PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sessiz sakin motosiklet kullanmak....

sessizsakin
29 Mart 2012, 16:33
Dün, bir süredir motosikletimi kullanmadığım ve iyice darlandığım için küçük bir gezi yapmaya karar verdim. İzmir'de, bilmediğim topraklarda olmanın verdiği ekstra macera hissiyle beraber motoru çalıştırdım. Rota? Belirsiz. Menzil Belirsiz...

İlk benzin istasyonuna uğrayıp depomu doldurdum. Lakin benzin istasyonlarından nefret ediyorum... Sebebi, yakıtın fiyatı değil. kalitesizliği... izmire geliş yolunda, tam 1 depo benzin yüzünden 200 km boyunca motosiklet tekleye tekleye gitti... Verdiğin para zaten ayrı mevzu.. bir de %60'ı su olan yakıt almak apayrı birşey...

Lastikleri daha önce sıcak havada şişrmek durumunda kalmıştım. dolayısı ile basınçları düşüktü muhtemelen. hava pompası çalışmıyor istasyonda... sonraki 10 kadar sitasyonda da çalışmıyordu... Lastikçiler vardı ama geneli kapalıydı... sanırım 11. istasyonda çalışan bir hava/su ünitesi vardı.

İzmir-Aydın yolunun ( otoyol değil ) herhangi bir noktasından yola dahil oldum...

Siyaseti sevmem ama, Akp'nin vergilerimizi değerlendirdiğini söylediği milyon kilometre yollar buralarda yok... Yol yüzeyinde göçükler ve aşırı tamirat olmasa da, asfalt çok kalitesiz. Lastiklerim yaşlı olsa da, yol tutuşu çok iyi olmasına rağmen ara sıra lastikle yolun anlaşamadığını hissetmek çok itici...

Yol boyunca tabelaları hiç takip etmedim. dönüş yolunu bulmak için gps'i olan bir telefonum vardı zaten.

Yıllardır özlemini çektiğim o " hedefi olmayan bir yol " keyfi ile çıkmıştım...

Genelde, kullanıcı adımın aksine agresif bir sürüş stilim olsa da, bu gün için amacım yalnızca gezmekti aheste aheste.. süratimi 90 km/s üstüne çıkarmama kararı aldım. Uyabildiğim sürece, hız sınırlarına dikkat ederek, gereksiz gazlamayarak hem dolu depomla daha uzun bir yol, hem de keyifli bir geziydi hedefim.

Seyir halinde olduğum yolların bir kısmı bölünmüş, bir kısmı bölünmemişti. her koşulda da, yoldaki en yavaş kişi neredeyse bendim. üstelik ortalama hızım 80 km/s altına düşmediği halde...

O hep savunulan, " sen dikkatli ve yavaş kullandığın sürece birşey olmaz " diyen arkadaşların sözlerine inanmak isterdim...

Lakin 90km/s hızla gittiğim ve virajın ilerisini göremediğim halde, arkamdaki kamyonun tacizi....

Sollarken, sol şerit tamamen boş ve risksiz olduğu halde, sağ tekerleri benim şerit alanıma soka soka sollayan otomobiller...

Aslında kendisinden hızlı gittiğim halde, " herhal de bir motosikletin arkasından gitmekten rahatsız olduğu için " hızlanarak beni geçmek isteyen, geçemeyen ve geçemediği halde geri de kalmayan otomobiller...

Birisi beni sollamakta iken, arkamdan birisinin iyice yanaşıp beni hızlı olmaya taciz ettiği durumlar...

Yo hayır... yolun tamamı böyle değildi... bolca keyifli virajlar, saygılı " traktör sürücüleri :) "... yol hakkı gözeten dolmuş sürücüleri ( istanbulda bunu söylesen yalancı diye döverler adamı... ) sollarken önce sellektör, sonra sinyal geçmekte iken korna yapıp yeterince geçtikten sonra sağa sinyal vererek şeride giren insanlar...

Anadolunun yollarında farkettiğim en güzel şey, geçiş hakkına olan saygı...

Ana yoldayım, yan yoldan ana yola gelen araç duruyor. kavşağa uzak ta olsam, yavaş da olsam geçiş hakkını bana tanıyor %95'i... elbette buna güvenmiyorum... geriye kalan %5'in de hala öldürücü etkisi sabit çünkü...

Başka işim de olmadığından, trafikteki densizleri etiketlemeye başladım.

1 - Kamyon sürücleri : Yol boyunca bir çok kamyon gördüm... Bir tanesinde trafiğe saygı görmedim. kafasına göre hızlanıyor... kafasına göre solluyor. kafasına göre duruyor. kafasına göre ışıktan geçiyorlar... Bölünmüş yoldaki geçiş güzergahından, yola sol şeritten bağlanırken bile yola bakmadan manevra yapıyorlar... ölümcül'ü geçtim. doğrudan cinayet..

2 - Lüks otomobil sürücüleri : Görece fakir bir ülke olmamıza rağmen yoldaki her 3 araçtan birisi 50.000 tl değerin üzerinde... Bununla beraber insanlıklarının ederi ise kuruşla ölçülebilecek kadar düşük... hani benim motosikletim de 200 üstü süratlere çıkabiliyor. hem de ortalama 100.000 liralık spor arabalara eşdeğer bir performansla... ama ilginç olan şu ki, sağ şeritteki birisini sağ şeridin içerisinde iken sollamıyorum...
yol boyunca dikkat ettiğim en önemli tespit bu... eğer bir otomobil belli bir gelir seviyesinin altındaki kişilerin alamayacağı otomobil ise, karakteri de öyle oluyor. bütün yol boyunca, bmw, mercedes, alfa gibi araçların tamamı ( özellikle dikkat ettiğim bir durum ) sağ şeritten ayrılmadan beni sollamak için elinden geleni yaptılar...

Dolayısı ile sürüş prensibi olarak lüks otomobil gördüğümde sağ şeridin orta-sol'una yanaşıp yavaşlıyorum. geçeceklerse, dosdoğru sol şeritten geçsinler...

Lüks otomobillerle ilgili en büyük ikinci tespitim = ilerisini göremedikleri virajlar... ilerisi görünmeyen virajlarda, lüks sayılmayacak otomobil sürücüleri neredeyse hiç şerit çizgilerinden taşmadan dönerken ( bölünmemiş, gidiş-geliş yol ) lüks otomobil sayılabilecek araç kullanıcılarının neredeyse tamamı, neredeyse karşı şeridin yarısına kadar taşarak dönüyorlar... Ama bu durumun hızları ile alakası yok...

Zaten sürüş prensibimdir. ilerisini görmediğim virajda, en dışardan girerek, ilerisini görebildiğim nokta ilerledikçe içeri doğru sürerim...

3 - Gençler... Çok hızlılar. özellikle motosikletli gençler. 15-30 yaş arası... ( evet 15 ) 70-80km ile rölantinin biraz üzerinde tın tın giderken, tam gaz yırtınarak beni geçmeye çalışan mobiletler... 125'lik motorlar... hiç birisinde kask yok. koruma eldiven dizlik yalan dünya :)... daha ziyade oyun oynuyorlar... Heveslerini de kırmak istemiyorum ama, etraflarında olduğum sürece bu tehlikeli davranışları iyiye gitmeyecek.. comet'in güzel yanı, her vitesindeki hoş torku... 5. vitese atıp uzuyorum. Ama onlar yardırmaya devam.

motosiket kullanmaya ilk mobiletle başladım... muhtemelen 12 - 13 yaşlarındaydım. inanılmaz güzeldi.. 12 yaşında birisinin vücuduna binen o ivmeyi ufak bir gaz kolunu çevirerek elde etmesi inanılmaz bir güçtü... " Güç güzeldir ama, gücün karanlık tarafına geçme oğul " diye yazmak lazım sırt çantasına...

Bunlar dışında yolda rahatsız edici pek birşey söz konusu değil... İzmir / aydın sınırları içerisinde gezmekte olduğum halde, genelde yüksek hızlara çıkan araçların genelinin plakası 34 ile başlıyor. taciz ve sıkıştırma yapan araçlarında en az yarısı 34 ile başlıyor plakası...

Hatalı sollama yapan insan sayısı çok fazla yok.

Bölünmüş yollarda şerit ahlakı oldukça dikkat ediliyor. birisi yavaş ve sol şeritte ise, sizin geldiğinizi 500 metre önce farkedip sol şeridi boşaltmak için manevra yapıyor....

işte diğer güzel tespit... Buralarda insanlar aynaya çok sık bakıyor...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çok fazla ana yolları tercih etmeden rastgele gezdiğim bir gündü...

2 - 3 defa, Sözün bittiği yer olan, asfaltın bitip toprak yolun başladığı yerlere geldim. lastiklerim yaşlı olduğundan, asfalttan ayırıp emeklilik günlerine 5 kala onları yormak istemediğimden döndüm oralardan.

Saat epeyce ilerlemişti. yakıt yarım deponun altına düşmüştü.

Telefonumu gidona sabitleyip navigasyonu açarak ev'i işaretledim.... eh biraz da gücün karanlık tarafının tadını çıkarma vakti :pl: ( tabi saygı sevgi çerçevesinde ) ...

Eve döndüğümde ilk dikkatimi çeken, lastikteki " değiştir beni " izlerinin belirmesi... ikincisi ise yorulduğumu farketmem :)... bir de gelirken ekmek al demişlerdi... bu yaşta babadan fırça yedik gene :D...

Zaten bildiğim ve bu gezide pekiştirdiğim en önemli şey ise... trafikte her ne kadar rahat yollar da olsa, sessiz kalmamanız... ortalığı yıkmak değil demek istediğim. o şerit sizin ise vermeyin. o geçiş hakkı sizin ise uyarın... siz hakkınızı vermeye müsade ettiğiniz sürece, diğer trafik canlıları sizi önemsememeye devam ediyor.

[Turan]
29 Mart 2012, 16:48
Çok güzel ve akıcı bir yazı olmuş elinize sağlık sonuna kadar okudum. :cat:

Lucas
29 Mart 2012, 16:49
Dogru ve yerinde tespitler, daha guzel gezilerinizi de okumak dilegiyle :)

Zıpkıncı
29 Mart 2012, 17:02
Güzel yazınızı zevkle okudum. Okunaklı ve anlaşılır, imla kurallarına uygun yazmanızdan kaynaklı sanırım.

Evet İzmir de her çeşit insan vardır. İzmir - Aydın yolu vasattır ki nedeni otoban olması. Devlet bu yolları en sona bırakıyor. Nasılsa otoban var diyor.

34 plakalardan İzmir de uzak duracaksınız. Genelde hepsi şirket arabasıdır ve İzmir deki büyük firmaların elemanları için kiralık araçlardır. Kullananlar genelde uçarak giderler. Özellikle otobanda selektör yapan olursa arkanızdan 1 km den bilin ki 34 plakalı şirket arabasıdır :) Uzak durun. Araç kiralık, benzin şirketten, yolları uzun, kafaları dağınık, geneli böyle arabayı rüyasında alamaz olduğu için havalı...

İzmir ilçelerinde benimde dikkatimi çeken kasksız motor sürücüleridir ama bodrum, marmaris, fethiye, kaş gibi yerlerde bile kimse kask takmıyor. Şehir içinde bile görüyorum yollarda. Buna yapacak bişey yok. Cehalet...

erro
29 Mart 2012, 17:13
tam olarak henüz okumadım ama izmir benzini yıllardır rezalet...

tigermbz
29 Mart 2012, 17:15
yavaş gittiğin için mi dikkat ettin tüm bunlara?

m.akblack
29 Mart 2012, 17:18
Çok güzel bir yazıydı teşekkür ederim zevkle okudum:)

sessizsakin
29 Mart 2012, 17:25
tam olarak henüz okumadım ama izmir benzini yıllardır rezalet...

:) inan bana türkiyenin her yerinde berbat. yazıda bahsettiğim çekincem istanbuldan kaynaklı zaten.

yavaş gittiğin için mi dikkat ettin tüm bunlara?

genel de, hızlı da sürsem yavaş da sürsem yaklaşmakta olduğum yada bana yaklaşan aracın profiline bakarım zaten.

Daha ziyade yavaş ve pasif gittiğimde genelde edindiğim izlenimin sonuçları. bir geziye ait deneyimler değil aslında.. :)

yorumlar için teşekkür ederim.

boraerdin
29 Mart 2012, 17:30
Ben asıl 1,5 mt genişliğindeki arabayla, 2,5 mt genişliğindeki şeridi tutturamayanların nasıl çocuk sahibi olduğunu merak ediyorum :)

psyche
29 Mart 2012, 17:31
Sitede sonuna kadar okuduğum en uzun yazı :)
Bazen bende sakin gideyim diyorum öyle fıtı fıtı emekli modunda uzamak istiyorum fakat ne mümkün :silent:
Ülkemiz için konuşuyorum anayol,otoyol vs yerlerde yavaş seyretmek tehlike arz ediyor maks 90 km limit varsa 110 ve üstü için direten kamyoncular var piyasada lüks otomobilleri falan saymıyorum bu aralar jeep kullanan bayanlara sarmış durumdayım bindikleri arabanın kapladığı hacim ile trafikteki üstünlüklerine orantılıyorlar sanırım.

gezgin_33
29 Mart 2012, 17:33
Paylışım için tesekkürler güzel yorum dogru tesbitler. Kasksız motosikle kullanıcızı malesef tum Turkiyede azımsanmayacak kadar cok.

AGunak
29 Mart 2012, 17:39
Tebrik ederim, güzel bir anlatım. Daha sık görmek isterim bu tip yazıları. Sıkıcı ofis ortamında neredeyse ben de sizinle gezmiş kadar oldum. Gel ey hafta sonu gel!

absolit
29 Mart 2012, 17:44
Çok güzel akıcı, doğru tespitler içeren bir yazı olmuş. Ben üniversiteyi aydın'da okumuş biri olarak motosiklet kullanımın çok yaygın olduğunu fakat tam anlamıyla kullananların %5 %10 civarında olduğunu gözlemlemiştim... Tekeriniz düz bassın

brds
29 Mart 2012, 18:11
gezel gezi tekerine sağlık....da....
ben şu benzin işini anlamadım...nasıl yani sulu-basbayağı su mu yani-solvent vs diilmi...bence sen depoyu büyüt...türkiyeyi turlayacak şekilde yaptır...
nerden aldın ki...bp shell vs yokmuydu...adı sanı duyulmamış istasyonlardan aldın galiba...

Serdarrr
29 Mart 2012, 18:52
Hocam yazı ve tespitler gayet başarılı.
1 ay sonra kıyıdan İzmire inip dönmeye niyetli bir cruiser kullanıcısı için de oldukça faydalı oldu, eline sağlık.
Allah hepimizi bu 34lerden korusun. (metafordur alınmayınız) :)

arca94
29 Mart 2012, 19:41
Okudum, döndüm bidaa okudum, sonra döndüm bi daha ayrıntılı okudum.. Anadolu, İzmir, Aydın, Türkiye.. Türkiye lan! Türkiye de böyle saygılı sürücüler var mı?
Kamyon, lüks araçlar ve apaçileri saymazsak.. Sanki başka ülkede gibi olmuş.. Zevkle okudum gerçekten.. Çok güzel bi gezi yapmışsınız.
İmrendim gerçekten.. :)

adem80
29 Mart 2012, 21:46
Güzel yazınızı zevkle okudum. Okunaklı ve anlaşılır, imla kurallarına uygun yazmanızdan kaynaklı sanırım.

Evet İzmir de her çeşit insan vardır. İzmir - Aydın yolu vasattır ki nedeni otoban olması. Devlet bu yolları en sona bırakıyor. Nasılsa otoban var diyor.

34 plakalardan İzmir de uzak duracaksınız. Genelde hepsi şirket arabasıdır ve İzmir deki büyük firmaların elemanları için kiralık araçlardır. Kullananlar genelde uçarak giderler. Özellikle otobanda selektör yapan olursa arkanızdan 1 km den bilin ki 34 plakalı şirket arabasıdır :) Uzak durun. Araç kiralık, benzin şirketten, yolları uzun, kafaları dağınık, geneli böyle arabayı rüyasında alamaz olduğu için havalı...

İzmir ilçelerinde benimde dikkatimi çeken kasksız motor sürücüleridir ama bodrum, marmaris, fethiye, kaş gibi yerlerde bile kimse kask takmıyor. Şehir içinde bile görüyorum yollarda. Buna yapacak bişey yok. Cehalet...
İşte burada son yazdıklarınızda hoop diyelim :) ben bodrumluyum bodrumda ikametkah ediyorum. Ben bakkala bile kasksız çıkmam. Fazla korumam da yok. Kaskım 70 liralık ne idiğü belli olmayan bi kask. Montum benim olmayan bikaç kazaya uğramış bi mont. Dizlik yok.motorum eski. Halimize bin şükür. Motor ruhumuza işlemiş bizim. Evet heryerde olduğu gibi apaçi kardeşlerimiz çok. Ama herkes değil sevgiler.

sessizsakin
29 Mart 2012, 22:06
İşte burada son yazdıklarınızda hoop diyelim :) ben bodrumluyum bodrumda ikametkah ediyorum. Ben bakkala bile kasksız çıkmam. Fazla korumam da yok. Kaskım 70 liralık ne idiğü belli olmayan bi kask. Montum benim olmayan bikaç kazaya uğramış bi mont. Dizlik yok.motorum eski. Halimize bin şükür. Motor ruhumuza işlemiş bizim. Evet heryerde olduğu gibi apaçi kardeşlerimiz çok. Ama herkes değil sevgiler.

:) bizim bahsettiğimiz olay üste giyilen kıyafet değil aslında. zihniyet... bazen imkanlar, bazen imkansızlıklar dolayısı ile koruma ekipmanı sağlayamayabiliriz.

bir çok insan 1500 liraya motoru zor alırken 500 liralık kask takmasını elbette bekleyemeyiz...

önemli olan kask takmaktır. mümkün mertebe koruma kullanmaktır...

imkanların el verdiğince koruma kullanmak ayrı, korumayı sallamamak ayrı :)

mesela babam :) kendi nolan kaskımı babama verdim. gittim idareten ls2 aldım. ama babam nolan kaskı alıp, scooter'ın arasına koyup öyle geziyor... adama anlatamıyorum.. anlamadığı sürece de babam da bir apaçi diyebiliriz :)...

adem80
29 Mart 2012, 22:19
:) bizim bahsettiğimiz olay üste giyilen kıyafet değil aslında. zihniyet... bazen imkanlar, bazen imkansızlıklar dolayısı ile koruma ekipmanı sağlayamayabiliriz.

bir çok insan 1500 liraya motoru zor alırken 500 liralık kask takmasını elbette bekleyemeyiz...

önemli olan kask takmaktır. mümkün mertebe koruma kullanmaktır...

imkanların el verdiğince koruma kullanmak ayrı, korumayı sallamamak ayrı :)

mesela babam :) kendi nolan kaskımı babama verdim. gittim idareten ls2 aldım. ama babam nolan kaskı alıp, scooter'ın arasına koyup öyle geziyor... adama anlatamıyorum.. anlamadığı sürece de babam da bir apaçi diyebiliriz :)...

sessiz sakin arkadaşım çok bilinçli bi adamsın. Senin dediklerine katılmamak ne mümkün? Büyük adamsın. Ama boy olarak değil, yürek olarak. Bu formda sizin gibi arkadaşlarla muhabbet cok güzel. Ben bi hastayım. Motor hastası. Titan hastası. Motorum deposu boşsa kendimi aç gibi hissederim. Motorumun biyerinden memnun değilsem veya bi arızası varsa bunu kendi içimde hissederim. Yani motor hastaysa bende hastayım. Paylaşımlarınız çok güzel. Düşündürücü, ögretici. Sevgiler.

ysn17
29 Mart 2012, 22:24
34 plakaları bende hiç sevmem çok artis halleri var, :mrgreen: gören başka bir memleketten gelmiş sanacak :)
bir hava bir hava :P :pr:agresif araç kullanmalar falan çok sinir oluyorum.

sessizsakin
29 Mart 2012, 22:25
sessiz sakin arkadaşım çok bilinçli bi adamsın. Senin dediklerine katılmamak ne mümkün? Büyük adamsın. Ama boy olarak değil, yürek olarak. Bu formda sizin gibi arkadaşlarla muhabbet cok güzel. Ben bi hastayım. Motor hastası. Titan hastası. Motorum deposu boşsa kendimi aç gibi hissederim. Motorumun biyerinden memnun değilsem veya bi arızası varsa bunu kendi içimde hissederim. Yani motor hastaysa bende hastayım. Paylaşımlarınız çok güzel. Düşündürücü, ögretici. Sevgiler.

:) teşekkürler. büyük adam olmak bana göre değil :)

lakin boy olarak biraz büyük olabilirim :D hani çok da öle dana kadar değilim ama 190 da ortalamanın biraz biraz üstü en nihayetinde :D

ozgurakman
29 Mart 2012, 22:37
gençler çok hızlı... buna katılıyorum. 125lik motoru olan bir motosikletçi olarak buna katılıyorum. bakıyorlar yolda çantalı, touring camlı bir ybr gidiyor. aa o da ne sürücüsü full koruma :mrgreen: (onlar için gülünç şeyler bunlar, onlar motorcu biz fasülyeden motorcu) başlıyolar gazlamaya, motorun üstüne yatmaya. ben napıyorum? bakıyorum cub falansa açıyorum gazı zaten bir sonraki rampaya kadar yetişemeyeceğini anlıyor. yok kaçamayacağım birşeyse yavaşlıyorum. beni anlamıyorlar... anlayamazlar da. tıpkı seni anlayamadıkları gibi.

bu arada bizim yazlık dikilide, orda hep shellden alıyorum benzini ve gayet düzgün?

sessizsakin
29 Mart 2012, 22:40
gençler çok hızlı... buna katılıyorum. 125lik motoru olan bir motosikletçi olarak buna katılıyorum. bakıyorlar yolda çantalı, touring camlı bir ybr gidiyor. aa o da ne sürücüsü full koruma :mrgreen: (onlar için gülünç şeyler bunlar, onlar motorcu biz fasülyeden motorcu) başlıyolar gazlamaya, motorun üstüne yatmaya. ben napıyorum? bakıyorum cub falansa açıyorum gazı zaten bir sonraki rampaya kadar yetişemeyeceğini anlıyor. yok kaçamayacağım birşeyse yavaşlıyorum. beni anlamıyorlar... anlayamazlar da. tıpkı seni anlayamadıkları gibi.

bu arada bizim yazlık dikilide, orda hep shellden alıyorum benzini ve gayet düzgün?

izmirdeki benzincileri suçlamadım hiç :D istanbulda aldığım 3 depo benzinden genelde 1'i verimsiz olurdu... insan ister istemez gıcık oluyor :D

adem80
29 Mart 2012, 22:41
[QUOTE=sessizsakin;2627886]:) teşekkürler. büyük adam olmak bana göre değil :)
onun icinmi sessiz ve sakinsiniz? Büyük adam olmak kendi seçebileceğiniz bişey değildir. Başkalarının size bakış açısıdır. Size baktıklarında veya yazdıklarınızı okuduğunda içinden geçirdikleridir. öyle ben ne büyük adamım yav demekle büyük adam olunmaz. Sevgiler saygılar.

hello_moto
29 Mart 2012, 23:47
Eline saglik. Guzel bir yazi olmus. Ama bence daha onemlisi akillica bir yazi olmus.

Trafikde yalniz degiliz. Kazadan kacinmak icin kendimizi kontrol ettigimiz kadar etrafi da kontrol etmek zorundayiz.

Yeni gezilerden yeni tecrubelerini bekleriz.

Hakanİnan
30 Mart 2012, 00:14
Alayına isyan :pl: henüz motorum yok ama kendimi sizin yerinize koyuyorum: arkadan kamyon sıkıştırıyor demişsin, ben olsam öyle hiç sağ yanaşmadan giderim.Ortadan sollamaya kalkıp karsıdan araç geldi ve üstüme mi sürdü ? çek kardeşim sağa çek bakim, sen kimin canına kasdediyon lan ! ? ben adamın cigerini sökerim, cigerini ! diye üstüne yürüdüğünüzde dayakta yeseniz o adam bir sonraki motorcuya '' lan bu piskopat şimdi boşu boşuna uğraşmayayım gözüyle bakacaktır '' Sessiz kalırsanız/kalırsak daima ezmeye kalkarlar Unutmayın Fırtının çıkardığı ses korkutur yürekleri oluşan elektrik değil :)

Saygılar.. :: pala::

birdenizci
30 Mart 2012, 01:01
Yazinizi okurken bende sizinleydim sanki :). Hayatin telasesinden siyrilip amacsizca kesfetmek, gezmek cok guzel bir duygu...

sessizsakin
30 Mart 2012, 01:18
Alayına isyan :pl: henüz motorum yok ama kendimi sizin yerinize koyuyorum: arkadan kamyon sıkıştırıyor demişsin, ben olsam öyle hiç sağ yanaşmadan giderim.Ortadan sollamaya kalkıp karsıdan araç geldi ve üstüme mi sürdü ? çek kardeşim sağa çek bakim, sen kimin canına kasdediyon lan ! ? ben adamın cigerini sökerim, cigerini ! diye üstüne yürüdüğünüzde dayakta yeseniz o adam bir sonraki motorcuya '' lan bu piskopat şimdi boşu boşuna uğraşmayayım gözüyle bakacaktır '' Sessiz kalırsanız/kalırsak daima ezmeye kalkarlar Unutmayın Fırtının çıkardığı ses korkutur yürekleri oluşan elektrik değil :)

Saygılar.. :: pala::

bunun yerine daha sakin ve kendinden emin sürmen yeterli...

aslanlar sahra'da dolaşırken etrafta dolaşan sırtlanlara kükremezler. sırtlanlar, aslanın varlığını gördüklerinde zaten geçmesine göz yumarlar... ha dersin ki aslan güçlü sırtlan güçsüz :) 4 - 5 sırtlan bir aslanı öldürebilir... ama aslan, kendinen emin yürüdüğü sürece sırtlanlar ona bulaşmaz...

eğer demek istediğin orman kanunu ise... ormanda bile kavga etmeden anlaşabiliyor canlılar. bence biz insan olarak, mümkün olduğunca sakin bir tavırla, ama kendimizden emin bir şekilde trafikteki yerimizi alsak yeter.

gencotr
30 Mart 2012, 01:41
Yazıyı okurken kendimi o güzergah üzerinde sizinle birlikte yol alıyor gibi hissettim. Trafikte birlikte yer aldığımız sürücüler ile ilgili tespitleriniz çok doğru. Birde sürücülerin arasına şehir içi ticari araç sürücülerini de eklemek istiyorum. Bu sürücüler yalnızca taksiler değil. Taksiler, minibüsler, halk otobüsleri ve özellikle personel servisi sürücüleri. Maharetin araç kullanmak olduğunu zanneden o yol üzerinde değil motosikletli sürücülere hemen hiç kimseye saygısı hoşgörüsü olmayan kişiler. Bu kişilerin trafikte sergiledikleri davranışları anlayamıyor ve hiç bir zamanda anlayabileceğimi düşünmüyorum.

Denizlee
30 Mart 2012, 10:51
sanki sen değilde ben gidiyordum o güzergahta az önce :) , ne kadar güzel bir üslupla anlatmışsınız yaşadıklarınızı bizle , çok memnun kaldım gerçekten , devamının gelmesi ve okuyabilmemiz dileklerimle iyi günler , sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum hepimize...

anamur.spor
30 Mart 2012, 11:49
Haftasonu değil de haftaiçi okuduğum için memnun oldum.İşteyken biraz uzaklaşmamı sağladı, teşekkürler.

Seko
30 Mart 2012, 12:15
Çok doğru tespitler. Hayret nasıl olmuş da kamyoncuları savunan birileri yazmamış ? Bazı arkadaşlar çok seviyorlar saygısız kamyonculara ekmek parası edebiyatı yapmayı. Bu arada hepsi aynı değil (%1'i kadarı) biliyorum ama benim gözümde Q7 kullanıcısı = şehir magandası oldu artık. Büyük araç kullanıcıları arasında Q7'lileri saygısızlık konusunda ayrı bir yere koyuyorum. Araçları ne kadar çirkinse trafikteki davranışları da bir o kadar çirkin.

motorsaykıl
30 Mart 2012, 12:53
"Gavur İzmir" diyen adamlar oraya haliyle yatırım yapmayacak, yapsa da zorlama olacaktır.

bluebird64
30 Mart 2012, 13:29
Çok güzel bir yazıydı teşekkür ederim zevkle okudum. Teşekkürler. :)

Llama
30 Mart 2012, 14:11
bir şeyi çok merak ettim hangi semtteki nerelerdeki benzin istasyonuna uğradınız..
giripte hava pompası çalışmayan şimdiye kadar görmedim de : )

sessizsakin
30 Mart 2012, 14:17
bir şeyi çok merak ettim hangi semtteki nerelerdeki benzin istasyonuna uğradınız..
giripte hava pompası çalışmayan şimdiye kadar görmedim de : )

İzmir aydın yolu üzerinde 30 tane var :) yani heralde 30'u bulur... şehir merkezinde değil.

Yorumlar için teşekkür ederim :) bi gezi daha yapıp gene yazmak durumunda hissettim ben de :)

piyanist_irf
30 Mart 2012, 15:53
kadircim güzel gezmişsin dostum eline emeğine tekerine sağlık , yalnız böyle kılı tüyü kafaya takma benim gibi :) yoksa genç yaşta beyazlatırsın saçları sonra neden saçlarım beyazlamış arkadaş diye , adnan şenses gibi türkü çalarsın :cherry::P

priapi
30 Mart 2012, 16:08
İzmirde yaşıyorum. 34 plakalı arabalarşehir içi ve şehir dışi arkadaşların söylediği gibi sorunlular. Uzak durmak, dikkati artırmak gerekli. Taksi ve şirken mini ve midibüsleride hatırlayalım.

_oXXo_
30 Mart 2012, 16:28
zevkle ve merakla okuduğum bir yazıydı klavyene sağlık !...

sessizsakin
30 Mart 2012, 17:59
kadircim güzel gezmişsin dostum eline emeğine tekerine sağlık , yalnız böyle kılı tüyü kafaya takma benim gibi :) yoksa genç yaşta beyazlatırsın saçları sonra neden saçlarım beyazlamış arkadaş diye , adnan şenses gibi türkü çalarsın :cherry::P

hehehe :) aralarda saklanmıyosa henüz beyaz tel yok abi :D lakin kafaya taktığım da yok :) öylesine vakit geçirdim sadece :) güzel bir geziydi en nihayetinde :).. türkü işini de egzosa bırakıyorum bu saatten sonra :D inş. fırsat olur da birlikte de şöyle bir gezeriz.

abdullah07
30 Mart 2012, 18:22
Yazınızı keyifle okudum. İnsanlarımız ne yazık ki trafik kurallarına riayet etmiyor. İnşaallah daha güvenli yarınlara kavuşuruz.

Atahualpa
30 Mart 2012, 20:41
34 plakalarin %90i sirket arabasını.. İlaç mumessili ya da satiscidir.. Ama izmirlidir gene. Ben hem yapi hem de motor itibari ile hep sessiz ve sakin kulanirim izmir ve çevresi yollarda çok sansliyim demek ki hiç bu tarz okuzlere denk gelmedim.

piyanist_irf
30 Mart 2012, 20:55
hehehe :) aralarda saklanmıyosa henüz beyaz tel yok abi :D lakin kafaya taktığım da yok :) öylesine vakit geçirdim sadece :) güzel bir geziydi en nihayetinde :).. türkü işini de egzosa bırakıyorum bu saatten sonra :D inş. fırsat olur da birlikte de şöyle bir gezeriz.

İnşallah diyelim, önümüz yaz zamanın neler getireceğini bilemeyiz bu gün izmitteydim gelirken bir yağmura yakalandım ki sorma yağmurluklar apış arasından dikişlerden su aldı :) evde maskara oldum , korumalı motosiklet pantolonunu giymemiştim sabah giderken hava iyiydi yağacağını tahmin ediyordum ama fırtınayla karışık bu kadar yağış yapacağını kestiremedim :)

sanki altını ıslatan bebeler gibi bir manzara oluştu evdekiler dalga geçmeye başladı :cherry: her tarafım kupkuru sadece pantolonun ağ kısmı ıslak :cherry:

nisan ayı böyle gider mayısta yaza tam gaz gireriz inşallah bu taraflara yolundüşer, yada benim o tarafa yolum düşerse artık bir çayımızı içelim yani :)

ben her zaman beklerim başım güzm üzerine biliyorsun bu aralar işlerden pek giremiyorum ama pek yakında yine buradayım , selametle :)

namk
30 Mart 2012, 21:00
Yazınızı zevkle okudum. Eğitici ve öğretici olmuş. Orta yaşda uzun yıllar yurt içi,yurt dışı gezilerim oldu. Bana bir şey olmaz-Kader gibi düşünceler motorsiklette çok tehlikelidir. Tam koruma ve durabilieceğin (yola uygun sürat) hız tehlikeyi azaltır. Bağımlınız oldum lütfen yazılarınıza devam edin. :)

sessizsakin
30 Mart 2012, 22:05
İnşallah diyelim, önümüz yaz zamanın neler getireceğini bilemeyiz bu gün izmitteydim gelirken bir yağmura yakalandım ki sorma yağmurluklar apış arasından dikişlerden su aldı :) evde maskara oldum , korumalı motosiklet pantolonunu giymemiştim sabah giderken hava iyiydi yağacağını tahmin ediyordum ama fırtınayla karışık bu kadar yağış yapacağını kestiremedim :)

sanki altını ıslatan bebeler gibi bir manzara oluştu evdekiler dalga geçmeye başladı :cherry: her tarafım kupkuru sadece pantolonun ağ kısmı ıslak :cherry:

nisan ayı böyle gider mayısta yaza tam gaz gireriz inşallah bu taraflara yolundüşer, yada benim o tarafa yolum düşerse artık bir çayımızı içelim yani :)

ben her zaman beklerim başım güzm üzerine biliyorsun bu aralar işlerden pek giremiyorum ama pek yakında yine buradayım , selametle :)

geçen ben de yağmurda sürmüştüm hem de yağmurluksuz... :D yağmur bitti ben hedefe ulaştım. güneş var. ben sudan çıkmış balık gibi ıslağım :D garip bi manzara olmuştu :D

inş. yazın ben de gezicem. o taraf bu taraf :) görüşürüz.

cbr125races
30 Mart 2012, 22:15
tespitlerin güzel yollarda hertürlü karakter var karaktersizler de var tabi.ben senin projeni merak ettim ne durumda

sessizsakin
30 Mart 2012, 22:20
tespitlerin güzel yollarda hertürlü karakter var karaktersizler de var tabi.ben senin projeni merak ettim ne durumda

kısa bir süre önce işten ayrılıp uzun bir tatile girdim :)... dolayısı ile boru anahtarı ve tornavida ile yapamayacağımdan şimdilik askıda...

önümüzdeki aylarda kendime bir atelye kurmayı düşünüyorum. o zaman devam edeceğim.

cbr125races
30 Mart 2012, 22:24
kısa bir süre önce işten ayrılıp uzun bir tatile girdim :)... dolayısı ile boru anahtarı ve tornavida ile yapamayacağımdan şimdilik askıda...

önümüzdeki aylarda kendime bir atelye kurmayı düşünüyorum. o zaman devam edeceğim.

ordaki imkanları yakalamak da zordur heralde ama kolay gelsin umarım başarırsın

sessizsakin
30 Mart 2012, 22:24
ordaki imkanları yakalamak da zordur heralde ama kolay gelsin umarım başarırsın

pek zor değil :).. karmaşık gibi görünse de basit makinalar aslında. ayarlarık bişeyler :)

handsome3272
31 Mart 2012, 10:58
Çok akıcı bir yazın ve tüm gerçekler bunlar her yerde böyle iyi sürücülerin olabiceği gibi kötü sürücülerde çok var ülkemizde.