PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 45 TL ye 212 Km ?

ciplakayak
24 Mart 2012, 17:56
Honda CBR 250'yi şubat ayında, 0 km olarak aldım ve o tarihten bu yana tamamı şehir içinde olmak üzere 212 km yaptım. Motorum 212 km boyunca 45 tl lik yakıt tüketti.. Rodajı bitmemiş olmasına rağmen yine de bu tüketim sizce çok değil mi ?

Zippo's
24 Mart 2012, 18:02
O işte bi yanlışlık var

GP500-1st
24 Mart 2012, 18:02
ne tarz kullandınız? en fazla kaç km hıza çıktınızve tüketimi nasıl ölçtünüz. O çizgilere bakarak hesap yaptıysanız %30-40 farklı çıkar tüketim

ciplakayak
24 Mart 2012, 18:09
alır almaz depoyu fulledim( 50 tl aldı). Sonra benzin göstergesi uyarı verdiğinde bir kez daha benzinliğe götürdüm ve yine fulledim. Km göstergem 212 km yi gösteriyordu ve 45 tl benzin aldı( 9.5 lt). Ölçümüm bu...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:06 ----------

sizde bu tüketimin çok mu olduğunu düşünüyorsunuz ?

ne tarz kullandınız? en fazla kaç km hıza çıktınızve tüketimi nasıl ölçtünüz. O çizgilere bakarak hesap yaptıysanız %30-40 farklı çıkar tüketim

Tekir
24 Mart 2012, 18:10
ya yanlış ölçüldü, fullemekle fullemek arasında fark vardır ya da gerçekten çok yakıyor.

ciplakayak
24 Mart 2012, 18:13
sanırım yaklaşık ölçümü salı günü daha iyi yapabilirim. Abanta gidip geleceğim, nereden baksanız 400 km. O nokta da daha iyi ölçüm yaparım diye düşünüyorum.

Sinan Aksu
24 Mart 2012, 18:20
Deponuzu full doldurun.
Daha sonra kilometre sayacını sıfırlayın ve 100 km yol yapin.
Sonra tekrar benzin alin.
100 km'de tüketiminiz ortaya çıkar :cat:

safakk
24 Mart 2012, 18:25
yalnız şu da var bazı benzin istasyonlarında benzin pompası alakasız bi noktada atıyor ancak ondan sonra adam koymaya devam edip öyle ağzına kadar dolduruyor yoksa 1 litre kafadan az doldurmuş oluyor :)

Sizde de böyle olmuş olabilir. Belki ilk dolduran da pompa direk atınca çekmiştir, şimdi doldurttuğunuz adam da tıka basa doldurmuştur aradaki fark ondan da kaynaklanıyor olabilir

Yada rodajda olmasına rağmen çok devirli ve hızlı kullandınız yada motoru çok zorladınız ve buna bağlı olarak da çok yakmış olabilir

HaydarBıçak
24 Mart 2012, 18:31
rodajda çok yakması normal aslında 1000 km geçsin o zaman gerçek değerler ortaya çıkar

bence çok takılmayın ayrıca şubat ayından bu yana aynı benzinse birazda benzinin depodan uçması olabilir

ciplakayak
24 Mart 2012, 18:35
evet şubattan beri aynı benzin, 1,5 aydan fazla durdu neredeyse... dediğin gibi rodajdan sonra normale döner inşallah

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:33 ----------

cbr 250'nin deposuna benzin pompasının bırakılıp gidilmesi mümkün değil. Adam elinde tutuyor pompayı. Böyle olunca da atmak denilen şey de mümkün değil sanırım. Gözünle benzinin üst noktaya çıktığını görüyorsun... dediğin gibi her benzin alışta farklı sonuç verebilir.

Tekir
24 Mart 2012, 19:09
Deponuzu full doldurun.
Daha sonra kilometre sayacını sıfırlayın ve 100 km yol yapin.
Sonra tekrar benzin alin.
100 km'de tüketiminiz ortaya çıkar :cat:

abi ne yaptın sen ya? şimdi de "100 km aralıklı benzin istasyonları nerede bulabilirim" konuları açılacak hahaha :D

Sinan Aksu
24 Mart 2012, 19:13
abi ne yaptın sen ya? şimdi de "100 km aralıklı benzin istasyonları nerede bulabilirim" konuları açılacak hahaha :D

E kardeşim bende herkesin eşşegine göre semer uyduramam ki :)
Bi ayar ver işte :cherry:

arca94
24 Mart 2012, 19:32
45 TL mi LT mi ? 1 TL ye benzin olmayacağına göre.. :queen:

kursattekin
24 Mart 2012, 19:32
normalde ne kadar uzun km gidilirse o sekil hesap daha iyi ortalama verir, ornegin menzili 300km olan bir model icn 250kmde olcmek, ama arkadas hakli, 200kmde bir benzinciye git dese, adam yolda kalabilir :rendeer: ne gostergeye ne benzine ne kmye guvenim yok, bir depom 5.5litre aliyor, tamamen bitiriyorum ve gene benzin alip fullerken 5.2 5.3litre aliyorum, olcumlerim ise tam komedi

194km bir depo
165km bir depo
267km bir depo
110km bir depo
hepsinde de 5.2-5.3litre civari aldim ve her seferi ayni yerden aliyorum, hemen hemen hepsine ayni sekilde, artcili ve ayni hizlar ile biniyorum ve yolda hemen hemen ayni, 1000km olunca bakima goturecegim, bu kadar asiri degiskenlik olmasi motordan olamaz gibi geliyor ama, satici da 300kmyi bulursun demisti :)

jönysf
24 Mart 2012, 20:20
kullanıma göre değişir :cat:

safakk
24 Mart 2012, 20:41
---------- Mesajlar birleştirildi - 16:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:33 ----------

cbr 250'nin deposuna benzin pompasının bırakılıp gidilmesi mümkün değil. Adam elinde tutuyor pompayı. Böyle olunca da atmak denilen şey de mümkün değil sanırım. Gözünle benzinin üst noktaya çıktığını görüyorsun... dediğin gibi her benzin alışta farklı sonuç verebilir.

Şu kısım beni ilgilendiriyor sanırsam :)

Başımdan aynen şöyle bir olay geçti:
Benzinliğe gittim fulle abi dedim depo kapağını açtım ve anahtarı kapakdan çıkarıp sonrasında kapağı tekrar motorun üzerine bıraktım

Cebimden cüzdanımı çıkarıp kredi kartımı alana kadar adam doldu deyip fişi uzattı bende çok ayrıntılı incelemeden ödedim gittim. Ve o depoyla 100km de 3 litre gibi bi hesap çıktı

Sonraki ölçümlerimde ise 2 max 2,5 yaktım (rodajda olmasına rağmen)

2 ay sonra yine aynı benzinlik aynı adam yine fulle dedim adam yine aynı şekilde pompa atar atmaz çıkardı depodan bu kez durumu fark edip ağzına kadar doldurttum öyle parayı ödeyip ayrıldım

Ve bu kez diğer ortalamalarla birebir tuttu

Başına fark etmeden böyle bir durumda gelmiş olabilir diye yazdım.

DarkSeleCT93
24 Mart 2012, 20:53
maşallah araba gibi yakıyo mübarek

chemical
24 Mart 2012, 21:37
45/4,62=9,74 L benzin

212 km de 9,74 ise 100km de = 4,59Litre yapar normali zaten 3,5-4 arasında değilmi cbr250 nin?

benzin bekletilmiş ve devirsiz kullanım var ise artı olarak rodajda olduğuna göre 1litrelik fark olabilir bence.

Zippo's
24 Mart 2012, 21:40
Arkadaşlar konuyu dağıtmak gibi olmasın ama benim motorumda 4-5 ay garajda bekledi içinde eski benzin var yani.Motoru çıkardığımdan beri aşırı titreşim var motorda sebebi bu olabilir mi acaba ?

chemical
24 Mart 2012, 22:00
Arkadaşlar konuyu dağıtmak gibi olmasın ama benim motorumda 4-5 ay garajda bekledi içinde eski benzin var yani.Motoru çıkardığımdan beri aşırı titreşim var motorda sebebi bu olabilir mi acaba ?
evet oktanı düşmüş olabilir büyük ihtimal:cat: bekletilmiş benzinin patlamasıda daha geç oluyor zaten.

ygk
24 Mart 2012, 22:51
benim motor yazın 2.50 lt yazıyor 100 kmde. kışın okulda olduğum için 3 4 haftada bir biniyor ve her binişte 50 km ya yapıyorum ya yapmıyor. 100 kmde 3, 3.5 litre arası yakıyor. Benzin uçtuğundandır o.depoyu fullesen bile hava alma agzından uçar. hele çin mallarında kaskı deponun üstüne akşam koy sabah kaskı takdığında başın döner benzin kokusundan.
yakıt çok anormal değil 1.5 ayda 200 km ise. birde rodajda. rodajdan sonra normale dönecektir

Tekir
24 Mart 2012, 22:59
dün benzin almaya gittiğimde pompacıyı beklerken açtım yakıt deposunu, kapak elimde bekliyorum. sıkıldım bir süre sonra koklamaya başladım kapağı. nasıl hoşuma gidiyor var ya kokusu. bildiğiniz çekmeye başladım derin derin, baktım tabelalar da dönmeye başladı. neyse adam doldurdu, baktım tutara ve kasaya gittim: "yyyyyhhhhirmibir nokta yirmidört abi" adam anlamadı tekrar sordu kaç lira diye. o yüzden ölçüm hassasiyeti önemli arkadaşlar, benzin bu uçabiliyor şekil 1'de görüldüğü gibi :)

Fanatik
24 Mart 2012, 23:01
Rodaj döneminde 100km.de yaklaşık 4,5lt. bence gayet makul.

ciplakayak
24 Mart 2012, 23:04
tek ucan benzin degil sanirim :)

dün benzin almaya gittiğimde pompacıyı beklerken açtım yakıt deposunu, kapak elimde bekliyorum. sıkıldım bir süre sonra koklamaya başladım kapağı. nasıl hoşuma gidiyor var ya kokusu. bildiğiniz çekmeye başladım derin derin, baktım tabelalar da dönmeye başladı. neyse adam doldurdu, baktım tutara ve kasaya gittim: "yyyyyhhhhirmibir nokta yirmidört abi" adam anlamadı tekrar sordu kaç lira diye. o yüzden ölçüm hassasiyeti önemli arkadaşlar, benzin bu uçabiliyor şekil 1'de görüldüğü gibi :)

cakalaz
25 Mart 2012, 19:39
Normaldir;
Ben R1 ile 50 TL 'ye 170 km gidebiliyorum :)

c3nk
25 Mart 2012, 20:06
1000 km yap ondan sonra tekrar ölçtür arkadaşım, rodajda benzin tüketimle çok farklı olabiliyor.

ciplakayak
24 Nisan 2012, 20:45
son verimi veriyorum 41 tl ye 273 km. icim ferahlafi dogrusu

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:39 ----------

bu 273 kmnin 210 kilometresini olusturan gezi yazimi www.ciplakayakla.com dan takip edebilirsiniz

VodgamiX
24 Nisan 2012, 21:37
arkadaşlar son 3 ayda benzine gelen sayısız zamları hesaba katarsak çok da fazla gözükmüyor..

ozgurakman
24 Nisan 2012, 21:56

motor hiç çalışmazsa zaten yağı da 6 ayda bir değiştiriliyor diye biliyorum ben. yanlışım varsa affola

yaqizak
24 Nisan 2012, 22:19
en az benim motor yakıyor o zaman ne zaman benzin aldığımıda unuttum kanuni seyhan 125 38 liraya 340 km :)

halepli
25 Nisan 2012, 03:31
Benzin depoda kaldıkça bayatlıyormuş demek taze almak lazım motorun sağlık açsından :) aynı süt gibi :)

Olcay Avşar
25 Nisan 2012, 10:16
Yıl olmuş 2012 hala kuruşla lirayla benzin hesabı yapılıyor.

Sinirden kendimi yiyorum böyle benzin hesaplarını görünce.

Okur_tr
25 Nisan 2012, 10:48
ben de dün 45 tl lik aldım. 285 km gitmisim. bir önceki depoda daha uzun gitmiştim ama bu depoda sürekli üst hızlarda kullandım.

ozgurakman
25 Nisan 2012, 11:15
Yıl olmuş 2012 hala kuruşla lirayla benzin hesabı yapılıyor.

Sinirden kendimi yiyorum böyle benzin hesaplarını görünce.

neden sinirleniyorsunuz ki herkesin maddi durumu iyi olmayabilir... keşke hepimizde gani gani para olsa (azdırmayack kadar elbette)

Olcay Avşar
25 Nisan 2012, 11:36
neden sinirleniyorsunuz ki herkesin maddi durumu iyi olmayabilir... keşke hepimizde gani gani para olsa (azdırmayack kadar elbette)

Yok canım arkadaşım yanlış anladın beni :)

Ben hesapları para birimi üzerinden yapılmasına sinirleniyorum, benzin tüketim hesapları litre/100 km olarak yapılır.

Yani şu kadar lira aldım şu km gitti km şu kuruş yakıyor az mı çok mu denildiği zaman saçma sapan bir hal alır konu.

Çünkü benzinin fiyatı her zaman aynı değil ki. Ama doğru olduğu şekilde litre verirsek hiç kfa karıştırmadan doğru bilgiler ile sonuca ulaşabiliriz.

Atıyorum mesela ben 3-4 sene önce bir kaç motor test edip yakıt bilgileri vermiştim, onları kuruş lira olarak yazsaydım şimdi hiç bir önemi kalmayacaktı.

Bak şimdi aklıma geldi 2-3 sene önce fazer ım vardı, kaç kuruş yaktığını hiç hatırlamıyorum. Ama sakin kullanımda ortalama 5-5,5 litre yaktığını hatırlıyorum.

Yani dünyanın hangi ülkesinde hangi para birimiyle benzin alırsan al demek ki fazerın sakin kullanımda ortalama yakıt tüketimi bu.

Ne demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir.

Ben şimdi başlığı açan arkadaşın kaç litre yaktığını hesaplamak için neden bir sürü hesap yapayım ki :)

45 tl bölü benzin litre fiyatı, bölü kat edilen mesafe çarpı 100 km :mrgreen:

Kaldı ki bu sonuç anlık olarak doğru litre bilgisini verir. Yıllar sonra bu forumu okuyan adam hiç bişey anlamaz çünkü fiyatlar değişecek.

crypto
25 Nisan 2012, 12:08
Ölçümün benimki ile hemen hemen aynı,
50 tl ye ortalama 250 km gidiyorum son 6-7 depodur,
50 tl lik benzinle tripmetreyi sıfırlıyorum her benzin alışta , sonuç hep aynı.
Değerleri elde ettiğim güzergahım, Samandıra-Cihangir 30-35 km arasında sürekli agresif kullanım 8.000 devirin altına inmeden ve sonrasında şehiriçi trafiği.