PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 0 KM Araç Satışındaki ve Tescilindeki Tuhaflıklar

Tekir
02 Nisan 2012, 22:17
Merhaba arkadaşlar, 3 hafta önce motorsiklet alırken karşılaştığım bir durum var.

http://www.tuvturk.com.tr/arac-muayene-periyodlari.aspx adresinde farklı araç tiplerine göre muayene süreleri aşağıdaki gibi belirtiliyor:

İki veya Üç Tekerlekli Araçlar ve Her Türlü Römorkları: İki veya üç tekerlekli araçlar ve bu araçların her türlü römorkları, ilk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir.

İlk tescil ve trafiğe çıkış olarak 13-03-2012 yazan ruhsatımda, ilk muayene geçerlilik süresi neden 27-11-2014 olarak yazıyor? (2 yıl 8,5 ay)

Anahtar teslim anlaştığım motorun, plaka ruhsat hariç fiyatını istediğimde: "50 TL fazla ver, kuyruklarda uğraşma" denilerek kabul ettiğimde, vekalet ücreti neden anahtar teslim fiyata dahil değil? Muamelecilerle beraber mi dolaşacağım vekalet vermezsem, ne anlamı kaldı :)

Honda Türkiye resmi websitesinde ötv+kdv dahil 5990 TL yazan motorsiklete ötv+kdv dahil 5350 TL fatura kesilmiş. Toplamda 5850 TL'ye aldığıma göre, 500 TL'lik fark tescil işlemleri ve muamaleci için mi gitmiş oluyor? Diğer ihtimalde de eksik fatura kesilmiş gözüküyor.

http://murattekir.com/share/020412/1.jpg

22,85 TL (2012-1 taksidi)

http://murattekir.com/share/020412/2.jpg

135,50 TL olarak açıklanmış Trafik ve Tescil Belgeleri (toplam) http://trftescil.iem.gov.tr/AracTescilislemleri.asp adresinde. Ancak muameleci tarafından bana verilen belgelerin içinde, ikisi için ayrı ayrı 195'er tl olarak makbuz bulunuyor:

http://murattekir.com/share/020412/3.jpg

12 TL'lik ne olduğunu okuyamadığım bir makbuz daha kesilmiş:

http://murattekir.com/share/020412/4.jpg

10,50 TL Plaka ücreti:

http://murattekir.com/share/020412/5.jpg

42,17 TL de zorunlu trafik sigortası var...

http://murattekir.com/share/020412/6.jpg

- Bu rakamları topladığımızda: 5.350,00 + 22,85 + 135,50 + 12,00 + 10,50 + 42,17 = 5573,02 TL yapıyor.

- İşlemleri yapmaya gittiğimde, pazarlığı devam ettirmeye çalıştığımda, sormadığım halde "zaten şu motordan kazancımız 100 TL" gibi bir cümle kuruldu. O halde neden benden noter hariç 5850 TL alındı ya da bu 276,98 TL'lik fark nerede?

- En başından fiyat konuşulurken, tescil işlemlerini kendim yaparsam 50 TL fark edeceği söylenirken, kendi verdikleri belgelerin içinden bu hesabı yaptım ve kandırıldığımı düşünüyorum.

- Yakın zamanda tescil yaptıran ya da yaptırtan arkadaşlardan konuyla ilgili bir fikir verebilirlerse, ben de bu ışık altında şikayet için ilgili makamlara ve platformlara başvuracağım.

GP500-1st
02 Nisan 2012, 22:58
Bende de aynı fırıldaklar mevcut.. Sanırım ayını yerden aldık.. Ama tüm bayilerde yapıyordur muhtemelen

Benim motorda da liste fiyatından 850 lira eksik rakam var faturada. ve aynen senin de belirtiğin gibi müşavirlik firması adına kesilen fatura (plaka,ruhsat vb..)tam 700 lira:sunny: Faturayı bu kadar eksik müşavirlik işlemlerini bu kadar fazla kestiklerini görünce gidip kavga edesin gelmişti..

Mengu16
02 Nisan 2012, 23:01
İlk tescil ve trafiğe çıkış olarak 13-03-2012 yazan ruhsatımda, ilk muayene geçerlilik süresi neden 27-11-2014 olarak yazıyor? (2 yıl 8,5 ay)
Neden bilmiyorum ama motosikletlerin ilk muayene tarihini tescil tarihine göre değil, motosikletin teknik belgesindeki onay tarihine göre belirliyorlar. Motosikletinizin AT Uygunluk belgesine bakın 27-11-2011 tarihinde onaylandığını göreceksiniz.
Benim de motorum 11-11-2011'de tescil oldu ama ilk muayene tarihi 30-06-2014, AT Uygunluk belgesindeki onay tarihini tescil gibi kabul etmişler.

Tekir
02 Nisan 2012, 23:55
muayene icin itiraz edecegim o halde, fatura konusunda hemfikir miyiz peki arkadaslar? bariz eksik kesilmis gibi duruyor.

Slayerrr
03 Nisan 2012, 00:01
Bayi faturayı kesebildiği en düşük miktardan (alış fiyatının biraz üstü) kesip aradaki farkın (500 TL) KDV ve ÖTV sini ödemeyerek 100-150 TL fazladan kar yapmak için düşük fatura kesmiştir muhtemelen. Yani vergi kaçırmış oluyor.

Mengu16
03 Nisan 2012, 00:20
muayene icin itiraz edecegim o halde, fatura konusunda hemfikir miyiz peki arkadaslar? bariz eksik kesilmis gibi duruyor.
İtirazınız kabul olursa haberimiz olsun benim daha da çok kaybım var 5 ay kadar kısa.

Tekir
03 Nisan 2012, 01:11
yarin konuyla ilgili bayi ile gorusecegim, sizleri de bilgilendiririm arkadaslar. bu tip durumlara karsi herkese dikkatli olmalarini tavsiye ederim.

Carbon
08 Nisan 2012, 11:01
Benim 1700 TL'ye aldığım motora da 650 TL'lik fatura kesilmişti.Şehir dışından aldığım için üstüne gitmedim.Plaka ruhsatı da kendim hallettim 2 saat sürdü...

iceindark
08 Nisan 2012, 14:48
arkadaşlar ben de dün hyosung gt250r için bayi ile anlaştım bana 550 tl ruhsat,plaka tutar sen parayı ver biz hallederiz dediler
siteden okuduklarıma dayanarak ruhsat plaka max 300 diyolar 250 fark ne farkı dedim ötv si var bunun onuda yatırcaz dediler...
bişey anlamadım tamam dedim
ruhsat plakayı ben hallerderim deseydim ötv sini bana mı kitliceklerdi ? motorun fiyatına dahil diil mi ötv ?

bilgisi olan var mı bu konuda ???

_pLay_06
08 Nisan 2012, 15:53
ayakcı parası almıslar bır nevı komısyonculuk sıstemı olmus komısyoncuya para vermıssınız gıbı gorunuyor. bu tarz ıslerı her zama kendım yapmakdan yanayım.

---------- Post added at 14:53 ---------- Previous post was at 14:51 ----------

arkadaşlar ben de dün hyosung gt250r için bayi ile anlaştım bana 550 tl ruhsat,plaka tutar sen parayı ver biz hallederiz dediler
siteden okuduklarıma dayanarak ruhsat plaka max 300 diyolar 250 fark ne farkı dedim ötv si var bunun onuda yatırcaz dediler...
ruhsat plakayı ben hallerderim deseydim ötv sini bana mı kitliceklerdi ? motorun fiyatına dahil diil mi ötv ?

helal olsun mıllete vuran vurana . mıllet nerden vuracagını sasırmıs yemın ederım.

ozgurakman
08 Nisan 2012, 16:35

250 cc.ye kadar olan motosikletlerin vergileri standart. ötv, fatura kesilirken ödeniyor zaten plakayla ilgisi yok.
bahsettiğin mtv ise onun da ilk taksitini yatırman gerekiyor (bulunduğumuz tarihtan dolayı böyle yazdım, 6. sonrası olsaydı bu sefer sadece 2. taksit olacaktı) o da 42 tl... kusura bakma da güzel çarpmış abicim bayi seni...

ben de bu yıl 1. ayda ybr aldım sıfır km. ve plaka ruhsat sigorta hepsi 285 tlye bitti.

eralpt
08 Nisan 2012, 16:41

Gerçekten yuh diyorum.. Resmen 250 yi iç etmisler

iceindark
08 Nisan 2012, 16:43
250 cc.ye kadar olan motosikletlerin vergileri standart. ötv, fatura kesilirken ödeniyor zaten plakayla ilgisi yok.
bahsettiğin mtv ise onun da ilk taksitini yatırman gerekiyor (bulunduğumuz tarihtan dolayı böyle yazdım, 6. sonrası olsaydı bu sefer sadece 2. taksit olacaktı) o da 42 tl... kusura bakma da güzel çarpmış abicim bayi seni...

ben de bu yıl 1. ayda ybr aldım sıfır km. ve plaka ruhsat sigorta hepsi 285 tlye bitti.

peki ben şimdi gitsem bu adama böle böle desem siz adamı enayi yerine mi koyuyosunuz almıyorum motoru desem kaporamı geri alabilirmiyim ?????

eralpt
08 Nisan 2012, 16:45
Pireye kızıp yorgan yakmak olur o da

Tekir
13 Nisan 2012, 15:58
Arkadaşlar az önce 1000 km bakımı için geldim servise. Satıştakilere danıştım başlığı açma sebebim olan konuyu. Fix olarak 500 TL plaka ruhsat ücreti aldıklarını söylediler. Pcx'in tescil işlemlerinin 500 TL tuttuğu nerede görülmüş? Yukarıda fotoğraflarını gösterdiğim belgeleri beraber inceledik. 195+195 TL olarak hesaplıyorlar trafik'e verilen parayı. Ancak bu fotokopisi çekilmiş boş bir makbuzun üzerine, kılıfına uydurulması için yapılmışa benziyor. Bayilik bir şey var ya da yok artık bu kısmı beni ilgilendirmiyor ancak sahte belge düzenlemekten şikayet edeceğim işlemimi yapan trafik memurlarını ve muamelecileri.

Nereden alırsanız alın, tescil işlemlerinizi kendiniz yaptırın.

ReiZzZ
13 Nisan 2012, 16:11
bendede aynı durum var muayene tarihiyle tescil tarihi tutmuyor 3 yıl yerine 2,5 yıl sonra görünüyor muayene

brds
13 Nisan 2012, 16:11
tescil işlemlerini kendiniz yaparsanız bir miktar kazanç olabilir...ama dahil konuşup pazarlık etmek lazım diye düşünüyorum...şu anda 2el aldım ama
4-5 ay önce 0km bakıyordum her yerde bütün işlemler dahil pazarlık ettim...sadece parayı veririm ruhsatımı ve ahantarımı alırım diye
konuştum...artık ötvni kdvni mtvni otur hesapla bana öyle söyle dedim...bayiler arası fark çok çıktı...hatta bir ara başka bir şehirden almaya gidecektim
o derece yani...sanırım aradaki farklar sizlerin bahsettiği tokat mevzusu olsa gerek...iyi bir pazarlıkla ayakçı parası diye tabir edilen para masraf vs vs
kendinizin uğraşmasına değmeyecek makul bir fiyata çekmek mümkün bence...

dürümdöner
13 Nisan 2012, 16:19
her halukarda plaka ruhsatı sen çıkarmaz isen yolarlar seni bu iş bu kadar basit ama az alır hakkını alır ama çok alır o da senin uyanıklıgına ya da işi bilip bilmemene bakar..NOKTA.!

Grado
13 Nisan 2012, 17:09
Peki sıfır araca plaka çıkarmak için neler lazım? Araştırdım aşağıda:
Kaynak: http://trftescil.iem.gov.tr/AracTescilislemleri.asp

Yeni Kayıt (Faturalı) Araçlarda İstenen Belgeler:

YENİ KAYIT (FATURALI)

1-Uygunluk Belgesi
bunu motoru bize satan bayi verecektir zannediyorum

2-Zorunlu mali mesuliyet sigortası
plaka olmadan nasıl yaptırıcaz??

3-ÖTV ödeme belgesi aslı
bayiden alırız sanırım

4-Vatandaşlık numarası
sanırım kimliğimiz bu iş için yeterli

5-Tescil ve Trafik belgesi (Trf.Tescil Şube veya Bürosundan)
tescil belgesi ücreti:58 tl Trafik belgesi ise 77.5TL

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna bağlı ilgili kuruluşlardan alınmaktadır. İstanbul Şoförler Odası plaka satışı konusunda yetkili, İstanbul Taksiciler Odası ise evrak satışı konusunda yetkilidir. yeni kayıt dosyası
Anladığım kadarıyla plakayı şöförler odasında 10.5TL (motosiklet için) karşılığında alıyoruz,
Yeni kayıt dosyasını ise Taksiciler odasından alıyoruz (yanılmıyorsam)

NOT: Fatura kesim tarihiden itibaren 3 ay içerisinde tescil zorunluluğu bulunmaktadır.

Peki ek-1 belgesini nereden temin edeceğiz ve nasıl dolduracağız? Bu belgeler yeni kayıt dosyasının içinde mevcutmudur acaba?

Vaktim olduğundan dolayı işerimi bizzat kendim yapmayı düşünüyorum.

dürümdöner
13 Nisan 2012, 17:17
ek 1 belgesinı sigortacın hazırlayabiliyor yeni kayıt olarak sigortayı da o yapıyor..yani bayinin sana verdiklerinı al sigortacıya git ek 1 belgeni ve sigorta poliçeni al emniyete git evraklarini ver plakanı seç sonra ruhsatini al plakanı bastır gidip sigortacıdan sigortanı plakanin üzerine aldır hepsi 2 saatlik iş..bi ruhsatın basilmasi ve plakanin basilmasi için bekliyorsun

Tekir
13 Nisan 2012, 21:30
güzel açıklama olmuş Grado teşekkürler. bilinçlenmesi lazım herkesin, heyecanla aceleyle atlanıyor bu tarz şeyler. az değil 50 tl bile olsa, gider motorunuza ya da kendinize, normalde bütçe ayıramadığınız bir aksesuar alırsınız.