PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geriye Hareket Eden Aracın Arkasında Fark Edilmemek ve Önlemleri

Tekir
22 Mart 2012, 22:57
Her ne kadar hız, takip mesafesi gibi önlemler alıp çeşitli tehlikeleri atlatıyor olsak da gün boyu, elimizin kolumuzun bağlandığı bir an varsa, oda sıkışık trafikte ya da cadde-sokak gibi yerlerde geri hareket eden araçlar.

Örnek: Bugün Teşvikiye Camii önünde park yeri ararken ikinci sıra yapan bir Renault Megane, dörtlüleri yakıp geri geri gelmeye başladı. Bir-iki kornaya bastım, duymadı. Uzun bastım, yine duymadı. Artık motorsikletimi geriye kaydıracak yerim kalmamıştı ve ayağa kalkıp, hafif yatırıp ileri çapraz hareket edip bagajına erişip vurmaya başladım. Neyse ki çarpmadan durdu... Yanına geçip sinirli bir şekilde bağrındım: "Korna öttürüyorum bir saattir neden geliyorsun hala!" Savunması: "Duymadım!" Sonra klasik küfürleştik yoluma devam ettim. Vurdunduymazlıkları, dikkatsizlikleri çileden çıkartıyor insanı.

Fabrika çıkışı korna kullanıyorum şu anda Honda PCX ile. Ancak yetersiz olduğunu düşünüyorum çoğu motorsikletin kornasının bu tarz durumlar için. Akü ve gövde tiplerimize göre kornalar araştırıp, gerekirse toptan güçlü kornalar almaya ne dersiniz?

Güzel Şale
22 Mart 2012, 23:44
Maalesef o da fayda etmiyor.
Bana göre trafikte toplum duyarlılığının oluşabilmesi için ağır cezaların olması gerekli. Cezalar öyle ağır olacak ki, insanlar kuralları çiğnemeye, zorunlu olmadıkça geri geri gitmeye cesaret edemeyecekler. Gelişmiş ülkelerde ve bazı ortadoğu ülklelerinde bu uygulama var. Örneğin kırmızıda geçmenin cezası 1000Tl, hatalı sollamanın cezası 4000TL olsa sizce ne olur? Bizdeki şu an ki cezalar devlete gelir olsun diye var, caydırıcılık hedef değil.[COLOR="Silver"]

exile
23 Mart 2012, 00:06
geçmiş olsun , araba geri gelmeye başlarken senin konumun nasıldı?

ferhatkars
23 Mart 2012, 00:14
geçen sene şeker bayramında bi arkadaşım ile 700 km lik bir geziye çıktım...
geri döndüm onu evine bıraktım...
benzinliğe girdim... öndeki pompada jip duruyor ben de arkasındaki pompaya yanaştım...özellikle de sağ tekerini hizasına park ettim.. aynadan da görsün diye... öküzün oğlu geri geri geldi ön tekerin üstüne cıktı camurlugu farı grenajları kırdı...
motorum racer 200...iyikide motor da değildim... geldiğini gördüm ve arabanın arkasını resmen yumrukladım gene de öküzcüğüm geldi kırdı geçirdi...:pr:
orda asıl zoruma giden 700 km kadar gezdim geldim de evime son 3-5 km mesafede olması zoruma gitti...

Tekir
23 Mart 2012, 00:24
geçmiş olsun , araba geri gelmeye başlarken senin konumun nasıldı?

az ilerideki ışıklardan dolayı, duran bir trafik vardı. ben de aralardan geçecek yer bakıyordum.
geri vitese taktığı anda, yaklaşık 1 metre gerisinde, sabit bir şekildeydim.

exile
23 Mart 2012, 00:40
http://f1203.hizliresim.com/v/q/3rpty.jpg

şöyle bir kıvırma yapılabilirdi diye düşünüyorum önlem olarak görmese bile öndeki sürücü kaçması kolay olurdu.

Khutuck
23 Mart 2012, 00:45
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/99885-otomobillerin-sag-arkasinda-durmayin.html

safakk
23 Mart 2012, 00:56
valla ben hooooo abeeeeeeeğ hoooop brüşş ağaaaar ooool diye bağırıp cam çerçeve bagaj silecek ne bulursam vuruyorum arabaya :cherry: yerde ufak taş varsa bazen camına atıyorum ama tabi önce insancıl yöntemlerle sellektör yakıp korna basıyorum olmazsa bunları yapıyorum :cherry:

Arabadan daha kötüsü nedir bilirmisiniz?
Okul servisleri zaten çoğu ayaklı disko gibi dolaşıp içinde son ses müzik ve ergen çocuk bağrışı çağırışı olunca şöför de garibim haliyle kornayı falan duymuyor. Bir kez arkasına düştüm son çağre motoru kucaklayıp kaldırıma çıkardım da öyle kurtuldum. Sonra yarım saat adamla tartışıp yoluma devam ettim. Ha akşamına bütün gece kollarım sızladı ama en azından canım motoruma bişi olmadı :cherry:

---------- Post added at 22:56 ---------- Previous post was at 22:54 ----------

http://f1203.hizliresim.com/v/q/3rpty.jpg

şöyle bir kıvırma yapılabilirdi diye düşünüyorum önlem olarak görmese bile öndeki sürücü kaçması kolay olurdu.

Bu bazen çok riskli oluyor bazen araçlar yanında (sağ yanı) duran aracın arkasına geri geri girerken aracın burnu sola doğru çıkıyor. Eğer bu tekniği uygularken tam sol şeride geçiş yapılmadıysa tam o anda aracın sol çamurluğuna çarpıyorsunuz

exile
23 Mart 2012, 01:01
valla ben hooooo abeeeeeeeğ hoooop brüşş ağaaaar ooool diye bağırıp cam çerçeve bagaj silecek ne bulursam vuruyorum arabaya :cherry: yerde ufak taş varsa bazen camına atıyorum ama tabi önce insancıl yöntemlerle sellektör yakıp korna basıyorum olmazsa bunları yapıyorum :cherry:

Arabadan daha kötüsü nedir bilirmisiniz?
Okul servisleri zaten çoğu ayaklı disko gibi dolaşıp içinde son ses müzik ve ergen çocuk bağrışı çağırışı olunca şöför de garibim haliyle kornayı falan duymuyor. Bir kez arkasına düştüm son çağre motoru kucaklayıp kaldırıma çıkardım da öyle kurtuldum. Sonra yarım saat adamla tartışıp yoluma devam ettim. Ha akşamına bütün gece kollarım sızladı ama en azından canım motoruma bişi olmadı :cherry:

---------- Post added at 22:56 ---------- Previous post was at 22:54 ----------

Bu bazen çok riskli oluyor bazen araçlar yanında (sağ yanı) duran aracın arkasına geri geri girerken aracın burnu sola doğru çıkıyor. Eğer bu tekniği uygularken tam sol şeride geçiş yapılmadıysa tam o anda aracın sol çamurluğuna çarpıyorsunuz

en risksizi bu diye düşünüyorum sizin dediğiniz gibi sol ön çamurlukla vurmuş olsa bile en fazla motor yan yatar koruma demiri yan topuzlar ile hasar minimuma indirilir. halbuki geri geri gelirken hiç bişey yapamayıp motosikletin üzerine hatta sizin canınızada zarar verebilir.

safakk
23 Mart 2012, 01:11
en risksizi bu diye düşünüyorum sizin dediğiniz gibi sol ön çamurlukla vurmuş olsa bile en fazla motor yan yatar koruma demiri yan topuzlar ile hasar minimuma indirilir. halbuki geri geri gelirken hiç bişey yapamayıp motosikletin üzerine hatta sizin canınızada zarar verebilir.

Doğru valla öylede böylede başımıza bi iş geliyor.. Bu arabaları zaten toptan kaldırmak gerkiyor hocam :P

exile
23 Mart 2012, 01:14
Doğru valla öylede böylede başımıza bi iş geliyor.. Bu arabaları zaten toptan kaldırmak gerkiyor hocam :P
dayyip benzine zam yapıp 4 tekerlere sosyal mesajmı veriyor yoksa bizim adımıza :D tarkanın seslendirdiği belgeseldeki gibi " harekete geç harekete geç" yerine motora geç motora geçmi diyor

safakk
23 Mart 2012, 01:25
dayyip benzine zam yapıp 4 tekerlere sosyal mesajmı veriyor yoksa bizim adımıza :D tarkanın seslendirdiği belgeseldeki gibi " harekete geç harekete geç" yerine motora geç motora geçmi diyor

Aman hocam motorlarda aldı başını gidiyor valla... Geçen yaz ne hayaller kuruyordum 50cc ye anca yetti gücüm :P bakalım bu yazada hayallerim var ama heralde cub falan alabilirim anca :cherry:

O değilde artık suyla çalışan motor yapsınlar :P

Tekir
23 Mart 2012, 01:47
exile haklısın, tam ortalarında durmak yerine köşelerde beklemek daha mantıklı.

Khutuck senin kazayı hatırlıyorum, geçmiş olsun tekrar.