PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yaziklar olsun bana

remzi_39
26 Mart 2012, 05:19
Selamlar...
Ben hem arac sürücüsü olarak ve motosiklet sürücüsü olarak bugün yasadigimi paylasmak istedim..
Kendimden korktum, utandim... :pr:
Bugün Matorcu arkadaslarla toplanip sezonu actik..
150-200Km yol yaptik sanirim.. Sayaca bakmadigim icin tam olarak bilmiyorum nekadar gezdik..
Harika bir gündü Matorlarla gezerken..
Hicbir sorun yasamadik..
Saat 17 gibi evlere döndük..
Ve ben ise basladim.. (Taksi kullaniyorum)
Saat 19 gibi kacinci turum bilmiyorum ama merkez bana gidecegim adresi verdi..
Numara bilmemne..
Ben sokaga gidip numarayi ariyorum..
Numara yolun karsi tarafinda..
Neyse ev numarasini gördüm..
Evin hemen yanindada kocaman bir garaj girisi var..
Arabayi oraya birakip zile basmak en iyisi..
Önüme bakiyorum kimse yok..
Aynalara bakiyorum kimse yok..
Sinyalimi verip sola kiriyorum ve yeniden sol aynama bakiyorum..
Bir Scooter.. :pr::pr: Beni sollamaya cikmis..
Onu son saniyede görmemle kazik fren yapiyorum..
O mecburiyetle karsi seride gecmek zorunda kaliyor ve beni solluyor.. (Karsidan gelen yok dedigim gibi)
Cok yavas oldugum icin zaten hemen durdum aninda..
Scooter kullanicisi bana ters ters bakiyor.. :pale:
Ben sadece ellerimi havaya kaldiriyorum "özür dilerim" misali..
Ve gerccekten utaniyorum kendimden..
Birdaha o aynaya bakmasaydim solumdan dalicakti cocuk hakli olarak.. Benim salakligim.. :pr::pr:

Onun icinki..

Hicbir arac sürücüsü bugün bir Motosikletliyi asagi indirecem diye yatagindan kalkmaz sabahleyin..
Sizi görmeyen arac sürücülerine bildiginiz bütün küfürleri etmeyin..
Gözükmüyoruz.. :pale:
Ve herzaman arac sürücüleri sizleri görmüyormus gibi kullanin o mereti..
Ben bir Motosiklet sürücüsü olarak görmüyorsam düsünün artik hayatinda hic motosiklete binmemis adamlari...

poyraz010
26 Mart 2012, 06:03
Allah korumuş usta geçmiş olsun. Dediğin doğru gözükmüyoruz. Bazen ben bile farketmiyorum araç içinde.

dürümdöner
26 Mart 2012, 06:28
aynalarının köşelere birer tane tümsek ayna takacaksın dostum..bunun başka yolu yok..herkes takmalı..motorsiklete dahi takmalı..

kanmix_x
26 Mart 2012, 08:19
Scooterli önceden tahmin etmen bu kadar zormu park yapacak işte araba daha niye farkedilmezlik yapıyon

Birde olacakları önceden tahmin etmeye çalış kuralını birdaha sevmeye başladım ..

Raphae1
26 Mart 2012, 08:53
Geçmiş olsun. Kaza ve yaralanma olmaması sevindirici haber. Evet taksicilerin hepsi aynı değil, motosikletlere yol veren ,saygılı şöförlerde var. Çoğunluğu kötü(kasap) olunca, malesef kurunun yanında yaşta yanıyor.

piyanist_irf
26 Mart 2012, 09:24
olaya çok taraflı bakabilmeyi bildiğin için öncelikle ellerinden öperim ve tebrik ederim abim, allahtan tatsız bir olay yaşanmamış ve inşallah yaşanmazda :)

ReiZzZ
26 Mart 2012, 09:47
aynısı dün başıma geldi sağa kırdım bende baktım aynaya kimse yok yavaş yavaş geçerkenbi motosiklet sağ çamurluğa çarptı sinyalimide vermiştim o kadarda bakmama rağmen görmedim işin anlamadığım tarafı o eşşek hiç mi önüne bakmıyordu koca arabanın hareket ettiğini görmedi neyseki yavaş hareket ediyordum da fazla birşey olmadı motoru devirmedi allahtan adam durmadı zaten kaçtı gitti

Syanur
26 Mart 2012, 10:18
Çok benzer bir durum benim de başıma geldi. O gün ikna oldum zaten görünmediğimize. O günden beri farlarım açık gidiyorum. Hep kızıyoruz aynaya bakmıyorlar diye de, ben aynadaki motosikleti farkedemedim neredeyse. Bir de geceleri ayrı bir dert motosikleti farketmek.

Geçmiş olsun. Bence kendinizden utanılacak bir durum da yok açıkçası. Elinizden geleni yapmışsınız, biraz insan kapasitesi sonuçta, herşeyi herzaman 4'4lük yapamazsınız. Ayrıca o scooter sürücüsünün de korna çalmaya tenezül etmemesi ayrı bir hata.

erro
26 Mart 2012, 10:23
benim de başıma aynısı gelmişti..bi scooter soldan girmişti arabaya...neyseki çok yavaşlamıştı da vurmadan hemen önce indi scooterdan, gidonlardan tutatarak yanda kendisi koşar vaziyette girdi kapıya...

KUVVETMİRA
26 Mart 2012, 10:44
aynı olayı bir de sukutırcıdan dinleyelim remzi :) ;

"dün hava güzeldi, motorla biraz dolaşayım dedim.
bomboş yolda sakin sakin ilerlerken sağda bir taksi gördüm,
sinyalimi verip solundan yoluma devam edecektim ki;
hayvan herif gözümün içine baka baka direksiyonu üstüme kırıp gaza bastı
son anda sıyırıp karşı şeride geçtim, indim motordan
"neden böyle yaptın lavuk" diye ikaz ettim kibarca
ama adam motorcu etiyle beslenen bir taksi şoförü, bana "defol git, alırım ayağımın altına" dedi
ben buna bir osmanlı tokadı aşkettim, yere yapıştı
elimden zor aldılar hibinoyu.

yorum 1;
iyi etmişsin kardeş ellerine sağlık.

yorum 2;
aynısı banada oldu, pipisini kesip anahtarlık yaptım.

yorum 3;
taksimde sallandıralım bikaçını, bak bakalım bi daha yapıyolarmı.

overcloud
26 Mart 2012, 10:46
Selamlar...
Ben hem arac sürücüsü olarak ve motosiklet sürücüsü olarak bugün yasadigimi paylasmak istedim..
Kendimden korktum, utandim... :pr:
Bugün Matorcu arkadaslarla toplanip sezonu actik..
150-200Km yol yaptik sanirim.. Sayaca bakmadigim icin tam olarak bilmiyorum nekadar gezdik..
Harika bir gündü Matorlarla gezerken..
Hicbir sorun yasamadik..
Saat 17 gibi evlere döndük..
Ve ben ise basladim.. (Taksi kullaniyorum)
Saat 19 gibi kacinci turum bilmiyorum ama merkez bana gidecegim adresi verdi..
Numara bilmemne..
Ben sokaga gidip numarayi ariyorum..
Numara yolun karsi tarafinda..
Neyse ev numarasini gördüm..
Evin hemen yanindada kocaman bir garaj girisi var..
Arabayi oraya birakip zile basmak en iyisi..
Önüme bakiyorum kimse yok..
Aynalara bakiyorum kimse yok..
Sinyalimi verip sola kiriyorum ve yeniden sol aynama bakiyorum..
Bir Scooter.. :pr::pr: Beni sollamaya cikmis..
Onu son saniyede görmemle kazik fren yapiyorum..
O mecburiyetle karsi seride gecmek zorunda kaliyor ve beni solluyor.. (Karsidan gelen yok dedigim gibi)
Cok yavas oldugum icin zaten hemen durdum aninda..
Scooter kullanicisi bana ters ters bakiyor.. :pale:
Ben sadece ellerimi havaya kaldiriyorum "özür dilerim" misali..
Ve gerccekten utaniyorum kendimden..
Birdaha o aynaya bakmasaydim solumdan dalicakti cocuk hakli olarak.. Benim salakligim.. :pr::pr:

Onun icinki..

Hicbir arac sürücüsü bugün bir Motosikletliyi asagi indirecem diye yatagindan kalkmaz sabahleyin..
Sizi görmeyen arac sürücülerine bildiginiz bütün küfürleri etmeyin..
Gözükmüyoruz.. :pale:
Ve herzaman arac sürücüleri sizleri görmüyormus gibi kullanin o mereti..
Ben bir Motosiklet sürücüsü olarak görmüyorsam düsünün artik hayatinda hic motosiklete binmemis adamlari...

Sözüm meclisten dışarı ama bazı scooter kullanıcılarına çok kızıyorum bir motosiklet kullanıcısı olarak.

Ara sokaklarda dip gaz, yayalara açık olan caddelerde (bahariye gibi) dip gaz,

Sürekli bir yarış içindeler.

Yahu bir çocuk fırlar, bir kedi - köpek fırlar demek yok. Şuursuzca dip gaz...

O yüzden çok yüklenmeyin kendinize.

Sinyal verdim diyorsunuz, sollamaya kalkacağına hız kesip yavaşlasaymış...

Kaldı ki, aynada görünmeyeceğini O'nun motor üzerindeyken daha iyi bilmesi lazım...

Lucas
26 Mart 2012, 10:50
Gunah cikarma topigi olmus burasi beaa..

Ahmet N.
26 Mart 2012, 10:58
aynı olayı bir de sukutırcıdan dinleyelim remzi :) ;

"dün hava güzeldi, motorla biraz dolaşayım dedim.
bomboş yolda sakin sakin ilerlerken sağda bir taksi gördüm,
sinyalimi verip solundan yoluma devam edecektim ki;
hayvan herif gözümün içine baka baka direksiyonu üstüme kırıp gaza bastı
son anda sıyırıp karşı şeride geçtim, indim motordan
"neden böyle yaptın lavuk" diye ikaz ettim kibarca
ama adam motorcu etiyle beslenen bir taksi şoförü, bana "defol git, alırım ayağımın altına" dedi
ben buna bir osmanlı tokadı aşkettim, yere yapıştı
elimden zor aldılar hibinoyu.

yorum 1;
iyi etmişsin kardeş ellerine sağlık.

yorum 2;
aynısı banada oldu, pipisini kesip anahtarlık yaptım.

yorum 3;
taksimde sallandıralım bikaçını, bak bakalım bi daha yapıyolarmı.

Anlaşılan bu gün topiklerde çok hareket ve aksiyon olacak :)dur bismillah daha yeni geldik uykulu uykulu verme yüksekten dozu MUKAVEMETLİMİRAM :)

flying hellfish
26 Mart 2012, 11:33
Bence sizin suçunuz yok. Zaten sinyal vermek demek, yapacağınızı zaten önceden trafikte ki diğer araçlara bildirmek demek.

Yalnız bizim memlekette malasef sağınızdan süratle bir aracın geçmesini istiyorsanız sağınıza, solunuzda bir aracın geçmesini istiyorsanız da, solunuza sinyal vermeniz yeterli.

Sonuçta herşey trafikte saygı ve sabırdan geçiyor ki malasef bunlar bizim çok büyük eksikliklerimiz.

Ben şahsen sinyal veren bir araç gördüğümde yavaşlıyorum, yol veriyorum. Önüme bir araç girmiş, ya da biraz beklemişim benim için cok ta önemli değil.

Diğer arkadaşlarında yazdığı gibi, eğer bir manyağa denk gelmezseniz, kimse durup dururken sizi düşürmek, size problem çıkarmak istemez. Hatta doğru düzgün ekipmanla kurallara uygun şekilde kullanırsanız, araçlar size daha bile dikkat ediyor. Bu tamamane benim kişisel fikrim. Bu durumda görünürlük çok önemli. Bu açıdan da enduroların çok büuük avantajı olduğunu düşünüyorum. Zira motor görünmese bile en azından tüm standart arabalardan yüksekte olduğunuz için, kafanız, bir yeriniz gözüküyor.

Superlight kullanırken çok pat küt diye önüme çıkan oluyordu, bende ona göre kullanıyordum, ama artık çok daha görünür olduğumu düşünüyorum, çünkü önüme çıkan araç sayısı çok azaldı.

arca94
26 Mart 2012, 11:40
Ben bir Motosiklet sürücüsü olarak görmüyorsam düsünün artik hayatinda hic motosiklete binmemis adamlari... [/B]

Çok doğru söylüyorsunuz.. Çok geçmiş olsun.

Ben hep kendimi hep görünmez olarak düşünüyorum trafikte. (Görünür olsam bile!) Kimi zaman duran trafikte, sağdan soldan boşluktan geçmiyorum, arabanın arkasında bekliyorum..
Arkamdaki araç g.tümün dibine girip iyice yaklaşıyor ve kornaya basıyor.. Böyle bi milletiz işte biz.

Okan Sinan Ocan
26 Mart 2012, 11:42
Sevgili Kardeşlerim,

Remzi haklı hiç görünmüyoruz , araç sürücüleri aynalarına baktıklarıklarında ya kör noktada kalıyoruz yada dikkat çekmeyecek kadar küçük görünüyoruz (sadece 50mt mesafedeki koskoca bir goldwing görüş alanınızda baş parmağınızdan daha küçük bir yer işgal eder bunu biliyormuydunuz). Bu nedenle özellikle dönüşe geçen araçlar için bizlerin diğer araçlardan çok daha fazla tetikte olmamız gereklidir. Sağda veya solda duran her aracın potansiyel olarak u dönüşüne geçebileceğini değerlendirmeli gerekirse hızımızı düşük tutarak o bölgeden geçmeliyiz. Yok ben illa 50 km ile ara sokakta giderim onlar bana dikkat etsin derseniz siz daha fazla üzülen taraf olabilirsiniz.

Sevgiler

ozrace
26 Mart 2012, 11:58
evet araçlar bizi farketmiyor çoğu zaman ama motosiklet kullanan cahillerde yok değil.benimde aracıma sola dönerden bitane motor çarptı.ben sinyalimi vermişim tek şeritli yol sola döneceğim anda beni sollamaya kalkıyor.ve netice tamponun sol tarafına sürtmeyle hooopp yere yapıştı.açıkçası hiç üzülmedim.bihassa çok sinirlendim.çünkü 15-16 yaşlarında altındakini bisiklet sanan bir salak,ne mont nede kask var.bu resmet bilgisizlik ve cehalet...(her önüne gelene motor verilirse olacağı bu...)

Serdarrr
26 Mart 2012, 12:53
Bir diğer konu da, motor üzerindeyken arkamdan gelen diğer motoru görmem çok zor oluyor. Ölü açı çok geniş aynalarımız küçük olduğundan.

Örnek: Cumartesi akşamı Boğaz köprüsünden ağır ağır giderken 3-4 araçlık bir enduro grubu arkadan geldi. Ben yalnızca ilk motoru fark etmiştim xenon farından. Sağa yanaşacakken bir baktım sağımdan bir ışık hüzmesi daha geliyor ama ayna bomboş. Bi motor daha geçti, dedim 2 kişilermiş. Sonra aynı şekilde, aynamda hiç görünmeden iki tane daha geçti..

Demem o ki, evet bir şeride 2 motor rahat sığıyoruz ama ölü açımız çok geniş olduğundan, çaprazlardan yanaşırken bir selektör ya da "bip" yapmakta sonsuz fayda var.
Ben fermuar düzeni gereği sağ tarafa geçmeye çalışırken neyse ki acele etmemişim, daha kötü olabilirdi sonu.

Hakanİnan
26 Mart 2012, 13:43
Gerçekten Allah korumuş ikinizi de geçmiş olsun :rendeer:

motoseyyah
26 Mart 2012, 13:45
3gündür Almanya'daydım. Biraz canım sıkılmıştı arkadaşımın scooteriyle akşam saatlerinde şöyle bir dolaşayım dedim.
Sokakta düşük hızla ilerlerken yolun kenarında durmakta olan bir taksiyi tam sollayacaktım ki adam aniden kalkış yaparak neredeyse bana çarpacaktı.Ulan Almanya'da da mı aynı bu taksi şoförleri dedim içimden ve sağlam bir kroşe çıkartmaya hazırlanırken adamcağız özür mahiyetinde elini kaldırarak af diledi.Neyse dedim hiç olmazsa buradakiler özür dilemesini biliyorlar diyerek yoluma devam ettim.

Remzi senmişsin o taksi şoförü meğerse.:P:king::wiinkk::thumleft:

ozgurakman
26 Mart 2012, 13:51
aynı şeyi defalarca yaşadım. kendim de motosikletçiyim ama direksiyona geçince ben de görmüyorum motorları... çözüm sarı yelek ve DRL...

yasdal
26 Mart 2012, 15:38
Arkadaşlar her taksi şöförü Remzi Bey gibi bu tip şeyleri kendine dert etmez biliyorsunuz. Biz dikkat edeceğiz bu kadar basit. Paranoyak gibi gezeceğiz. Kafamızda led tabelalar ile bile gezsek görünmediğimizi bileceğiz. Sezon (ne demekse) açıldı. Motosiklet dernekleri, sürüş okulları, bireysel eğitmenler neredeyse her hafta eğitim düzenliyorlar. En uygun bulduğunuz bir tanesine katılmanızı tavsiye ederim. Hem farkındalığınız hem sürüş becerileriniz artacaktır. Dün böyle bir eğitimdeydim. Daha önce defalarca katılmama rağmen hala belirgin alışkanlıklarımı sürdürdüğümü "fark ettiler". Bakın fark ettiler diyorum çünkü kendi başıma belirleyemeyeceğim şeyler bunlar. Uzman gözler ile gözlemlenmek gerekiyor. Trafikte hayatta kalmak ve motosiklet sürmenin keyfini almak için sürüş şeklinizi ve alışkanlıklarınızı değiştirerek başlayabilirsiniz.

1- Hız sınırlarına riayet edin. Aslında bunu böyle söylemek değil tam olarak anlatmak istediğim. Güvenli gördüğünüz hızda gidin. Eğer bomboş bir Edirne otobanı söz konusuysa isterseniz 500 basın. Ama akıcı bir E-5 trafiğinde 80'i geçmeyin. Bir şekilde şehir içi yollara girdiyseniz 50 sizin üst limitiniz olsun, yol kenarında insan veya hayvan varsa 30 km/h i sınır kabul edin. Bu şekilde belayı kendinizden kat be kat uzak tutabilirsiniz.
2- Görünürlüğü artırmak için (yukarı bakmayan) sis farları ile destekleyin ön görünüşünüzü. Koyacak yeriniz varsa sisybar'ınızın üst noktasına bir fren lambası daha ekleyin. KAskınızda ve kıyafetinizde reflektör özellikli malzemeler kullanın.
3- Yol ayrımlarında kati surette ayrım olduğu taraftan kimseyi geçmeyin. Hatta ayrımdan uzaklaşıp önceden konumunuzu orta şeride taşıyın.
4- Sürüş sırasında gergin veya sinirli olmanızı gerektiren bir durum olursa ya kenara çekip biraz nefeslenin veya benim taktiği kullanın. Alttaki fotoğraf eve sağ salim dönmemi bekleyen sevgilime ait. Bu fotoğrafı yarım saniye gözümün önüne getirdiğimde ne stres kalıyor, ne trafikte önüme kıran taksiciye kinim. Öneririm. Sevdiklerinizi unutmayın...

http://img534.imageshack.us/img534/1853/kayra.jpg

aparat
26 Mart 2012, 22:10
Remzi geçmiş olsun kardeşim...işin güzel tarafı her ikinizede birşey olamamış...Rabbim kazadan beladan sakınsın ....

ferhatkars
26 Mart 2012, 23:05
geçmiş olsun abicim...
3 aydır aktif olarak araba ve kamyon kullanıyorum (öncesinde şoförlük yapmıyordum sadece motosiklet kullanıyordum)
bu kamyonun aynası...bununla bir sıkıntı yok...
ama arabaya bindiğimde gerçekten de zor fark ediliyor....bir de motorcu slalom yapıyorsa bir anda gözden kaçıyor...
şu ana kadar kimseyle bir sorunum olmadı ama hep son anda fark ettiğim için (biraz da soldan ilerleyen trafiğe yeni alışmamdan dolayı aşırı dikkatliyim) kurtarıyorum...
http://e1203.hizliresim.com/v/u/3v3yu.jpg (http://bit.ly/c25MCx)