bir notla birlikde o gezinin fotoğraflarının olduğu cd yi bırakıp sabah erkenden kimse uyanmadan evden kaçacaksın telefonunda bi süre kapalı kalacak tabii notun sonuna da eve kaçta geleceğin yazacak

O vakite kadar sizinkiler köpürecek sinirlenecek arayıp ulaşamayacak sonra akşam vaktine yakın biraz daha durulacaklar o arada sen eve gelip medeni bir şekilde yumuşak yumuşak anlatacaksın durumu ve olay tatlıya bağlanacak :)

quezzap
03 Nisan 2012, 00:41
hacım çaktırmadan 100km üzeri gezi yapıp geleceksin sonra bir notla birlikde o gezinin fotoğraflarının olduğu cd yi bırakıp sabah erkenden kimse uyanmadan evden kaçacaksın telefonunda bi süre kapalı kalacak tabii notun sonuna da eve kaçta geleceğin yazacak

O vakite kadar sizinkiler köpürecek sinirlenecek arayıp ulaşamayacak sonra akşam vaktine yakın biraz daha durulacaklar o arada sen eve gelip medeni bir şekilde yumuşak yumuşak anlatacaksın durumu ve olay tatlıya bağlanacak :)
Bende öyle düşünüyorum.. :) Bu yaz bi kaçamak yapmam lazım..

dürümdöner
03 Nisan 2012, 00:46
p ile s arasında i yok adamım..ilk iş ailenin rızasını al ama onları endişelendirmeden al..sana her anlamda güvenmelerini sağla..restle olmaz bu iş poker mi oynuyonuz:)

Sinan Aksu
03 Nisan 2012, 01:00
Motosiklet yüzünden eşinden boşanan ve evlatlıktan rededilen insanlar tanıyorum.
Şikayet etme bence.
Zamanla alışacaklardır.

sessizsakin
03 Nisan 2012, 01:31
Aile ailedir :) motosiklet motosiklet, 100 km de 100km dir :) hiç biri değişmez. sadece senin kararların değişir :)...

Yapman gereken şey bence, Endişe ettikleri şeyin endişe edilecek birşey olmadığını görmelerini sağlaman :)..

motodriftt
03 Nisan 2012, 01:33
arkadaş her aile tepki gösterir önemli olan onların güvenini kazanabilmen ben 12 yaşımda motorum oldu jawa 350 style ilk başta annem ablam kıyameti kopardı ama sonra ben onları sürüşümle dikkatimle susturdum tabi babam sagolsun hep arkamdaydı oda bizden sewdalı :) şimdi mersin antalya yapacam diyorum güveniyorlar yaşım 21:)

pompei
03 Nisan 2012, 01:44
100 km sınırı nedir, kiralık araç sınırı gibi.Ailene şunu izahet motor üstünde gittiğin mesafeden çok nasıl gittiğin önemlidir.Bi çok sorunu aşmışın zaten bu sorun da formaliteden öteye gitmemeli bence.

ulassal
03 Nisan 2012, 01:51
bişey olacağından değil ama sen yineden rızalarını almaya çalış.gün gelir kendi yuvanı kurup özgürce yaşamaya başlayınca kimseden izin almadan 100 değil 1000 km lik geziye çıkarsın.sonuçta sanırım suan onlarla yaşıyosun.

glock
03 Nisan 2012, 03:09
çeşitli sürüş eğitimlerine, motosikletle ilgili sosyal ortamlara, gezilere katılırsan ve motosiklet KÜLTÜRÜnü ailenle paylaşırsan, onlarda normal karşılar benimsemiş olurlar!
ben öyle yaptım, motosiklete binmeye başladığım günden itibaren babam yoldaki motosikletlere oğlu (çocuğu) gözüyle bakıyor. bu sadece motosiklet değildir, Eğitim ve Kültürde içerir.

DarkSeleCT93
03 Nisan 2012, 10:37
birde biri motorla kaza yapar kabahat bize patlar bak sen bide motor istiyon diyolar ama napalım yayan gitsek onunda tehlikesi var hergün arabalar kaç yaya insanı öldürüyor

Tolga Can
03 Nisan 2012, 12:40
Aileden aileye değişiyor işte
Ben cumadan adapazarı-bolu yapıyorum. evdekileer haftasonu pazar gibi gelirim diyorum. Motor gezisi yapacağım diyorum. Onlarda anahtarını al biz evde olmayabiliriz diyorlar :(
Bende aile sevgisi istiyorum. Nerde o çocuğum olmaz. Evde otur. Mısır patlatalım. Araba al araba, motor tehlikeli sözleri ahhh ahhh :)
Ama şahsen bir çocuğum olsa motor almam , Bisiklete binsin :D

Şaka bi yana bir gün sana güvenecekler, sende umarım onların yüzünü kara çıkarmazsın. O kadar da dedik yaptırmazsın. Dikkatli ol. Güvenlerini kazan.
Kazasız belasız sürüşler dilerim.

Gökbörü
03 Nisan 2012, 13:10
Arkadaşlar öncelikle herkeze Merhaba,İyi Forumlar...

Benim yaşım 20. Ehliyetim,Kendime ait motosikletim ve Kask-Mont ekipmanlarım mevcut.Konuya geçecek olursak.. Ailem :(
Ailem benim 100 km üzerinde yolculuklarıma izin vermiyor. Tehlikeli olduğunu düşünüyorlar.. Normal şartlar altında hiç bir problem yok. Ama iş 100 km üzeri bir yolculuğa geldiğinde
pek olumlu bakmıyorlar.. Ailemi kırmak istemem,saygısızlık yapmakta istemem..
Ben düşündümde benim durumumu daha önce yaşamış,yaşamakta olan arkadaşlar belki bana fikir verirler.. Şimdiden Teşekkürler.

Al benden de o kadar ama 100 km şartı yok. Şehir dışına çıkış yasağım var.

quezzap
03 Nisan 2012, 13:38
Hepinize Teşekkürler. Kafamda aşşağı-yukarı bi fikir oluştu.

ysn17
03 Nisan 2012, 13:58
Aynısı başımdan geçti size tavsiyem..
Kendinizi gerek bireysel, gerekse eğitimsel olarak geliştirir iseniz aileniz sizdeki farklılığı anlayacak ve size olan güveni artacaktır.

ygk
03 Nisan 2012, 15:20
uzun yol tecrübeniz nedir ?
eğer otoban kullanmayacaksanız yol iki şeritliyse 70 km ile giden kamyonlar sizi sürekli zorlayacaklar, sol şeriti kapatmak zorunda kalacaksınız, arkadan gelen özellikle yolcu otobüsü firmaları motor kullanmanız nedeniyle yolunuza tecavüz edecekler sürekli selektör korna çalacaklar. kısaca sağada geçemiyoruz sola da. Türkiye deki durum bu.
Bence ilk önce tecrübe arttırın, motorunuzunda kuvveti fena sayılmaz uzun yol sayılabilecek kısa mesafelere ailenizde binen varsa onunla birlikte, yoksa kafanıza göre gidip gelin.
artan tecrübelerinizle beraber ailenizinde tutumu değişecek bakışı sıcaklaşacaktır. her zaman merak ederler.
tek tavsiyem, inadına habersiz çıkmayın. üzmeye değmez.

aynı durumu adana dan okuduğum şehirde motor getirmekte yaşamıştım. önce 50 km sonra denize ulaştığım karataşa yazın gidip geldim. daha sonra arkadaşlarla aynı yolu gittik. bir iki defa mersin yaptık. daha sonra kesinlikle hayır şeklinde olan tavırları dikkatli git her yarım saatte bir ara nereye ulaştığını haber ver dediler. şimdi her çıkışımda yolun açık olsun dikkatli ol kelimeleri duyuyorum. tavsiyem yukarıdaki şekilde uygulamanızdır. hem siz üzülmezsiniz hem aileniz