PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SHARK S900 aldım, ama pişman gibiyim?

ozgurakman
27 Mart 2012, 02:17
Merhaba motosiklet severler... laf kalabalığına luzüm yok. Kısadan gitmeye çalışacağım.
İlk kaskım LS2 idi, ben de feyizoğlu'ya gittim NOLAN N85'e ve SHARK S900'e baktım... sonra noldu bilmiyorum bi baktım elimde S900'le anesmotor'dan çıktım :)
lakin... alırken sormadım. sonradan öğrendim ki aldığım kask termoplastikmiş. e ben fiberglass sanıyordum... bir de sanki fazla sessiz değil... kafamı yana çevirince rüzgar biraz sesi artıyor (ıslık v.b yok ama tıssss diye hava sürtünemsinden çıkan ses malum):silent:
bir de kaskta pinlock yok. yerine kask vizörüne içten 30la giderken bile üfleyen 2 kanal yapmışlar ama yüksek hızlarda(80km/s+) sürekli gözüme geliyor o hava akımı. o yüzden 1 aya tıkamayı düşünüyorum süngerle.
Ya benim BEKLETİM ÇOK YÜKSEK ya da bu kask VASAT. karar veremedim...

http://img35.imageshack.us/img35/2239/sdc12749t.jpg
http://img856.imageshack.us/img856/8641/sdc12750p.jpg
http://img854.imageshack.us/img854/4196/sdc12751.jpg

gelelim soruma. ilk kaskım 100 tllik olmasına rağmen beni 2 kere hafif kazada yeterli şekilde korumuştu. o da termoplastik. (LS2) sizce bu kaskın da termoplastik olması, fiyatına göre olumsuz bir şey mi? Malum 600 lira para verdim... beni çok zorladı maddi olarak.

Cevaplarınızı dört gözle bekliyorum. Saygılarımla, Özgür:)

onur35
27 Mart 2012, 02:43
cevap veremeyeceğim için üzgünüm çünki kask hakkında bir bilgim yok ama en azından herkes senin gibi olsa aldığı kaskın artı ve eksi yönlerini bizlerle paylaşsa yeni kask alacak arkadaşlar için artı bir fikir olur.yakın zamanda bende bir kask almayı istiyorum içten güneş vizörlü olanlara da ilgiliyim ve 600tl az bir para değil.umarım zamanla kaskın seni memnun eder hayırlısı olsun

chemical
27 Mart 2012, 02:49
600 liralık bir kask için özellikleri az gibi şaşırtıcı alırken dikkat etseydiniz keşke. Bende ls2 kullanıyorum ff358 celtic 200 lira civarı bir kask onda bile Composit fiber malzeme ve pınlock özelliği var :cat:

Zippo's
27 Mart 2012, 02:52
Suomyler indirimdeydi mototalde.Keşke suomy alsaydınız.

http://www.hondamototal.com/?urun-993-SUOMY-KASK-VANDAL-ATLANTIC-CITY.html

Ben bunun 2. elini aldım 500 e.Bi gün sonra bi baktım 0'ı 1.000 liradan 690 a inmiş :)

dedektif5
27 Mart 2012, 02:56
Ben de bu aralar kask araştırıyorum. "SHARK S700 Jinks" gözüme çarpmıştı sanırım biraz daha araştırmam gerekecek...

halepli
27 Mart 2012, 03:43
keşke iyice araştırıp alsaydınız

adanalı
27 Mart 2012, 10:20
eğer çok kısa bir süre önce aldıysanız ve kaska bir zarar vermediyseniz,anes motora gidip değiştirmeyi teklif etseniz.sonuçta para iadesi istemiyor değişim istiyorsunuz,sanırım sıcak bakabilirler.bence müşteri memnuniyeti çerçevesinde olumlu yaklaşırlar.

tigermbz
27 Mart 2012, 10:29
200 lira civarına alacağın agv gp1 de işini aynı oranda görürdü

novablue
27 Mart 2012, 10:33
Aldığınız ürüne hiç zarar vermediğiniz sürece götürüp para iadesi veya değişim yaptırın. Bu kanuni hakkınız. İçinize sinmeyen bir ürünü sevmek için zorlamayın kendinizi.

tigermbz
27 Mart 2012, 10:37
Aldığınız ürüne hiç zarar vermediğiniz sürece götürüp para iadesi veya değişim yaptırın. Bu kanuni hakkınız
kanuni bir hak yok böyle durumlarda, tamamen firmanın anlayışına kalmış
ancak kapıdan satış veya internetten sipariş gibi mesafeli satışlarda 7 günlük cayma hakkı var

ozgurakman
27 Mart 2012, 11:47
alalı bir ay oldu. aslında pinlock konusuna açıklık getirmek gerekirse, gerçekten hiç buğu yapmıyor bu kask. ama o hava kanalları rahatsız ediyor işte... niyetim değiştirmek ya da iade etmek değil. sadece plastik mevzusunda bilmediğim şeyler var ve compozit, fiberglass ve benzerinin birbirnden farklarını merak ediyorum. bilenler açıklama yapar belki?

Zeda3000 sanırım plastik endüstrisinde çalışıyordu. belki o biliyordur?

Syanur
27 Mart 2012, 11:48
Öncelikle hayırlı olsun. S900 shark'ın alt sınıf kasklarından birisidir.

...sonradan öğrendim ki aldığım kask termoplastikmiş. e ben fiberglass sanıyordum...
Kim soktuysa bunu kafamıza anlamıyorum... İçiniz rahat olsun, fiberglass olması termoplastik olmasından daha güvenli olduğu anlamına gelmiyor. 2malzemenin de kendi içinde kalitesi değişebilir. Ki daha da önemlisi, darbe anında enrjiyi absorbe edecek ve dağıtacak olan iç tasarımı... Kafaya takmayın yani :)

bir de sanki fazla sessiz değil... kafamı yana çevirince rüzgar biraz sesi artıyor (ıslık v.b yok ama tıssss diye hava sürtünemsinden çıkan ses malum):silent:
Sanki biraz beklentiniz yüksek kalmış gibi... Benzer durumu Nolan'da da yaşayabilirsiniz sanki. Ama 2 kaskı da kullanmadım, sadece anlattığınız durum çok olağanmış gibi geldi bana..

bir de kaskta pinlock yok. yerine kask vizörüne içten 30la giderken bile üfleyen 2 kanal yapmışlar ama yüksek hızlarda(80km/s+) sürekli gözüme geliyor o hava akımı. o yüzden 1 aya tıkamayı düşünüyorum süngerle.
Pinlock olmamasının sebebi, orjinal vizörünün buğu yapmıyor olması diye biliyorum. Ayrıca o üfleyen 2 kanalı da düşük hızlarda -diyelim ki buğu yaptı- açıp buğuyu engellemeniz için tasarlamış olmalılar. Yüksek hızlarda o kanalları kapatmanız gerekiyor haliyle. Eğer kapanma durumu yoksa -hep açıksa- resmen saçmalık olmuş :)

Markanın biraz adının olması, biraz tedarik eden firmadan ötürü ve bugüne kadar kendini malzeme kalitesi, işçilik ve özellikle güvenlik konularında kanıtlamış olması fiyatını yükseltiyor. Suomy Vandal modelinin fiyatının indirimde olması ciddi bir rakip olmuş. Ancak eski üretim tarihli kasklar olduğu için de indirime girmiş olabilirler. Ayrıca Suomy belki daha sessiz olabilir ama Shark da olan güneş vizörü de çok önemli bir etken.

Kısacası ucuz bir kask değil ama paranızı boşa harcadığınızı kesinlikle düşünmüyorum.

ozgurakman
27 Mart 2012, 11:56
Öncelikle hayırlı olsun. S900 shark'ın alt sınıf kasklarından birisidir.

Markanın biraz adının olması, biraz tedarik eden firmadan ötürü ve bugüne kadar kendini malzeme kalitesi, işçilik ve özellikle güvenlik konularında kanıtlamış olması fiyatını yükseltiyor. Suomy Vandal modelinin fiyatının indirimde olması ciddi bir rakip olmuş. Ancak eski üretim tarihli kasklar olduğu için de indirime girmiş olabilirler. Ayrıca Suomy belki daha sessiz olabilir ama Shark da olan güneş vizörü de çok önemli bir etken.

Kısacası ucuz bir kask değil ama paranızı boşa harcadığınızı kesinlikle düşünmüyorum.

yazımdan alıntı yapmanız beni biraz utandırdı :) sanki ikili oynuyormuşum gibi hissettim. :cyclopsanancak malzeme ikilemine düşmemdeki mevzu, 600 liralık bir termoplastik ile yine 600 liralık fiberglass, v.b. malzemenin karşılaştırması. yoksa 150-200 liralık kasklardan hala daha güvenli olduğu düşüncesindeyim... yani sizinle aynı düşünüyorum.

Aslında shark ta gayet sessiz (motorumda tur camı yok) ama eminim 140-150den sonra ses bir miktar artacaktır. (ybr'm var yoksa kesin bilgi vericem)

not: vizöre üfleyen kanallar kapatılmıyor :santa:

novablue
27 Mart 2012, 12:08
ancak kapıdan satış veya internetten sipariş gibi mesafeli satışlarda 7 günlük cayma hakkı var

Anladığım kadarıyla tüketici kanunu bilmediğiniz gibi okuyucuları da yanlış yönlendiriyorsunuz. Bilip bilmeden kesin yargılarla konuşmanızı alkışlıyorum. Başka bir forumdan okuyup buraya yazmışsın. Mesleğim dolayısıyla biliyorum da konuşuyorum. İnsanları yanlış yönlendirmeyin. Lütfen haklarınızı bilin ve sahip çıkın.

alalı bir ay oldu. aslında pinlock konusuna açıklık getirmek gerekirse, gerçekten hiç buğu yapmıyor bu kask. ama o hava kanalları rahatsız ediyor işte... niyetim değiştirmek ya da iade etmek değil. sadece plastik mevzusunda bilmediğim şeyler var ve compozit, fiberglass ve benzerinin birbirnden farklarını merak ediyorum. bilenler açıklama yapar belki?

Zeda3000 sanırım plastik endüstrisinde çalışıyordu. belki o biliyordur?

Alalı 1 ay oldu ise artık değiştirme iade süresi ne yazık ki geçmiş.

ozgurakman
27 Mart 2012, 12:15
Alalı 1 ay oldu ise artık değiştirme iade süresi ne yazık ki geçmiş.

amacım değiştirmek değil zaten.. zira kaskımın konforundan çok memnunum. ama üretildiği malzemeden dolayı bir burukluk var içimde, "acaba değerinden fazlasını mı ödedim" diyorum kendime. yoksa gerek aerodinamik olarak gerek ortopedik olarak çok çok iyi bir kask :) ayrıca iç vizörü de kendi kendine düşmüyor, titremiyor (diğer içten vizörlü kaskları kullananlardan duyduğum bir hadise)

Llama
27 Mart 2012, 12:16

15 gün içinde para iadesi, 30 gündede ürün yerine başka ürün alabilirsiniz...

tigermbz
27 Mart 2012, 12:26
Anladığım kadarıyla tüketici kanunu bilmediğiniz gibi okuyucuları da yanlış yönlendiriyorsunuz. Bilip bilmeden kesin yargılarla konuşmanızı alkışlıyorum. Başka bir forumdan okuyup buraya yazmışsın. Mesleğim dolayısıyla biliyorum da konuşuyorum. İnsanları yanlış yönlendirmeyin. Lütfen haklarınızı bilin ve sahip çıkın.

peki arkadaşım bahsettiğin haklar 4077 sayılı kanunun hangi maddesindeyse bunu bana gösterir misin? beni başka forumlardan okumak zahmetinden kurtarırsın :)

Syanur
27 Mart 2012, 13:31
yazımdan alıntı yapmanız beni biraz utandırdı :) sanki ikili oynuyormuşum gibi hissettim. :cyclopsanancak malzeme ikilemine düşmemdeki mevzu, 600 liralık bir termoplastik ile yine 600 liralık fiberglass, v.b. malzemenin karşılaştırması. yoksa 150-200 liralık kasklardan hala daha güvenli olduğu düşüncesindeyim... yani sizinle aynı düşünüyorum.
Aslında shark ta gayet sessiz (motorumda tur camı yok) ama eminim 140-150den sonra ses bir miktar artacaktır. (ybr'm var yoksa kesin bilgi vericem)
not: vizöre üfleyen kanallar kapatılmıyor :santa:

Niye utandınız ya anlayamadım:mrgreen: Hocam bence termoplastik muhabbetini kapatalım. Çarpışma testlerinden yüksek puan alabiliyorsa termoplastik olmasının yada olmamasının bir esprisi kalmıyor(çarpışma testleri de sütten çıkmış ak kaşık değil tabi ama en azından bir referans). Kötü dizayn edilmiş bir fiberglass-carbonfiber hiç bir işe yaramaz. Siz bu kaskın güvenliğine değil konforuna odaklanın ve şu güneşli günlerde güneş vizörünün keyfini çıkarın:wiinkk:

ozgurakman
27 Mart 2012, 13:39
Niye utandınız ya anlayamadım:mrgreen: Hocam bence termoplastik muhabbetini kapatalım. Çarpışma testlerinden yüksek puan alabiliyorsa termoplastik olmasının yada olmamasının bir esprisi kalmıyor(çarpışma testleri de sütten çıkmış ak kaşık değil tabi ama en azından bir referans). Kötü dizayn edilmiş bir fiberglass-carbonfiber hiç bir işe yaramaz. Siz bu kaskın güvenliğine değil konforuna odaklanın ve şu güneşli günlerde güneş vizörünün keyfini çıkarın:wiinkk:

haklısınız :) zaten N85'le ilgili okuduğum (feyizoğlu'nun sitesinden) bir yorum ses konusunda da rahatlattı beni. düşük hızda da yüksek hızda da ses düzeyi bu kaskın içinde aynı seviyede. N85'te de aynıymış. belki hafiflikle alakalıdır kabuk malzemeleri?:silent:

sessizsakin
27 Mart 2012, 14:24
Dostum, termoplastikler kategorisinde yüzlerce çeşit malzeme var.

mesela, abs var, genelde araba tamponlarını neyim yaparlar. iyi bi malzemedir ama süper değildir.

mesela, polikarbon var. 5mm ve kalınları ortalama tabanca mermilerine karşı kurşun geçirmez ölzeliği bile gösterir ama, sürtünme ile kolay aşınır.

bir çok değişik termoplastik var.

bununla beraber, hiç kullanılmamış hammaddeden yapılacak bir kask ile, geridönüşüm hammaddeden yapılacak kaskın dayanıklılığı çok farkedecektir.

geridönüşüm plastiklerini açık renk yapmak zordur. bu yüzden en pratik olarak siyah yaparlar.

eğer kaskın hammaddesi siyah ise, geridönüşüm plastiği olması ihtimali vardır.

lakin hammaddesi beyaz ise, geri dönüşüm malzemeden beyaz renk, hele hele temiz bir beyaz elde etmek oldukça zor olduğundan sıfır hammaddeden yapıldığını düşünebiliriz.

dayanıklılık gerektirecek işlerde sıfır hammadde önemlidir velakin.

bende bir ls2FF 384 var. ama tür olarak abs yada polikarbon değil mesela. ne malzemedir bilmiyorum. bir çok termoplastik karıştırılıp yeni malzemeler elde edilebiliyor çünkü. ama ff384'ün plastiği bariz beyaz hammadde.

ama termoplastiğin yapısı çok önemlidir. yine de bana göre, fiber'in yerini tutmaz... ama iki farklı markanın kaskları termoplastik diye, dayanıklılık da aynıdır denemez.

hello_moto
27 Mart 2012, 14:28
Hocam, Ticari boyutu (iade-değişim) tartışılıyor. Ben o tarafa değinmeyeyim.

İngiltere de bir kamu kuruluşu orada satılan kask ların güvenlik testlerini yapıyor. Bu kask için de yapılmış. (Orada görülen, kaskların güvenlikleri ile fiyatları doğru orantılı değil. Örneğin Schubert çok pahalıdır ama hepsinin güvenliği 5 yıldız değil.)

Tabii güvenlik tek başına bir ölçü de değil. Güvenli ama konforlu olmayan bir kask da insanı korumakla birlikte, kullanırken canından bezdirir. Her neyse.

http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/shark-s900

Bu kask, testlerden 4 yıldız almış. En üstü 5 yıldız. Örnek vermek gerekirse, BMW nun da System5 kaskı 5 yıldız almışken System6 kaskı da 4 yıldız almış.

Yani benim düşüncem 4 yıldız iyi bir derecelendirme. Orada test prosedürü de yazıyor.

Anlatmaya çalıştığım seversin sevmezsin, uyar uymaz onlar senin bileceğin kısmı.

Ama güvenlik olarak bu model kaskların testleri iyi çıkmış.

Eğer kullanmaya devam edeceksen de, iyi günlerde kullan.

KUVVETMİRA
27 Mart 2012, 14:32
"Mevzu sessizlikse çözüm şubert"
Max Schmeling

ben o paraya bunu alırdım galiba;
http://www.motomaxonlineshop.com/Urun/SCHUBERTH-S1-KASK-GUMUS-pmu215.html

jonturka
27 Mart 2012, 15:28
Shark çok kaliteli bir kask, senin aldığın kask'da en iyi modellerinden biri.

Kaskında pinlock yok çünkü, pinlock yerine buğu yapmayan ve çizilmeyen cam var. Bu özellik bir Scorpion kasklarda, bir de Shark'larda var zaten.

Vizör mekanizması çok iyi, kolayca vizörü çıkarabiliyorsun. Hafif bir kask, deseni ve tasarımı güzel, gece parlaması hoş. Aerodinamiği iyi. Güneş vizörü güzel.

Üst taraftaki havalandırma delikleri biraz küçük bu yüzden çok etkili olmuyor. Çenede 1 girişli 2 yoldan havalandırma var. Bunlar iş görüyor. Rahatsız olduğun rüzgâr buradan geliyor. 30'la giderken bile havalandırması gayet iyi. Süngerle tıkayacağına, biraz kapatırsan sorun kalmayacaktır.

Hakanİnan
27 Mart 2012, 15:35
eğer çok kısa bir süre önce aldıysanız ve kaska bir zarar vermediyseniz,anes motora gidip değiştirmeyi teklif etseniz.sonuçta para iadesi istemiyor değişim istiyorsunuz,sanırım sıcak bakabilirler.bence müşteri memnuniyeti çerçevesinde olumlu yaklaşırlar.

Yaklaşmazlarsada vallaha foruma yazarım de :) motosiklet.net 'in asaleti karşısında duramaz değiştiriverirler :thumleft:

zeda3000
27 Mart 2012, 16:29
Dostum, termoplastikler kategorisinde yüzlerce çeşit malzeme var.

mesela, abs var, genelde araba tamponlarını neyim yaparlar. iyi bi malzemedir ama süper değildir.

mesela, polikarbon var. 5mm ve kalınları ortalama tabanca mermilerine karşı kurşun geçirmez ölzeliği bile gösterir ama, sürtünme ile kolay aşınır.

bir çok değişik termoplastik var.

bununla beraber, hiç kullanılmamış hammaddeden yapılacak bir kask ile, geridönüşüm hammaddeden yapılacak kaskın dayanıklılığı çok farkedecektir.

geridönüşüm plastiklerini açık renk yapmak zordur. bu yüzden en pratik olarak siyah yaparlar.

eğer kaskın hammaddesi siyah ise, geridönüşüm plastiği olması ihtimali vardır.

lakin hammaddesi beyaz ise, geri dönüşüm malzemeden beyaz renk, hele hele temiz bir beyaz elde etmek oldukça zor olduğundan sıfır hammaddeden yapıldığını düşünebiliriz.

dayanıklılık gerektirecek işlerde sıfır hammadde önemlidir velakin.

bende bir ls2FF 384 var. ama tür olarak abs yada polikarbon değil mesela. ne malzemedir bilmiyorum. bir çok termoplastik karıştırılıp yeni malzemeler elde edilebiliyor çünkü. ama ff384'ün plastiği bariz beyaz hammadde.

ama termoplastiğin yapısı çok önemlidir. yine de bana göre, fiber'in yerini tutmaz... ama iki farklı markanın kaskları termoplastik diye, dayanıklılık da aynıdır denemez.

Thermoplastik bir kompozit degildir lutfen yanlis bilgilendirme yapmayalim.

Thermoplastik kurleme isleminde kullanilan bir sistemin adidir sadece.

Fiber ise cok genis kavramdir, carbon mu Aramid mi Kevlar mi Basaltmi Cam mi ? Malesef sanayi lisani agizimiza yanlis yerlesiyor ve kavramlar bir birine giriyor.

Kask uretimleri FRP sistemi esaslidir. Fiber Reinforced Polymer acilimi dir. Her sekilde recine ve elyaf karisimli bir polymer sistem ile uretilir. Eger bu islem cam elyafindan yapiliyor ise GRP diye genel bir ad bulur.

Bu uretim prepreg te olabilir , SMC (sheet moulding composite) yada BMC yada DMC de olabilir. Daha cok kasklarda SMC tercih edilir. SMC cam elyafinin recine ile karistirilip pestil haline getirildikten sonra sicak kalip icindepreslenmesidir. SMC yada BMC de geri donusumlu cam elyafi kullanamazsiniz. Buna girmek istemiyorum su anda ama Cam elyafinin uretim esnasinda bazi islemler ikinci kez yapmaniza izin vermez. Rengin siyah olmasi ile alakasi yoktur. Cam sonsuz hayat bulabilir bu dogru ama her zaman ayni forma giremez. Atik camlar genelikle cam yunu yada sise imalatinda degerlendirilir.

Bu isin sirri kullanilan cam elyafin kalitesi , recine kalitesi , teknoloji , ve tasarimi ile alakalidir.

Cin mali kasklar plastik enjeksiyon makinasinda imal ediliyor. Kask ile yakindan uzaktan alakasi yok. O yuzden tek darbede kabak gibi patlar. Icinde hic bir bagdastirici element yoktur.

Sadede gelir isek Carbon Haric cogu kask zaten Cam elyaf yani E-glass tan uretilir. Thermoplastik sadece onu imal ederken kullandiginiz islemin adidir.

Kasktan gelen ses tasarimi ile alakali , LS2 , Nolan , yada Shark zaten ayni imalat sistemini kullaniyor. Kendinizi yaniltmayin.

Daha soru var ise sorun. bu arada ben kompozitciyim. Plastik malzemeler benim uzmanligim degil. Onlar petrol bazli genelikle.

tigermbz
27 Mart 2012, 16:33
Sadede gelir isek Carbon Haric cogu kask zaten Cam elyaf yani E-glass tan uretilir. Thermoplastik sadece onu imal ederken kullandiginiz islemin adidir.
Kasktan gelen ses tasarimi ile alakali , LS2 , Nolan , yada Shark zaten ayni imalat sistemini kullaniyor. Kendinizi yaniltmayin.

yani hepsi hemen hemen aynı mıdır?

ozgurakman
27 Mart 2012, 17:31
yani hepsi hemen hemen aynı mıdır?

anladığım kadarıyla herbirinin maddeleri ve karışım oranları farklı, (bahsedilen markalar) yanı sistemi kullandığından ismi aynı. yani hiçbirinin birbiriyle alakası yok...

Zeda Hocam(gerçek isminizi bilmiyorum kusura bakmayın) yüreğime su serptin vallahi.

Yazan herkese teşekkür ederim... Bu başlık eminim kask araştırması yapan arkadaşlara iyi bir klavuz olacaktır. En azından daha önce değinilmemiş konulara değinildi :flower:

:bestmt:

tigermbz
27 Mart 2012, 17:35
anladığım kadarıyla herbirinin maddeleri ve karışım oranları farklı, (bahsedilen markalar) yanı sistemi kullandığından ismi aynı. yani hiçbirinin birbiriyle alakası yok...

ben de bilinen markaların benzer karışım oranları kullandığı fikrine ulaştım nedense

takendy
27 Mart 2012, 17:38
Max Schmeling

aga , bunların tarihleri eski , raf ömrü itibariyle üstü hafif toz yapmış :bounce:

zeda3000
27 Mart 2012, 17:57
ben de bilinen markaların benzer karışım oranları kullandığı fikrine ulaştım nedense

Dunyada 50 dan fazla kola markasi ve ureticisi var. Hepsi Kok yapragi ozunu kullansada ayni tadi yakalayamiyor.

yada 10/40 castrol bir yag ile markasi belirsiz bir yaginda 10/40 olmasi ayni performansi gosterecegini gostermez.

Bu yuzden buyuk firmalarin Ar & Ge dep var. Orda calisan kimyagerler ve muhendisler kucuk sirlar ile buyuk farklar yakalasin diye.

Ornegin Turkiyede uretilen Sise Camin yan firmasi olan Cam Elyaf firmasinin urettigi elyaf SMC dedigimiz kask uretimine uygun degil. Bagdasmasi zayif ve kalin flamentli bir elyaftir.

Kesenin agzini ne kadar acar saniz o kadar kaliteli ham madde alirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:41 ----------

Su videoyu izlemenizde fayda var. Her firma farkli sistemde degisik kasklar uretiyor. Nolan Polycarbone granur esasli dis kabuk urettigini soyluyor ama ic katmanlarin sirrini aciklamiyor. HJC prepreg sistemi kullaniyor ama hepsi sir, nerde ne kadar guclendirici var bilinmiyor.

http://www.youtube.com/watch?v=xK_hrdjqE48&feature=related

bir cok firma kendine gore sistem gelistirmis, farkli sistmelerde farkli uretimler. Kullanici bilinclendikce kendine ve tarzina en uygun olan kaski seciyor

tigermbz
27 Mart 2012, 18:00
Dunyada 50 dan fazla kola markasi ve ureticisi var. Hepsi Kok yapragi ozunu kullansada ayni tadi yakalayamiyor.

en çok le-cola yı beğeniyorum ona ne diyecen :)
castrol ile boy ölçüşebilecek bazı markalar nerdeyse yarı fiyatına satılıyorlar

benim merak ettiğim şu: en kaliteli malzemeyi aldın, en ideal bileşimi buldun, bunun maksimum ederi nedir de işe yarar bir kask 200 liraya alınabiliyorken 1500 liraya da satılanı oluyor
bunun ne kadarı kaliteye verilmiş oluyor?

zeda3000
27 Mart 2012, 18:55
en çok le-cola yı beğeniyorum ona ne diyecen :)
castrol ile boy ölçüşebilecek bazı markalar nerdeyse yarı fiyatına satılıyorlar

benim merak ettiğim şu: en kaliteli malzemeyi aldın, en ideal bileşimi buldun, bunun maksimum ederi nedir de işe yarar bir kask 200 liraya alınabiliyorken 1500 liraya da satılanı oluyor
bunun ne kadarı kaliteye verilmiş oluyor?

Ben agzima cola surmuyorum le-colanin tadini bile bilmem hepsinin icinde tatalandirici var. Ama Le-cola nin cocola ya yetismesi hayal. Heleki bu kafa ile. Bir insan dunyca meshur bir markanin basina Fransiz muptalasi gibi Le koyarak ne tur bir marka yaratacagini dusunmuski?. Ne ise cevabi malum.

Boyle bir soru sormana neden ise hic sasirmadim Turkiyenin %50 si senin gibi dusunuyor. Her seyin malzeme fiyatindan deger bicilmeye calisiliyor.

O iste emek sarf eden insanlarin , tasarimcinin hakki, testlerin masrafi , sponsurluklar gibi maliyetler unutuluyor.

Ne bu ? Cam elyaf . Iyi 50 tl eder.

Bu kadar basit degil.

Kimse 1500 TL isterken 1200 TL sini cebime indiriyim diye dusunmuyor. O ancak Turk zihniyetinde var. Degersiz mali degerli gostermek.

Yukarida net bir bicimde acikladim. Bilinclenmek gerekli. Once bu isin teknigi nedir , uretimi nedir farki nedir bunu bilmek lazim. O zaman belki aradaki farki idrak edip daha secici davranabiliriz.

Ama insanin idrak yollari tikali oldumu , is cok zor. Ne desen anlamaz. :)

tigermbz
27 Mart 2012, 19:04
Ben agzima cola surmuyorum
Boyle bir soru sormana neden ise hic sasirmadim Turkiyenin %50 si senin gibi dusunuyor. Her seyin malzeme fiyatindan deger bicilmeye calisiliyor.
O iste emek sarf eden insanlarin , tasarimcinin hakki, testlerin masrafi , sponsurluklar gibi maliyetler unutuluyor.
Ne bu ? Cam elyaf . Iyi 50 tl eder.
Bu kadar basit degil.
Kimse 1500 TL isterken 1200 TL sini cebime indiriyim diye dusunmuyor. O ancak Turk zihniyetinde var. Degersiz mali degerli gostermek.
Yukarida net bir bicimde acikladim. Bilinclenmek gerekli. Once bu isin teknigi nedir , uretimi nedir farki nedir bunu bilmek lazim. O zaman belki aradaki farki idrak edip daha secici davranabiliriz.

gene Tüklere giydirdin gene benden intikam almaya çalıştın
2 dakka delikanlı ol da sorduğumuz soruya güzellikle cevap ver be adam
hani merak eder dururdun hangi okuldan mezunum diye, ahanda diyorum: Fen fakültesi kimya mezunuyum
yani aslında benim de anladığım mevzular az çok, lakin organik kimyayla aram hiç iyi olmadı
bu polimer moleküllerdeki karmaşık şekiller iç içe lif yapısı oluşturup kovalent bağla mukavemeti yüksek ve hafif maddelerin üretilmesine olanak tanıyor, orayı da tahmin ettik
burada kullanılacak polimer molekülünün yapısı çok önemli yani
ama toptan tutarı ne bunun arkadaş?
sonuçta hepsi aynı makinada kalıptan çıkmış şeyler
burada ahşap oymacılığından resim sanatından bahsetmiyoruz ki bir el sanatı olsun, bir fark oluşsun
bir , körler sağırlar birbirini ağırlar mevzusu vardı da tezgahını kapatmış mı olduk ki sinirleniyorsun :)

zeda3000
27 Mart 2012, 20:15
gene Tüklere giydirdin gene benden intikam almaya çalıştın
2 dakka delikanlı ol da sorduğumuz soruya güzellikle cevap ver be adam

Su uslup ile ne kazandinki ? Yukarida yazdiklarim ile delikanliligima seviyemi belirledin:) Cok acik mesaj veriyorum sana , duz okuma , iki kez oku benim yazdiklarimi, ben sana kotu bir sey yazmiyorum , sadece anlatiyorum. Ama bu yara ile cok gocunuyorsun sende, az biraz relax.

Turklere giydirmek amacim olamaz , ben Turkum her seyden once ama cuvaldizi kendime batiracak kadar da gozumu aciyorum.

Gelelim konumuza

Turkiyede hangi sektorde bu yokki. Bizde tasarimin kiymeti yok. Mantik aynen soyle, getir Avrupadan orjinalini. aynisini yari fiyatina yapiyim mantigi.

Turkiye otomotiv taseronu degilmi, oyle. 100 senelik Amerikan Ford firmasinin aracini yurt disina Ihrac ediyoruz diye O bir Turkish Star diye millete cok buyuk bir sey yapmisiz gibi gostermedikmi daha yeni?

Soyledigim gibi GRP teknolojisi olsun, yada baska ne turlu kompozit ise

Bu sadece kuru ham malzeme maliyeti ile cozulecek bir durum degil. 10 Derecelik isi kurleme farki , kopma degeri 100 MPA daha guclu bir cam elyaf, yada imalatta farkli bir nemlendirme kullanma bile cok seyi degistirir.

Neyi ne kadar koyup imal edecegini kesif etmek icin ciddi bir yatirim yapmaniz lazim.

Dunyada 5 tane Carbon Fiber ureticisi var hic birinin performance degeri digeri ile tutmuyor.

Kalip bu isin en basit kismi , mesele icindeki katmanlar , teknoloji , ve ham malzeme kalitesi.

3500 USD su anda Carbon fiber muhtesem kasklar var. Bunlari almak bana gore sadece gosteris.

Kask ile bir kere dusseniz, ister carbon fiber olsun ister Cam elyafi direk degistirmek zorundasiniz.

200-300 TL yi cope atmak ile 3500 USD cope atmak ayni degil.

Kullandiginiz motor , yol sartlari ve risk durumunuza gore dogru kaski secmek lazim.

tigermbz
27 Mart 2012, 20:28
peki sağlamlık testlerinde aynı başarıyı elde eden kasklar arasında neden fiyat uçurumları olabiliyor?

architect
27 Mart 2012, 21:03
Aslında konuya maydonoz olmak istemezdim ama bende birşeyler yazayım istedim. Esasen kask almamızın ilk sebebi başımız darbelere karşı korumak olsa da tüm gün kullandığımız bu şeylerin konfoıruna da önem veririz. Arkadaşın yazdığı gibi ses yalıtımları, rüzgar alması buhu yapıpı yapmaması içindeki pedlerin rahatlığı kumaşları, yıkanıp yıkanamadığı, Basit olarak bunlarda kullanılan malzemelerin farkı bile fiyat uçurumlarını sağlarken bunların geliştirilmesinde harcanan emek, zaman ve para da kaskın fiyatına eklenen unsurlar. ASlında basit olarak dediğin gibi test değerleri aynıysa en ucuzunu almak bir seçiminken o malın üreticisininde o malı istediği fiyata satabilmesi yada satamaması onun hakkı.sonuçta her üretici aynı konfor ve korumayı daha ucuza üretebilmenin yollarını ararken harcadıkları emek , zaman ve paranın yanında reklam giderleri gibi ek maliyetleride sattıkları ürünün içine koymak zorundadırlar. bunlarda biraz iktisat kuralı gibidir. Saygılar

GaCCaLL
27 Mart 2012, 22:01
Max Schmeling

küsüratlı sallayım attığım belli olmasın hesabı :) elin alaman boksürünün ne işi olur kaskınan :)

Shark çok kaliteli bir kask, senin aldığın kask'da en iyi modellerinden biri.

Kaskında pinlock yok çünkü, pinlock yerine buğu yapmayan ve çizilmeyen cam var. Bu özellik bir Scorpion kasklarda, bir de Shark'larda var zaten.

bendeki Uvextede vardı bu özellik ama zaman içerisinde kayboluyor yoksa bunlardaki teknoloji farklı bir şeymi acaba?(bilmediğimden sordum yanlış anlaşılmasın.)

ozgurakman
27 Mart 2012, 22:19
bendeki Uvextede vardı bu özellik ama zaman içerisinde kayboluyor yoksa bunlardaki teknoloji farklı bir şeymi acaba?(bilmediğimden sordum yanlış anlaşılmasın.)

zaman gösterecek. ancak öyle bişeye ihtimal vermiyorum şayet kaskım 5 yıl garantili... yani öyle bişey olacak olsa adamlar garanti vermezler

chemical
27 Mart 2012, 22:19
Her kimya sektorunde bir oncu firma vardir birde muadilleri tipki ilac sektorunde oldugu gibi. Bu lider oncu ne derseniz diyin ( madem koladan ornek vermisiniz coca cola gibi ) bu adamlar AR-GE ye dunya kadar paralar yatirir arasitir yillarini verirler sonunda kendilerine has ozel olarak bir formul bulurlar bu formul ile uretim yapip daha sonra tasarimla nihayi urunu yaparlar. Bu yuzden paranin cogu ar-ge ye gittiginden fiyatlari fazladir sadece maliyet fiyatinin onlarca yuzlerce katidir ( bu adama abi siz kaski 100 liraya mal ediyosunuz ama kariniz %500 diyemezsiniz) birde bu firmalarin muadilleri varidir malum teknoloji gelisti kimya sektorundede son teknoloji uygulaniyor vermis oldugunuz malzemeyi sartlara gore icinde neyin oldugunu YUKSEK oranda biliyosunuz asil is burda iste mukemmel urun detaylarda sakli oluyor(oncu firmada) muadil firmada bu mukemmel urune yakin urun uretip daha dusuk maliyete satar cunku ar-ge dunya kadar para yatirmamistir.
Simdi kim olursa olsun son kullanici olarak bir kaskin uretiminde ne kullanildigini bilemezsiniz bunu kimse bilemez yok renginden yok kokusundan anlaman imkansiz sadece guvenlik testlerine guvenebilirsiniz. Simdi nolan olsun shark olsun ls2 olsun bunlardan formul bulmak hangi katmanda ne urunu kullandigini bilemezsiniz sadece adamin dedigi uzerine yazdigi carbon mu kevlarmi neyse ona guvenip alirsiniz. Bu demek degildir policarbon kask termoplastik kasktan daha iyidir kagit uzerinde iyidir ama gercekten bu adamlar policarbon kask yaptiysa degisik bir karisim degilse. Oyuzden sadece guvenebilecegimiz referans alabilecegimiz sey standartlardir tarafsiz carpisma testleridir gerisi milletin agzinda dolasan sehir efsaneleridir.

ozgurakman
27 Mart 2012, 22:23
delinin biri bi taş attı kuyuya (o deli bendeniz :bounce:) 100 akıllı çıkaramadı :queen:

-ey yorum yapanlar- sayenizde neler öğrendim... Çok sağolun:rendeer:

zeda3000
27 Mart 2012, 22:47
LS2 tasarımlarını Ispanyol bir firmaya yaptiran aslen Cin li bir firma. Bu isi ciddi yatirim yapmis asil adi MHR dir. Yuksek ham malzeme tuketimi , iyi tasarim ve surumden satis kazanci ile bu fiyat politikasini surduren bir firma. Aslinda Ikea gibi mobilya devi bir firmada ayni seyi yapiyor. Tum dunyada ayni sandelyeden 10.000 tane satacagim dediginde boyut degisiyor.

Avrupa ve Japon rakipler benzer sistemler ile bu isi devam ettirseler bile , kabul edilir bazi farklarida var. LS2 saglamliktan yana iyi bir kasta olsa , ses gecirgenligi cok iyi sayilmaz.

Birde olaya soyle bakin Ducati her zaman pahalidir. Sadece kalitesinden degil , o markaya sahip olmak ayricaliktir diyerek pahali bir politikasi da vardir.

Bizde bir motorcunun kafasinda Nolan gorunce vay be demiyormuyuz. Hangimiz bu Nolan kaskinda Sharp test onayi varmi diyor sorduk ki?

Bazi seylere sadece sahip oldum demek icinde para oduyoruz.

celıl ybr
27 Mart 2012, 23:11
Keşke shoei alsaydınız hocam bi honda bayisi yeni model getireceği için elden çıkartıyordu fiyatıda sizin aldığınız kask ayarında :cat:

zeda3000
27 Mart 2012, 23:26
Keşke shoei alsaydınız hocam bi honda bayisi yeni model getireceği için elden çıkartıyordu fiyatıda sizin aldığınız kask ayarında :cat:

Bayinin ismini verinde insanlar faydalansin.

ozgurakman
28 Mart 2012, 00:40
Bayinin ismini verinde insanlar faydalansin.
ben vereyim. Anesmotor. Hakan beyle yüz yüze görüştük bu mevzuyu, artık distribitör olmadıkları için ellerinde kalan modelleri piyasa fiyatının altına veriyorlarmış. s.k.t. önemli :)

quezzap
28 Mart 2012, 00:43
değiştirme imkanın varsa Nolan daha iyi bir seçim.